پیام ویژه

آخرين مطالب

سرمقاله جام جم/ 8 نکته از اربعین در نمایی نزدیک يادداشت

سرمقاله جام جم/ 8 نکته از اربعین در نمایی نزدیک
  بزرگنمايي:

پیام ویژه - سرمقاله جام جم/ 8 نکته از اربعین در نمایی نزدیک
٥
٠
جام جم / « 8 نکته از اربعین در نمایی نزدیک » عنوان سرمقاله روزنامه جام جم نوشته مهدی عرفانی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
امسال هم قریب سه میلیون عاشق پاکباخته ایرانی در طریق دلدادگی گام نهادند و با پیوستن به لشکر 20میلیونی اربعین، پیام عشق و ارادت را به دنیای خسته از جورو جفا ارسال کردند. چه شایسته گفت آن جامعه‌شناس غربی که راهپیمایی اربعین بیش از آن‌که یک رفتار مذهبی و اعتقادی مختص شیعیان باشد، یک حرکت عظیم انسانی است که امواج دوستی، مهربانی و مودت را در وسیع ترین حالت ممکنِ اجتماع بشری به همه دنیا ارسال می کند و دیر نیست سایر ادیان نیز به این حرکت پرشور معنوی بپیوندند.
صاحب این قلم امسال برای اولین بار توفیق پیدا کرد تا همپای عاشقان
اباعبدا...(ع) در این حماسه سترگ شرکت کند و از نزدیک شاهد این معجزه جانبخش در عصر یخبندان روح بشر باشد. این مقاله حاصل همین تجربه و مشاهده است که در چند جمله مختصر تقدیم می‌شود.
سخت است، ولی آسان است
سخت از جهت دشواری راه و بی سر و سامانی و دوری مسیر و بی شمار مشقت طریق، و آسان از این‌که در جای جای این عرصه، زیباترین تصاویر عاشقانه بشری به رخ کشیده می‌شود. گویی دیدن صحنه های همدلی مردان و زنانی که دل به حبّ عزیزترین بنده خدا داده اند، روح انسان را جلا می‌دهد و خستگی را از جسم و جان به در می کند. وقتی با وجود پاپوش نرم و راحت، آبله پا آزارم می‌داد و حرکت را برایم سخت کرده بود، ناگهان در پیش روی خود دخترک بادیه نشین عربی را دیدم که با پای برهنه بدون مکث و وقفه طی طریق می‌کرد و صدبار از خودم خجالت کشیدم.
سیاسی است ولی سیاسی نیست
حرکت ده‌ها میلیونی شیعیان در راهپیمایی اربعین حتما حاوی پیام‌های اعتقادی – سیاسی است. اربعین برای جهان اسلام و مسلمانان، نسیم وحدت و همدلی و عرصه تجلی ظرفیت های عظیم امت اسلامی است و برای دشمنان توفانی رعب آور از قوت و قدرت جهان اسلام. از آن‌سوی، در این سیل خروشان دو دستگی قومی و نژاد و زبانی جا ندارد و همه، از غنی و فقیر، صاحب منصب، عرب و عجم، سیاه و سفید، ایرانی و عراقی و اروپایی و آمریکایی بر محور حسین(ع) یک ید واحده می‌سازند و قدرت این حبّ آنچنان است که زور هیچ اختلافی به آن نمی‌رسد.
خدمتگزار هست ولی نیست
سال به سال بر حجم سپاه اربعینی سید الشهدا(ع) افزوده می‌شود. موتور محرک این سپاه همان عشق و ارادت حضرت اباعبدا...(ع) است و هدایت آن هم با سپهسالار دشت کرب و بلا. اما این حجم انسانی و جمعیت ده‌ها میلیونی چه در داخل ایران و چه در عراق به ساماندهی و خدمت رسانی نیازدارد. مسوولان دو کشور تلاش کرده و می‌کنند، اما خروجی ها نشان می‌دهد هنوز با ایده آل فاصله زیادی دارد. امسال جمع زیادی از زائران ایران به‌دلیل مشکلات در مرز، مجبور به بازگشت شدند و این شایسته دستگاه با عظمت سید الشهدا(ع) نیست که مهمان پشت در بماند. به نظر می‌رسد هنوز مسوولان محترم به ابعاد این حرکت عظیم واقف نشده و تلاششان را به اندازه بزرگی این حرکت وسعت نداده اند.
حیرانی در 2 سوی مرز
ظاهرا بخش زیادی از مشکلات ناشی از ناهماهنگی در دو سوی مرز است. آنچه از مشاهدات میدانی برمی آید این‌است که یا اصلا هماهنگی و تعاملی میان مسوولان عراقی و ایرانی در بخش‌های مختلف به‌ویژه حمل و نقل صورت نگرفته یا این هماهنگی به‌واسطه فقدان یک کمیته ناظر مشترک عملیاتی نشده است. عمده زائران ایرانی که از راه زمینی مشرف می‌شوند با سختی فراوان خود را به طریق می‌رسانند و برای بازگشت نیز چه بسا مسیر سخت‌تری را در پیش می‌گیرند. شاید هماهنگی در سطحی بالا بین دوکشور برای ایجاد یک ناوگان حمل و نقل قابل نظارت به‌ویژه در کشور عراق کار دشواری نباشد.
بفرمایید موکب عراقی!
موکب‌های ایرانی در طریق نجف- کربلا اعم از موکب دستگاه‌ها و نهادهای ایرانی(که ظاهرا نسبت به قبل کمتر شده است) و موکب های هیات بزرگ و کوچک ایرانی حجم قابل توجهی از مسیر را شامل می شود. معمولا کیفیت و سبک پذیرایی این موکب‌ها با موکب‌های عراقی کاملا متفاوت است و در صورت عدم مدیریت تعداد و کیفیت موکب‌های ایرانی ممکن است سنت با سابقه و ریشه دار موکب‌داری عراقی را تضعیف کند. شاید اگر ظرفیت موکب‌های ایرانی صرفا برای اسکان و استراحت زائران در نظر گرفته شود(نه پذیرایی)، جنبه‌های تهدیدی آن مدیریت شود.
سفر اربعین ماموریت نیست
بعضی دستگاه‌ها‌ اقدام به اعزام عناصر فرهنگی، هنرمندان، نویسندگان و... می‌کنند. این اعزام ها _ به‌جز بعضی موارد خاص و ضروری _ با روح حرکت اربعین سنخیت ندارد. راهپیمایی اربعین اگر به‌عنوان ماموریت کاری تلقی شد نباید از خروجی آن ماموریت توقع چندانی داشت. باید به گونه‌ای فرهنگ‌سازی و جاذبه‌های این سفر را در اقشار مختلف ایجاد کرد که همگان خود در این سفر حاضر شوند و در نهایت سرمایه‌ای که قرار است هزینه سفر آنها شود، بعد در خدمت نشر و اشاعه تجربه‌های سفر این عناصر فرهنگی قرار گیرد.
شفاف‌سازی خدمات ارتباطی
اوپراتورهای مختلف، بسته‌های ویژه اربعین را برای سهولت ارتباط به مشترکان خود معرفی کردند. این‌که چقدر بسته‌ها کارایی داشته و مشکل ارتباطی زائران را حل کرده است یا نه، باید از سوی وزارت ارتباطات و خود اپراتورها شفاف‌سازی شود. آنچه مشاهدات میدانی می‌گوید، همچون سال‌های گذشته، نارضایتی از این موضع میان زائران زیاد بوده است. در همین زمینه، خوب است وزارت ارتباطات درآمد اپراتورها از سفر اربعین این سه میلیون نفر را برای مردم شفاف‌سازی کند.
مدیریت تعطیلات اربعین
سال به سال حجم مشتاقان پیوستن به کاروان اربعین بیشتر می‌شود. بخش عمده ای از زائران را کارمندان و شاغلان در بخش‌های اداری، دانشجویان و... شامل می‌شوند که عملا برای شرکت در این فیض عظیم مجبورند از محل کار خود مرخصی بگیرند که این حجم از مرخصی‌ها عملا مجموعه‌های زیادی را یا از کار می اندازد یا اموراتشان را مختل می‌کند. بد نیست دستگاه‌های متولی از جمله مجلس، هیات دولت یا حتی ستاد اربعین طرحی را برای جایگزینی دو روز تعطیلات 28 صفر به جای اربعین پیشنهادی ارائه کند تا هم مشتاقان و زائران به زیارت بدون دغدغه مشرف شده و هم امورات کشور و دستگاه‌ها مختل نشود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ایران از بی‌تدبیری دولت ترامپ استفاده کرد/ در برابر فشارها نباید رفتار انفعالی داشت

لغو معافیت‌های تحریمی آمریکا در 60 روز آینده

جلسه مهم مدیران استقلال و پرسپولیس با وزیر ورزش

تحلیل عطوان از سکوت آمریکا در قبال اعزام کشتی‌های ایرانی به ونزوئلا

سفیر ایران در ونزوئلا: ایران و ونزوئلا به نیابت از جهان به واشنگتن"نه" گفتند

تعیین گزینه‌های فراکسیون اکثریت برای نائب‌رئیسی مجلس

از مهندس بازرگان تا هاشمی و موسوی خویینی‌ها

گاف عجیب نماینده تازه وارد

هاینریش هیملر؛ منجنیق یک جنبش سیاسی

کارت قرمز سازمان بهداشت جهانی به داروی محبوب ترامپ

چراغ سبز به استقلال برای خریدن بازیکن خارجی جدید

تمامی وجه بنزین صادراتی به ونزوئلا دریافت شد

خودداری آمریکا از هدف قرار دادن چهار سرکرده داعش

نفتکش سوم ایران وارد آب‌های ونزوئلا شد +نقشه

رویای استقلال در 10 هفته زنده می‌شود؟

واشنگتن معافیت‌های هسته‌ای ایران را تمدید نخواهد کرد

روسای مجلس، چه تعداد رای داشتند؟

بازداشت دخترهای باجگیر در یزد

پیش‌بینی اقتصاددانان برای رشد اقتصادی در سال کرونایی

سرگردانی 5 هزار مالباخته «آذویکو»

بررسی حجم تجارت جهانی در دوران کرونا

عرضه لوازم خانگی افزایش یافت

افتتاح 200 طرح صنعتی و معدنی به ارزش 170 هزار میلیارد تومان

روند صعودی قیمت نفت متوقف شد

بازی Far Cry 5 را به صورت رایگان تجربه کنید

تلویزیون محبوب گیمرها وارد بازار شد

شیائومی Redmi 9 گواهی تأییدیه بلوتوث دریافت کرد

هندی‌ها با پرتاب ده‌ها ماهواره، شبکه ‌5G را در این کشور برقرار می‌کنند

برادر ثروتمندترین جنایتکار تاریخ از اپل شکایت کرد

خاطرات ناطق نوری از مجلس اول / آیت‌الله خامنه‌ای علاقه داشت هاشمی رئیس شود

این حجم از دعوا در یک مجلس یکدست عجیب است

بلوف یانکی‌‌ها

حمله "رجا" به کارنامه علی لاریجانی

رونمایی از آمریکای غیر هالیوودی

جنجال یک نوار صوتی مرموز

روایت "اندیشکده آمریکایی" از پیامدهای کلید زدن مکانیسم ماشه علیه ایران

آمریکا معافیت همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای با ایران را تمدید نمی‌کند

واکنش علی مطهری به قتل فجیع رومینا توسط پدرش

انتخاب روش آزادسازی سهام عدالت تمدید شد

آخرین اخبار از بازار سکه 7 خرداد

تصاویر ماهواره‌ای از نسل‌کشی مسلمانان روهینگیا

گزینه‌های فراکسیون اکثریت برای هیات رییسه مجلس یازدهم

آیا مجلس قالیباف دولت روحانی را لوله می‌کند؟/جلالی‌زاده: قالیباف پوپولیست است

پیشنهاد افزایش ساعت فعالیت پاساژها و بازگشایی مساجد به ستاد ملی کرونا

آتش‌ سوزی در جنگل ‌های «پاوه» جان یک نفر را گرفت

بازتاب ماجرای قتل دختر 14 ساله به دست پدرش در فضای مجازی

قاتل خاموش جان مادر و دو فرزندش را گرفت

اعزام نماینده مرجع ملی ‌کنوانسیون حقوق کودک برای بررسی پرونده قتل رومینا

اتمام‌ پروژه آبرسانی غیزانیه تا 2 هفته آینده

توضیحات وزارت صنعت درباره دریافت وجه از خریداران طرح پیش‌فروش خودرو