پیام ویژه

آخرين مطالب

عملیات پوتین در ماداگاسکار يادداشت

  بزرگنمايي:

پیام ویژه - عملیات پوتین در ماداگاسکار
٧٥٩
٠
لینک کوتاه در کلیبرد کپی شد! http://akhr.ir/5809830
-->
دنیای اقتصاد / متن پیش رو در دنیای اقتصاد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
نمی‌شود دلتنگ روس‌ها نشد. آنها سال گذشته ناگهان سر و کله‌شان در پایتخت شلوغ ماداگاسکار پیدا شد در حالی که کوله‌پشتی مملو از پول نقد به دنبال داشتند و روی این کوله‌پشتی‌ها تبلیغ نام رئیس‌جمهور ماداگاسکار دیده می‌شد. این یکی از آشکارترین تلاش‌ها از سوی روس‌ها تا به امروز برای مداخله در انتخابات بود. آنها از دفتر کارشان در یک هتل تفریحی، روزنامه‌ای به زبان محلی منتشر می‌کردند و جوانان را به‌کار می‌گرفتند تا مقالاتی در مدح رئیس‌جمهور بنویسند و به او در پیروزی یک دوره دیگر کمک کنند. آنها با دور زدن قوانین انتخاباتی، آنتن‌های تلویزیونی را خریداری کرده و بیلبوردهای فراوانی را هم در راستای برنامه‌هایشان تهیه کردند. «مایکل شویرتز» و «گال بورگیا» در گزارش 11 نوامبر برای نیویورک تایمز نوشتند، عوامل روسیه به جوانان پول می‌دهند تا در تجمعات حضور یابند و به روزنامه‌نگاران پول می‌دهند تا اخبار را پوشش دهند. آنها با بادیگاردهای مسلح در دفاتر کمپین‌ها حضور می‌یابند تا به مخالفان رشوه دهند و آنها را از گردونه رقابت خارج سازند تا به این ترتیب راه ریاست جمهوری را برای نامزد مطلوب خود هموار کنند.
در کمیسیون انتخابات ماداگاسکار، مقام‌ها گوش به زنگ هستند. «تی یری راکوتوناریوو»، قائم مقام این کمیسیون، می‌گوید:«همه ما به یاد می‌آوریم که روس‌ها در انتخابات آمریکا چه کردند. همه واقعا می‌ترسیم.» از میان تمام جاهایی که انتظار می‌رفت روس‌ها برای مداخله برگزینند، ماداگاسکار یکی از جاهایی بود که کمترین انتظار برای انتخابش می‌رفت. این کشور که در جنوب شرق آفریقا واقع شده هزاران مایل آن‌سوتر از مسکو است و ارزش استراتژیک کمتری برای کرملین یا توازن قوای جهانی دارد. اما دو سال پس از مداخله تهاجمی روسیه در آمریکا، آنها اینجا هستند و مصمم به توسعه برنامه‌های خود و روش خاص خود را برای مداخله در انتخابات آن هم در یک میدان نبرد سیاسی در دوردست‌ها دارند. بر اساس ده‌ها مصاحبه‌ای که با مقام‌های ماداگاسکاری و عوامل محلیِ در استخدام روسیه انجام گرفت و مطالعه صدها صفحه سند داخلی که از سوی عوامل روس تهیه شد، این عملیات به تایید ولادیمیر پوتین رسیده و هماهنگی آن را عواملی بر عهده دارند که در انتخابات 2016 آمریکا مداخله داشتند.
«شویرتز- بورگیا» در گزارش خود می‌افزایند: مداخله در ماداگاسکار درست چند هفته پس از دیدار «هری راجائوناریمامپیانینا»، رئیس‌جمهور این کشور، با ولادیمیر پوتین در مسکو در سال گذشته کلید خورد. در این دیدار که هرگز گزارشی از آن به بیرون درز نشد «یووگنی پریگوژین»، متحد و نزدیک‌ترین یار پوتین هم حضور داشت. پریگوژین در زمره مقام‌هایی است که از سوی آمریکا به دلیل مداخله در انتخابات 2016 آمریکا در لیست تحریمی‌ها قرار گرفت (روزنامه «دنیای‌اقتصاد» در گزارش «روسیه درحال بازگشت به آفریقاست: ارتش شخصی پوتین» در تاریخ 23 مرداد 98 به تفصیل به حضور روسیه در آفریقا و نقش پریگوژین اشاره کرده بود). پوتین مکررا هر گونه دخالت در انتخابات دیگر کشورها را رد کرده است اما نشست او با رئیس‌جمهور ماداگاسکار – که پریگوژین هم سمت راست پوتین نشسته بود- به نقش روسیه در انتخابات دیگر کشورها حتی کوچک‌ترین و دورافتاده‌ترین‌شان اشاره می‌کند.
از برخی جهات حیاتی، عملیات ماداگاسکار شبیه به عملیاتی است که در آمریکا انجام گرفت. یک کارزار فریبی در رسانه‌های اجتماعی به راه افتاده و تلاش می‌شود نامزدهای خرابکار در بوق و کرنا شوند. روس‌ها حتی یک چهره آخرالزمانی را هم در استراتژی خودشان برای تخریب اپوزیسیون به کار گرفتند تا از شانس رقیب بکاهند. این چهره آخرالزمانی که دارای کیش شخصیت هم بود نامش کشیش «میل هول» است. او می‌گوید:«آنچه موجب شگفتی من شد این بود که روس‌ها برای عقد قرارداد به خانه من می‌آمدند اما من خانه نبودم. این عقد قرارداد بدون حضور من بود. آنها می‌گفتند اگر پول بخواهی، هر چقدر نیازت باشد به تو می‌دهیم.» اما اگر تلاش‌های روسیه در آمریکا در راستای لکه‌دار کردن دموکراسی غربی و بی‌اعتبار ساختن آن و در راستای رقابت‌های ژئوپلیتیک پوتین بود رقابت در ماداگاسکار هیچ نفع سیاسی ندارد و فقط یک هدف ساده دارد و آن «نفع مادی» است. «شویرتز- بورگیا»، گزارشگران نیویورک تایمز می‌افزایند: پیش از انتخابات، یک شرکت روسی که مقام‌های محلی و دیپلمات‌های خارجی می‌گویند از سوی پریگوژین کنترل می‌شود، سهم زیادی در یک شرکت دولتی دارد که کارش استخراج فلز کروم است؛ ماده‌ای معدنی که برای استفاده در فولاد ضد زنگ به‌کار می‌رود.
این کسب و کار موجب اعتراضات کارگران شد. آنها از حقوق پرداخت‌نشده‌شان، مزایای لغو شده‌شان و تهاجم خارجی‌ها به بخشی که منبع اقتدار ملی برای ماداگاسکار بوده شکایت دارند. ماداگاسکاری‌ها معتقدند ثروت کشورشان دارد غارت می‌شود و نقش عمده را روس‌ها دارند. این تکرار الگویی است که در آن روس‌ها در حال خزیدن به سوی کشورهای آفریقایی هستند و امیدوارند سیاست‌های آنها را به خاطر منافع مادی خود از نو شکل دهند. در جمهوری آفریقای مرکزی، افسر سابق اطلاعاتی روسیه، مشاور عالی امنیتی رئیس‌جمهور این کشور است در حالی که شرکت‌های وابسته به پریگوژین در سراسر کشور رخنه کرده‌اند و به استخراج قانونی و غیرقانونی الماس می‌پردازند. مقام‌های دولتی، جنگ‌سالاران و کسانی که در حوزه الماس فعالیت دارند می‌گویند روز به روز بر قدرت [و رد پای] پریگوژین در امور نظامی و تجاری افزوده می‌شود.
سال گذشته سه روزنامه‌نگار روس که در حال تحقیق از فعالیت‌های پریگوژین بودند در آنجا کشته شدند. «پاول استرونسکی»، محقق مرکز کارنگی، می‌گوید:«پریگوژین موفقیت چشمگیری در سال 2016 داشت و او اکنون آدمی است که تمام نگاه‌ها به سوی اوست و به تعبیری در سیبل نگاه‌هاست. او یک پا بر زمین دارد و پای دیگرش در کشورهای مختلف آفریقایی است. برخی کشورها با رهبران اقتدارگرا هستند که نیازمند کمک برای پیروزی هستند.» اما تجاوز و تهاجم روسیه به خارج بی‌نقصان هم نبوده است. عملیات روسیه در ماداگاسکار در وهله اول به نتایج مطلوب دست نیافت و درگیر بی‌کفایتی و فسادهای حیرت‌انگیزی شد که موجب شد چهره روسیه به‌عنوان کشوری که خرابکار سیاسی است جا بیفتد. مواردی از کارزارهای انتخاباتی مشاهده شده که در تبلیغات اشتباهات گرامری دیده شده است. مثلا نام رئیس‌جمهور یا به اشتباه نوشته می‌شد یا از برخی کلیشه‌ها برای اشاره به نام او استفاده می‌شد. برخی کارزارها هم به گونه‌ای بود که بانیانش به دنبال اهداف و مطامع شخصی بودند یا قبوضی می‌خواستند که در آن مثلا قیمت روزنامه‌ها یا قیمت برخی خدمات دو برابر حد معمول برآورد می‌شد.
فردی که برای این برنامه کارزار روس‌ها کار می‌کرد می‌گوید در رختخواب خانه یکی از عوامل روس بسته‌های طلا و سنگ‌های قیمتی یافت شده بود. این نشانه دیگری است از اینکه افرادی که بی‌اعتماد به این عملیات یا کارزارها هستند اغلب به‌دنبال نفع شخصی هستند تا سیاست. روس‌ها در قمار سیاسی خود به راحتی گزینه‌ها یا نامزدهای مد نظر خود را تغییر می‌دهند. زمانی که برایشان مسجل شد که «هری راجائوناریمامپیانینا»، از احتمال یا شانس اندکی برای پیروزی برخوردار است (روس‌ها به او لقب «پیانو» داده بودند)، عوامل روس به سرعت نظر خود را عوض کردند و به سوی نامزد احتمالا نهایی یعنی «اندری راجولین» چرخیدند. «یاروسلاو ایگناتوفسکی»، مدیر این عملیات، در نامه‌ای به یکی از همکارانش که به دست Dossier Center (اندیشکده‌ای مستقر در لندن) افتاد، نوشت:«پیانو خیلی ضعیف است. او هرگز پیروز نمی‌شود.» این مانور کارگر افتاد. پس از اینکه روس‌ها به سوی راجولین – رقیب سابق‌شان- چرخیدند و باعث پیروزی او شدند، شرکت پریگوژین هم دست به کار شد و با دولت جدید وارد مذاکره شد تا معادن کرومیوم و دیگر منابع در دسترس خود را با وجود اعتراضات کارگران حفظ کند. عوامل سیاسی پریگوژین تا امروز همچنان در پایتخت ماداگاسکار مستقر هستند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شکسته شدن رکورد فوتی های کرونا در ایران

خطر تکرار فاجعه پلاسکو

شناسه رهگیری چه تاثیری بر بازار لوازم خانگی دارد؟

پورابراهیمی: طرح تامین مسکن محرومان تا 2 هفته آتی به صحن علنی می رود

مایکروسافت روی توسعه نسخه دوم سرفیس دوئو کار می‌کند

حمله دوم‌ کرونا به اقتصاد ایران

ایران و فلسطین؛ راهبری مقاومت

نه‌تنها شانس بقا، که شانس توسعه هم برای ایران وجود دارد

شهر محکومان؛ روایتی از زندان «تهران بزرگ»

نیاز ترامپ به یک برگ برنده

سرانجام مقصد جذاب ستاره پرسپولیسی ها لو رفت+ عکس

هشام الهاشمی رابطه ویژه ای با الحشد الشعبی داشت

ترکیه سامانه ‌اس400 را بر روی جنگنده‌های آمریکا آزمایش کرده است

ارتش سوریه یک گروه تروریستی وابسته به آمریکا را به دام انداخت

عکس| تشیع و تدفین تحلیلگر عراقی در وادی السلام نجف

واکنش شدید اللحن مسکو به جدیدترین تحرک آمریکا علیه ایران

تحریم اعضای شورای نگهبان توسط آمریکا بیانگر نقش مؤثر این نهاد است

توضیحات وزیر علوم درباره زمان و نحوه برگزاری آزمون سراسری

فرش قرمز گلستانی‌ها برای کرونا‌

بازداشت عوامل اجرای رقص خیابانی در ایلام

روایت تکان‌ دهنده از کارتن ‌خواب ‌های زابل

آخرین خبرها از زمان دقیق برگزاری آزمون سراسری

2 هزار میلیارد تومان اوراق بدهی دولت فروخته شد؛ 9 هزار میلیارد تومان به زودی

روایت وزیر اقتصاد از جلسه با کمیسیون اقتصادی مجلس

سکه و دلار ریزش‌های دیروز را تحمل نکردند

ماجرای واگذاری ملک شرکت حمل و نقل آبادان با قیمتی نازل

طراحی گوشی پیکسل 5 با حفره‌ای بزرگ برای دوربین سلفی!

آینده حشد شعبی؛ باید منتظر سفرهای کاظمی ماند

بایدن سختگیری در برابر چین و ایران را ادامه می‌دهد

به دنبال دلار در خیابان

در آزمایشگاه‌های تشخیص کووید-19چه خبر است

حال روحی پرستاران خوب نیست

شوک سهمگین به پرسپولیس و هواداران+ عکس

پاداش 10میلیون تومانی توانیر برای سوت‌زنان صنعت برق

آتش‌سوزی بوستان نهج‌البلاغه «عمدی» بوده است

تاکید شیخ نعیم قاسم بر نقش شهید سلیمانی در پیروزی جنگ 33 روزه

نگرانی لیبرمن از واکنش ایران: دهان رئیس موساد را ببندید

حزب حاکم ژاپن خواستار لغو سفر رئیس‌جمهور چین به توکیو شد

مرز شملچه بازگشایی شد

5 روش برای کاهش درد و التهاب ناشی از ورزش

نامه سفیر ایران به نخست وزیر و کابینه جدید فرانسه

فقط با یک وسیله ساده از ابتلا به کرونا جلوگیری کنید!

رکوردشکنی ایران در کرونا!

تخلیه اضطراری 27 خانواده پاکدشتی در پی فرونشست زمین

حادثه‎‌ای وحشتناک برای دانش آموزان چینی

کپسول‌های حادثه آفرین

کارگروه‌های تخصصی کمیسیون صنایع و ترکیب آن تعیین شد

گزارشی از یک خلاء مختصر صنعتی که سالانه صدها میلیون دلار ارز می‌خورد!

موافقت عراق با بازگشایی محدود مرز سومار و شلمچه

واگذاری مشکوک یک ملک به شستا