پیام ویژه

آخرين مطالب

اخطار مسوول ارشد تحریم‌ها در دوره اوباما به ترامپ يادداشت

اخطار مسوول ارشد تحریم‌ها در دوره اوباما به ترامپ
  بزرگنمايي:

اخبار ویژه - اخطار مسوول ارشد تحریم‌ها در دوره اوباما به ترامپ
k ١.٥
٠
دنیای اقتصاد / متن پیش رو در دنیای اقتصاد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
نشریه فارن پالیسی در مطلبی به قلم پیتر هارل که در دولت دوم باراک اوباما در زمینه تحریم‌های ایران فعالیت می‌کرد، نسبت به استفاده افراطی از ابزار تحریم توسط دولت دونالد ترامپ هشدار داد.او در در این باره نوشت که رویکرد تهاجمی‌ دولت ترامپ در استفاده از تحریم‌ها از سویی با واکنش منفی بسیاری از دوستان و متحدان نزدیک واشنگتن روبه‌رو شده و از سوی دیگر کارآمدی این تحریم‌ها در درازمدت را زیر سوال برده است. به گفته هارل، دولت ترامپ باید خطرات بلندمدت تحریم‌های ثانویه خود را مد‌نظر قرار دهد.
پیتر‌هارل که در وزارت خارجه دولت باراک اوباما در زمینه تحریم‌های ایران فعالیت می‌کرد در مطلبی در فارن‌پالیسی نوشت: «بدون تردید تحریم‌های اقتصادی ابزار مورد علاقه دولت ترامپ برای پیشبرد اهداف سیاست خارجی بوده‌اند. تحریم‌ها و دیگر ابزارهای اقتصادی، نقشی محوری در کمپین فشار ترامپ علیه کشورهایی از جمله چین، ایران و ونزوئلا داشته‌اند. اما در دولت ترامپ صرفا شاهد افزایش استفاده از تحریم‌های اقتصادی نبوده‌ایم. او همچنین با بهره‌گیری از شیوه‌های جدیدی از قدرت دلار استفاده کرده است.» به گزارش «انتخاب»، در ادامه این مطلب آمده است: «در ابتدا باید اشاره‌ای به رویکرد تهاجمی‌تر دولت ترامپ در قبال استفاده از تحریم‌های اقتصادی داشته باشیم. مطابق با داده جمع آوری شده توسط شرکت حقوقی چند ملیتی گیبسون، دان و کراچر، در سال 2018 آمریکا تقریبا 1500 شخص، شرکت و نهاد را به فهرست تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا اضافه کرد. به عبارت دیگر، میزان تحریم‌های وضع شده توسط آمریکا در مقایسه با سال قبل 50 درصد افزایش یافته است.»
هارل در ادامه با بیان اینکه بین سال‌های 2012 تا 2014 به‌عنوان یکی از مقامات ارشد مسوول تحریم‌های اقتصادی در وزارت‌خارجه دولت اوباما انجام وظیفه می‌کرده، افزود: «در دولت اوباما ایران به اولویت اول ما در بین سال‌های 2010 تا 2015 تبدیل شده بود. در سال‌های 2014 تا 2016 نیز بیشتر روی دولت پوتین تمرکز کردیم. اما دولت ترامپ به‌طور همزمان رژیم‌های تحریمی سختی را علیه ایران، ونزوئلا و کره شمالی دنبال می‌کند. دولت ترامپ همچنین زمان و انرژی زیادی را به اجرای قانون ماگنیتسکی اختصاص داده است. این لایحه به‌طور ویژه نقض‌کننده‌های حقوق بشر در کوبا، سوریه و روسیه را هدف قرار می‌دهد.»
به گفته این مقام آمریکایی، حتی دیگر اهدافی که از لحاظ اقتصادی اهمیت زیادی در بازارهای جهانی دارند نیز از تحریم‌های ترامپ مصون نمانده‌اند.
وی تاکید کرد:« برای مثال می‌توان به اولگ دریپاسکا، میلیاردر روسی و از متحدان ولادیمیر پوتین اشاره کرد. آمریکا شرکت آلومینیوم او را که تقریبا 6 درصد سهم بازار دنیا را در اختیار دارد تحریم کرد. شرکت ملی نفت ونزوئلا نیز در بین اهداف وزارت خزانه داری آمریکا قرار داشته است. ونزوئلا در سال 2018 پیش از اعمال تحریم‌های اقتصادی تقریبا 2/ 1 میلیون بشکه نفت در روز صادر می‌کرد.»
این مقام مسوول در دولت اوباما نوشت:«علاوه بر این، در دولت ترامپ شاهد گسترش استفاده از تحریم‌های ثانویه بوده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ایم. هدف از این تحریم‌ها وادار کردن شرکت‌های خارجی به توقف معاملات تجاری با دشمنان آمریکا است. البته این نوع تحریم‌های اقتصادی سابقه‌ای طولانی در دنیا داشته‌اند. در دهه 1970 اتحادیه عرب تلاش کرد شرکت‌های بین‌المللی را وادار به بایکوت اسرائیل کند. اما دولت‌های قبل به‌طور محدود از تحریم‌های ثانویه استفاده کرده بودند. ما در دولت اوباما صرفا زمانی به تحریم‌های ثانویه روی می‌آوردیم که دیپلماسی به شکست منجر شده بود.»
وی ادامه داد: «اما ترامپ از تحریم‌های ثانویه به‌عنوان مهم ترین ابزار خود به ویژه علیه ایران استفاده کرده است. او می‌دانست که بیشتر دنیا با سیاست او در قبال تهران مخالف هستند. به همین خاطر چاره‌ای جز استفاده از ابزار زور و فشار اقتصادی نداشت. دولت ترامپ در سال‌های گذشته همچنین شرکت‌های خارجی را که با ونزوئلا و کوبا کار می‌کنند تهدید کرده است. دولت‌های گذشته همیشه در ابتدا چارچوبی حقوقی برای تحریم‌های ثانویه خود ارائه می‌کردند. اما در دولت ترامپ مرز بین تحریم‌های عادی و تحریم‌های ثانویه از بین رفته است. برای مثال، آمریکا هیچ وقت تحریم‌های ثانویه خود علیه ونزوئلا را از لحاظ حقوقی توجیه نکرده است.»
در ادامه این مطلب فارن‌پالیسی تاکید شده است:« در سال‌های گذشته همچنین شاهد گسترش استفاده از دیگر ابزارهای اقتصادی بوده ایم. به‌عنوان مثال، دولت ترامپ برخی شرکت‌های فناوری چینی همچون هوآوی را متهم به جاسوسی برای دولت چین کرده است. ترامپ برای هدف قرار دادن این شرکت‌ها تصمیم گرفت که آنها را در فهرست تحریم‌های وزارت خزانه‌داری قرار ندهد. در عوض، دولت محدودیت‌های صادراتی برای محصولات این غول‌های فناوری در نظر گرفت.»
همچنین‌هارل این سوال را مطرح کرده که آیا در شرایط کنونی تحریم‌های ترامپ به پیشبرد منافع ملی آمریکا کمک کرده‌اند؟
وی در پاسخ توضیح داد:«بدون تردید تحریم‌های آمریکا از لحاظ اقتصادی تاثیرگذار بوده‌اند. صادرات نفت ایران در طول یک سال گذشته 95 درصد کاهش پیدا کرده است. صندوق بین‌المللی پول پیش بینی می‌کند که اقتصاد ایران در سال 2019، شش درصد کوچک‌تر خواهد شد. صادرات نفت ونزوئلا نیز بعد از تشدید تحریم‌ها کاهش پیدا کرد.»
همچنین به گفته این کارشناس، تحریم‌های آمریکا علیه کره شمالی موجب شدند که اقتصاد این کشور 4 درصد در سال 2018 کوچک تر شود. آمریکا به دلیل قدرت اقتصاد و تسلط بر سیستم مالی دنیا می‌تواند از لحاظ اقتصادی فشار بالایی به دشمنان خود وارد کند، حتی در شرایطی که این تحریم‌ها مورد حمایت جامعه بین‌المللی قرار نداشته باشند.
اما رویکرد تهاجمی تر دولت ترامپ در استفاده از تحریم‌ها با واکنش منفی بسیاری از دوستان و متحدان نزدیک واشنگتن روبه‌رو شده است. این موضوع کارآیی این تحریم‌ها در درازمدت را زیر سوال برده است. اتحادیه اروپا، چین و کشورهای دیگر درحال تلاش برای توسعه کانال‌های تجاری و مالی جدید هستند. برای مثال، اتحادیه اروپا در ماه‌های گذشته به دنبال راه‌اندازی یک ساز و کار پرداخت مالی با نام اینستکس بوده است. هدف از این سیستم ادامه دادن تجارت با ایران خواهد بود. البته این تلاش‌ها از لحاظ اقتصادی تاثیر چندانی نخواهند داشت و در کوتاه مدت تهدیدی برای سلطه مالی آمریکا محسوب نمی‌شوند.
در این مطلب آمده است:« اما در صورتی که این کشورها سرمایه‌گذاری‌های بزرگی روی این ساز‌وکارهای مالی جدید انجام دهند، در دراز‌مدت می‌توانند نقش مهم‌تری در اقتصاد دنیا ایفا کنند. به همین خاطر دولت ترامپ باید خطرات بلندمدت تحریم‌های ثانویه خود را مد‌نظر قرار دهد. این ابزارهای اقتصادی نباید صرفا به خاطر برخی مزایای کوتاه مدت استفاده شوند.»
هارل در نهایت تاکید کرد: «از همه مهم‌تر، دونالد ترامپ باید بداند که مطرح کردن درخواست‌های غیرواقع‌گرایانه می‌تواند این کشورها را تشویق کند که با وجود فشارهای اقتصادی تسلیم نشوند. برای مثال، بعید به نظر می‌رسد که ایرانی‌ها هرگز با 12 درخواست مطرح شده توسط مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا موافقت کنند. در واقع تهران در ماه‌های اخیر تلاش کرد با اقدامات خود فشار بر دولت ترامپ را افزایش دهد. رهبر کره شمالی نیز تاکنون با خواسته‌های واشنگتن برای نابودی کامل برنامه هسته‌ای خود مخالفت کرده است؛ آنها حتی با سرعت بیشتری درحال ادامه آزمایش‌های موشکی خود هستند. رژیم نیکولاس مادورو در ونزوئلا نیز با وجود تحریم‌های اقتصادی همچنان بقا پیدا کرده است.»


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تدوین برنامه پیشگیری و کنترل هاری در حیات وحش کشور

میراث سیاسی و مذهبی امام و انقلاب

جریان های  کمرنگ کننده نقش مردم در مسیر امام و رهبری نیستند

برگزاری آنلاین نهمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در تهران

اعتراضات اخیر آمریکا آتش زیرخاکستری است که فوران کرده است

مقتدایی: از سال 68 هرچه پیش آمده، اعتماد خبرگان به رهبر انقلاب بیشتر شده است

بیانیه شورای نگهبان به مناسبت سالروز عروج ملکوتی امام خمینی (ره) و قیام 15 خرداد

وبینار «امام خمینی(ره)، نلسون ماندلا، رهبران بزرگ برای همه اعصار» برگزار می‌شود

بعیدی‌نژاد خبر داد: تجهیز سایت بخش کنسولی سفارت لندن به سامانه نوبت دهی برخط

عدالت اجتماعی از نقاط کانونی گفتمان امام خمینی(ره) بود

رسیدگی به 10 هزارو 800 پرونده تعزیراتی در دو ماهه نخست سال 99

اعلام زمان ثبت‌نام مشمولین متقاضی امریه سربازی در قوه قضاییه

مادورو: به زودی به ایران سفر خواهم کرد

عزم جدی دولت و قوه قضاییه برای برخورد با مفاسد مربوط به زمین

خبر خوب ظریف

تحلیل شکوری‌راد از اعتراضات اخیر مردم آمریکا

هشدار ترامپ درباره ورود ارتش به خیابان ها؛ این اعتراضات تروریسم داخلی است!

رونق جعل مدارک تحصیلی؛ از واقعیت تا انکار

رضایی: راه حل مشکلات اقتصادی تعامل با دولت است

نماینده ماکو: مسئولان باید همانند امام (ره) زندگی در سطح محرومان جامعه داشته باشند

قالیباف: راه غلبه بر مشکلات خداباوری، مردم‌باوری و ما می‌توانیم است

اسامی جاافتاده نمایندگانی که اعتبارنامه‌شان تایید شده بود

اسماعیلی: سفره مردم هر روز کوچکتر می‌شود

نوبخت: امسال باید 22 هزار میلیارد تومان صرفه‌جویی کنیم/سند آمایش سرزمینی به زودی رونمایی می‌شود

همتی: آمریکا گرفتار آنچه برای ما پیش بینی کرده شده است

مصری: چرا دولت حقوق محرومان و رزمندگان معسر را افزایش نداده است؟

باید حقوق بازنشستگان همانند شاغلان اضافه شود

قادری: مطالبه جدی جامعه ترمیم حقوق بازنشستگان است

آغاز جلسه علنی مجلس/ بررسی مسائل اقتصادی کشور در دستور کار است

تصویب اعتبارنامه سه نماینده مجلس اعلام شد

غیبت 26 نماینده در آغاز نشست علنی امروز مجلس

احتمال پیک مجدد کرونا وجود دارد

جعل مدرک تحصیلی با 10 میلیون تومان!

"پرستوها" به کمک امور جنگلبانی می‌آیند

کبـاب خـوری مرگبـار!

ماجرای یک شب بارانی!

محاکمه پسر جوان به اتهام اغفال دختر بیمار

داماد فداکار دزد از آب درآمد!

کیفیت هوای تهران قابل قبول است؛ تعداد روزهای پاک پایتخت

رای قطعی پرونده سکه ثامن صادر شد

اسیری که شلاق را به دست شکنجه‌گر خود می‌داد

کشف جدید و عجیب درباره کرونا!

کاهش 34 درصدی قدرت خرید مردم نسبت به سال 90

گرانی در منوی رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌ها

کاهش تولید نفت از سوی اوپک

افزایش تولید گاز بدون چشم‌انداز صادراتی

تولید نفت اوپک کم شد

آغاز پرداخت وام 6میلیونی برای رانندگان

نرخ بیکاری هند رکورد زد

شاخص بورس قله 1 میلیون واحد را پس گرفت