پیام ویژه

آخرين مطالب

گزیده‌های «نفتی» هفته وزارت نفت

گزیده‌های «نفتی» هفته
  بزرگنمايي:

پیام ویژه - بازدید وزیر نفت از ﺷﺮﮐﺖ ﺳﺎﺧﺘﻤﺎﻧﯽ و ﻧﺼﺐ ﺗﻮرﺑﻮ ﮐﻤﭙﺮﺳﻮر ﻧﻔﺖ (OTC)، مذاکره با ارمنستان درباره تهاتر گاز و برق، آمادگی شرکت گاز و شرکت پخش برای سوخت‌رسانی پایدار به مناطق زلزله‌زده آذربایجان شرقی و تداوم بومی‌سازی‌ها با تکیه بر توان ایرانی بخشی از گزیده‌های نفتی هفت روز اخیر است.

فعالیت بخش خصوصی و نگاه زنگنه: گزیده‌های نفتی این هفته را با خبری از دیدار بیژن زنگنه، وزیر نفت با سورن پاپیکیان، وزیر مدیریت منطقه‌ای و زیرساخت‌های ارمنستان آغاز می‌کنیم. دیداری که با محوریت تهاتر گاز ایران و برق ارمنستان شکل گرفت.
وزیر نفت این هفته در ادامه بازدید از فعالیت بخش خصوصی در صنعت نفت از شرکت OTC دیدن و عملکرد این شرکت در تامین توربین و کمپرسور صنعت را موفق ارزیابی کرد و گفت: پس از برجام، زیمنس به ایران بازگشت و اعلام کرد که OTC کارهای خود را در کلاس جهانی انجام داده است، خداوند را به سبب وجود چنین نهادهایی در کشور، شاکرم.
پایبندی ایران برای صادرات گاز به ترکیه، تداوم عرضه نفت و میعانات گازی در بورس انرژی، احتمال تمدید توافق کاهش تولید نفت کشورهای عضو اوپک، حل بخش عمده مشکل کمبود بنزین سوپر در کشور و تامین مالی طرح فراگیر پالایشی سیراف از دیگر موضوعاتی بودند که زنگنه در جمع خبرنگاران درباره آنها توضیح داد.
نفت و افق‌های جدید اکتشافی: امید شاکری، مدیرکل نظام فنی و اجرایی و ارزشیابی طرح‌های وزارت نفت از آماده شدن زمینه‌های لازم برای تغییر روش ساخت و نصب واحدهای فرآورش نفت و همچنین، مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران از تلاش برای دستیابی به افق‌های جدید اکتشافی در شرق کارون خبر دادند. شرکت ملی حفاری ایران نیز اعلام کرد در هفت ماهه امسال 73 حلقه چاه نفت و گاز را حفر و تکمیل کرده است.
حسن روحانی، رئیس‌جمهوری، این هفته قانون اصلاح بند (هـ) تبصره (1) قانون بودجه سال 1398 کل کشور را برای اجرا به وزارت نفت و سازمان برنامه و بودجه ابلاغ کرد.
سوژه‌های داغ بنزینی: قیمت و سهمیه‌بندی بنزین موضوعی است که به دلیل فرارسیدن روزهای انتخابات، مورد توجه برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار گرفته است. اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در این زمینه به همکاران خود یادآور شدند که تصمیم‌گیری درباره بنزین به عهده مراجع عالی کشور است و وزارت نفت تنها اجرا کننده این تصمیم‌ها خواهد بود. شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی نیز به این موضوع واکنش نشان داد و اعلام کرد که هیچ سهمیه‌بندی و محدودیتی در کارت‌های هوشمند سوخت شخصی افراد اعمال نشده است. علی ربیعی، سخنگوی دولت نیز بار دیگر یادآور شد که هیچ سناریویی برای سهمیه‌بندی بنزین تعیین نشده است.
اوپک، شل، آرامکو: قیمت سبد نفتی اوپک هفته‌ای که گذشت از 62 دلار برای هر بشکه عبور کرد و همزمان این سازمان در گزارشی که مورد توجه جهان قرار گرفت ارقام دورنمای خود برای تقاضای جهانی نفت تا سال 2024 میلادی را به 104 میلیون و 800 هزار بشکه در روز و در سال 2040 میلادی به 110 میلیون و 600 هزار بشکه در روز کاهش داده است و همچنین یادآور شده است در 20 سال آینده، نفت بیش از 28 درصد از انرژی جهان را تأمین خواهد کرد. در این شرایط برزیل برای پیوستن به جمع اوپکی‌ها اعلام آمادگی کرد که با واکنش مثبت برخی اعضای اوپک همراه شد.
کاهش تولید نفت روسیه در ماه اکتبر، افزایش تولید نفت عربستان، کاهش تعداد دکل‌های حفاری آمریکا، کاهش صادرات نفت از پایانه‌های نفتی جنوب عراق، علاقمندی شرکت انگلیسی – هلندی رویال داچ شل به سرمایه گذاری بلندمدت در صنعت نفت و در نهایت صدور مجوز عرضه سهام آرامکو پس از تلاش مسئولان این شرکت برای افزایش ارزش سهام آرامکو بخشی از اخبار بین الملل این هفته را به خود اختصاص دادند.
نفت روی خط بورس: در هفته‌ای که گذشت، محصولاتی از شرکت‌های پالایش نفت، پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌های گازی در رینگ بین‌الملل بورس انرژی داد و ستد شدند. در این بازار معاملاتی، عرضه و فروش نفت خام، میعانات گازی، بنزین و گازوئیل قابل توجه هستند که به گفته زنگنه، عرضه نفت خام و میعانات گازی در بورس انرژی به صورت مداوم پابرجاست.
پدافند غیرعامل: در نظر گرفتن تدابیر لازم برای رویارویی با حوادث و افزایش سطح آمادگی کارکنان در مدیریت شرایط اضطراری موضوعی است که با عنوان پدافند غیرعامل برای صنعت نفت شناخته می‌شود و در زمان‌های بحران مانند زلزله بامداد امروز استان آذربایجان شرقی رخ می‌کند. خوشبختانه پس از وقوع زلزله، شبکه‌های گاز و انتقال گاز آذربایجان شرقی آسیب ندیده‌اند. به دنبال شدت تخریب در روستای ورنکش و تخلیه آن، گاز روستا قطع شده است. شرکت پخش آذربایجان شرقی نیز از تامین کامل سوخت مورد نیاز منطقه زلزله‌زده خبر داد.
همزمان با هفته پدافند غیرعامل، بخش‌های مختلف صنعت نفت و زیرمجموعه‌های صنعت گاز در سراسر کشور، مانورها و تمرین‌های عملیاتی گوناگونی را برای افزایش سطح آمادگی کارکنان و ایمنی تجهیزات و تاسیسات گازی برگزار کردند. موفقیت وزارت نفت در مقابله با حمله سایبری نیز سبب شد تا در هشتمین همایش ملی پدافند غیرعامل از بیژن زنگنه، وزیر نفت که بیشترین فعالیت را در مقابله با حمله‌های سایبری داشته است، قدردانی شود.
انتصاب‌های نفتی: وزیر نفت و معاونانش این هفته چند حکم انتصاب صادر کردند. وزیر نفت نصرت رحیمی و محمد آقایی تبریزی را به‌عنوان اعضای هیئت امنای صندوق‌های بازنشستگی، پس‌انداز و رفاه کارکنان صنعت نفت، معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی ایوب بنوی را به‌عنوان سرپرست روابط عمومی شرکت ملی صنایع پتروشیمی و معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی علیرضا امین را به سمت مدیرعامل شرکت پالایش نفت آبادان و غلامحسین رمضانپور را به سمت مدیرعاملی شرکت پالایش نفت امام خمینی (ره) شازند اراک منصوب کردند.
دیگه چه خبر: «طراحی و ساخت یک تجهیز کاربردی در شرکت ملی حفاری»، «بومی‌سازی یک مبدل آلیاژی در پتروشیمی کارون»، «اختصاص هشت هزار میلیارد ریال اعتبار برای پروژه‌های زیست محیطی نفت و گاز کارون»، «تدوین 22 دستورعمل اچ‌اس‌یی شرکت ملی نفت»، «تبدیل شدن پتروشیمی تندگویان به یک شرکت سودده»، «بومی‌سازی سامانه مدیریت توزیع برق در شرکت انتقال گاز ایران» و «شکسته شدن انحصار ساخت دستگاه ثبت تصاویر درون چاهی با تلاش متخصصان شرکت نفت و گاز زاگرس جنوبی» از دیگر عناوین مهم هفت‌ای که گذشت، بودند.
پربازدیدهای شانا: مهم‌ترین اخبار این هفته صنعت نفت که بیشترین بازدید را به خود اختصاص دادند «بذر مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت به بار می‌نشیند»، «برنامه‌ریزی نفت خزر برای افزایش اطلاعات مخزنی از سردارجنگل»، «حمایت از سازندگان داخلی با ایجاد بازار کار»، «ایران و ارمنستان درباره صادرات گاز مذاکره کردند» و «نفت، موفق‌ترین وزارتخانه کشور در مقابله با حمله‌های سایبری دشمن» و گزارش تصویری بازدید وزیر نفت از شرکت توربوکمپرسور نفت (OTC)، دیدار وزیر نفت با وزیر مدیریت و زیرساخت‌های ارمنستان و فیلم پاسخ وزیر نفت به پرسش‌های خبرنگاران در شرکت OTC بیشترین آمار بازدید بین اخبار شنبه (یازدهم آبان ماه) تا امروز (جمعه، 17 آبان ماه) را داشته‌اند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رئیس جدید مجلس کیست؟ / مردی که سودای پاستور در سر داشت، به ریاست بهارستان رسید

عزم جدی دستگاه قضا برای رفع موانع تولید

نشست خبری کدخدایی شنبه برگزار می‌شود

روحانی: از طریق فضای مجازی و سیستم الکترونیک می توان با فساد مبارزه کرد

ظریف به قالیباف تبریک گفت

گرمای هوا رکورد می‌زند؟

کاهش شدید مبتلایان کرونا در 10 روز گذشته

بهره‌بردارى از ایستگاه‌های جدید خط 6 مترو تا پایان سال

سرمایه گذاری6000 میلیارد تومان بنیاد مستضعفان در نیروگاه خرم‌آباد

از پردازنده های نسل دهم Core i5 دو نمونه متفاوت وجود دارد!

فیسبوک نام کیف پول ارز دیجیتال خود را به Novi تغییر داد

رایج‌ترین مشکلات گلکسی J4 Core سامسونگ

اپل قابلیت مدیریت سلامت باتری را همراه با macOS 10.15.5 ارائه کرد

تبدیل جزیره کیش به مرکز علمی ایران در میان مناطق آزاد کشور

نخستین نطق قالیباف در مجلس

واکنش سانیول به شایعه حضور در تیم ملی ایران

ساخت شناور تهاجمی با قابلیت نشستن بالگرد در آینده‌ای نزدیک

چتر قالیباف و پایداری بر سر هیات رئیسه / دست‌خالی احمدی‌نژادی‌ها

کاهش شدید مبتلایان به کرونا از 10 روز گذشته؛ موج دوم اپیدمی را در پاییز و زمستان انتظار داریم

دلار صرافی ملی اندکی ارزان شد

ایران امسال صادرکننده آلومینیوم می‌شود

ساخت اپل آیدی برای ایرانی ها غیر ممکن تر شد

حجم فایل بازی The Last of Us Part II چقدر خواهد بود؟

گوشی‌های آنر Play 4 و Play 4 Pro بزودی معرفی می‌شوند

شجاعی برهان در مراسم معارفه سرپرست اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی اصفهان: شفافیت و تکریم منابع انسانی شعار و محور عملکردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است

بمب ساعتی نقدینگی

آخرین وضع 6 پروژه عمرانی در غیزانیه اهواز تشریح شد

عوامل کاهش رشد جمعیت در ایران

جزئیات نرخ رسمی 47 ارز

مهلت تسلیم همه اظهارنامه‌ های مالیاتی 2 ماه تمدید شد

زور کرونا به خودروهای GAC نرسید !

کارگران جامانده از سهام عدالت چکار کنند ؟

پیش ‌بینی اقتصاددانان برای رشد اقتصادی در سال کرونایی

دلیل تعلل ترکیه در تعمیر خط لوله انتقال گاز ایران چیست ؟

اختصاص 31 هزار میلیارد تومان اعتبارات عمرانی در هفته اول خرداد

امارات در آستانه شکاف و تجزیه

روحانی: اقتصاد سنتی در حال تغییر به اقتصاد دیجیتال است

کشور بی بته ها!

آغوش‌های باز مجلسی در ایام کرونا

گودرزی: مجلس باید هرچه سریع به سمت رفع مشکلات اقتصادی برود

تولد 17 هزار و 916 دوقلو در سال گذشته

کل کل فلورا سام با مهران مدیری بر سر لهجه شیرازی

افتتاح پروژه‌های پیشران «اقتصاد دیجیتال» توسط رئیس جمهور

تولید انبوه تراشه 5 نانومتری اگزینوس بزودی آغاز می شود

قابلیت جدید نسخه وب جیمیل شخصی‌سازی اینباکس را آسان‌تر می‌کند

مالزی تمایلی به همکاری با هواوی ندارد

نامزد ریاست مجلس روی خط بی بی سی!

کدام رئیس کمیسیون رشوه 65 میلیاردی گرفته؟

سهامداران عدالت قدری صبور باشید

آغاز مجلس تک صدایی