پیام ویژه

آخرين مطالب

برخی آمار از انتخابات مجلس؛ 42 درصد يادداشت

برخی آمار از انتخابات مجلس؛ 42 درصد
  بزرگنمايي:

پیام ویژه - شرق / متن پیش رو در شرق منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
کارنامه برگزاری انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حالی روز گذشته بسته شد که وزیر کشور میزان مشارکت مردم در آن را 57/42 درصد اعلام کرد. در این دوره از انتخابات 57 میلیون و 918 هزار نفر واجد شرایط رأی‌دادن بودند که 24 میلیون و 512 هزار و 404 نفر در انتخابات شرکت کردند. عبدالرضا رحمانی‌فضلی گفت که 24 میلیون و 512 هزار و 404 نفر؛ یعنی 48 درصد شرکت‌کنندگان زن و 52 درصد آقایان بودند. او همچنین درباره حضور مردم تهران در انتخابات گفت: «درصد مشارکت مردم در استان تهران 2 میلیون و 539 هزار و 763 نفر بود که مساوی با 2/26 درصد است. در کل شهر تهران و شمیرانات نیز یک میلیون و 841 هزار و 891 نفر برابر با 4/25 درصد مشارکت کردند».
یکی از گله‌هایی که بعد از پایان زمان رأی‌گیری به وزارت کشور وارد می‌دانستند این بود که چرا میزان مشارکت را اعلام نمی‌کنند. رحمانی‌فضلی دراین‌باره گفت: «حتما باید کار قانونی پیش برود و با امضای صورت‌جلسه در هیئت نظارت و هیئت‌های اجرائی انجام شود و به تأیید شورای نگهبان برسد و سیستم ما هم بیش از 99 درصد فعال بود».
او با بیان اینکه 57/42 درصد از واجدان شرایط در انتخابات شرکت کردند، گفت: «این در حالی بود که ما، هم ورود بیماری کرونا و هم شرایط سیاسی و مسائلی مثل سقوط هواپیما، حوادث آبان و دی را داشتیم و در این شرایط این میزان حضور و مشارکت مردم کاملا قابل‌قبول است». وزیر کشور درباره تأمین امنیت در برگزاری انتخابات مجلس گفت: «ستاد کل نیروهای مسلح هم همراهی بسیار خوبی با ما داشت و وزارت راه هم همه راه‌های ارتباطی را برای انجام امر انتخابات تأمین کرد. با توجه به برنامه‌ریزی‌های بسیاری که توسط بیگانگان و رسانه‌هایشان انجام شده بود، نیروهای نظامی ما اعم از سپاه و بسیج و ناجا امنیت را به طور کامل فراهم کردند و با مواردی که بود برخورد کردند و اجازه برهم‌خوردن امنیت انتخابات را ندادند». بنا بر آمار وزیر کشور، بیشترین درصد مشارکت را استان کهگیلویه‌وبویراحمد داشت با 71 درصد و مردم تهران نیز با 26 درصد مشارکت، کمترین حضور را در پای صندوق‌های رأی داشتند.
کرونا و انتخابات
رحمانی‌فضلی همچنین در پاسخ به این پرسش که چرا با وجود ورود ویروس کرونا به داخل کشور انتخابات به تعویق نیفتاد، گفت: «از همان روزی که مشخص شد کرونا وارد کشور شده به مردم اعلام شد. برخی توصیه‌های شاید دلسوزانه از طرف برخی افراد غیررسمی حتی در این ایام به ما صورت گرفت که حتی بهتر بود ورود کرونا اعلام نمی‌شد و انتخابات برگزار می‌شد، اما آقای روحانی از ابتدا تأکید داشت که هر زمان که مشخص شد کرونا وارد شده به مردم اعلام کنید؛ چراکه به جان مردم مربوط است».
وزیر کشور افزود: «حتی در مورد شهر قم هم می‌گفتند که انتخابات را در آن شهر به تعویق بیندازیم، ولی من به‌عنوان مسئول انتخابات نپذیرفتم، چراکه تقویم انتخابات ما به‌گونه‌ای است که اگر انتخابات انجام نشود، تشکیل مجلس بعدی به تعویق می‌افتد که به‌هرحال برخلاف آنچه در مورد کرونا مطرح بود، مردم قم مشارکت 43 درصدی داشتند».
مقایسه انتخابات مجلس دهم و یازدهم
حضور 26 درصدی مردم تهران باعث شد تا محمدباقر قالیباف با یک میلیون و 265 هزار و 287 رأی به‌عنوان نفر اول تهران وارد مجلس شود. نفر سی‌ام تهران نیز عزت‌الله اکبری‌تالارپشتی است که با 642 هزار و 214 رأی به مجلس راه یافته است. تمام 30 نفر اول تهران از اصولگرایان هستند، درست برخلاف چهار سال پیش که اصلاح‌طلبان با لیست امید توانستند تمام صندلی‌های حوزه انتخابی تهران را در مجلس دهم از آن خود کنند.
بر اساس اعلام وزارت کشور، در سال 94 حدود 34 میلیون نفر چیزی در حدود 62 درصد از واجدان شرایط در کل کشور در انتخابات مجلس دهم شرکت کرده بودند و در تهران نیز 50 درصد مردم پای صندوق رفته بودند که امسال این رقم به نصف رسیده است. محمدرضا عارف، با یک میلیون و 608 هزار رأی در تهران اول شده بود و عبدالرضا هاشم‌زائی با یک میلیون و 78 و رأی نفر 30 تهران بود. همین نشان می‌دهد که قالیباف به‌عنوان نفر اول از نفر آخر منتخب تهران در مجلس گذشته تنها 200 هزار رأی بیشتر آورده است، تقریبا برابر با مصطفی کواکبیان که در انتخابات قبلی با یک میلیون و 200 هزار رأی نفر نهم شده بود. کواکبیان در انتخابات امسال با 61 هزار رأی سی‌وهشتم شده و مجید انصاری که سرلیست برخی ائتلاف‌های اصلاح‌طلبان بود، با 69 هزار رأی سی‌وششم شده است.
قالیباف بالاخره رأی آورد
محمدباقر قالیباف به‌عنوان شهردار اسبق تهران بالاخره با مشارکت 26 درصدی از مردم تهران رأی گرفت. او بیش از یک دهه است که در انتخابات شرکت می‌کند، اما اقبالی از سوی مردم نداشت. قالیباف اولین‌بار در سال 84 عزم خود را جزم کرد تا ردای ریاست‌جمهوری بر تن کند. پیش از آن انتخابات نظرسنجی ایرنا نشان می‌داد که او حدود 16 درصد رأی دارد. در نهایت اما او با چهار میلیون رأی از سراسر کشور، چهارم انتخابات شد و محمود احمدی‌نژاد و مرحوم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی به دور دوم رفتند. شهردار آن زمان تهران برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال 88 و مجلس نیز ثبت‌نام نکرد، اما در انتخابات سال 92 رقیب جدی حسن روحانی بود که در نهایت با حدود شش میلیون رأی، دوم شد. قالیباف که در سال 96 دیگر شهردار تهران نبود، برای انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری وارد کارزار شد و دولت خود را «دولت مردم» نام نهاد، اما در نهایت به نفع ابراهیم رئیسی انصراف داد و روحانی رئیس‌جمهور ماند.
کمتر از یک ماه پیش، قالیباف در نشست ماهانه جامعه اسلامی مهندسین گفته بود که حرکت بر اساس قانون اساسی باید در مجلس شروع شود. او گفته بود: «ممکن است بگویند تو در مجلس نبودی و تجربه آن را نداری. من این را قبول دارم، اما وقتی تجربه کسانی را که در مجلس بودند نگاه می‌کنم و خودم هم دستی بر آتش مدیریت داشته‌ام، به همین دلیل می‌گویم کار باید از مجلس آغاز شود».
این فعال سیاسی اصولگرا گفته بود: «برای اینکه تحولی ایجاد کنیم که مردم حس کنند و امیدوار شوند که آینده خوبی در انتظارشان است و جبران مافات می‌شود، نیازمند یک برنامه پنج‌ساله‌ایم. البته این معنایش چنین نیست که در پایان آن پنج سال همه مشکلات حل شده باشد، بلکه منظور این است که در طول این پنج سال مردم تغییر را حس کنند وگرنه قرار نیست همه تغییرات در سال آخر رخ دهد. برای این کار باید تغییر در آن 290 نفر مجلس رخ دهد».


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نگاه رهبری استعفا یا استیضاح رئیس‌جمهور نیست / روایتی از جلسات ویژه شمخانی با اصولگرایان و اصلاح‌طلبان

افزایش 90 هزار بشکه‌ای تولید اوپک در ماه مارس

پاسخ عجیب آمریکا به دعوت برای نجات نفت

رئیس جمهور در دام آمارسازی‌ خودکفایی برنج و گندم

تعطیلی شرکت‌ های وارد کننده موبایل تا 20 فروردین

پیغام فتح‌الله‌زاده به مجیدی که لو رفت؛ استعفایت را بنویس و برو

کاهش 90 درصدی پروازهای داخلی

تدوین 7 محور اصلی برای جهش تولید

تمجید رسانه ترکیه‌ای از عزم پولادین فوق ستاره پرسپولیس+ عکس

دو خبر خوش برای پرسپولیس و هواداران! + عکس

وزیر اقتصاد از برداشت غیر قانونی 1800 میلیاردی مطلع بود

عرضه سهام شرکت‌ های دولتی با کد ملی به عموم مردم جدی شد

جزئیات ارائه بسته حمایتی 1 تا 2 میلیون تومانی

خبر خوش نوبخت برای بازنشستگان تامین اجتماعی

خبری تلخ برای هواداران استقلال/ فوق ستاره در مسیر لوشامپیونه فرانسه + عکس

حقوق 5 میلیونی برای کارگران غیر منطقی است ؟

افزایش سرعت اینترنت 30 هزار مشترک خانگی

آمریکا با درخواست وام ایران از صندوق بین‌المللی پول موافقت می‌ کند ؟

ناراحتی زیباکلام از اخبار کرونا در آمریکا +جزئیات

آمار غلط راچه کسی به روحانی می دهد؟

شوق پرستاران فومنی برای سلامت مردم با طعم دوری از فرزند +عکس

گزینه‌های پیش روی ایران بازنگری در اجرای پروتکل الحاقی و «ان‌پی‌تی»

بی‌پولی در خط مقدم جنگ با کرونا

قیمت طلا ، قیمت دلار ، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 99/01/17

انتقاد امام جمعه تهران از بازگشایی عجولانه مدارس

اعمال نفوذ سعودی ها در فوتبال به بهانه کرونا + عکس

روایت محسن رضایی از نقشه هولناک حمله منافقین

گزینه‌های پیش روی ایران در برنامه هسته‌ای

کنایه معنادار دستیار ویژه لاریجانی به پمپئو

ماجرای قتل عجیب سگ اسدالله علم توسط «کا.گ.ب»

2 عامل عدم تطابق تولید مسکن با نیاز کشور

احتمال سقوط قیمت نفت برنت به 10 دلار

تمامی فعالیت‌ های اقتصادی از 20 فروردین آغاز می‌ شود

نرخ بیکاری زمستان 10.6 درصد شد

شاخص بورس از قله 570 هزار واحد هم گذر کرد

کرونا با اقتصاد ایران و جهان چه می کند ؟

وزش باد شدید در پایتخت و هفت استان دیگر

کشف دارویی که می‌تواند کرونا را درمان کند

اطلاع وزیر اقتصاد از برداشت غیرقانونی 1800 میلیاردی

واکنش کارگردان آمریکایی به تحریم‌ها علیه ایران

شهرداری تهران به جمع آوری معتادان متجاهر کمک می کند

روایتی از جلسات شمخانی با اصولگرایان و اصلاح‌طلبان با محور بررسی اعتراضات آبان ماه / نگاه رهبری استعفا یا استیضاح رئیس‌جمهور نیست

فوق ستاره استقلالی بر سر دوراهی بزرگ اروپایی!+ عکس

نامه جمعی از شخصیت‌ها به رهبرانقلاب

واکنش مطهری به آزادی زندانیان سیاسی‌

ثبت بیش از 1000 فوتی در فرانسه طی 24 ساعت گذشته

تمامی فعالیت‌های اقتصادی از 20 فروردین باید با پروتکل آغاز شود +سند

لزوم تطبیق کاری ومالی شهرداری با بحران کرونا

ساختمان های دارای تأییدیه ایمنی از پرداخت عوارض ایمنی معاف هستند

نامه جمعی از مدیران نظام به رهبر انقلاب درباره حصر