پیام ویژه

آخرين مطالب

دولت عمیق علیه ترامپ يادداشت

دولت عمیق علیه ترامپ
  بزرگنمايي:

پیام ویژه - دولت عمیق علیه ترامپ
٧١
٠
لینک کوتاه در کلیبرد کپی شد! http://akhr.ir/5810002
-->
اعتماد / متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
سعید عابدپور| سرمقاله دیروز روزنامه نیویورک‌تایمز یکی از ده‌ها مقاله‌ای است که همه‌روزه علیه ترامپ نوشته می‌شود. این سرمقاله مخالفان ترامپ را چنین توصیف می‌کند: «آنها جنبش مقاومت نیستند، عضو کابالا نیستند، آنها مخالفان ترامپ، کارمندان ادارات عمومی هستند. به این قهرمانان خاموش سلام کنیم.» ترامپ بیش از هر زمان دیگری از دید روزنامه واشنگتن‌پست و نیویورک‌تایمز و رسانه‌های دیگر به عنوان فردی جنایتکار و دروغگو معرفی می‌شود. در کشوری که رسانه‌های آزاد سنگ دموکراسی را به سینه می‌زنند، مخالفت اینها با ترامپ شانس بسیار کمی برای موفقیت او در دور دوم ریاست جمهوی باقی می‌گذارد. مخالفان ترامپ تنها از حزب دموکرات و کارمندان ادارات دولتی در واشنگتن نیستند، مخالفان او افرادی هستند که جزو کارمندان دولت نیستند، نفوذ مالی و رسانه‌ای دارند و دیدگاه‌های خود را آزادانه بیان می‌کنند. مخالفان او نئو کان‌ها هستند. تمامی مدارک و شواهد مبنی بر آغاز اعمال جنایتکارانه توسط ترامپ چندان مهم نیستند، بلکه نقطه اصلی در تحقیقات علیه ترامپ داستان اوکراین و صحبت‌های او با رییس‌جمهور این کشور است. ترامپ از رییس‌جمهور اوکراین خواستار جلوگیری از فعالیت اقتصادی پسر جو بایدن، یکی از نامزدهای حزب دموکرات برای ریاست‌جمهوری شده بود.
به گفته مایکل ات‌کینسون، بازرس اصلی و ناظر بر فعالیت 17 دستگاه اطلاعاتی در امریکا، شاهد اصلی در قضیه اوکراین فردی است که در ارتباط با یکی از نامزدهای انتخابات دموکرات برای ریاست‌جمهوری سال 2020 است. به نوشته دیلی‌بیست، در پشت‌پرده اتهام به ترامپ، مشاور امنیت ملی سابق این کشور جان بولتون ایستاده است. بولتون ظاهرا به دنبال شهادت در ماجرای اوکراین بود ولی این اقدام او رد شد. با این وجود خیل کثیری از جماعت نئو محافظه‌کار (نئو کان) به همراه بولتون در کارزار علیه ترامپ قرار دارند. نئوکان‌ها به همراه دموکرا‌ت‌ها ناراضی و خشمگین از تصمیمات رییس‌جمهور امریکا در عقب‌نشینی از سوریه و سایر مناطق هستند. اینها خشمگین از انفعال ترامپ در مقابل ایران نیز هستند. به یاد بیاوریم که دموکرات‌ها در دوران ریاست‌جمهوری اوباما، جریان بهار عربی را کلید زدند. این ماجرا از سخنرانی مشهور اوباما به سال 2009 در دانشگاه قاهره و دعوت ایشان از جوانان عرب برای بیداری و دموکراسی‌خواهی شروع شد. بهار عربی کلید تغییر مرزهای سیاسی خاورمیانه و شمال آفریقا بود، طرحی برای به وجود آوردن خاورمیانه نوین یا خاورمیانه بزرگ با تجزیه کشورها و تشکیل چندین کشور جدید. گسترش اعتراض یک تونسی میوه‌فروش به تظاهراتی گسترده در شهرهای مهم خاورمیانه حکایت از برنامه‌ریزی و طرحی برای سرنگونی دولت‌های قدیم و به روی کار آمدن دولت‌های جدید داشت و در این کارزار گسترده داعش ایجاد شد. خانم کلینتون در چند نقطه به نقش دولت وی در ایجاد داعش اشاره داشته و ترامپ نیز در سخنرانی‌های انتخابات 2016 به این نکته اشاره کرد. اکنون نئوکان‌ها و دموکرات‌ها با حمایت رسانه‌های مهم در تلاش برای بی‌اعتباری ترامپ و شکست او هستند. هر دو جریان دموکرات و نئوکان خروج تدریجی نیروهای امریکایی از خاورمیانه را نشانه شکست تلقی می‌کنند تا تغییر استراتژی. هر دو جریان یکی به روش حیله‌گرانه اطلاعاتی و سیاسی و دومی به روش جنگ، مخالف سیاست‌های کنونی ترامپ هستند. ترامپ با تمامی بددهنی‌ها، بی‌ادبی‌ها، رفتار خارج از نزاکت و خودمحوری بیش از حد در سیاست خارجی امریکا تمایل به همکاری و توافق با روسیه، رفتار غیرنظامی با سوریه و نگاه به مساله چین به عنوان تهدید اصلی امریکا و خروج تدریجی بخشی از نیروها از خاورمیانه دارد. ترامپ با مشاوران نخبه امنیت ملی از دو طرف جمهوری‌خواه و دموکرات در جنگ است؟ افرادی که به نوشته نیویورک تایمز، به دنبال حضور نظامی در سوریه، عراق و افغانستان هستند. آنها علیه طرح‌های سیاسی ترامپ تلاش می‌کنند.
آنها نتوانستند جنگ نوینی را در خاورمیانه به راه بیندازند ولی توانسته‌اند موانعی علیه ترامپ ایجاد کنند تا جایی که ترامپ نتوانسته نیروهایش را از افغانستان و سوریه بیرون بکشد. شاید در آینده شعار ترامپ «اول امریکا» و سخن او درباره پایان دادن به جنگ‌های بی‌پایان، دیگر شنیده نشود و شاید دوباره طرح‌هایی از جنس ایجاد داعش و راه‌اندازی شورش و ناامنی در خاورمیانه و شمال آفریقا فعال شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اشپیگل: پایان غزل خوانی واشنگتن و پیونگ یانگ نزدیک است

آنکارا، مسکو و واشنگتن بر خط آتش ژئوپلیتیک

آیا بازار مسکن دوباره رونق خواهد گرفت؟

هزار راه رفته کلاهبرداران فضای مجازی

سیمای معترضان آبان از نمای نزدیک

مردم در جمهوری مؤمنین

ارزیابی "شورای آتلانتیک" از چالش تظاهرات اخیر عراق برای موقعیت ایران

قطر و محور سعودی به آشتی نزدیک می‌شوند؟

مسکن بدون مهر

ابعاد تهدید به استفاده از «مکانیسم ماشه» علیه ایران

اعتماد مطرح کرد: مسیحی شدن پناهجویان

هفت نکته درباره اوج گیری استقلال با استراماچونی

آیا تندروترین مجلس بعد از انقلاب تشکیل می‌شود؟

استیضاح ترامپ؛ رونوشت به ...!

اینترنت از کجا می‌آید؟

عاقبت هپکو در انتظار صنعت خودرو؟

سنت شانتاژ آمریکایی

فرانسه در وضعیت فلج شدگی

فرشاد مومنی: نقد نظام بودجه‌ریزی خصلت رانتی پیدا کرده است

سه نکته درباره اوپک 177

یارانه پنهان ‌900‌ هزار‌میلیاردی حقوق‌بگیـران در جیب دولت

مدل حباب‌ساز بورس تهران

پرونده نافرجام سقوط هواپیمای سی130

بازگشت سیاست چماق و هویج به روابط غرب با ایران

بازداشت مدیران فاسد و پیام دریافتی مردم

حق اعتراض نهادینه می شود

ریاست‌جمهوری پنس به ضرر ایران است

رقابت از مشهد بر سر صندلی ریاست

قالیباف: ایستاده‌ایم برای تغییر

اتمام حجت‌ ایران، تکرار وعده‌های اروپا

سورپرایز سعودی برای بازارنفت

اصلاح‌طلبان بدلی

«دونرخی» رانت می‌آورد؛ اعتماد را می برد

اصلاح‌طلبان قهر را کنارگذاشتند

صندلی‌های پولی!

تا حقوق‌ 3 میلیون تومانی از مالیات معاف می‌شود

اصلاح‌طلبان برای مجلس آمدند

ماهشهر پس از روز واقعه

کیهان: اظهارنظر رهبر انقلاب ناظر به مسائل امنیتی بود نه طرح اقتصادی بنزین

قدم‌های اولیه اصلاحات در عراق

سرمقاله جوان/ رسالت جنبش دانشجویی در گام دوم انقلاب

سرمقاله خراسان/ خواب تازه آمریکایی ها برای عراق

سرمقاله کیهان/ 16آذر تولد دو شعار

سرمقاله وطن امروز/ در مذمت تلاش دولت برای جلب ترحم

سرمقاله رسالت/ به بهانه تعظیم و تکریم یحیی علوی!

سرمقاله شرق/ خط مقدم سیاست

سرمقاله اعتماد/ سه نکته درباره اوپک 177

سرمقاله ایران/ صندوق، درمان دردهای امروز ما

سرمقاله دنیای اقتصاد/ اصلاح بودجه: ‌ضرورت یا انتخاب؟

سرمقاله فرهیختگان/ نئولیبرالیسم و هیچ‌انگاری عدالت