پیام ویژه

آخرين مطالب

امام جمعه اهل‌سنت زاهدان:

دولت رضایت اهل‌سنت را جلب نکرد سياسي

دولت رضایت اهل‌سنت را جلب نکرد
  بزرگنمايي:

پیام ویژه - مولوی عبدالحمید گفت: در آخرین سال دولت تدبیر و امید به ریاست جناب آقای دکتر روحانی قرار داریم. جامعۀ اهل‌سنت گلایه‌‌هایی از دولت آقای روحانی دارند که بنده این گلایه‌ها و درخواست‌ها را مطرح می‌کنم تا مسئولین بشنوند و برای آنها چاره‌ای بیندیشند.
وی افزود: بیش از چهل سال است که انقلاب اسلامی در ایران پیروز شده و نظام جمهوری اسلامی در ایران استقرار یافته است. جامعه اهل‌سنت که دومین جمعیت کشور است نیز انقلاب و نظام را در این مدت همراهی کرده و در تمامی صحنه‌ها از جنگ گرفته تا دفاع از تمامیت ارضی ایران چه در مرزهای کشور برای صیانت از مرزها و چه در صحنه‌های دیگر و عرصه‌های سیاسی، آنچه را که وظیفه خود دانسته، انجام داده است.
مولوی عبدالحمید ادامه داد: نخبگان‌ اهل‌سنت از اوایل انقلاب در تلاش بوده‌اند که با گفتمان و مذاکره اهل‌سنت به‌کار گرفته شوند. اگرچه یکی از بندهای قانون اساسی این است که رئیس‌جمهور باید از مذهب رسمی کشور باشد؛ یعنی اهل‌سنت نمی‌تواند رئیس‌جمهور باشد، که البته ما بر این اصل انتقاد داریم و معتقدیم این از مواردی است که جواب نداده و باید تغییر کند، اما در هیچ جای قانون اساسی مطرح نشده است که اهل‌سنت نمی‌تواند وزیر، معاون وزیر، معاون رئیس‌جمهور یا استاندار و سفیر باشد. از نگاه قانون اساسی سایر مسئولیت‌ها برای اهل‌سنت منعی ندارند، اما متاسفانه در طول این چهل سال از شایستگان اهل‌سنت استفاده نشده است.
امام جمعه اهل‌سنت زاهدان گفت: جناب رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه یکی دو نفر سفیر از اهل‌سنت تعیین کردند، اما تا کنون معاون رئیس‌جمهور، وزیر، معاون وزیر و استاندار از اهل‌سنت نبوده است و اگر از اهل‌سنت افرادی در مسئولیت‌های بالا بکار گرفته شده‌اند هم در حد پست‌های محدودی بوده و بعد از مدتی کنار گذاشته شده‌اند. همچنین بعد از استقرار نظام جمهوری اسلامی استانداری از اهل‌سنت در سطح ایران تعیین نشده است.
وی افزود: اهل‌سنت ایران گلایه‌مند هستند که با وجود اینکه خوب به صحنه آمدند و با انسجام به آقای روحانی رای دادند تا به حقوق قانونی و شهروندی خود برسند و رایشان هم تاثیرگذار بود به طوری که برای همه آشکار شد که اهل‌سنت رأی برنده جناب دکتر روحانی در انتخابات بوده است، اما در دوره‌های دهم و یازدهم ریاست‌جمهوری اتفاق خاصی نیفتاد و حتی پست مشاور رئیس‌جمهوری که در گذشته وجود داشت نیز حذف شد.
مولوی عبدالحمید ادامه داد: وزرای محترم دولت نیز توجه خاصی به اهل‌سنت نداشتند. اگرچه در برخی موارد افرادی به‌کار گرفته شده‌اند اما جای اهل‌سنت در بدنۀ وزارتخانه‌ها و ادارات کل در مراکز استان‌های سنی‌نشین خالی است. در ادارات کل مناطق سنی‌نشین ممکن است از دویست یا سیصد نفر، پانزده یا بیست نفر اهل‌سنت باشند و دولت نتوانسته است رضایت اهل‌سنت را جلب کند و جامعۀ اهل‌سنت از این بابت از دولت گلایه دارد.
وی گفت: اعتقاد ما بر آن است که اگر از شایستگان اهل‌سنت در وزارتخانه‌ها استفاده می‌شد و در کابینه دولت یکی دو نفر از اهل‌سنت حضور می‌داشت، برای جمهوری اسلامی و روحانیت شیعه که در رأس کار است و ملت شریف ایران و عزیزان شیعه ما که جان و دل ما هستند و ما عزیزان شیعه خود را دوست داریم، عزتی بزرگ و نشان از دید وسیع روحانیت بود. دید وسیع و دوراندیشی در هر مذهب، ملت و اندیشه‌ای باشد مایه شرف و عزت است.
در نامه‌ای که بنده به مقام معظم رهبری نوشتم تا کمکی به دولت بشود و با دستور رهبری معظم کار برای دولت آسان شود، معظم‌ له نیز در پاسخ به آن نامه دستور دادند که بین اقوام و مذاهب تفاوت نباشد و همه به‌صورت یکسان دیده شوند
چرا اثرات نامۀ مقام معظم رهبری در بدنۀ دولت و در کل حاکمیت ظاهر نشد؟!
آقای روحانی موانع بکارگیری شایستگان اهل‌سنت را معرفی کنند
مولانا عبدالحمید در ادامه به دستور رهبری در پاسخ به نامۀ خود اشاره کرد و گفت: در نامه‌ای که بنده به مقام معظم رهبری نوشتم تا کمکی به دولت بشود و با دستور رهبری معظم کار برای دولت آسان شود، معظم‌ له نیز در پاسخ به آن نامه دستور دادند که بین اقوام و مذاهب تفاوت نباشد و همه به‌صورت یکسان دیده شوند.
وی ادامه داد: نگاه ما آن بود که فرمان مقام معظم رهبری به‌خصوص برای مسئولان فصل‌الخطاب است، اما متاسفانه ندانستیم چرا به این فرمان در مجموعۀ دولت و حتی کل حاکمیت عمل نشد و اثر آن در جایی دیده نشد؟ ما ندانستیم که نامۀ مقام معظم رهبری کجا رفت و چه کسانی آن را خواندند و چه کسانی نخواندند؟!
امام جمعه اهل‌سنت زاهدان گفت: جناب آقای روحانی! ما تا به‌حال نمی‌دانیم که منشأ مشکل خواهران و برادران دینی و وطنی اهل‌سنت شما در کجاست؟ آیا سیاست‌گذاری برای اهل‌سنت در جای خاصی تعریف می‌شود؟ و از کجا برای اهل‌سنت چنین سیاست‌هایی تعیین می‌شود که چه مسئولیت‌هایی به اهل‌سنت داده شود یا نشود؟ این یک معماست که مشکل اهل‌سنت در کجاست؟
وی افزود: ما از دکتر روحانی تقاضا داریم که اگر اعتقاد دارند شایستگان اهل‌سنت باید در بدنه دولت و وزارتخانه‌ها مشارکت داده شوند و مانع در جاهای دیگری بوده است، آن مانع را معرفی کنند تا ما با گفتمان با آنها صحبت کنیم و آنها را بر سر منبرهایمان خطاب کنیم. ما با کسی سر دعوا نداریم، اما حق داریم بپرسیم که چرا اهل‌سنت که از اصیل‌ترین ایرانیان هستند و برای این انقلاب و مملکت کشته داده‌اند و در تمام صحنه‌ها حضور داشته‌اند، حقوق شهروندی، قانونی، عرفی و برادری‌شان رعایت نمی‌شود و چرا این‌قدر در حق اهل‌سنت اجحاف می‌شود که احساس انزوا و حقارت کنند؟!
مولوی عبدالحمید در ادامه خطاب به رییس جمهور روحانی گفت: اگر معرفی کنید که مانع کجاست ما از جنابعالی دیگر گلایه ای نداریم و اگر موانع را معرفی نکنید گلایۀ ما متوجه حضرتعالی و هیات دولت خواهد بود.
جامعۀ اهل‌سنت دنبال قدرت نیست، خواهان حرمت و کرامت است
مولوی عبدالحمید در ادامه گفت: در طول چهل سال و در دو دوره ریاست‌جمهوری جناب دکتر روحانی، دولت در خدمات‌رسانی و عمران تفاوتی بین مناطق مختلف قائل نبوده است، چنان‌که در سیستان‌وبلوچستان نیز کارهای بزرگی مانند لوله‌کشی گاز و راه‌آهن در جریان است و اگر کمبودی هم هست در همه‌جا است، اما خواستۀ اصلی جامعۀ اهل‌سنت حفظ حرمت و کرامت است.
وی افزود: جامعه اهل‌سنت دنبال قدرت نیست، بلکه خواهان عزت، حرمت، کرامت و خدمت برای کشور عزیزمان است. اینکه ما می‌گوییم ما را در اداره امور و سازندگی کشور مشارکت بدهید برای این است که عزت ما حفظ شود.
مولوی عبدالحمید تاکید کرد: ما به تمامیت ارضی کشورمان حساس هستیم و خواهان اخوت و برادری هستیم. راه ما راه قرآن است که راه اخوت و برادری است. ما اجازه نمی‌دهیم که تفرقه و خشونت و تندروی رواج پیدا کند. ما اهل گفتمان و استدلال و منطق هستیم و حق شهروندی می‌خواهیم و زیاه‌خواهی نداریم. امیدوریم که دولت محترم و ریاست محترم جمهوری که مردم ما با علاقه ایشان را انتخاب کردند، تغییراتی در سیاست‌ها و نگرش‌ها ایجاد کند.
امام جمعه اهل‌سنت زاهدان در پایان گفت: ما از بیرون مرزها مورد دشمنی و هجوم هستیم و تقاضا می‌کنیم که در داخل انسجام داشته باشیم. ریاست محترم جمهوری هر اندازه به اهل‌سنت توجه کند و اهل‌سنت را در کابینه و وزارتخانه‌ها مشارکت بدهد به انسجام و شرف و عزت ایران کمک می‌کند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

توافق اسرائیل و آمریکا برای تولید مشترک «گنبد آهنین»

نخست وزیر لبنان اعلام حالت فوق‌العاده کرد

پیام تسلیت و همیاری وزیر بهداشت به همتای لبنانی

واکنش پمپئو به انفجار بیروت

درخواست «عمار الحکیم» از جامعه بین المللی برای کمک به لبنان

عنابستانی: بزرگترین تحریف این است که فکر کنیم انقلاب هیچ دستاوردی نداشته است

ابراز همدردی پوتین در تماس تلفنی با رئیس جمهور لبنان

تصاویر اولیه از اماکن نزدیک به محل انفجار بیروت

واکنش‌ آمریکا، انگلیس و فرانسه به انفجارهای بیروت

وزیر بهداشت لبنان: قربانیان انفجار بیروت به 73 کشته رسید

قالیباف: ایران آماده هرگونه همکاری و کمک‌ انسان‌دوستانه است

بیانیه حزب‌الله لبنان درباره انفجار مهیب بیروت

نخست وزیر لبنان: بدون مجازات عاملان این فاجعه از آن نخواهیم گذشت

هشدار تازه رییس سازمان بهداشت جهانی

تحریم‌ها، مشکل جدید دریافت حق انتقال بیرانوند

ماموریت غیرممکن مجیدی؛ فرار از نیمکت لرزان

شمخانی: در کنار مردم سرافراز و مقاوم لبنان برای هرگونه کمک و مساعدت ایستاده‌ایم

نمایشگر لوله شدنی جدید ال جی برای رایانه‌های کوچک

گل‌های شیخ برای استقلال گران تمام می‌شود

ترفند مدیران استقلال برای افزایش روحیه تیم

پرسپولیس به حساب برانکو پول ریخت

انتقاد کمال از دعوت کالدرون و برانکو به مراسم قهرمانی پرسپولیس

واکنش ظریف به انفجار هولناک در بیروت/ایران همانند همیشه آماده کمک به لبنان است

موسوی انفجار بیروت را تأسف آور و نگران کننده خواند

پیام مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در گرامیداشت روز خبرنگار

آمار اولیه انفجار بیروت اعلام شد

توئیت جدید وزیر نفت با هشتگ پویش استان سبز

امیرعبداللهیان: آماده هرگونه مساعدت هستیم

کشته شدن دبیرکل حزب «الکتائب اللبنانیه» در انفجار بیروت

انفجار کارخانه ‌ای در مرکز چین با 6 کشته

حریرچی :اطمینان داریم هیئت‌ها دستور العمل‌ها را رعایت خواهند کرد

پژوهش منحصر به فرد پزشکان جوان کشورمان روی برخی علائم کرونا

در روزهای گرم تابستان «آب گرم» بنوشید

اقدام باورنکردنی مادر اوکراینی برای فراری دادن پسرش از زندان!

افشاگری جنجالی بازیگر سینما و تلویزیون درباره مافیا در سینمای ایران

اگر احسان علیخانی «آقازاده» می‌شد!

وقتی مجری سرشناس یک چهره اینستاگرامی پرحاشیه می‌شود

مهلت تکمیل اطلاعات برای "وام ودیعه مسکن" آغاز شد

چرا حملات باج افزاری همچنان قربانی می‌گیرند؟

تریلر جدید بازی Project CARS 3 بخش Career این بازی را معرفی می‌کند

بخش چندنفره‌ بازی Demon’s Souls با استفاده از شبیه‌ساز احیا شد

ویدئوهایی از لحظات اولیه انفجار بزرگ بیروت

تصاویر اولیه «الجزیره» از اماکن نزدیک به محل انفجار بیروت

افشای پشت پرده عملیات هک توییتر

چین، آمریکا و انتخابات 2020

ترامپ و تیک تاک؛ بیم امنیتی یا سود اقتصادی؟

تاکتیک های ترامپ برای پیروزی در انتخابات

بیانیه وزارت خارجه استرالیا، پایانی بر هوچی‌گری‌ها علیه ایران

خبررسانی عجیب بی‌بی‌سی در مورد انفجار بیروت +عکس

شرکت ترامپ به کلاهبرداری بیمه‌ای و بانکی متهم شد