پیام ویژه

آخرين مطالب

سرمقاله اعتماد/ مبارزه با فساد و 2 ملاحظه يادداشت

سرمقاله اعتماد/ مبارزه با فساد و 2 ملاحظه
  بزرگنمايي:

پیام ویژه - سرمقاله اعتماد/ مبارزه با فساد و 2 ملاحظه
٩
٠
لینک کوتاه در کلیبرد کپی شد! http://akhr.ir/5798606
-->
اعتماد / « مبارزه با فساد و 2 ملاحظه » عنوان سرمقاله روزنامه اعتماد نوشته احمد مازنی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
سخنان رییس‌جمهوری همواره می‌تواند زمینه‌ساز روشن شدن چراغ امید در جامعه باشد و سفرهای استانی رییس‌جمهوری که قاعدتا با این هدف انجام می‌شود که بالاترین مقامات اجرایی کشور از نزدیک
در جریان جزییات امور قرار بگیرند و از درد شهروندان باخبر شوند، می‌تواند شرایط را برای اعتلا، رشد و توسعه استان‌ها و شهرستان‌های مختلف کشور مهیا سازند. چنان‌که در همین سفر اخیر رییس‌جمهوری به استان یزد شاهد افتتاح چندصد طرح و پروژه بودیم؛ پروژه‌هایی که نشانه تلاش و فعالیت دولت برای عبور از مشکلات و برون‌رفت از شرایط نامساعد معیشتی امروز کشور است. فراموش نکنیم افتتاح این طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی و دستاوردهای اقتصادی در حالی عملیاتی شده و می‌شود که امریکایی‌ها ادعا کرده بودند که می‌خواهند با رساندن فروش نفت کشور به صفر، شهروندان ایرانی را تحت فشار سنگین معیشتی قرار دهند. البته این گفته به آن معنا نیست که شهروندان در رفاه کامل زندگی می‌کنند و هیچ مشکلی ندارند اما در عین حال نمی‌توان از تلاش‌هایی که برای کاهش فشارهای اعمالی و دشواری‌های ناشی از تحریم‌ها صورت گرفته است، غافل شد.
از دیگرسو رییس‌جمهوری پس از رهبری، عالی‌ترین مقام اجرایی کشور است و انتظار است که در سفرهای استانی به عنوان عالی‌ترین مقام کشور از جانب جناح‌های مختلف سیاسی، فعالان اقتصادی، چهره‌های برجسته علمی و دانشگاهی، دانشجویان، آحاد مختلف شهروندان و البته خانواده‌های معظم شهدا مورد استقبال قرار گیرد. البته همواره شاهدیم که هموطنان‌مان در تمامی شهرها و استان‌های کشور، رسم مهمان‌نوازی را بجا می‌آورند اما در مواردی نیز بعضا هتاکی و عداوت‌های جناحی، جای این رسم دیرین و شیرین ایرانیان را گرفته و به‌ جای نقد منصفانه، شاهد پلاکاردهای توهین‌آهیز هستیم. رفتاری که در مواردی جهت تحریک اعصاب رییس‌جمهوری و همراهان او انجام می‌شوند که شایسته نیست. طبیعتا در شرایطی که حرمت رییس‌جمهوری که به عنوان مهمان وارد استانی شده، حفظ نمی‌شود، نمایندگان مجلس، مقامات قضایی و دولتی و شخصیت‌های علمی نمی‌توانند انتظار داشته باشند که از گزند توهین و اهانت عناصر افراطی مصون بمانند. از این جهت لازم است همگی مراقبت کنیم که هم شأن شهروندان و هم شأن مهمانان سفرهای استانی حفظ شود. در چنین شرایطی رییس‌جمهوری علاوه بر بیان خبری درخصوص دستاوردهای مختلف دولت، چند مورد از مشکلات کشور را نیز با زبان انتقادی مطرح می‌کنند. مطالبی که قاعدتا جهت تنویر افکار عمومی بیان شده و به ‌نوعی پاسخی است، موجز و مختصر به هتاکی‌هایی که علیه رییس‌جمهوری و حامیان دولت صورت گرفته است. به بیان دیگر وقتی رییس‌جمهوری در چنین شرایطی قرار می‌گیرد، ناخودآگاه به سوی درددل با مردم می‌رود و اشکالاتی را نیز مطرح می‌کند. با این همه اما انتظار از رییس‌جمهوری این است که 2 نکته را مدنظر قرار دهد. نخست اینکه وقتی رییس‌جمهوری مسائلی را مطرح می‌کند، نباید به ورطه گروکشی جناحی افتاده و احیاناً شاهد تکرار آن «بگم‌بگم»هایی باشیم که زمانی در این کشور اتفاق می‌افتاد.
نکته دیگر این است که رییس‌جمهوری یک خطیب عادی نیست، بلکه رییس دولت و رییس‌جمهوری قانونی کشور است. رییس‌جمهوری مسوول اجرای قانون اساسی است و اگر مطلع است که مثلا خلافی صورت گرفته است، باید در اجرای وظایف نظارتی خود ثابت‌قدم باشد و این تخلفات را یا از طریق دستگاه‌های نظارتی بیرون دولت یا از طریق خود دولت پیگیری کند. به بیان دیگر تا زمانی که صرفا از مشکلات بگوییم اما نسبت به رفع این مسائل اقدامی نکنیم، راه به جایی نخواهیم برد. همچنین اگر آنچه در این سخنان انتقادی مطرح می‌شود، صرفا جنبه گلایه دارد، بهتر است این مسائل را در جلسات خصوصی بازگو کند؛ چرا که در غیر این صورت، ناخودآگاه چنین ذهنیتی برای شهروندان ایجاد می‌شود که مسوولان بر سر تخلفاتی که کرده و منافع خود با یکدیگر دعوا دارند و این داد و قال‌ها برای حل مشکلات مردم نیست.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اشپیگل: پایان غزل خوانی واشنگتن و پیونگ یانگ نزدیک است

آنکارا، مسکو و واشنگتن بر خط آتش ژئوپلیتیک

آیا بازار مسکن دوباره رونق خواهد گرفت؟

هزار راه رفته کلاهبرداران فضای مجازی

سیمای معترضان آبان از نمای نزدیک

مردم در جمهوری مؤمنین

ارزیابی "شورای آتلانتیک" از چالش تظاهرات اخیر عراق برای موقعیت ایران

قطر و محور سعودی به آشتی نزدیک می‌شوند؟

مسکن بدون مهر

ابعاد تهدید به استفاده از «مکانیسم ماشه» علیه ایران

اعتماد مطرح کرد: مسیحی شدن پناهجویان

هفت نکته درباره اوج گیری استقلال با استراماچونی

آیا تندروترین مجلس بعد از انقلاب تشکیل می‌شود؟

استیضاح ترامپ؛ رونوشت به ...!

اینترنت از کجا می‌آید؟

عاقبت هپکو در انتظار صنعت خودرو؟

سنت شانتاژ آمریکایی

فرانسه در وضعیت فلج شدگی

فرشاد مومنی: نقد نظام بودجه‌ریزی خصلت رانتی پیدا کرده است

سه نکته درباره اوپک 177

یارانه پنهان ‌900‌ هزار‌میلیاردی حقوق‌بگیـران در جیب دولت

مدل حباب‌ساز بورس تهران

پرونده نافرجام سقوط هواپیمای سی130

بازگشت سیاست چماق و هویج به روابط غرب با ایران

بازداشت مدیران فاسد و پیام دریافتی مردم

حق اعتراض نهادینه می شود

ریاست‌جمهوری پنس به ضرر ایران است

رقابت از مشهد بر سر صندلی ریاست

قالیباف: ایستاده‌ایم برای تغییر

اتمام حجت‌ ایران، تکرار وعده‌های اروپا

سورپرایز سعودی برای بازارنفت

اصلاح‌طلبان بدلی

«دونرخی» رانت می‌آورد؛ اعتماد را می برد

اصلاح‌طلبان قهر را کنارگذاشتند

صندلی‌های پولی!

تا حقوق‌ 3 میلیون تومانی از مالیات معاف می‌شود

اصلاح‌طلبان برای مجلس آمدند

ماهشهر پس از روز واقعه

کیهان: اظهارنظر رهبر انقلاب ناظر به مسائل امنیتی بود نه طرح اقتصادی بنزین

قدم‌های اولیه اصلاحات در عراق

سرمقاله جوان/ رسالت جنبش دانشجویی در گام دوم انقلاب

سرمقاله خراسان/ خواب تازه آمریکایی ها برای عراق

سرمقاله کیهان/ 16آذر تولد دو شعار

سرمقاله وطن امروز/ در مذمت تلاش دولت برای جلب ترحم

سرمقاله رسالت/ به بهانه تعظیم و تکریم یحیی علوی!

سرمقاله شرق/ خط مقدم سیاست

سرمقاله اعتماد/ سه نکته درباره اوپک 177

سرمقاله ایران/ صندوق، درمان دردهای امروز ما

سرمقاله دنیای اقتصاد/ اصلاح بودجه: ‌ضرورت یا انتخاب؟

سرمقاله فرهیختگان/ نئولیبرالیسم و هیچ‌انگاری عدالت