پیام ویژه

آخرين مطالب

افشاگر واترگیت کابوس ترامپ يادداشت

افشاگر واترگیت کابوس ترامپ
  بزرگنمايي:

پیام ویژه - شرق /متن پیش رو در شرق منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، دومین کتاب «باب وودوارد»، روزنامه‌نگار سرشناس آمریکایی، درباره دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ روز گذشته رسما منتشر شد. کتابی که «خشم» نام دارد و برای نخستین‌بار جزئیاتی از مهم‌ترین تحولات سیاست ‌خارجی آمریکا و نیز نخستین واکنش‌های «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری این کشور، به شیوع ویروس کرونا در آن ثبت شده است. این کتاب حاصل 18 گفت‌وگوی رودرروی باب وودوارد و دونالد ترامپ از دسامبر 2019 تا جولای 2020 است.
متن 25 نامه ردوبدل‌شده میان «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی و دونالد ترامپ و جزئیات بیشتر از تصمیم ترامپ برای ترور فرمانده سپاه قدس از جمله نکات جالب کتاب جدید وودوارد به شمار می‌آید. کتاب قبلی وودوارد درباره ترامپ با عنوان «ترس؛ ترامپ در کاخ سفید» در سال 2018 منتشر شد و سر‌وصدای زیادی برانگیخت و موافقت ترامپ برای گفت‌وگو با وودوارد حتی تعجب هم‌حزبی‌های رئیس‌جمهوری آمریکا را هم برانگیخته بود.
برخی دیگر از سناتورهای جمهوری‌خواه هم که در جریان این گفت‌وگوها نبودند، پس از آنکه وودوارد هفته گذشته افشا کرد که ترامپ در یکی از گفت‌وگوهایش با او ویروس کرونا را عمدا کم‌اهمیت جلوه داده بود، در موضعی دفاعی قرار گرفتند. آنها به‌خوبی می‌دانند وودوارد چه توانایی‌هایی دارد و مانند دیگر روزنامه‌نگاران به او حمله می‌کنند. سؤال اساسی برای حامیان ترامپ هم این است که چرا او با وجود انتشار کتابی با نقدهای تند نسبت به ریاست‌جمهوری‌اش، حاضر شده 18 بار در برابر سؤال‌های وودوارد قرار گیرد.
این موضوعی است که یکی از سناتورهای جمهوری‌خواه که نمی‌خواهد نامش افشا شود، به آن اشاره می‌کند و می‌گوید: «برای ما بسیار عجیب است که ترامپ چرا حاضر به انجام حتی یک مصاحبه با وودوارد شده است؟ او نه یک بار که 18 بار با او صحبت کرده است. برخی روزها او تا ساعت 11 شب مشغول گفت‌وگو با وودوارد بود». با‌این‌حال وودوارد از این موضوع تعجب نمی‌کند و می‌گوید: «برای انتشار کتاب قبلی، رئیس‌جمهوری حاضر به گفت‌وگو با من نشده بود. آن کتاب واکنش‌های زیادی برانگیخت و اطرافیان ترامپ به او گفتند که تمام آنچه در کتاب آمده واقعیت است. به نظرم این بار ترامپ می‌خواست با گفت‌وگوی مستقیم با من، روایت رویدادها در کتاب را مدیریت کند و آن را تحت کنترل خود بگیرد. او بارها در مصاحبه‌ها به من می‌گفت که اشتباه کرده که قبلا با من صحبت نکرده است».
کتاب «خشم» نیز مانند کتاب قبلی وودوارد از سوی انتشارات «سایمون و شوستر» منتشر شده و جالب اینکه این نشر امسال دو کتاب انتقادی دیگری علیه دونالد ترامپ روانه بازار کرده است: «اتاقی که در آن اتفاق افتاد» نوشته «جان بولتون»، مشاور سابق امنیت ملی ترامپ، و «زیاد و باز هم ناکافی» نوشته «مری ترامپ»، برادرزاده دونالد ترامپ.
جزئیات کتاب
به گفته ناشر، در کتاب جدید باب وودوارد «جزئیات حیرت‌آوری از تصمیم‌های کاخ سفید در زمینه امنیت ملی، عملیات‌ها، اقدامات ترامپ در مواجهه با شیوه ویروس کرونا، فجایع اقتصادی و ناآرامی‌های نژادی روایت می‌شود. «عنوان این کتاب از یکی از مکالمات وودوارد با ترامپ انتخاب شده‌ است. ترامپ در بخشی از گفت‌وگوی خود با وودوارد در پاسخ به خشم و اضطراب حاکم بر حزب جمهوری‌خواه در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری می‌گوید: «من فردی هستم که قطعا خشم را آشکار می‌کنم. من همیشه هم چنین کرده‌ام. نمی‌دانم که این یک دارایی است یا یک مسئولیت، ولی هرچه که هست، من انجامش می‌دهم. در نهایت هم وحدتی عظیم را آشکار می‌کنم. بارها در این موقعیت قرار داشته‌ام که مردم از من بیش از هر انسانی که تا‌کنون دیده‌اند، متنفر بوده‌اند و زمانی که همه ماجراها تمام شود، آنها دوستان من خواهند بود».
ترامپ و رهبر کره ‌شمالی
در این کتاب متن کامل 25 نامه‌ای که کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی و دونالد ترامپ رد‌و‌بدل کرده‌اند، منتشر شده است. نامه‌هایی که در زمان خبر ارسال واکنش‌های زیادی در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی برانگیخته بودند. در یکی از این نامه‌ها، رهبر کره شمالی رابطه‌اش با ترامپ را به «فیلم‌های تخیلی» تشبیه می‌کند. در این کتاب همچنین ترامپ تأیید می‌کند که با دیکتاتورها و رهبران مستبد رابطه‌ای بهتر دارد. میل ترامپ به دیکتاتورها و افراد قدرتمند بخشی از شخصیت اوست. ترامپ شخصا علاقه زیادی به کیم جونگ اون، ولادیمیر پوتین، رجب اردوغان، رؤسای جمهوری روسیه و ترکیه و رهبرانی از این دست دارد.
ترامپ در بخشی از گفت‌وگوبا وودوارد می‌گوید: «روابط من از نظر دیگران عجیب است. هرچه سخت‌تر و بدتر باشند، بهتر با آنها کنار می‌آیم. روزی این را برایم توضیح بده باب که چرا این‌گونه هستم». وودوارد هم می‌گوید حتما به این دلیل که خودتان هم تمایل به استبداد و دیکتاتوری دارید.
در این کتاب همچنین جزئیات جدیدی از ترور فرمانده سپاه قدس منتشر شد. «لیندسی گراهام» چهره سرشناس حزب جمهوری‌خواه و از موافقان همیشگی اقدام نظامی علیه ایران، در 30 دسامبر 2019 هنگام بازی گلف با دونالد ترامپ درمورد ترور فرمانده سپاه قدس هشدار داد. گراهام گفته بود که ترور او «بازی جدیدی» را رقم می‌زند که می‌تواند باعث «جنگی تمام‌عیار شود». این سناتور پیشنهاد می‌کند که فردی در رده‌های پایین‌تر ترور شود اما نظر ترامپ این نبود. در این کتاب اشاره شده که «جینا هاسپل» رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، موافق ترور فرمانده سپاه قدس بود و می‌گفت «وقت ‌آن رسیده ‌است آمریکا او را از میان بردارد».
واکنش اولیه ترامپ به شیوع ویروس کرونا هم از دیگر موضوعات جنجالی کتاب است. وودوارد هفته گذشته افشا کرده بود که در یکی از گفت‌وگوهایش با ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا گفته بود که با وجود اطلاع از خطرناک‌بودن ویروس کرونا، عمدا آن را ساده‌انگاری می‌کرد. این افشاگری واکنش زیادی حتی میان جمهوری‌خواهان حامی ترامپ ایجاد کرد. ترامپ هم در واکنش گفت: «من دروغ نگفتم، من فقط گفتم که باید آرامش خود را حفظ کنیم، نمی‌توانیم وحشت کنیم. اما سؤال من این است که باب وودوارد ماه‌های طولانی نقل‌قول‌های من را داشت. اگر فکر می‌کرد آن‌قدر بد یا خطرناک هستند، چرا فورا آنها را گزارش نکرد تا جان مردم را نجات دهد؟ آیا وظیفه نداشت چنین کند؟ نه، چون می‌دانست پاسخ‌های درست و مناسبی است. حفظ آرامش و عدم وحشت مهم‌ترین اقدامی است که در چنین مواقعی باید انجام داد». وودوارد هم به روزنامه واشنگتن‌پست گفت: «با چند دهه سابقه کار و گفت‌وگو با سیاست‌مداران و رهبران و با وجود اینکه دو کتاب از رئیس‌جمهور منتشر و ساعت‌ها با او رو‌دررو گفت‌وگو کردم. اما بزرگ‌ترین مشکلی که داشتم و این همواره درباره ترامپ وجود دارد، این است که نمی‌دانستم کدام حرفش راست است و کدام دروغ».
افشاگر واترگیت کیست
باب وودوارد 77‌ساله یکی از سرشناس‌ترین روزنامه‌نگاران آمریکایی است. شهرت او مدیون افشای رسوایی «واترگیت» همراه با «کارل برنستاین» یکی از همکارانش در روزنامه واشنگتن‌پست در سال‌های نخست دهه 1970 است. رسوایی شنود غیرقانونی در ستاد انتخاباتی حزب دموکرات در هتلی به نام «واترگیت» که منجر به استعفای «ریچارد نیسکون»، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا شد. در زمان تبلیغات ریاست‌جمهوری در سال 1973 میلادی، افرادی از حزب جمهوری‌خواه در ستاد مرکزی حزب رقیب علاوه بر سرقت بخشی از اسناد، میکروفون‌های مخفی کار گذاشته‌ بودند. این ماجرا توسط وودوارد و برنستاین که در روزنامه واشنگتن‌پست مشغول به فعالیت بودند، افشا شد. نیکسون هرچند در ابتدا نقش خود را در شنود مکالمات به‌طور‌کلی انکار کرد؛ اما پس از ارائه شواهد انکار‌ناپذیری از دخالت نیکسون در این ماجرا، در نهایت اعتراف کرد و قبل از اینکه استیضاح شود، به‌عنوان نخستین رئیس‌جمهوری در تاریخ آمریکا، از سمتش استعفا داد. حالا این روزنامه‌نگار جنجالی واشنگتن‌پست بار دیگر به صدر اخبار بازگشته است. باب وودوارد، برنده دو جایزه «پولیتزر» است که جایزه برتر روزنامه‌نگاری، ادبیات و موسیقی است، انتظار می‌رود «خشم» هم به‌عنوان دومین کتاب وودوارد پس از کتاب «ترس» با استقبال بسیاری مواجه شود. او در مصاحبه‌ای درباره کتاب اخیرش می‌گوید «یکی از مواردی که ترامپ به من گفت، این بود که در دوره ریاست‌جمهوری همیشه وضعیت به‌گونه‌ای است که انگار پشت در «دینامیت» وجود دارد؛ اما دینامیت واقعی رئیس‌جمهوری ترامپ است. او خود دینامیت است». دونالد ترامپ که این روزها در نظرسنجی‌ها از رقیب خود «جو بایدن» عقب است، به هواداران خود مژده داده که نگران نباشند؛ چرا‌که او سلاحی مخفی در آستین دارد. سلاح مخفی‌ای که ترامپ از آن صحبت می‌کند، اکثریتی خاموش است که روز سوم نوامبر پای صندوق خواهد آمد تا ترامپ را با رأی قاطع انتخاب و نادرست‌بودن نظرسنجی‌های «تقلبی» را اثبات کنند. واژه «اکثریت خاموش» نیز نخستین‌بار در سال 1969 توسط ریچارد نیکسون به‌ کار رفت، کسی که توانست با تأکید بر اهمیت «قانون و نظم» در بحبوحه ناآرامی‌های مدنی در اعتراض به جنگ ویتنام و نقض حقوق مدنی پیروز انتخابات شود. نیکسون در این انتخابات از «اکثریت خاموش» که در اعتراضات ضد جنگ در سراسر آمریکا شرکت نکرده بودند، خواست که به او رأی دهند؛ اما در نهایت با افشاگری باب وودوارد مجبور به ترک کاخ‌ سفید شد. به گفته تحلیلگران، وودوارد می‌تواند مانند زمان ریاست‌جمهوری نیکسون بار دیگر به نقطه عطفی در تاریخ سیاست ایالات ‌متحده تبدیل شود؛ آن‌هم دقیقا قبل از انتخابات سوم ماه نوامبر که به یکی از حساس‌ترین و مهم‌ترین انتخابات آمریکا تاکنون تبدیل شده است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

درس هایی ارزشمند برای جلوگیری از گسترش کرونا

تردد در تمامی محورهای کشور روان است

لطفا کرونا را جدی بگیرید

ادعایی در مورد علت لغو پروازهای ایران به عراق

فردا آخرین مهلت انتخاب رشته داوطلبان کنکور سراسری

واکسن آنفلوآنزا تحویل داروخانه‌ها نشده؛ مردم مراجعه نکنند

عراق شایعه توافق برای افزایش صادرات نفت را تکذیب کرد

حباب سکه از یک میلیون تومان فراتر رفت

39 نماد بورسی متوقف شدند

قیمت اقلام اساسی در بازار

روزی 1.2 میلیارد تومان یارانه برای پر کردن استخر خانه‌های لاکچری!

طلا از صعود به کانال جدید بازماند

واکنش بخش خصوصی به ماجرای واردات 700 پورشه توسط پیرزن

آمازون از سرویس استریم بازی خود با نام لونا رونمایی کرد

تصمیمات جدی هواوی به زودی عملی خواهد شد

آی‌پد پرو جدید نخستین دستگاه اپلی با نمایشگر Mini LED خواهد بود

بعضی سرویس‌های گوگل از دسترس خارج شدند

مایکروسافت ساخت اپلیکیشن برای ویندوز 10 آرم را ساده‌تر می‌کند

محمدجواد رفیق‌دوست درگذشت

روایت "فارن پالسی" از درسی که دولت ترامپ به ایران آموخت

کارشناس مسائل روسیه: انجام معامله نظامی بین تهران و مسکو قطعی است

خاورمیانه جدید با طراحی پاریس در راه است؟

نعمتی: می‌خواهیم به مراحل بالاتر و فینال برسیم

اعتراض دسته جمعی پرسپولیسی ها به باشگاه بعد از برتری مقابل الشارجه+عکس

به عنوان یک پرسپولیسی از صعود استقلال خوشحالم

سناتورهای دموکرات: سیاست‌های ترامپ، ایران را فقط قوی‌تر کرده است

روانچی شرایط بازگشت کامل ایران به تعهدات برجامی را تشریح کرد

ظریف: به گفت و گوهای مستمر با دوستان روس نیاز داریم

پکن: آمریکا کاملا منزوی شده است

روایت های تلخ و شیرین جبهه های نبرد

تدارک ناوگان اتوبوسرانی پایتخت برای فصل پاییز

دلار طی یک تا دو سال آینده سقوط خواهد کرد

سقوط هواپیمای فوق سبک آموزشی در نظرآباد

سازش با اسرائیل، شرط آمریکا برای خروج از عراق!

واکنش نایب رئیس AFC به احتمال شکایت الهلال به فیفا

توپخانه؛ نخستین میدان شهر

مردم از مراجعه به داروخانه برای دریافت واکسن آنفولانزا پرهیز کنند

فرمان 6 ماده‌ای برای جلوگیری از یک واگذاری "ناصواب" / کشت و صنعت مغان جان می‌گیرد

ترامپ 7 دقیقه هم تحمل نکرد

برگزاری یادواره شهدای محله شوش، مظاهری و مطهری منطقه 15

هشدار پلیس به والدین در مورد مصرف ماده مخدر گل

مصائب خصوصی‌سازی شرکت مخابرات

آقای نماینده مبتلا به کرونا شد

ریزش شاخص‌های بورسی در اروپا و آسیا

مُسکنِ گرانی افسارگریخته

فراخوان جامعه بازاریابان و بازرگانان کیش

بایدن برای بازگشت به برجام چه خواهد خواست؟

افزایش 50 درصدی مرده‌زایی در همه گیری کرونا

دولت روزانه 1.2 میلیارد تومان برای پر کردن استخر خانه‌های لاکچری یارانه می‌دهد

تعریض باند شمال به جنوب و یک دوربرگردان در بزرگراه شهید ستاری