پیام ویژه

آخرين مطالب

بایدن سیاست خود را در قبال ایران در سه بند توضیح داد بين الملل

بایدن سیاست خود را در قبال ایران در سه بند توضیح داد
  بزرگنمايي:

پیام ویژه - جو بایدن مطلب اختصاصی ای را برای سی ان ان نوشته که به سیاست او در قبال ایران اختصاص دارد.

به گزارش جماران ، جو بایدن با اشاره به سیاست های ترامپ در قبال ایران، فشار حداکثری را به نفع جمهوری اسلامی و به ضرر منافع آمریکا دانسته و برنده معادله را ایران معرفی کرده است. او سیاست خود را در سه بند توضیح داده است.
بایدن نوشت: «وقتی دونالد ترامپ کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری شد، قول «معامله بهتر» برای محدود کردن برنامه هسته ای ایران را داد و متعهد شد که تهران را تحت فشار قرار دهد تا رفتارهای تهاجمی خود را در سراسر خاورمیانه مهار کند. مثل بسیاری از وعده های رئیس جمهور ترامپ، اینها فقط ادعاهای پوچ و واهی بودند. در عوض، وی بی پروا سیاستی را که برای حفظ امنیت آمریکا موثر واقع شده بود، دور انداخت و آن را جایگزین سیاستی کرد که تهدید را بیشتر کرده است.ماه پیش ثابت کرده است که سیاست ترامپ در قبال ایران یک شکست خطرناک است. در سازمان ملل، ترامپ نتوانست حتی یکی از نزدیک ترین متحدان آمریکا را برای تمدید تحریم تسلیحاتی سازمان ملل متحد علیه ایران متقاعد کند. در مرحله بعدی ترامپ تلاش کرد تا به طور یک جانبه تحریم های سازمان ملل متحد علیه ایران را مجدداً اعمال کند، تا در واقع همه اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد برای رد این موضوع با هم متحد شوند. اکنون گزارش ها حاکی از آن است که ایران 10 برابر اورانیوم غنی شده بیشتری در مقایسه با زمانی که رئیس جمهور باراک اوباما و من کاخ سفید را ترک کردیم، ذخیره کرده است.ما به سرعت نیاز به تغییر مسیر داریم.
بایدن در این یاداشت مدعی شد: من هیچ شکی به چالش هایی که دولت ایران برای منافع امنیتی آمریکا، دوستان و شرکای ما و مردم خود به وجود می آورد، ندارم. اما یک راه هوشمندانه برای سخت گیری در برابر ایران وجود دارد و راه ترامپ نیز وجود دارد. وی - به تنهایی و بدون برنامه - نزدیک ترین متحدان ما را نادیده گرفت و از معامله ای که چشم و گوش جهان را در داخل برنامه هسته ای ایران قرار داد و مسیرهای دستیابی ایران به سلاح هسته ای را مسدود می کرد دور شد.او بارها و بارها تنش ایجاد کرده است و بدون یک استراتژی واقع گرایانه یا عملیات نهایی، ما را به جنگ دیگری در خاورمیانه نزدیک کرده است. او درگیر تنش های خطرناکی شده است که نیروهای ما را به خطر می اندازد - و سپس آسیب های مغزی آنها را به عنوان «سردرد» کوچک جلوه می دهد.
وی افزود:با هر معیار عینی، «حداکثر فشار» ترامپ یک مزیت برای دولت ایران و یک ضربه به منافع آمریکا بوده است.
کاندیدای دموکرات ها در انتخابات آینده ریاست جمهوری آمریکا در ادامه مدعی شد: پنج سال پیش دیپلماسی تحت هدایت آمریکا معامله ای انجام داد که اطمینان حاصل کرد حداقل یک سال طول می کشد تا ایران مواد شکاف پذیر کافی برای ساخت یک بمب تولید کند. اکنون - از آنجا که ترامپ ایران را از تعهدات خود در توافق هسته ای دور نگه داشت - «زمان فرار» تهران تنها به چند ماه کاهش یافته است.و هیچ دیپلماسی جدی برای معکوس کردن آن در جریان نیست. نکته آخر اینکه ایران نسبت به زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ به بمب هسته ای نزدیکترشده است. و ترامپ پاسخی برای آن ندارد. پنج سال پیش حتی روسیه و چین در کنار متحدان اروپایی ما پشت رویکرد آمریکا در قبال برنامه هسته ای ایران ایستاده بودند.
بایدن تأکید کرد: اکنون آمریکا تنها است. سیاست های ترامپ، روسیه و چین را به ایران نزدیکتر کرده است، در حالی که روابط بین اقیانوس اطلس را به پایین ترین حد در دهه های اخیر کاهش داده است. وقتی اوایل سال جاری تنش ها افزایش یافت، متحدان اروپایی ما به جای اینکه از آمریکا جانبداری کنند خواستار حداکثر خویشتنداری و مسئولیت پذیری همه طرف ها شدند.از آنجا که ترامپ توافقی را نقض کرد که خود آمریکا در مورد آن مذاکره کرد و سپس بی پروا عمل کرد، دیگر قدرت های جهانی به جای اینکه در کنار ما برای مقابله با تهران همکاری کنند، انرژی خود را صرف مخالفت با سیاست های آمریکا می کنند. این آمیزه ای از تقابل و انزوای ما را در بدترین شرایط است: عدم تحریم تسلیحاتی یا تحریم های سریع سازمان ملل، و دیگر اینکه هیچ توافقی برای محدود کردن برنامه هسته ای ایران وجود ندارد.
بایدن در ادامه ادعاهای خود گفت:5 سال پیش ایران «یک بازیگر منطقه ای بد» بود که نیاز به بازدارندگی و عقب گرد فعال داشت. اما سال ها حمله بزرگی به نیروهای آمریکایی در منطقه انجام نداده بود. اما از زمان روی کار آمدن ترامپ، ایران اقدامات بسیاری داشته است.قبل از ترامپ سال ها بدون حمله موشکی به تأسیسات آمریکا در عراق می گذشت. اما اکنون به طور منظم اتفاق می افتند. ترامپ به جای بازگرداندن بازدارندگی، به ایران جسارت داده است. ترامپ بارها به جای پایان دادن به «جنگ های بی پایان»، آمریکا را در آستانه جنگ جدید آورده است. اگر این همان چیزی است که ترامپ موفقیت می داند، من متنفرم که ببینم شکست چگونه به نظر می رسد.
معاون رئیس جمهور سابق آمریکا همچنین مدعی شد: خبر خوب این است که راه بهتری وجود دارد. در اینجا آنچه من به عنوان رئیس جمهور انجام می دهم این است: اول، من تعهدی تزلزل ناپذیر خواهم داد تا از دستیابی ایران به سلاح هسته ای جلوگیری کنم.دوم، من به تهران راهی معتبر برای بازگشت به دیپلماسی خواهم داد. اگر ایران به پیروی دقیق از توافق هسته ای برگردد، ایالات متحده مجدداً به توافق می پیوندد که نقطه آغاز مذاکرات بعدی است. با هم پیمانان خود، ما ضمن تقویت سایر مفاد توافق هسته ای، در تقویت و گسترش مفاد توافق هسته ای تلاش خواهیم کرد. این شامل تلاش جدی برای آزادی آمریکایی های بازداشت شده و انتقاد از دولت ایران به دلیل نقض مداوم حقوق بشراست. 
وی تصریح کرد:و ما تلاش خواهیم کرد تا به شرکای خود کمک کنیم تنش ها را کاهش دهند و به پایان دادن به درگیری های منطقه ای، از جمله جنگ فاجعه بار در یمن کمک کنند.همچنین اقدامات لازم را انجام خواهم داد تا اطمینان حاصل کنم که تحریم های ایالات متحده به مانعی در برابر تلاش ایران یرای مقابله با کووید -19 بدل نمی شود. و در روز اول ، من منع سفر ننگ آور ترامپ برای هدف قرار دادن تعدادی از کشورهای با اکثریت مسلمان، و سایر کشورها را لغو می کنم.
بایدن در پایان ضمن مطرح کردن ادعاهای واهی نوشت:سوما ما همچنان به فعالیت های بی ثبات کننده ایران که دوستان و شرکای ما در منطقه را تهدید می کند، اعتقاد داریم. با استفاده از توافق نامه کمک امنیتی امریکا و اسرائیل که در زمان معاونت من به عنوان رئیس جمهور امضا شد، آمریکا همچنین با اسرائیل همکاری نزدیک خواهد کرد تا اطمینان حاصل کند که می تواند از خود در برابر ایران و نمایندگانش دفاع کند. ما به استفاده از تحریم های هدفمند علیه نقض حقوق بشر در ایران ، حمایت از تروریسم و برنامه موشک های بالستیک ادامه خواهیم داد.اگر ایران تقابل را انتخاب کند ، من آماده دفاع از منافع حیاتی و سربازان خود هستم. اگر ایران گام هایی بردارد تا نشان دهد آماده است، من آماده ام که در مسیر دیپلماسی گام بردارم.با بازگشت جهان به کنار آمریکا، دولت بایدن درست کردن سیاست ایران را در اولویت قرار خواهد داد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

درس هایی ارزشمند برای جلوگیری از گسترش کرونا

تردد در تمامی محورهای کشور روان است

لطفا کرونا را جدی بگیرید

ادعایی در مورد علت لغو پروازهای ایران به عراق

فردا آخرین مهلت انتخاب رشته داوطلبان کنکور سراسری

واکسن آنفلوآنزا تحویل داروخانه‌ها نشده؛ مردم مراجعه نکنند

عراق شایعه توافق برای افزایش صادرات نفت را تکذیب کرد

حباب سکه از یک میلیون تومان فراتر رفت

39 نماد بورسی متوقف شدند

قیمت اقلام اساسی در بازار

روزی 1.2 میلیارد تومان یارانه برای پر کردن استخر خانه‌های لاکچری!

طلا از صعود به کانال جدید بازماند

واکنش بخش خصوصی به ماجرای واردات 700 پورشه توسط پیرزن

آمازون از سرویس استریم بازی خود با نام لونا رونمایی کرد

تصمیمات جدی هواوی به زودی عملی خواهد شد

آی‌پد پرو جدید نخستین دستگاه اپلی با نمایشگر Mini LED خواهد بود

بعضی سرویس‌های گوگل از دسترس خارج شدند

مایکروسافت ساخت اپلیکیشن برای ویندوز 10 آرم را ساده‌تر می‌کند

محمدجواد رفیق‌دوست درگذشت

روایت "فارن پالسی" از درسی که دولت ترامپ به ایران آموخت

کارشناس مسائل روسیه: انجام معامله نظامی بین تهران و مسکو قطعی است

خاورمیانه جدید با طراحی پاریس در راه است؟

نعمتی: می‌خواهیم به مراحل بالاتر و فینال برسیم

اعتراض دسته جمعی پرسپولیسی ها به باشگاه بعد از برتری مقابل الشارجه+عکس

به عنوان یک پرسپولیسی از صعود استقلال خوشحالم

سناتورهای دموکرات: سیاست‌های ترامپ، ایران را فقط قوی‌تر کرده است

روانچی شرایط بازگشت کامل ایران به تعهدات برجامی را تشریح کرد

ظریف: به گفت و گوهای مستمر با دوستان روس نیاز داریم

پکن: آمریکا کاملا منزوی شده است

روایت های تلخ و شیرین جبهه های نبرد

تدارک ناوگان اتوبوسرانی پایتخت برای فصل پاییز

دلار طی یک تا دو سال آینده سقوط خواهد کرد

سقوط هواپیمای فوق سبک آموزشی در نظرآباد

سازش با اسرائیل، شرط آمریکا برای خروج از عراق!

واکنش نایب رئیس AFC به احتمال شکایت الهلال به فیفا

توپخانه؛ نخستین میدان شهر

مردم از مراجعه به داروخانه برای دریافت واکسن آنفولانزا پرهیز کنند

فرمان 6 ماده‌ای برای جلوگیری از یک واگذاری "ناصواب" / کشت و صنعت مغان جان می‌گیرد

ترامپ 7 دقیقه هم تحمل نکرد

برگزاری یادواره شهدای محله شوش، مظاهری و مطهری منطقه 15

هشدار پلیس به والدین در مورد مصرف ماده مخدر گل

مصائب خصوصی‌سازی شرکت مخابرات

آقای نماینده مبتلا به کرونا شد

ریزش شاخص‌های بورسی در اروپا و آسیا

مُسکنِ گرانی افسارگریخته

فراخوان جامعه بازاریابان و بازرگانان کیش

بایدن برای بازگشت به برجام چه خواهد خواست؟

افزایش 50 درصدی مرده‌زایی در همه گیری کرونا

دولت روزانه 1.2 میلیارد تومان برای پر کردن استخر خانه‌های لاکچری یارانه می‌دهد

تعریض باند شمال به جنوب و یک دوربرگردان در بزرگراه شهید ستاری