پیام ویژه

آخرين مطالب

رمزگشایی ازفشارایران و چین برای توسعه میادین نفتی عراق

غیر قابل کشف‌ترین روش ایران برای دور زدن تحریم های آمریکا سياسي

غیر قابل  کشف‌ترین  روش  ایران  برای  دور زدن  تحریم های  آمریکا
  بزرگنمايي:

پیام ویژه - اگر عراق بتواند میادین مشترک نفتی خود را توسعه دهد، ایران می تواند با استفاده از این موقعیت نفت خود را در سایه نفت عراق به فروش برساند.

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز ، سایت اویل پرایس در گزارشی سود و منفعت توسعه میادین نفتی مشترک عراق و تولید نفت بیشتر برای ایران و چین را بررسی کرده است.براین اساس اگر عراق بتواند میادین مشترک نفتی خود را توسعه دهد، ایران می تواند با استفاده از این موقعیت نفت خود را در سایه نفت عراق به فروش برساند و تحریم های آمریکا را دور بزند. همچنین می تواند جای عربستان سعودی را در منطقه برای صادرات نفت به کشور چین بگیرد. 
4 دلیل عراق برای توسعه میادین نفتی مهم
در گزارش اویل پرایس آمده است؛ چهار دلیل اساسی وجود دارد که عراق در حال حاضر سرعت توسعه در تعدادی از میادین مهم نفتی خود را افزایش داده است. نخست ، به پول احتیاج دارد. دوم ، رسیدن به اهداف تولیدی به او اجازه می دهد عربستان سعودی را در بازارهای شرقی به چالش بکشد. سوم ، به ایران اجازه می دهد صادرات نفت خود را افزایش دهد. و چهارم ، این چیزی است که چین می خواهد.
هفته گذشته وزارت نفت عراق اعلامیه ای مبنی بر اینکه میدان نفتی غراف کار مقدماتی برای شروع مجدد تولید را آغاز کرده است منتشر کرد، این وزارتخانه همچنین اعلام کرد یک پروژه مهم حفاری دیگر نیز به زودی در سایت ناصریه آغاز می شود. همه این فعالیت ها در راستای افزایش تولید است. دقیقاً مانند همسایگان خود چون ایران.
شرایط مالی عراق وخیم است
اما شرایط مالی عراق واقعاً در وضعیت بسیار بدی قرار دارد. حدود یک ماه قبل، کمیته پارلمانی اقتصادی عراق پیشنهاد داد که شرکت های بین المللی نفت، پرداخت نفت خام به جای پول نقد یا معادل نقدی را در دستورکار خود قرار دهند تا عراق نیز از این روش به عنوان وسیله ای برای کاهش هزینه های دولت در کوتاه مدت بهره گیرد.
همچنین پیشنهاداتی مبنی بر تأخیر در پرداخت بدهی های خارجی ، تعیین کاهش حقوق 60 درصدی کارمندان مختلف بخش دولتی و کاهش هزینه های غیر ضروری مطرح شد. بنا به گزارش اویل پرایس از سوی دیگر، تأثیرات منفی قیمت گذاری نفت که ناشی از آخرین جنگ قیمت نفت عربستان سعودی و شیوع بیماری همه گیر کووید19 است ، با نزاع بی پایان بر سر تنظیم «پرداخت های بودجه نفت» با منطقه نیمه خودمختار کردستان در شمال عراق، شرایط مالی این کشور را پیچیده تر کرده است.
تاثیرات منفی تصمیم اوپک پلاس بر درآمد نفتی عراق
توافق قبلی تولید اوپک پلاس اوضاع را برای این کشور که هنوز حدود 90 درصد از درآمد دولتش از فروش نفت حاصل می شود بدتر کرده است. در ماه ژوئن ، میزان تولید نفت عراق (از جمله استخراج از اقلیم کردستان) 9 درصد کاهش یافت و به طور میانگین 3.698 میلیون بشکه در روز معادل 4.068 میلیون بشکه در روز در ماه مه رسید. 
اگرچه این بیش از سهمیه عراق در توافق اوپک پلاس (3.592 میلیون بشکه در روز) است ، اما هنوز هم برای پنج سال پایین ترین سطح است. بدتر آن است که عراق وعده داده است که با کاهش بازده در این ماه و در ماه اوت و سپتامبر ، این تولید را کاهش دهد که به معنای آن است که حتی درآمدهای نفتی نیز کمتر خواهد شد.
طی چند هفته آینده نخست وزیر جدید عراق ، مصطفی الکاظمی ، باید حداقل با پرداخت 12 تریلیون دینار عراق (معادل 10 میلیارد دلار آمریکا) فقط برای پرداخت حقوق دو ماه آینده خود اقدام کند. بیش از چهار میلیون کارمند ، بازنشسته ، ذینفع دولت و کمک معیشتی برای خانواده های کم درآمد ، که در مجموع اکثر خانواده های عراق را تشکیل می دهند مشمول این پرداخت می شوند.
اعتراضات در عراق تکرا ر می شود؟
در محافل دولت عراق اعتقاد بر این است که هرگونه عدم پرداخت هر یک از این تعهدات می تواند به نوعی تکرار اعتراضات گسترده که در پایان سال گذشته اتفاق افتاد ، باشد.
برنامه دولت عراق این است که به محض اینکه کارهای مقدماتی به پایان رسید ، تولید در میدان غراف را دوباره شروع کنند. تولید در این میدان در حال حاضر توسط شرکت های توسعه دهنده اصلی این منطقه، پتروناس مالزی (45 درصد سهام) صورت می گیرد که فعلا به دلیل شیوع COVID-19 تعویق افتاده است. با وجود این، شرکت جاپکس (30 درصد سهام) تا پایان ماه مارس یک میلیون بشکه نفت سبک از میدان بصره تولید می کرد، البته کاهش قابل توجهی از دو میلیون بشکه در دسامبر بارگیری شده است. 25 درصد باقیمانده سهام در میدان غراف توسط شرکت نفت شمال عراق گرفته می شود.
غیرقابل کشف ترین روش برای دور زدن تحریم های آمریکا
هر چه از میدان غراف بیشتر نفت تولید شود ، از نظر مالی برای عراق و نیز برای ایران بهتر خواهد بود. همانطور در گزارش OilPrice.com تأکید شده است ، تاکنون غیر قابل کشف ترین روش و راه دور زدن تحریم های آمریکا و فروش نفت ایران این است که یا نفت ایران همراه با نفت عراق صادر شود یا صرفاً به نام نفت عراق آن را صادر کرد.
ایران و عراق میادین نفتی خود را به اشتراک می گذارند؟
در این راستا، نه تنها عراق مرز بسیار طولانی خود را با ایران به اشتراک می گذارد ، بلکه دو کشور در واقع بسیاری از میادین نفتی را به اشتراک می گذارند. به طوری که نفت در این سوی مرز یعنی عراق دقیقاً از همان مخازنی حفر می شود که از سوی مرز توسط ایران حفر می شود.
یک مقام ارشد نفت و گاز که از نزدیک با وزارت نفت ایران کار کرده می گوید: «حتی اگر آمریکایی ها واقعاً ناظری را سر هر دکل حفاری در هر میدان مشترک در عراق مستقر می کردند ، نمی توانستند بگویند که نفت از طرف عراق وارد می شود یا از طرف ایران.» 
منفعت ایران از توسعه میادین نفتی مشترک توسط عراق
این بدان معناست که هرچه این میادین مشترک توسط عراق توسعه یابد ، برای ایران بهتر می شود و همچنین بدان معنی است که تلاش های مداوم ایران برای ایجاد شکاف بین عربستان سعودی و ایالات متحده می تواند با سرعت بیشتری پیش رود. 
نقشه مشترک ایران، چین و روسیه علیه آمریکا و عربستان
این منبع آگاه گفت: « این استراتژی اصلی چین ، روسیه و ایران برای پایان دادن به روابط دیرینه میان ایالات متحده و سعودی ها است (که در آخرین کتاب من در بازار جهانی نفت مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است) زیرا بدون حمایت آمریکا، عربستان سعودی قدرت دوم خاورمیانه ، پس از ایران خواهد بود.»او همچنین گفته است:« ایران به دنبال جایگزینی فروش نفت سعودی ها درکشورهای شرقی ، به ویژه چین است. و همانطور که در روزهای اخیر دیدیم ، معامله 25 ساله چین با ایران باعث می شود شانس ایران بیشتر شود.»
اقتصادنیوز
2025


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

توافق اسرائیل و آمریکا برای تولید مشترک «گنبد آهنین»

نخست وزیر لبنان اعلام حالت فوق‌العاده کرد

پیام تسلیت و همیاری وزیر بهداشت به همتای لبنانی

واکنش پمپئو به انفجار بیروت

درخواست «عمار الحکیم» از جامعه بین المللی برای کمک به لبنان

عنابستانی: بزرگترین تحریف این است که فکر کنیم انقلاب هیچ دستاوردی نداشته است

ابراز همدردی پوتین در تماس تلفنی با رئیس جمهور لبنان

تصاویر اولیه از اماکن نزدیک به محل انفجار بیروت

واکنش‌ آمریکا، انگلیس و فرانسه به انفجارهای بیروت

وزیر بهداشت لبنان: قربانیان انفجار بیروت به 73 کشته رسید

قالیباف: ایران آماده هرگونه همکاری و کمک‌ انسان‌دوستانه است

بیانیه حزب‌الله لبنان درباره انفجار مهیب بیروت

نخست وزیر لبنان: بدون مجازات عاملان این فاجعه از آن نخواهیم گذشت

هشدار تازه رییس سازمان بهداشت جهانی

تحریم‌ها، مشکل جدید دریافت حق انتقال بیرانوند

ماموریت غیرممکن مجیدی؛ فرار از نیمکت لرزان

شمخانی: در کنار مردم سرافراز و مقاوم لبنان برای هرگونه کمک و مساعدت ایستاده‌ایم

نمایشگر لوله شدنی جدید ال جی برای رایانه‌های کوچک

گل‌های شیخ برای استقلال گران تمام می‌شود

ترفند مدیران استقلال برای افزایش روحیه تیم

پرسپولیس به حساب برانکو پول ریخت

انتقاد کمال از دعوت کالدرون و برانکو به مراسم قهرمانی پرسپولیس

واکنش ظریف به انفجار هولناک در بیروت/ایران همانند همیشه آماده کمک به لبنان است

موسوی انفجار بیروت را تأسف آور و نگران کننده خواند

پیام مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در گرامیداشت روز خبرنگار

آمار اولیه انفجار بیروت اعلام شد

توئیت جدید وزیر نفت با هشتگ پویش استان سبز

امیرعبداللهیان: آماده هرگونه مساعدت هستیم

کشته شدن دبیرکل حزب «الکتائب اللبنانیه» در انفجار بیروت

انفجار کارخانه ‌ای در مرکز چین با 6 کشته

حریرچی :اطمینان داریم هیئت‌ها دستور العمل‌ها را رعایت خواهند کرد

پژوهش منحصر به فرد پزشکان جوان کشورمان روی برخی علائم کرونا

در روزهای گرم تابستان «آب گرم» بنوشید

اقدام باورنکردنی مادر اوکراینی برای فراری دادن پسرش از زندان!

افشاگری جنجالی بازیگر سینما و تلویزیون درباره مافیا در سینمای ایران

اگر احسان علیخانی «آقازاده» می‌شد!

وقتی مجری سرشناس یک چهره اینستاگرامی پرحاشیه می‌شود

مهلت تکمیل اطلاعات برای "وام ودیعه مسکن" آغاز شد

چرا حملات باج افزاری همچنان قربانی می‌گیرند؟

تریلر جدید بازی Project CARS 3 بخش Career این بازی را معرفی می‌کند

بخش چندنفره‌ بازی Demon’s Souls با استفاده از شبیه‌ساز احیا شد

ویدئوهایی از لحظات اولیه انفجار بزرگ بیروت

تصاویر اولیه «الجزیره» از اماکن نزدیک به محل انفجار بیروت

افشای پشت پرده عملیات هک توییتر

چین، آمریکا و انتخابات 2020

ترامپ و تیک تاک؛ بیم امنیتی یا سود اقتصادی؟

تاکتیک های ترامپ برای پیروزی در انتخابات

بیانیه وزارت خارجه استرالیا، پایانی بر هوچی‌گری‌ها علیه ایران

خبررسانی عجیب بی‌بی‌سی در مورد انفجار بیروت +عکس

شرکت ترامپ به کلاهبرداری بیمه‌ای و بانکی متهم شد