پیام ویژه

آخرين مطالب

سخنگوی شورای شهر

رویکرد مدیریت شهری در برخورد با دستفروشان تغییر کرد شهرداری تهران

رویکرد مدیریت شهری در برخورد با دستفروشان تغییر کرد
  بزرگنمايي:

پیام ویژه - شهر: ‌سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران با تشریح مصوبه ساماندهی مشاغل سیار و بی کانون شهر تهران گفت: تغییر رویکرد مدیریت شهری از تقابل به ساماندهی یکی از دستاوردهای این شورا است.

‏‎علی اعطا، سخنگوی شورای شهر شامگاه دوشنبه با حضور در برنامه تهران 20 در خصوص مصوبه «ساماندهی مشاغل سیار و بی کانون شهر تهران » توضیح داد و گفت: در بهمن ماه سال 97 شورای اسلامی شهر تهران این مصوبه را گذراند اما اختلاف نظر بر سر موضوع دستفروشان وجود داشت؛ برخی معتقد بودند که دستفروشی یکی از مصادیق سد معبر است و با توجه به ماده 55 قانون شهرداری ها، وظیفه شهرداری مقابله با پدیده با آن به عنوان سد معبر است.
او با بیان اینکه سالیان سال شهرداریها خود را مجاز می‌دانستند تا با دست فروشی به عنوان سد معبر برخورد کنند، اظهار داشت: یکی از دستاوردهای مصوبه ساماندهی مشاغل سیار و بی کانون شهر تهران این بود که در نوع مواجهه مدیریت شهری با پدیده دستفروشی تفاوت ایجاد کرد.
‏‎اعطا با بیان اینکه بر این اساس فرهنگ سازمانی مامورین شهرداری در برخورد تند با دستفروشی به مثابه سد معبر تزلزل پیدا کرد، افزود: با تغییر این فرهنگ سازمانی، در سال های اخیر برخوردهای خشن با دستفروشان که در سال‌های گذشته وجود داشت و مورد گلایه شهروندان بود، مشاهده نشده است.
‏‎عضو شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه در بحث دستفروشی با سه رویکرد تقابل، چشم پوشی و ساماندهی وجود دارد، گفت: مدیریت شهری رویکرد ساماندهی، مبتنی بر حفظ کرامت و ایجاد عدالت فضایی در شهر در برخورد با دستفروشان را انتخاب کرده است.
‏‎سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران در بخش دیگری از این گفتگو با بیان اینکه همه کلان شهرها به دلیل تمرکز سیاسی اقتصادی به مکانی جذب برای مهاجر تبدیل شده‌اند، گفت: در حال حاضر تهران به مکان جاذب جمعیت شده و افراد بسیاری برای اشتغال به این شهر مهاجرت می‌کنند؛ از آنجایی که بخشی این افراد کمتر وارد اقتصاد رسمی می‌شوند، دستفروشی به عنوان یکو از مصادیق اقتصاد غیررسمی مورد توجه آنان قرار می‌گیرد.
او بر ضرورت تسریع در شناسایی دستفروشان تاکید کرد و افزود: ساماندهی دستفروشان باید یک امر مستمر باشد و نمی‌توان در مقطعی اقدام به ساماندهی کرد و سپس این موضوع را رها کرد.
‏‎عضو شورای اسلامی شهر تهران بیان کرد: با وجود تمام دشواری های اجرای مصوبه ساماندهی مشاغل سیار و بی کانون اما انتظار از شهرداری تهران این است که این مصوبه را زودتر اجرای کند.
او ادامه داد: ساماندهی دستفروشان در سه موضوع شناسنامه دار کردن دست فروشان، ساماندهی محل فعالیت دستفروشان و زمان و ساعات فعالیت پیگیری می‌شود.
او درباره مکان های مناسب برای دستفروشان، یادآور شد: یکی از کارهایی که دنبال کردیم پروژه میدانگاه ها بود که ساماندهی مشاغلی شبیه دستفروشان، از جمله اهداف اجرای میدانگاه ها بوده است.
‏‎اعطا افزود: شناسنامه دار کردن دستفروشان کار دشواری است به عنوان مثال اخیراً همکاری بین شهرداری تهران و بنیاد مستضعفان برای کمک به دستفروشان شکل گرفت اما یکی از معضلات اجرای این همکاری، نبود فهرست معتبر و مورد توافق از دستفروشان بود.
‏‎اعطا با تاکید بر این که از شهرداری تهران انتظار می رود در اجرای مصوبه شورای شهر، تسریع کند، گفت: از بهمن سال 97 تاکنون در اجرای این مصوبه تعلل شده است اما اکنون شهرداری تهران عزم و اراده جدی دارد که این مصوبه را به نتیجه برساند.
او با بیان اینکه ساماندهی و شناسایی دستفروشان با مقاومت روبرو می شود، گفت: آنچه موجب مقاومت برای شناسایی و ساماندهی دستفروشان می‌شود بی اعتمادی آنان به مجموعه شهرداری است که در دراز مدت شکل گرفته است.
‏‎عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: یکی از مصادیق بی اعتمادی این است که بخش هایی از ساماندهی به پیمانکاران ارائه شود و دستفروشان مجبور باشند به جای اینکه به صورت خودگردان فعالیت کنند، زیر نظر پیمانکاران فعالیت کنند.
او در توضیح نمونه های فعالیت بدون حضور پیمانکاران ادامه داد: نمونه هایی در حوزه ساماندهی قابل ذکر است که به صورت خودگردان و شبیه به یک تعاونی توسط خود آنان اداره می شود که اگر شهرداری این الگوها را ترویج کند، ضمن جلب اعتماد، ساماندهی به بهتر به نتیجه می رسد .
‏‎اعطا با بیان اینکه بر اساس اصل 28 قانون اساسی هر فرد می‌تواند هر شغلی که می‌خواهد را مشروط بر این که مخالف اسلام، مصالح عمومی کشور و تضییع کننده حقوق دیگران نباشد، انتخاب کند؛ و دولت ها نیز مکلف می شوند که به عدالت برای همه مشاغل شرایط کار را
‏‎ فراهم کنند، گفت: وقتی دولت نتوانسته است این شرایط را فراهم کند بی‌انصافی است که بگوییم با کسانی که می خواهند از طریق دستفروشی ارتزاق کنند، به عنوان مصداق سدمعبر برخورد کنیم.
او با تاکید بر اینکه ما توانستیم یک فرهنگ سازمانی در شهرداری مبنی بر برخورد با دست فروشی به عنوان سد معبر را که طی دهه های گذشته شکل گرفت تغییر دهیم گفت: تاخیر در اجرای مصوبه از سوی شهرداری واقعیت دارد و باید شهرداری تهران در این خصوص تسریع کند.
‏‎اعطا گفت: به عنوان سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران و نهاد ناظر، این مطالبه را از شهرداری داریم که این مصوبه را در جهت احقاق یک حق در بحث اشتغال، در شرایطی که تنگنای جدی اقتصادی را داریم، انجام دهد که بتوان گزارش روشنی به مردم ارایه داد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بلغارستان دو دیپلمات روس را به اتهام جاسوسی اخراج می‌کند

بیگی‌نژاد: ملت‌های مسلمان نباید در برابر سیاست‌های خصمانه آمریکایی صهیونیستی کوتاه بیایند

لفاظی و اتهام‌های نماینده عربستان سعودی در سازمان ملل علیه ایران

همسویی متحدان اروپایی واشنگتن علیه ایران

«شاه از سیاره دیگری آمده بود» [+واکنش‌های توییتری]

اشتباه حسین باستانی در مستند بی بی سی

دیدگاه امام درباره حجاب زنان تازه مسلمان شده

چند سوال از آیت‌الله موسوی خوئینی‌ها

بریتانیا در نقطه حساس همه گیری کرونا

ناخرسندی آمریکا از مخالفت گوترش با بازگشت تحریم‌ها علیه ایران

حریرچی: برخی از استان‌ها به حالت شبه انفجاری شیوع کرونا رسیده‌اند

5 ویژگی جدید واتس اپ کدامند؟

گوشی تاشو فلکس پای 2 معرفی شد

آسوشیتدپرس: عربستان در حال توسعه روابط با یهودیان است

ترامپ چه کسی را جانشین قاضی گینزبرگ می‌کند؟

بازگشت محدودیت های کرونایی به بریتانیا

پاشنه آشیل جو بایدن در انتخابات 2020

کمک انتخاباتی جدید "میلیاردر ایران ستیز" به ترامپ

درخواست عجیب نامجومطلق از علی کریمی! + فیلم

حریف بعدی استقلال مشخص شد

توضیحات سفیر ایران در روسیه در مورد اهداف سفر ظریف به مسکو

خطیب زاده گزارش سفارشی گاردین را در راستای سیاه نمایی وضعیت حقوق بشر در ایران خواند

آمریکا معافیت عراق از تحریم‌ها علیه ایران را به مدت 60 روز دیگر تمدید کرد

ظریف در بدو ورود به مسکو؛ روسیه و چین نقش رهبری را در برابر قانون شکنی آمریکا ایفا کردند

هشدار آمریکا به متحدان اروپایی درباره نقض تحریم‌های ادعایی علیه ایران

قدردانی از شرکت هواپیمایی کیش

توضیحات نماینده ساوه درخصوص موضوع واگذاری خودرو به نمایندگان و ودیعه مسکن

صعود برایتون در جام اتحادیه با گلزنی جهانبخش

همنوایی دوباره اروپا با آمریکا علیه ایران/ احضار سفیران ایران

سقوط پل هوایی موجب مرگ یک نفر و مصدومیت 6 نفر شد

واکنش سرمربی الهلال پس از حذف از آسیا

مصدومیت دوباره وریا غفوری

جشن قطری‌ها برای استقلال +عکس

انتخاب رشته کنکور سراسری آغاز شد

کشف 69 هزار عدد ماسک‌ قاچاق

نتیجه کمرنگ شدن مبارزه با قاچاق کالا

رکوردارهای بی ادعا...

کشف سرقت از خط انتقال سوخت ری به تبریز در شهریار

کاهش دمای 10 درجه‌ای در نواحی شرقی و شمالی کشور طی هفته آینده

جزئیات ترخیص خودروها از طریق دفاتر پلیس +10

لحظه سقوط یک کارگر از بالای برج مخابراتی

نرخ هر کیلو مرغ 19 هزار تومان شد

حباب سکه در بازار به 740 هزار تومان رسید

تداوم واگذاری سهام دولتی از طریق بازار سرمایه در سال 1400

قالیباف: شرمندگی در عرصه اقتصادی نتیجه دوری از مردم باوری است

وضعیت بازار خودرو در آغاز پاییز

جزئیات اتصال شبکه برق ایران به روسیه و آذربایجان

اعلام آمار ساخت و ساز مسکن در پایتخت

کفایت نقدینگی در بازار بین بانکی طی هفته گذشته

پیش‌بینی بزرگترین شرکت نفتی روسیه از میزان تقاضا