پیام ویژه

آخرين مطالب

موج بدون توقف سندرز يادداشت

  بزرگنمايي:

پیام ویژه - موج بدون توقف سندرز
سایز متن الف الف
لینک کوتاه در کلیبرد کپی شد! http://akhr.ir/6067030
٨١٣
٠
اعتماد / متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
میثم سلیمانی / نیوهمپشایر ایستگاه دوم انتخابات درون حزبی دموکرات‌ها بود. رقابتی سخت که پس از حواشی به وجود آمده در انتخابات آیووا بسیاری منتظر برگزاری آن بودند. اما انتخابات نیوهمپشایر مانند آیووا نتایج آن با چالش روبه‌رو نشد ولی خروجی آن قابل توجه بود. برنی سندرز و پیت بوتجیج رقابت پایاپای خود را مانند آیووا ادامه دادند و اگر چه سندرز توانست پیروز انتخابات شود ولی اختلاف او با بوتجیج تنها یک درصد بود و دو رقیب میزان نمایندگان حزبی را به شکل مساوی تقسیم کردند. در جایگاه سوم این رقابت اما ایمی کلوبوچار قرار گرفت که آن را می‌توان شگفتی‌ساز این رقابت دانست، زیرا توانست با کسب نزدیک به 20 درصد آرا در جایگاه سوم قرار گیرد و 6 نماینده را به خود اختصاص دهد. اما بازندگان بزرگ این رقابت جو بایدن و الیزابت وارن بودند که هر دو زیر 10 درصد آرا را به خود اختصاص دادند و هیچ نماینده‌ای را به دست نیاوردند. با این وجود پیروزی سندرز در نیوهمپشایر وضعیت او را در رقابت درون حزبی بهبود بخشیده و تاکنون توانسته 21 نماینده حزبی را به خود اختصاص دهد. با این وجود در مجموع آیووا و نیوهمپشایر اکنون بوتجیج با یک نماینده بیشتر پیشتاز است و کلوبوچار در نیوهمپشایر بسیار قدرتمند‌تر از آنچه تصور می‌شد در این رقابت ظاهر شد.
بااین حال برنی سندرز آن چیزی که نیاز داشت را به دست آورد. او که با اختلافی اندک انتخابات آیووا را به بوتجیج واگذار کرد قصد داشت به یک پیروزی قاطع دست پیدا کند و او به آنچه نیاز داشت، رسید و آن یک پیروزی قطعی بود. به نوشته سی‌ان‌ان در نیوهمپشایر هیچ گونه جنگ روانی وجود نداشت. یک رای‌گیری ساده برگزار شد و رقابت هر چند نزدیک اما تعیین‌کننده بود. با این حال پیروزی سندرز باعث می‌شود که امیدواری‌ها در کمپینش افزایش یابد و همچنین کمک‌های مالی بیشتری به کمپینش سرازیر شود. سندرز انتظار داشت که در آیووا نیز به یک پیروزی قاطع دست پیدا کند اما این اتفاق رخ نداد. او امیدوار بود که دو پیروزی متوالی را کسب کند تا نشان دهد کمپین او در این انتخابات برنده است. اما آیووا با تمام حواشی که اعلام نتایج آن داشت در نهایت سندرز پیروز رقابت اعلام نشد. ولی با این وجود پیروزی او در نیوهمپشایر روحیه او و کمپینش را در ادامه راه به شکل قابل توجهی تقویت می‌کند.
حالا سندرز اگرچه عملکرد خوبی از خود در آیووا و نیوهمپشایر نشان داده ولی دو انتخابات تعیین‌کننده را پیش رو دارد که جو بایدن در آنجا رقیب اصلی او خواهد بود. اگر او بتواند در این دو انتخابات رای لازم را کسب کند به احتمال قوی می‌توان او را نامزد نهایی حزب دموکرات برای رقابت ریاست‌جمهوری 2020 دانست.
از طرفی شرایط سندرز در دو ایالت نوادا و کارولینای جنوبی با دو ایالت پیشین کاملا متفاوت است. همچنین به نظر نمی‌رسد که نامزد‌های میانه‌رو قصد کنار رفتن از رقابت را به این راحتی داشته باشند و بخواهند سندرز پیروز این رقابت باشد. در دو انتخابات گذشته بوتجیج و کلوبوچار نشان دادند که می‌توانند در برابر موجی قرار گیرند که سندرز به راه انداخته است.
از طرفی دیگر گفته می‌شود مایکل بلومبرگ، شهردار سابق نیویورک سرمایه‌گذاری‌های کلانی در ایالت‌هایی که بناست در آنها سه‌شنبه بزرگ برگزار شود، انجام داده و این کار کاملا بی‌‌سر و صدا در حال انجام است. این موضوع برای سندرز می‌تواند هم مثبت باشد و هم منفی، چرا که حضور بلومبرگ می‌تواند شکاف در میانه‌روهای حزب را بیشتر کند و این موضوع فضا را برای پیشرفت سندرز بهتر می‌کند. در سوی دیگر اگر همه سرمایه‌گذاری‌ها علیه سندرز باشد این می‌تواند به‌ شدت روی او تاثیر بگذارد، چرا که اکنون سایر رقبا او را خطر اصلی می‌بینند.
رقیب در سایه
پیش از برگزاری انتخابات درون حزبی شاید همه می‌دانستند که برنی سندرز یکی از مدعیان جدی انتخابات درون حزبی دموکرات‌ها است اما رقیب اصلی او در دو انتخابات پیشین نه بایدن و نه وارن بود بلکه رقیب اصلی او پیت بوتجیج جوان شد. او خود را در رقابت با سندرز کاملا نزدیک او نگه داشته است؛ بوتجیج کمپینی با انگیزه را دنبال کرده است. فردی جوان که این قابلیت را از خود نشان داده که می‌تواند تبدیل به جوان‌ترین رییس‌جمهور امریکا شود. او نمایشی قدرتمند در انتخابات آیووا داشت و بیشترین نماینده را از آیووا دریافت کرد. بوتجیج مسیری را خلاف جهت سندرز دنبال می‌کند. او برخلاف ایدئولو‍ژی سندرز عمل می‌کند و اعتقادی به انقلابی که سندرز از آن نام می‌برد، ندارد.
بوتجیج سرمایه‌گذاری زیادی روی رای‌دهندگان لاتین‌تبار و سیاهپوست انجام داده یعنی تلاش بسیار زیادی در جذب آنها انجام داد و تا حدی در نیوهمپشایر و آیووا این را نشان داده و نتایج آن باعث شده تا کمپین او با قدرت‌تر از گذشته مسیر خود را پیش ببرد و حامیان بیشتری را نیز جذب کند. حالا رقابت در نوادا و کارولینای جنوبی دو ایالت جنوبی امریکا فرصت خوبی برای محک عیار او خواهد بود تا نشان دهد سیاست‌های او جواب خواهد داد و توانسته رای‌دهندگان بیشتری را به خود جذب کند یا خیر؟
نمایش قوی کلوبوچار
به نوشته سی‌ان‌ان، کلوبوچار توانسته در گفت‌وگو‌ها و مناظره‌های اخیر بسیار قوی وارد عمل شود و همین موضوع او را توانسته به سه نامزد برتر نیوهمپشایر تبدیل کند. بسیاری عملکرد او در مناظره اخیر نیوهمپشایر را باعث ورود او به جمع مدعیان می‌دانند. به نظر می‌رسد که کلوبوچار طی یک سال گذشته نیازمند چنین اتفاقی بود تا او به رقابت بازگردد. شاید پیش‌تر کسی روی او حساب ویژه‌ای باز نمی‌کرد اما حالا همه او را شگفتی‌ساز نیوهمپشایر می‌دانند و همین اتفاق می‌تواند به لحاظ مالی کمپین او را نیز تقویت کند.
بازندگان بزرگ
بازنده‌های اصلی رقابت نیوهمپشایر، وارن و بایدن بودند که در رده‌های چهارم و پنجم قرار گرفتند. هردو در نیوهمپشایر ضعیف وارد شدند و فرصت زیادی برای جبران ندارند. به خصوص جو بایدن اگر می‌خواهد کماکان در رقابت باقی بماند نیاز دارد دو انتخابات بعدی را که شانس زیادی نیز دارد، پیروز شود. از طرفی در سه‌شنبه بزرگ هر دوی این نامزدها اگر نتوانند به شکل قابل توجه نمایندگان حزبی به دست بیاورند احتمالا صحنه رقابت را ترک خواهند کرد. در این دوره به دلیل نزدیک بودن آرا و تقسیم شدن نمایندگان هنوز اختلاف آرا میان نامزدها زیاد نشده پس می‌توان تا سه‌شنبه بزرگ صبر کرد و ریزش‌های بزرگ را در میان نامزدهای دموکرات نیز مشاهده کرد، به خصوص برای بایدن، نوادا و کارولینای جنوبی آخرین شانس‌ها خواهد بود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سفارت ایران در اسپانیا: برقراری پروازهای هفتگی در مسیر تهران ـ مادرید ـ تهران

سفیر جمهوری اسلامی ایران با وزیر دادگستری عراق دیدار کرد

فرانسه در لبنان به دنبال چیست؟

استعفای قلعه‌نویی از سرمربیگری سپاهان

واکنش کاخ سفید به تحولات جدید لبنان

واکنش فرانسه به استعفای دولت لبنان

موافقت باشگاه سپاهان با استعفای قلعه‌نویی؟

بازی استقلال و سپاهان تماشاگر داشت! +عکس

هیس دوباره مجیدی به منتقدان +عکس

بررسی احتمالات قرعه کشی جام حذفی

انفجار ساختمان در بالتیمور آمریکا 5 کشته برجای گذاشت

افزایش احتمال لو رفتن سوالات کنکور درصورت اجرای پروتکل های جدید وزارت بهداشت

لحظه کوبیدن خودروی سرقتی به خودروی پلیس؛ یک مامور به شدت مجروح شد

پاسخ به همه حواشی «آقازاده»؛ چرا همه هستند اما ریحانه پارسا نه؟!

شوخی منشوری مجری شبکه ورزش کار دستش داد!

جزیره‌ای که در آن زنان را برای ازدواج می‌دزدند!

بنزین برای بی ماشین‌ها!

تراشه A14 اپل بسیار قوی‌تر از A13 و اسنپدراگون 865 پلاس خواهد بود

جعبه گشایی هواوی نوا 7i را تماشا کنید

مشخصاتی که گلکسی M51 با آنها معرفی می‌شود

قیمت شیائومی Mi10 اولترا فاش شد

لبنان؛ آتش جنگ داخلی روشن می‌شود؟

فارن پالسی: انتخاب آبرامز قبل از انتخابات آمریکا به چه معناست؟

پایان محاصره قطر نزدیک است؟

نزدیک بودن انتخابات آمریکا دلیل کافی برای مذاکره نیست

آخرین فرصت نخبگان لبنان برای اصلاحات

واکاوی نسبت اخلاق و اقتصاد در ایران

ماجرای گسیل «یگان لژیون خارجی ارتش فرانسه» به لبنان

آقای پرسپولیس! چمدانت برای قطر پر است؟

استقلال راند دوم را هم برنده شد/روز بزرگ مربیگری فرهاد مجیدی

فرهاد مجیدی دوباره"هیس"نشان داد

نامجومطلق: حق بازیکنان ماست که یک جام بگیرند

پیکان و گل‌گهر با شکست رقبا، پارس جنوبی را به سقوط نزدیک کردند/ تراکتور و فولاد متوقف شدند

پرسپولیس میزبان قطعی مرحله نیمه نهایی

هخامنش: نگذاشتند برای پرسپولیس تونل بزنیم ولی ..

اولیانوف ادعای پمپئو در قبال ایران را به سخره گرفت

رضاصادقی کرونا را شکست داد +عکس

نخست وزیر لبنان به طور رسمی استعفای دولت را اعلام کرد

عکس| انفجار شدید در شهر بالتیمور آمریکا و تخریب منازل

ایران در مقابل اقدامات تحریک‌آمیز آمریکا کمترین مسامحه‌ای نشان نخواهد داد

نظر دو کارشناس داوری درباره پنالتی استقلال

جانسون درباره عواقب جدایی اسکاتلند هشدار داد

استعفای تلخ قلعه‌نویی از سپاهان

کارشناسی داوری دیدار استقلال و سپاهان

2 دلیل تعویق کنکور سراسری 99

وداع شاهین شهرداری بوشهر با لیگ برتر

حسان دیاب رسماً استعفای کابینه را اعلام کرد

کنکور سراسری به تعویق افتاد

آمار شرکت هایی که سازمان تعزیرات جریمه کرد

رونمایی از نخستین واگن متروی ساخت ایران