پیام ویژه

آخرين مطالب

6 نکته طلایی برای کسانی که همیشه احساس خستگی می‌کنند! خواندنی ها

6 نکته طلایی برای کسانی که همیشه احساس خستگی می‌کنند!
  بزرگنمايي:

پیام ویژه - روزیاتو / تأمین کالری مورد نیاز بدن به عقیده‌ی افراد بسیاری یکی از مهم‌ترین فواید قهوه است و از سویی دیگر نیز طعم بی‌نظیر این نوشیدنی هم برای تمام قهوه‌دوستان دنیا جزئی از لذت‌های زندگی است. اما جالب اینجاست برخی از گفته‌ها در مورد فواید قهوه و تأمین کالری مورد نیاز بدن چندان هم حقیقی نیستند. لیبی ویوِر، نویسنده و زیست‌شیمی‌دان استرالیایی، از رازهای عجیبی را در مورد تأمین کالری مورد نیاز بدن پرده برداشته و گفته نوشیدن قهوه اغلب سیری‌ناپذیر است و هرچه بیشتر بنوشید، بیشتر هوس نوشیدنش سراغتان می‌آید؛ درست نیست که بگویید کلاً اهل صبحانه نیستید، همچنین تصور نکنید کم‌خوابی را می‌توان در زمان دیگری جبران کرد. بنا به گفته‌های دکتر ویور میزان آهن خون تنها مسئله‌ای نیست که با نوشیدن قهوه باید نگرانش باشیم.
دکتر ویور که از محققان برجسته‌ی زیست‌شیمی است حقایق جالبی را طی تحقیقاتش کشف کرده، از جمله اینکه آیا نوشیدن قهوه در صبح واقعاً موجب تأمین کالری مورد نیاز بدن می‌شود، و همچنین اینکه آیا می‌توانید کمبود خوابتان را در زمانی دیگر جبران کنید یا نه.
به عقیده‌ی دکتر ویور مسائل مختلفی از جمله مسائل عاطفی، تغذیه‌ای و زیست‌شیمی بر تأمین کالری مورد نیاز بدن طی روز تأثیر می‌گذارند اما کشف دلیل حقیقی خستگی‌تان به این سادگی‌ها نیست. او شش رازی را که در تحقیقتانش کشف کرده اینگونه برمی‌شمارد:
1 ) نیاز به قهوه برای روزی پرمشغله

پیام ویژه


با کارمندان پرمشغله اگر صحبت کنید حتماً خواهید شنید که می‌گویند تأمین کالری مورد نیاز بدن یکی از فواید قهوه این است که برای آنکه بتوانند روز پرمشغله و پرهیاهویشان را پشت سر بگذارند باید اول صبح قهوه بنوشند. اما به عقیده‌ی دکتر ویور نوشیدن قهوه اغلب سیری‌ناپذیر است و هرچه بیشتر بنوشید، بیشتر هوس نوشیدنش سراغتان می‌آید. او می‌گوید: «اتفاق جالب اینجاست که مردم باورشان نمی‌شود بدون اعتیاد به قهوه چقدر انرژی بیشتری طی روز خواهند داشت. جسم ما توانایی خارق‌العاده‌ای در تأمین کالری مورد نیاز بدن دارد، البته اگر برای تولید انرژی صرفاً به سبک زندگی‌مان وابسته باشد، نه به مواد دیگر.» زیست‌شیمی‌دان‌ها توصیه می‌کنند چنانچه از آن دسته افرادی هستید که به نوشیدن کافئین عادت کرده‌اید سعی کنید هر هفته میزان مصرفتان را به نصف برسانید تا در نهایت دیگر نیازی به مصرفش نداشته باشید. بدین‌ترتیب پس از دو هفته بدون مصرف کافئین سعی کنید احساس روزانه‌تان را یادداشت کنید.
دکتر ویور در گفته‌هایش توضیح داده درست است که به دلیل فقدان کافئین در ابتدا شاید دچار خستگی شوید اما به مرور زمان افزایش میزان انرژی در بدنتان را حس خواهید کرد. بهتر است عادت نوشیدنی‌تان را با فنجانی چای گیاهی تغییر دهید.
2 ) نخوردن صبحانه

پیام ویژه


اگر تصور می‌کنید اهل صبحانه نیستید و صرف صبحانه در ابتدای روز به بدنتان نمی‌سازد بدانید تنها نیستید. اما دکتر ویور بر این باور است که چنین تصوری هیچ مبنای علمی ندارد و نخوردن صبحانه صرفاً باعث می‌شود پیش از ظهر به شدت احساس گرسنگی کنید و به احتمال قوی روی به تغذیه‌هایی آورید کا مناسبتان نیستند. بنابراین توصیه می‌کند که بهتر است روزتان را با خورد موادی مغذی آغاز کنید تا تأمین کالری مورد نیاز بدن طی صبح با مشکلی مواجه نشود و قدرت شناختی‌تان نیز افزایش یابد. اگر احساس می‌کنید پس از آنکه صبح‌ها بیدار شدید نمی‌توانید چیزی بخورید باید به دنبال دلیلش باشید. مثلاً متخصصان بر این باورند که باید شام را بسیار زود و پیش از غروب بخورید.
3 ) تصور اینکه میزان آهن بدنتان کم نیست و مشکل تغذیه‌ای ندارید

پیام ویژه


دکتر ویور می‌گوید خستگی بسیاری از افراد نتیجه‌ی کمبود آهن است. با اینکه این موضوع صحت دارد اما نباید فراموش کرد که تغذیه‌ی مناسب نقشی بسیار مهم و اساسی در سلامتی بدن ایفا می‌کند. او می‌گوید: «مثلاً اگر میزان مصرف ویتامین ب کم باشد، فرایند لازم برای تبدیل غذا به انرژی در بدن به شکل ناقص انجام می‌گیرد و به همین دلیل نیز احساس خستگی می‌کنیم.» ید را باید به میزان کافی مصرف کنید تا مانع از بروز تیروئید پرکار شوید. بهترین رژیم غذایی نیز برای افزایش میزان آهن، خوردن سبزیجات و رژیم گیاهی است. دکتر ویور توصیه می‌کند پس از خوردن هر غذا به بدنتان خوب توجه کنید و ببینید چه حسی دارید.
4 ) مصرف شیرینی موجب افزایش میزان انرژی است

پیام ویژه


اغلب آدم‌ها هنگام احساس خستگی به خوردن شیرینی‌جات روی می‌آورند، مثل شکلات یا بیسکوییت. اما دکتر ویور در این مورد نیز می‌گوید شاید تصور کنید با خوردن شیرینی‌جات به تأمین کالری مورد نیاز بدن می‌پردازید اما اثرش بسیار مقطعی است و باقی روز را با خستگی می‌گذرانید. او گفته: «بنابراین دریافت چربی‌های خوب از مواد مغذی اثر بسیار بادوام‌تری برای کسب انرژی خواهند داشت و از سویی دیگر نیز مانع از مصرف بیشتر مواد قندی می‌شود، چراکه پس از افت انرژی دوباره به مصرف مواد قندی احساس نیاز می‌کنید.» با مصرف آجیل‌های خام و روغن زیتون فوق بِکر* انرژی کل روزتان را می‌توانید تأمین کنید.
* نوعی روغن زیتون که میزان اسیدیته در آن حداکثر بین 8/0 تا 2 درصد باشد.
5 ) تأخیر نیاز به خواب به زمانی دیگر

پیام ویژه


افرادی که مشغله‌ی بسیاری دارند معمولاً طی هفته زمان کمتری می‌خوابند به خیال آنکه آخر هفته‌ها کمبود خوابشان را جبران می‌کنند. اما دکتر ویور در این مورد گفته است باید بین 7 تا 9 ساعت طی شب بخوابیم و کمبود این میزان را نمی‌توان طی زمان دیگری جبران کرد. او توصیه می‌کند طبق نتایجی که از تحقیقات به دست آمده بهتر است میزان خواب شبانه را به 9 ساعت نزدیک کنید، چراکه این میزان ساعت برای فرایند بازسازی بدن بسیار ضروری است.
6 ) تصور اینکه شب‌ها با فیلم و تلویزیون به آرامش خود کمک می‌کنید

پیام ویژه


دکتر ویور در این مورد می‌گوید تصور اشتباهی است که تماشای فیلم یا تلویزیون شب‌ها به آرامش‌تان کمک می‌کند. نور آبی که از صفحه‌ی مانیتور یا تلویوزیون صاتع می‌شود ساعت زیستی طبیعی بدن را مختل می‌کند و بیشتر بیدار نگه‌مان می‌دارد، بنابراین در حقیقت خستگی بیشتری برایمان ایجاد می‌کند. به گفته‌ی متخصصان باید 90 دقیقه پیش از خواب صفحه‌نمایش گوشی یا تلویزیون را از خودتان دور کنید، در عوض کتاب یا مجله بخوانید. بدین‌ترتیب خوابی باکیفیت‌ترو طولانی‌تر را تجربه خواهید کرد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

100 نماینده تست کرونا دادند / الزام نمایندگان به استفاده از ماسک

تصادف در جنگل ابر جان دو نفر را گرفت

برگزاری آزمون مدارس نمونه دولتی در صبح جمعه 20 تیر

متلاشی شدن باند مخوف سرقت و قتل در آذربایجان شرقی

وقوع 1200 فقره آتش‌سوزی در جنگل‌های کشور

موبایل نخرید، ارزان می‌شود

آیا با این رتبه بندی اینترنت در ایران موافقید؟

رقیبی سرسخت در راه است؛ مشخصات گوشی گیمینگ لنوو لو رفت

جواب تست کرونای کادرفنی استقلال مشخص شد

ایران و سوریه در زمینه همکاری‌های نظامی و امنیتی توافق امضا کردند

فقرزدایی بدون مشارکت مردم امکان پذیر نیست

100 نماینده تست کرونا دادند/الزام نمایندگان به استفاده از ماسک

پربازدیدترین اخبار سیاسی 18 تیر ایسنا

رئیس شورای شهر تهران: بازگشایی‌ها برای تعادل بین اقتصاد و کرونا بود

داریم خفه می شویم، نجاتمان بدید

شمار قربانیان کرونا در ایران از 12 هزار نفر گذشت

مرد راننده متهم به ربودن و تعرض به زن جوان شد

گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس درباره خطرات تراریخته‌ها

چگونه اکانت ایمیل خود را در اندروید حذف کنیم؟

چین همکاری‌های استراتژیک با روسیه را «عالی» توصیف کرد

تکذیب واگذاری جزیره کیش به چینی ها

برگزاری اولین کارگروه دائمی مالیاتی فعالین اقتصادی مستقر در مناطق آزاد

حکم حبس با خدمت برای 5 زندانی ایلام

اعلام گزارش عملکرد اداره خدمات سیمان و انگیزش چاه ملی حفاری

شبکه جعلی اماراتی بر ضد ایران

ویدئو / تشدید کرونا، شلوغی مترو، ماسک اجباری

بازدید امیر سرتیپ حیدری از یگان های نیروی زمینی ارتش در کرمان

موسوی: ادعاها درباره "سند 25 ساله" ارزش تکذیب هم ندارد

موقتا جلو صادرات تخم مرغ گرفته شد

رانش زمین در چین 9 کشته بر جای گذاشت

معلق ماندن کارگر روی شیشه ساختمان

کشف 41 تن مواد مخدر در مرزهای کشور طی سه ماه اول 99

سرقت مسلحانه از طلافروشی بیخِ گوشِ تهران

وضعیت نگران‌کننده تهران در روزهای کرونایی

انتقام خون!

توصیه دلسوزانه یک پزشک برای استفاده از ماسک

خطرات ناشی از بروز و گسترش کرونا در فصل پاییز

اطلاعاتی تازه از توافق 25 ساله ایران و چین

رویای شاخص دو میلیونی بورس محقق می‌شود؟

طغیان دلار در کانال 22هزار تومان

سامسونگ رسما تاریخ رویداد رونمایی از گلکسی نوت 20 را اعلام کرد

ظاهر macOS Big Sur را با آیکون‌های سفارشی زیباتر کنید

واشنگتن به دنبال تداوم حضور نظامی در عراق اما با تعداد کمتر

دستور رئیس جمهور برای زمانبندی منظم عرضه سهام دولتی در بازار بورس

وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در قرنطینه قرار گرفت

پیام تبریک مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به مناسبت روز ملی مالیات و هفته فرهنگ مالیاتی

خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز 18 تیرماه

سیتروئن که بود؟

اقدامات وزارت نیرو برای بهبود کیفی و کمی منابع آب جای قدردانی دارد

تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور