پیام ویژه

آخرين مطالب

اگر دادگاه شریفی علنی باشد! يادداشت

اگر دادگاه شریفی علنی باشد!
  بزرگنمايي:

اخبار ویژه - اگر دادگاه شریفی علنی باشد!
٠
٠
شرق / متن پیش رو در شرق منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
تحقیق‌وتفحص از کارگزاری رسا مبین تجارت (یاس) که از چندی قبل چراغ‌خاموش در شورای شهر تهران کلید خورده، حدود دو ماهی است که منتظر معاونت مالی و اقتصادی شهرداری تهران مانده تا هم مستندات ارائه کند و هم بگوید توافقات با سپاه به نتیجه می‌رسد یا نه!
از شروع دوره جدید مدیریت شهری، سه شهرداری که در بهشت مستقر شدند تلاش کردند تا طلب‌ها و بدهی‌های شهرداری را شناسایی و ساماندهی کنند. محمدعلی نجفی علاوه‌ بر گزارش تحویل و تحولی که مستند به آمارهای زیادی بود، جلو آمد، اما خیلی زود کنار رفت. بعد از او اما محمدعلی افشانی تلاش بیشتری در این مسیر داشت و در همین قالب شروع به مذاکره با طرف‌های مهم این طلب‌ها و بدهی‌ها، از جمله بخش‌های اقتصادی زیرمجموعه سپاه کرد و همان زمان خبرهایی مبنی‌بر توافقاتی با سردار عبادالله عبداللهی به طور کلی خبری شد. اما با رفتن افشانی و بعد هم عبداللهی دیگر خبری از این توافقات نشد و نمی‌دانیم به سرانجام رسید و دو طرف رضایت دارند که خبری منتشر نشده یا چون موضوع ادامه پیدا نکرده، خبری هم منتشر نشده است. به‌هرحال این روند بی‌اطلاعی و سکوت معنی‌دار درباره بدهی‌ها و طلب‌ها در بخش‌های مشخصی از ارتباط شهرداری و سپاه باقی ماند.
در این میان مهم‌ترین و پرحاشیه‌ترین
طلب – بدهی بین شهرداری و سپاه مربوط به املاک و به طور مشخص کارگزاری رسا مبین تجارت (کارگزاری یاس) است که مبلغ آن را تا چهار هزار میلیارد تومان اعلام کرده‌اند. زریر نگین‌تاجی، سرپرست سابق معاونت مالی و اداری، پیش‌تر درباره بودجه غیرنقد و آنچه بر املاک شهرداری تهران در بازپرداخت بدهی‌ها رفته، گفته بود: «یک‌چهارم بودجه شهرداری تهران را بودجه غیرنقد تشکیل می‌دهد و طی سال‌های 90 تا 96 حدود 65 درصد بودجه غیرنقدی شهرداری از طریق کارگزاری‌ها مدیریت می‌شد». حالا تصور کنید که از بین هشت کارگزاری، بزرگ‌ترینشان؛ یعنی رسا مبین تجارت چه حجمی از املاک و تهاتر و هولوگرام را می‌توانسته مدیریت کند. او گفته بود موضوع بدهی سپاه به شهرداری به چند بخش تقسیم می‌شود: املاکی وجود دارد که به سپاه داده و پول آن دریافت شده، اما موفق به انتقال سند نشده‌ایم یا سپاه املاکی به شهرداری داده و پول آن را از شهرداری دریافت کرده، اما نتوانسته سند را انتقال دهد. مواردی نیز وجود دارد که شهرداری ملکی به سپاه داده و پول آن را دریافت نکرده و انتقال سند نیز انجام شده است.
پیروز حناچی، شهردار تهران، هم چندی قبل در پاسخ به «شرق» گفته بود: شهرداری قطعا پیگیر ماجرای کارگزاری یاس است، ولی ظاهرا مدعی قضیه، خود سیستم قضائی نیروهای مسلح است، چون ظاهرا منابعی که به اسم نیروهای مسلح بوده، به آنها هم نرسیده است. اینکه کجا رفته است، سیستم قضائی نیروهای مسلح پیگیری می‌کند. ما هم تقریبا به توافق رسیده‌ایم که مطالبات ما چقدر بوده است، اما چون دقیق نیست، نمی‌شود گفت و نمی‌خواهم حالت رسانه‌ای پیدا کند. نظر اعضای شورا این بود که با شکایت تعقیب کنیم. ما گفتیم که فکر می‌کنیم با مفاهمه می‌توانیم راحت‌تر آن را حل کنیم.
او گفته بود که چون یاس جزء زیرمجموعه‌های سپاه بوده است فکر می‌کنیم می‌توانیم با مفاهمه مسئله را حل کنیم، اما چون تعداد زیادی از املاک در این پرونده دخیل است باید جزئیاتش را به دست بیاوریم. آن کارگزاری به نمایندگی از شهرداری، املاک یا هولوگرام را می‌گرفته و منابع تأمین می‌کرده که به نام سپاه بوده است، اما ظاهرا به سپاه هم نرسیده و حالا آنها شاکی پرونده یاس و قائم‌مقام سابق شهردار تهران هستند نه شهرداری تهران.
اما چرا حالا که موضوع پرونده عیسی شریفی، قائم‌مقام محمدباقر قالیباف و متهم اصلی در پرونده کارگزاری یاس پس از سه سال به دادگاه رسیده و کارگزاری‌های جدید با شیوه‌هایی جدید مشغول به کار شده‌اند، هنوز تحقیق‌وتفحص از کارگزاری رسا مبین تجارت (یاس) در شورای شهر تهران به سرانجام نمی‌رسد؟ محمود میرلوحی به‌عنوان یکی از نفرات اصلی پیگیر این موضوع در شهرداری تهران در پاسخ به «شرق» می‌گوید به معاونت مالی و اقتصادی شهرداری دو ماه مهلت داده‌ایم تا علاوه‌بر ارائه برخی مستندات، به ما اعلام کند توافقات با سپاه به نتیجه می‌رسد یا نه! او می‌گوید هفته بعد این مهلت دوماهه معاونت مالی و اقتصادی تمام می‌شود و در مورد این تحقیق‌وتفحص و رویکرد اصلی آن و انتشار آن در صحن علنی تصمیم خواهیم گرفت.
او می‌گوید: قول‌ها و توافقاتی در این مدت بین شهرداری تهران و سپاه صورت گرفته و کمیسیون به معاونت مالی و اقتصادی شهرداری تهران این مهلت را داد که مذاکرات خود را به سرانجام برساند. در هر صورت پای چهار هزار میلیارد تومان پول و دارایی شهرداری تهران در میان است که باید بتوانیم استیفا کنیم و اگر در این مسیر بتوانیم با مذاکره پیش برویم، بیشتر صبر می‌کنیم.
میرلوحی یادآور شد که با وجود تغییرات در شهرداری تهران و مجموعه قرارگاه خاتم‌الانبیا در یک سال و اندی اخیر، توافقات مشترک باقی است و جلسات مشترک ادامه دارد؛ اما اگر تأخیر در استرداد اموال و دارایی‌ها زیاد شود، تصمیم دیگری خواهیم گرفت.
او می‌گوید بازپس‌گیری املاک و اموال شهرداری تهران در قالب کارگزاری یاس و پرونده عیسی شریفی، قائم‌مقام شهردار اسبق تهران، پیوستگی زیادی با هم دارند و باید منتظر دادگاه عیسی شریفی باشیم. شهرداری تهران یک پای قضیه است و حتما جریان دادگاه و موضوعات مطرح‌شده در آن به این تحقیق و تفحص کمک می‌کند.
از سوی دیگر زهرا صدراعظم نوری، عضو دیگر شورا که در جریان تحقیق‌و‌تفحص از کارگزاری رسامبین تجارت قرار دارد، در پاسخ به «شرق» به موضوع توافق اعضا با معاونت مالی و اقتصادی برای تکمیل و ارائه مستندات و نیز تکمیل مذاکره با سپاه و اعلام نتیجه در مدتی مشخص اشاره کرد و گفت: معاونت مالی و اقتصادی این‌طور اعلام کرد که توافقاتی با سپاه در جریان است که به زمان نیاز دارد و به این نتیجه رسیدیم که اگر با دادن مهلت، حقوق شهرداری استیفا شود، به نفع شهرداری خواهد بود. ما هم به‌دنبال کار سیاسی و رسانه‌ای نیستیم و منتظر می‌مانیم تا اطلاعات کامل شود و اگر به نتیجه نرسیدیم، آن‌وقت رویکردمان را در تحقیق‌و‌تفحص اصلاح می‌کنیم.
نوری می‌گوید حجم زیادی از این مطالبات و املاک ردوبدل‌شده، مستندات لازم را ندارند یا ثبت نشده‌اند و لازم است برای آنها این اسناد تدقیق شوند. ما نیز به‌دنبال اثربخشی بیشتر کار و برگشت اموال و دارایی‌های شهرداری هستیم و درعین‌حال می‌خواهیم اگر تخلفی در این میان وجود داشته، به آن رسیدگی شود.
نوری می‌گوید اگر دادگاه عیسی شریفی برگزار شود و اگر با رویکردهای جدید قوه قضائیه، دادگاه علنی باشد، ابعاد زیادی از این پرونده روشن می‌شود و کار ما هم راحت خواهد شد.
به گزارش «شرق»، در واقع شورای شهر تهران پس از سه سال که تحقیق و تفحص از این کارگزاری را که می‌گویند حداقل چهار هزار میلیارد پول شهرداری را روی هوا گذاشته، مشروط به دو موضوع مشروط دیگر کرده است: توافق با سپاه، دادگاه عیسی شریفی. هرکدام از این دو موضوع اما و اگرهای زیادی دارند که معلوم نیست به این زودی‌ها نتیجه دهد و فعلا فقط باید خوش‌بین باشیم.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

توجه به مستضعفین هم و غم امام خمینی(ره) بود

پلوسی: ترامپ آتش‌بیار معرکه اعتراضات آمریکا شده است

میوه‌ای که به راحتی می‌توان در گلدان کاشت

واکنش اسطوره بسکتبال به اقدام بی‌رحمانه پلیس آمریکا

فوتبال علیه نژادپرستی آمریکایی +عکس

«رومینا» قربانی تعصبی جاهلانه‌ شد که به غلط ناموس‌پرستی نام گرفته است

واکنش مسکو به خشونت پلیس آمریکا علیه خبرنگاران

سازمان خصوصی‌سازی اسامی 1.8 میلیون سهامدار عدالت را جا انداخت

همبستگی معترضین در سراسر جهان با جورج فلوید

نمایندگان مجلس یازدهم توجه لازم را به وصایای حضرت امام(ره) داشته باشند

انتقاد شدید غفوری از رئیس هیات مدیره استقلال

توییت عجیب بازیکن اتلتیکومادرید

ابوالفتح: ترامپ در بحث مرگ شهروند سیاه‌پوست آمریکایی در معرض آزمون مهمی است

بازگشت بازیکن گلادباخ پس از مصدومیت 4 ساله +عکس

روزانه چند تماس با پلیس 110 گرفته می‌شود؟

ادامه عملیات سپاه در اطفای حریق خائیز +فیلم

چند نفر از معتادان جمع آوری شده در تهران کرونا مثبت بودند؟

تولید 1 میلیون و 200 هزار خودرو در دستورکار خودروسازان

آتش سوزی در بوستان ولایت تهران +فیلم

Super Save؛ برنامه‌ای برای اینستاگرام‌بازها

محموله کمکی بخش خصوصی ایران تحویل مقامات افغانستان شد

مشاور امنیت ملی کاخ سفید: ایران در درون آمریکا فعالیت دارد

استراتژی جهاددانشگاهی در سالگرد ارتحال امام(ره) استفاده موثر و مفید ازرسانه‌ها و فضای مجازی است

حکیمی‌پور: مانیفست جدید اصلاح طلبان در دست تدوین است

ابلاغ نحوه دریافت و اجرای سفارش فروش مشمولین سهام عدالت

مهمترین عامل انتقال کرونا از دید زالی

عراق: از این به بعد، پولی به منطقه کردستان پرداخت نخواهد شد

نیکزاد: موضوع تولید خودروی ملی⁩ را تا انتها پیگیری می‌کنم

مهمترین عامل انتقال کرونا به روایت آقای فرمانده

دلتنگی وزیر ارشاد برای دو نشریه موفق و قدیمی

نائب رئیس مجلس جدید پیگر خودروی ملی شد

تاریخ انتشار بازی Satisfactory در استیم مشخص شد

ماد جدید Resident Evil 3 Remake ظاهر کلاسیک نمسیس را باز می‌گرداند

قیمت پلی استیشن 5 متناسب با ارزش واقعی آن است

مجلس، روی بورس!

سروری معاون سیاسی فرمانداری تهران شد

جنگ اعتبارنامه‌ها در مجلس

جهان: اصلاح طلبان از ظریف چهره ای افسانه ای ساخته اند

نفتکش‌ ایرانی و موهبت برجام

ارزیابی "استاد دانشگاه ویرجیانا تک" آثار آزادسازی سهام عدالت

طعنه ظریف مدیر راشاتودی به امریکایی‌ها

نکونام: پاتوسی نیاید باید بازی ما را عقب بیندازند/ استقلال کلک زد من هم نامه نوشتم!

افزایش حق مسکن کارگران چقدر خواهد بود؟

ایلهان عمر: ترامپ باید در بالاترین سطح محکوم شود

سرکرده طالبان به کرونا مبتلا شد؟

ثبت رکوردهای شگفت‌انگیز در 6 شاخص مهم معدنی

طلبه‌ همه‌فن‌ حریف چطور به جنگ بیکاری رفت؟ +عکس

واشنگتن: ایران و روسیه در ناآرامی‌های آمریکا دست دارند

کشف چند گونه حیات وحش در تهران/ جلوگیری از تعلیف غیر مجاز دام در منطقه حفاظت شده البرز مرکزی

مرمت و لایروبی آبشخورهای حیات وحش در فیروزکوه/ افزایش نظارت ها همزمان با فصل زایمان حیات وحش