پیام ویژه

آخرين مطالب

سندرز بدون توقف بين الملل

سندرز بدون توقف
  بزرگنمايي:

پیام ویژه - اعتماد / متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
دو از سه. این نتیجه بازی پینگ‌پنگ یا تنیس نیست. بلکه این نتیجه نشان می‌دهد برنی سندرز در دو ایالات از سه ایالتی که در آن انتخابات مقدماتی حزب دموکرات برگزار شده پیروز مطلق شده و در ایالت اول نیز تنها با اختلافی اندک نتیجه را واگذار کرده است. روز شنبه انتخابات ایالت نوادا برگزار شد؛ ایالتی که یکی از متنوع‌ترین مردمان از هر نژاد و قومیتی را در خود جای داده است. هنگامی که نمایندگان هر حزبی در آن شرکت می‌کنند می‌تواند یک برآورد از محبوبیت و مقبولیت خود در میان اقشار مختلف امریکا به دست آورد. جو بایدن پس از دو شکست پیاپی امید زیادی به نوادا داشت تا در این ایالت با تصاحب یک پیروزی، روند ضعیف خود را به پایان برساند. اما هرچه به انتخابات نزدیک‌تر شدیم فاصله برنی سندرز در نوادا نسبت به سایر نامزدها بیشتر شد. بایدن روزی اختلافی قابل‌توجه با سایر رقبا در نوادا داشت و پیش‌بینی ‌می‌شد پیروز قطعی انتخابات این ایالت باشد اما به ناگاه شرایط کاملا معکوس شد و این بایدن بود که تبدیل به نامزد بازنده این ایالت شد و با اختلافی فاحش نتیجه را به سندرز واگذار کرد. برنی سندرز در حال تبدیل‌شدن به یک پیشتاز بلامنازع در میان نامزدهای دموکرات است. انتخابات‌ آتی قطعا این موضوع را بیشتر نشان می‌دهد و مشخص می‌کند موج سندرز تا چه حد توانسته در امریکا فراگیر شود. دو انتخابات کارولینای جنوبی و سه‌شنبه بزرگ برای تمامی نامزدهای دموکرات سرنوشت‌ساز است. حالا برنی سندرز تبدیل به پیروز نهایی انتخابات نوادا شده و پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که بالای 30 درصد از آرای این ایالت را به خود اختصاص دهد. او در جشن پیروزی جنبش خود را غیر قابل توقف خواند و گفت که این پیروزی‌ها ادامه دارد. سندرز با وجود نگرانی‌هایی که در خصوص اتحادیه کارگری آشپز‌ها و پیش‌خدمت‌ها که بزرگ‌ترین اتحادیه کارگری این ایالت محسوب می‌شود و مخالف سیاست‌های بیمه‌ای سندرز بودند، وجود داشت اما باز هم برنده شد. این اتحادیه عنوان کرد که هیچ‌یک از نامزدها را تایید نمی‌کند چرا که معتقد است هرگونه سیاست‌ بهداشتی و درمانی سیاست‌های درمانی این اتحادیه را تضعیف می‌کند چرا که این اتحادیه برای خود یک ساختار بیمه درمانی دارد که معتقد است نیاز اعضای این اتحادیه را تامین می‌کند و هرنوع بیمه اجباری دیگری ساختار بیمه درمانی این اتحادیه را تضعیف می‌کند. ولی این اتفاق هم باعث تضعیف موقعیت سندرز در انتخابات نوادا نشد و با یک حاشیه امن پیروز انتخابات در این ایالت شد.
در این انتخابات مشخص شد که سندرز نه‌تنها در بین رای‌دهندگان سفیدپوست بلکه در میان رای‌دهندگان لاتین و سیاه‌پوست نیز از پشتیبانی بسیار گسترده‌ای برخوردار است. طبق نظرسنجی‌ها 53 درصد از لاتین‌تبارهایی که در این انتخابات شرکت کردند، گفتند که از سندرز حمایت می‌کنند. در میان سیاه‌پوستان نیز اگرچه بایدن با 36 درصد مقبولیت در جایگاه اول قرار داشت اما سندرز نیز با 27 درصد در جایگاه دوم قرار گرفت. از طرفی دیگر بایدن یک شرایط به‌ شدت ناامید‌کننده در میان جوانان دارد. او عملا آرای افراد زیر 50 سال را با خود ندارد. حتی پیت بوتجیج جوان هم نتوانسته آرای آنها را با خود همراه کند ولی در طرف مقابل این برنی سندرز است که اکثر جوانان را به خود جلب کرده است. او بالای 65 درصد رای جوانان بین 17 تا 29 سال را در اختیار دارد و این در حالی است که بایدن آرای افراد بالای 65 سال را با خود همراه کرده است و عدم همراهی جوانان با سایر نامزدها تبدیل به موضوع بسیار قابل‌توجه بین سایر نامزدها شده است. براساس نظرسنجی‌ها در نوادا موضوع مراقبت‌های بهداشتی جزو موضوعات اصلی بوده که شهروندان نوادا روی آن تاکید داشتند. 43 درصد از رای‌دهندگان گفته بودند که مراقبت‌های بهداشتی مهم‌ترین مساله برای آنها است. علاوه بر این 62 درصد از رای‌دهندگان گفتند که از جایگزین کردن بیمه درمانی خصوصی با یک برنامه بیمه دولتی واحد پشتیبانی ‌می‌کنند. گفتنی است برنی سندرز دست روی موضوعی گذاشته که دغدغه بسیاری از امریکایی‌ها است و موضوع خدمات درمانی دولتی برای مردم را تبدیل به برنامه اصلی خود کرده است و این حجم از توجه نشان می‌دهد که تا چه حد مردم به این موضوع حساس هستند.
در سوی دیگر این ماجرا جو بایدن معاون اول رییس‌جمهور نیز پس از دو نمایش ضعیف در آیووا و نیوهمپشایر به یک پیروزی بزرگ نیاز داشت اما بازهم این موضوع در نوادا محقق نشد. با این حال او طی هفته گذشته وعده داده بود در ایالت‌های دیگر عملکرد بهتری را از خود نشان خواهد داد.
بایدن در سخنانی عنوان کرد: دلیل اینکه ما اینجا هستیم این است که هنوز می‌دانیم 99 درصد آرای امریکایی آفریقایی‌تبارها به صندوق ریخته نشده، هنوز 99 درصد امریکایی-لاتین‌تبارها نظر خود را بیان نکردند.
با این حال برآوردها نشان می‌دهد که بایدن روی این آرا هم نمی‌تواند حساب زیادی باز کند. چرا که نوادا نشان داد امریکایی- لاتین‌تبارها استقبال بیشتری به سندرز دارند. در سه‌شنبه بزرگ که انتخابات در دو ایالت تگزاس و کالیفرنیا برگزار می‌شود حجم زیادی از امریکایی-لاتین‌تبارها در آنها هستند و سندرز شانس بسیار بالایی در این دو ایالت دارد و در ایالتی مانند تگزاس که انتظار می‌رفت بایدن بتواند پیروز شود نیز اکنون در نظرسنجی‌ها شرایط برای سندرز به مراتب بهتر از بایدن است. بایدن حالا آخرین شانس بقایش در کارولینای جنوبی است. اگر در آنجا پیروز شود باز هم می‌تواند در رقابت باقی بماند اما در آنجا نیز به یک برد قاطع دست پیدا نکند پایان راه برای او رقم خواهد خورد.
در سوی دیگر ماجرا پیت بوتجیج نیز قرار دارد. او که در دو ایالت اول عملکردی خوب از خود نشان داد حالا عیار او رفته‌رفته مشخص می‌شود. او تنها در میان سفیدپوست‌ها پایگاه رای دارد. در صورتی که نه در میان سیاه‌پوست‌ها و نه در میان امریکایی‌-لاتین‌تبارها هیچ پایگاه رای برای خود ایجاد نکرده و در عمل با یک چالش در این خصوص مواجه شده است. او در نوادا تنها از سوی 2درصد سیاه‌پوست‌ها حمایت شد و در میان لاتین‌تبارها تنها 9 درصد بود. این شرایط در دو انتخابات گذشته نیز وجود داشت. با این حال بوتجیج معتقد بود اگر مردم ببینند که او قابلیت پیروزی دارد می‌تواند رای جمع کند. اما تاکنون این اتفاق رخ نداده چرا که چنین وضعیتی می‌تواند یک اوج و یک پایان زودهنگام در انتخابات را برای بوتجیج رقم بزند. تا زمان تنظیم این گزارش و با توجه به میزان آرا در نوادا، برنی سندرز توانسته در مجموع 34 نماینده حزبی به دست آورد و اکنون با فاصله قابل‌توجه از بوتجیج در جایگاه اول حزب قرار گرفته است. نامزد نهایی حزب برای پیروزی نیازمند 1991 نماینده است که حدود یک سوم از نمایندگان در روز 3مارس و در اولین سه‌شنبه بزرگ تقسیم خواهند شد و در آن روز شاید بتوان دریافت کدام فرد نامزد نهایی حزب از دیدگاه رای‌دهندگان دموکرات است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نگاه رهبری استعفا یا استیضاح رئیس‌جمهور نیست / روایتی از جلسات ویژه شمخانی با اصولگرایان و اصلاح‌طلبان

افزایش 90 هزار بشکه‌ای تولید اوپک در ماه مارس

پاسخ عجیب آمریکا به دعوت برای نجات نفت

رئیس جمهور در دام آمارسازی‌ خودکفایی برنج و گندم

تعطیلی شرکت‌ های وارد کننده موبایل تا 20 فروردین

پیغام فتح‌الله‌زاده به مجیدی که لو رفت؛ استعفایت را بنویس و برو

کاهش 90 درصدی پروازهای داخلی

تدوین 7 محور اصلی برای جهش تولید

تمجید رسانه ترکیه‌ای از عزم پولادین فوق ستاره پرسپولیس+ عکس

دو خبر خوش برای پرسپولیس و هواداران! + عکس

وزیر اقتصاد از برداشت غیر قانونی 1800 میلیاردی مطلع بود

عرضه سهام شرکت‌ های دولتی با کد ملی به عموم مردم جدی شد

جزئیات ارائه بسته حمایتی 1 تا 2 میلیون تومانی

خبر خوش نوبخت برای بازنشستگان تامین اجتماعی

خبری تلخ برای هواداران استقلال/ فوق ستاره در مسیر لوشامپیونه فرانسه + عکس

حقوق 5 میلیونی برای کارگران غیر منطقی است ؟

افزایش سرعت اینترنت 30 هزار مشترک خانگی

آمریکا با درخواست وام ایران از صندوق بین‌المللی پول موافقت می‌ کند ؟

ناراحتی زیباکلام از اخبار کرونا در آمریکا +جزئیات

آمار غلط راچه کسی به روحانی می دهد؟

شوق پرستاران فومنی برای سلامت مردم با طعم دوری از فرزند +عکس

گزینه‌های پیش روی ایران بازنگری در اجرای پروتکل الحاقی و «ان‌پی‌تی»

بی‌پولی در خط مقدم جنگ با کرونا

قیمت طلا ، قیمت دلار ، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 99/01/17

انتقاد امام جمعه تهران از بازگشایی عجولانه مدارس

اعمال نفوذ سعودی ها در فوتبال به بهانه کرونا + عکس

روایت محسن رضایی از نقشه هولناک حمله منافقین

گزینه‌های پیش روی ایران در برنامه هسته‌ای

کنایه معنادار دستیار ویژه لاریجانی به پمپئو

ماجرای قتل عجیب سگ اسدالله علم توسط «کا.گ.ب»

2 عامل عدم تطابق تولید مسکن با نیاز کشور

احتمال سقوط قیمت نفت برنت به 10 دلار

تمامی فعالیت‌ های اقتصادی از 20 فروردین آغاز می‌ شود

نرخ بیکاری زمستان 10.6 درصد شد

شاخص بورس از قله 570 هزار واحد هم گذر کرد

کرونا با اقتصاد ایران و جهان چه می کند ؟

وزش باد شدید در پایتخت و هفت استان دیگر

کشف دارویی که می‌تواند کرونا را درمان کند

اطلاع وزیر اقتصاد از برداشت غیرقانونی 1800 میلیاردی

واکنش کارگردان آمریکایی به تحریم‌ها علیه ایران

شهرداری تهران به جمع آوری معتادان متجاهر کمک می کند

روایتی از جلسات شمخانی با اصولگرایان و اصلاح‌طلبان با محور بررسی اعتراضات آبان ماه / نگاه رهبری استعفا یا استیضاح رئیس‌جمهور نیست

فوق ستاره استقلالی بر سر دوراهی بزرگ اروپایی!+ عکس

نامه جمعی از شخصیت‌ها به رهبرانقلاب

واکنش مطهری به آزادی زندانیان سیاسی‌

ثبت بیش از 1000 فوتی در فرانسه طی 24 ساعت گذشته

تمامی فعالیت‌های اقتصادی از 20 فروردین باید با پروتکل آغاز شود +سند

لزوم تطبیق کاری ومالی شهرداری با بحران کرونا

ساختمان های دارای تأییدیه ایمنی از پرداخت عوارض ایمنی معاف هستند

نامه جمعی از مدیران نظام به رهبر انقلاب درباره حصر