پیام ویژه

آخرين مطالب

سیاستمداری که از سایه خارج ‌شد بين الملل

سیاستمداری که از سایه خارج ‌شد
  بزرگنمايي:

پیام ویژه - سوگا با پیروزی قاطع خود در رقابت حزبی، مهارت ‌های سیاسی خود را به ‌عنوان اپراتوری که تقریبا 8 سال از پشت‌ صحنه کار می‌ کرد، نشان داد.

به گزارش جماران به نقل از روزنامه نیویورک‌ تایمز، در سیاست ژاپن شگفتی ‌های زیادی وجود ندارد، اما ظهور «یوشیهیده سوگا» به ‌عنوان نخست ‌وزیر بعدی، دقیقا یکی از همان اتفاقاتی است که از قبل تعیین نشده بود.
روز دوشنبه یوشیهیده سوگا اکثریت آرای انتخاباتی را که برای تعیین رهبری حزب محافظه ‌کار لیبرال دموکرات برگزار شد، به دست آورد. این حزب از زمان جنگ جهانی دوم، به جز 4 سال، حزب حاکم ژاپن بوده است.
حالا به احتمال بسیار زیاد سوگا، دبیر اول و سخنگوی کابینه ژاپن، نخست‌ وزیر بعدی می ‌شود. او با پیروزی قاطع خود در رقابت حزبی، مهارت ‌های سیاسی خود را به ‌عنوان اپراتوری که تقریبا 8 سال از پشت‌ صحنه کار می‌ کرد، نشان داد.
شینزو آبه نخست ‌وزیر ژاپن چند هفته قبل اعلام کرد که به دلیل وخیم شدن وضعیت بیماری کولیک روده از مقامش کناره ‌گیری می ‌کند.
سوگا پسر یک کشاورز مزرعه توت ‌فرنگی و یک معلم مدرسه از روستاهای شمال ژاپن است. او یکی از معدود قانون‌ گذاران برجسته ژاپنی است که از یک خانواده سیاسی نخبه نیست. او 71 سال دارد و حتی از شینزو آبه مسن ‌تر است.
آنچه سوگا دبیر کابینه آبه، به همراه می ‌آورد، تداوم است. او قول داده که از همان جایی که آبه متوقف شده، حرکت کند؛ حرکتی که موجب اطمینان دوباره مردم می‌ شود.
در ژاپن، جایی که اغلب ثبات بر ایدئولوژی می ‌چربد، سوگا به یک دستگاه سیاسی متصل به سنت متوسل شده که در برابر تغییر مقاومت می‌ کند.
«میریا سولیس» مدیر مرکز مطالعات سیاست شرق آسیا در موسسه بروکینگز واشنگتن در این باره به نیویورک‌ تایمز گفت: «این ‌که مذاکرات با این سرعت به سوگا ختم شد، بیانگر ذکاوت سیاسی اوست.»
به ‌طور اساسی ‌تر، تشخیص دیدگاه سوگا در مورد آینده ژاپن یا اینکه آیا او می ‌تواند راه ‌حل‌ های جدیدی برای چالش های عمیق کشور ارائه دهد، دشوار بوده است.
سوگا درخواست مصاحبه را رد کرده، که نشانه ‌ای از سال ‌ها کار او به ‌عنوان مشاور وفادار آبه است. او همچنین قول داده است که برخی از مهم‌ ترین اهداف نخست ‌وزیرِ در حال عزیمت را دنبال کند. انتظار می ‌رود که او سیاست ‌های بازنگری در قانون اساسی صلح‌ طلبانه ژاپن و بازگشت شهروندان ژاپنی ربوده شده توسط کره‌ شمالی را ادامه دهد.
وی همچنین گفته است که تقریبا به فرمول اقتصادی که امضای آبه بر آن است و به «اقتصاد آبه» معروف شده، پایبند خواهد ماند. این فرمول ترکیبی از سیاست ‌های پولی آسان، هزینه‌ های دولت و اصلاح ساختاری صنایعی مانند کشاورزی است.
سوگا پس از آن‌ که هفته گذشته نشانه کوچکی از اتخاذ سیاست جدید را نشان داد - افزایش بالقوه مالیات که مانع هزینه‌ کرد مصرف ‌کننده شده - به‌سرعت عقب ‌نشینی کرد.
با بحران جهانی همه ‌گیری ویروس کرونا و افزایش تهدیدات ژئوپلیتیکی در آسیا، جانشینی که در مسیر سابق باقی بماند ممکن است همان چیزی باشد که ژاپن به آن نیاز دارد. «کریستینا ال. دیویس» مدیر برنامه روابط آمریکا و ژاپن در هاروارد معتقد است: «ژاپن کشوری نیست که اصلاحات انقلابی آن اغلب اتفاق بیفتد. به‌ ویژه این‌ نکته برایش یک مزیت است که در مواقع بحران و عدم اطمینان، یک مدیر خوب بحران دیده شود.»
سوگا در عین حال که نماینده وضع موجود است، کاتالیزوری برای تغییرات مهم نیز محسوب شده است. او به دلیل کمک به آبه در اجرای قوانین بحث ‌برانگیز امنیتی که به ارتش ژاپن اجازه می ‌دهد در کنار متحدانش به ماموریت‌ های جنگ در خارج از کشور بپیوندند، کمک کرده است. سوگا همچنین یکی از موافقان جدی لایحه‌ ای است که دو سال پیش درباره اجازه افزایش چشمگیر تعداد کارگران خارجی در ژاپن تصویب شد.
نگاه اجمالی به دیگر دیدگاه ‌های سیاسی او نگرانی ‌برانگیز شده است. برخی از منتقدان می‌ گویند سوگا معمار برخی از انگیزه‌ ای اقتدارگرایانه آبه بود؛ اقداماتی از جمله تقویت قدرت بر بوروکراسی گسترده ژاپن و استفاده از تاکتیک ‌هایی برای خاموش کردن انتقاد در رسانه‌ های خبری.
سوگا چه مدت دوام خواهد آورد. این‌که آیا او یک سرپرست موقت خواهد بود یا پس از انتخابات عمومی در قدرت باقی می ‌ماند، احتمالا به واکنش او به چالش ‌های فوری مانند بیماری همه ‌گیر، المپیک به تعویق‌افتاده توکیو و افزایش تنش‌ها با چین بستگی دارد.
شایعاتی وجود دارد مبنی بر این ‌که سوگا به ‌زودی پس از تصدی نخست ‌وزیری می‌ تواند انتخابات زودهنگام را اعلام کند. او در صورت موفقیت، می‌ تواند محبوبیت خود را تثبیت کند. در غیر این صورت، «شاید فقط یک رهبر موقت باشد». این نظر «کن هیجینو» پروفسور حقوق دانشگاه کیوتو است: «و ممکن است آنها با چهره ‌ای جوان‌ تر و جذاب‌ تر برای حضور در انتخابات عمومی آینده آماده ‌شوند.»
در حالی که رای‌دهندگان ژاپنی سوگا و آبه را یک جفت می ‌دانند، اما احتمال این‌که زمینه‌های خانوادگی آنها بیش از این با هم فرق داشته باشد بسیار کم بود. آبه یک سیاستمدار نسل سوم و نوه نخست‌وزیر است. سوگا در کنار دو خواهر بزرگ‌ تر و یک برادر کوچک ‌ترش خیلی عادی در استان آکیتا در روستا بزرگ شده است.
در حوزه سیاست خارجی، سوگا تلاش کرده تا جاهای خالی برنامه ‌ها و پروژه‌ های خود را پر کند. او سال گذشته به واشنگتن سفر کرد و اولین وزیر ارشد کابینه بود که طی سه دهه گذشته چنین سفری را انجام داد.
برای آبه، دیپلماسی فردی با رئیس ‌جمهور ترامپ بسیار مهم بوده است. «سولیس» از موسسه بروکینگر، به نیویورک ‌تایمز گفته است که اگر ترامپ دوباره پیروز شود، سؤال این است که آیا سوگا می‌تواند جادو کند، یا این ‌که روابط رمانتیک برادرانه میان ترامپ و آبه است دیگر تکرار نخواهد شد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

روحانی: اهداف بودجه 99 در زمینه رونق تولید و فقر زدایی تحقق خواهد یافت/ قالیباف: درگیر یک جنگ اقتصادی هستیم/ رییسی: آماده همکاری با دولت هستیم

نگرانی آمریکا از جان عالی‌ترین فرمانده ارتش این کشور

ظریف: جنگ برنده‌ای ندارد

تایید نتایج مرحله دوم انتخابات مجلس در همه حوزه‌ها

جنجال تحویل دنا پلاس به نمایندگان

مجلس با «دنا پلاس» وارد حاشیه جدید شد

فوت 2 جوان بر اثر غرق‌ شدگی در ساوه

حریرچی: بستری مبتلایان کرونا در کشور 5 برابر شده است

پیش‌بینی حریرچی از یک فاجعه در کشور

حریرچی: استفاده از ماسک در کشور ما حدود 50 درصد است

اظهارات مهم حریرچی درباره جهش کرونا

دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 99 منتشر شد

کاهش 200 هزار تومانی قیمت سکه در بازار؛ دلار کانال عوض کرد

کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی

بازار سرمایه امیدوار به پاییز

سقوط سنگین قیمت جهانی طلا به زیر 1900 دلار

علت تاخیر در انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث مشخص شد

تصاویر احتمالی از گوشی که هیچ‌وقت به مرحله تولید نرسید

نیمی از آیپدهای 2021 نمایشگر mini-LED خواهند داشت

مایکروسافت شرکت بتسدا و تمامی بازی های آن را خریداری کرد

تاریخ رونمایی وان‌پلاس 8T مشخص شد

یک سرفیس ناشناخته مایکروسافت در گیک‌بنچ رویت شد

عده ای ناخواسته در تلاشند شهرداری را از عملگرایی به شعارزدگی سوق دهند

گوشی ریلمیC17 به قیمت 187 دلار رسما معرفی شد

نوحه‌ای که باعث اخراج مداح از گردان شد!

نامزد اعتدال و توسعه برای 1400 کیست؟

گمانه‌زنی درباره حمایت از بورس

ایران پوپلین؛ ماجرای هفت‌تپه تکرار می‌شود؟

صدای رسای آشوب در ایالات متحده

رونمایی از هدف حزب‌الله

گمانه زنی درباره حضور نظامیان در انتخابات 1400

احتمال تکرار کابوس 2016 برای دموکرات ها؟

تونس بر حمایت از حقوق ملت فلسطین تاکید کرد

تازه‌ترین نظرسنجی؛ پیشتازی 36 درصدی بایدن نسبت به ترامپ

مقام‌های آمریکا از اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران خبر دادند

ماجرای آتش سوزی منجر به فوت زن جوان سلماسی از زبان پلیس

بی‌اخلاقی جدید بی‌بی‌سی علیه زنان مسلمان +سند

آخرین زور ترامپ پیش از پایان اولین دوره ریاست‌جمهوری خود با اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران

حجاب در عربستان اختیاری شد +سند

نهاد شفافیت در تهران تأسیس شود

معاون پارلمانی رئیس جمهور: دفاع مقدس احیا کننده خودباوری مردم بود

تجلیل از کارکنان ایثارگر شاغل در منطقه9

رازهای تکان ‌دهنده دنیای ترامپ: از نامه های عاشقانه تا «ژن برتر»

عکس/ درگذشت پدر زعفران افغانستان

کشور همه پرسی ها برای خرید هواپیماهای جنگی همه پرسی برگزار می کند

بهترین روش های افزایش فروش و کسب درآمد در فضای مجازی

میزان بارندگی در تهران رکورد نیم قرن اخیر را شکست

علی ربیعی به سیستان و بلوچستان می‌رود/ برگزاری جلسه سخنگوی دولت در زاهدان

روحانی درگذشت مادر شهید همت را تسلیت گفت

پاسخ مجدد مدیر نشر نی به پسر صاحب امیرکبیر