پیام ویژه

آخرين مطالب

پیروزی جو بایدن چه تغییری در رابطه ایران و آمریکا ایجاد خواهد کرد؟ يادداشت

پیروزی جو بایدن چه تغییری در رابطه ایران و آمریکا ایجاد خواهد کرد؟
  بزرگنمايي:

پیام ویژه - فرارو /متن پیش رو در فرارو منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
مدتی پیش بود که جو بایدن نامزد حزب دمکرات در انتخابات آمریکا از سیاست خود در قبال ایران گفت. بایدن گفته بود که اگر رئیس جمهور شود به برجام برخواهد گشت و مسئله ایران را حل خواهد کرد. حالا، اما شیرین هانتر استاد ایرانی-آمریکایی روابط بین‌الملل می‌گوید امیدی به جو بایدن برای حل مسئله ایران نیست.
هانتر نگاه چندان خوش‌بینانه‌ای به استراتژی مشاوران سیاست‌خارجی بایدن در قبال ایران ندارد و تاکید می‌کند که این راهبرد نیاز به تشریح و بررسی جزء به جزء دارد.
در این باره مهدی مطهرنیا استاد دانشگاه و تحلیلگر مسایل بین الملل در گفتگو با فرارو گفت: پیوند زدن پرونده ایران و آمریکا به انتخابات آمریکا امری غیرخردورزانه محسوب می‌شود به دلیل آنکه آنچه در انتخابات ایالات متحده آمریکا رخ می‌دهد تغییر در استراتژی‌های کلان یا دکترین‌ها نیست بلکه با تغییر رئیس جمهور تنها تاکتیک و تکنیک‌ها و در بالاترین وجه استراتژی‌ها تغییر پیدا می‌کند، ولی اهداف استراتژیک در قالب سیاست‌های کلان و دکترین‌های شکل گرفته در یک نظام فرادولتی و در چارچوب روابط پیچیده سیاسی میان نهاد‌های قدرت در ایالات متحده آمریکا تعیین می‌شود که تنها یکی از آن‌ها خانه امنیت یا جامعه اطلاعاتی آمریکا است.
وی افزود: این جامعه اطلاعاتی که شامل 16 سازمان اطلاعاتی بزرگ است درتفاهم با یکدیگر در چارچوب یک جهت گیری فراحزبی در تعامل با دیگر اندیشکده‌ها که آن‌ها هم فراحزبی به موضوع می‌نگرند در قالب پژوهش‌های دو حزبی به تحقیق در موضوعات ملی می‌پردازند. در این منظر دکترین تحدید همکاری‌های بین المللی با ایران و محاصره منطقه‌ای ایران در سال‌های آخر دوران اوباما شروع شد و ترامپ آن را ادامه داد و تلاش کرد از سال 2018 به بعد آن را به دکترین تبدیل چالش ایران به دشمن نظم منطقه‌ای و نظام بین الملل درچارچوب جنگ نامتعادل بکشاند و لذا این وضعیت استمرار آن چیزی است که در دوران اوباما شروع شده است.
این تحلیلگر مسایل بین المللی ادامه داد: به همین خاطر با روی کار آمدن بایدن، تغییری در سطوح استراتژیک و سیاست‌های کلان به راحتی صورت نمی‌پذیرد و اساسا صورت پذیر نیست. اما با روی کارآمدن بایدن این احتمال وجود دارد که به بهانه بازگشت به برجام فضای سیاسی مثبتی برای بازگشت ایران به پای میز مذاکره و پذیرش شروط آمریکا صورت بگیرد.
او افزود: با توجه به آنچه پس از خروج آمریکا از برجام در سال 2018 در دوران ترامپ تحت فشار حداکثری ایالت متحده آمریکا صورت گرفته ایران در بالاترین موضع محافظه کارانه در قبال آمریکا قرار دارد. منطق حضور آمریکا و اسرائیل در خلیج فارس و شکل گیری جبهه موافقت با ایالت متحده آمریکا علیه ایران به رهبری آمریکا و مدیریت اسرائیل و همکاری کشور‌های عربی، بازگشت ایران را به پای میز مذاکره گرچه در ایران به بهانه روی کار آمدن جو بایدن توجیه پذیر می‌سازد، اما تفسیر آن در میان محافل سیاسی و امنیتی ناشی از سیاست‌های آمریکا علیه ایران قلمداد می‌شود.
مطهرنیا اظهار کرد: در جمهوری اسلامی ایران مذاکره با آمریکا نفی شده و حتی مذاکره بر سر پرونده هسته‌ای بر اثر اضطرار و توسط رهبر معظم انقلاب شکل و محتوا گرفته است. فرمان صریح و آشکار رهبری برای افکار عمومی مبنی بر "نپذیرفتن هر گونه مذاکره و حتی میانجی میان تهران و واشنگتن" در صحن افکار عمومی و سخنرانی‌های ایشان بیان شده و به جامعه منتقل شده است به تبع هر گونه مذاکره و پذیرش میانجی از سوی ایران درباب پرونده تهران و واشگنتن، این پرسش را ایجاد ‌می‌کند که چه تغییری در آمریکا ایجاد شده است که این امر صورت می‌پذیرد؟ آیا تغییر جو بایدن تغییر بنیادین در آمریکا است یا تغییر حزبی به حزب دیگر و یک جناح سیاسی با جناح سیاسی دیگر است. به هر حال، این نمی‌تواند جوابگوی تغییر موضع در برابر آمریکا در ارتباط با تغییر و تحول در کاخ سفید تلقی شود.
وی ادامه داد: تغییر فاز پرونده هسته‌ای تهران و واشنگتن پیش از آنکه در واشنگتن رقم بخورد در تهران رقم می‌خورد و نگاه‌ها بیش از آنکه به انتخابات در آمریکا باشد باید به تغییر و تحولات در دستگاه سیاست خارجی ایران و موضع گیری‌های نظام جمهوری اسلامی ایران در قبال آمریکا با‌شد و گرنه آنچه مسجل است آمریکا به دنبال مذاکره و رسیدن به اهداف حداکثری خود در قالب هزینه‌های حداقلی است و بار‌ها اعلام کرده است حاضر به مذاکره با ایران بر سر همه مسایل در قالب اهداف تعریف شده ایالات متحده آمریکا از مذاکره با تهران است.
این استاد دانشگاه بیان کرد: ایران هم بار‌ها اعلام کرده هر گونه مذاکره با آمریکا را به نفع منافع خود نمی‌داند. این موضع گیری رسمی نظام جمهوری اسلامی در برابر ایالات متحده آمریکا قلمداد می‌شود آنچه بیشتر اهمیت دارد نه موضع گیری واشنگتن بلکه موضع گیری نظام جمهوری اسلامی ایران نه حتی دولت حاکم بر تهران بلکه حکومت حاکم بر ایران در قبال ایالات متحده آمریکا با تصمیم گیری نهایی رهبر جمهوری اسلامی ایران است.
او درباره تحول در سیاست‌های آمریکا در صورت روی کار آمدن بایدن گفت: آمریکا به برجام بازخواهد گشت. ولی برگشت او به برجام مشروط به پذیرش دیدگاه‌های آمریکا خواهد بود که در دوران ترامپ آغاز شده، اما در دوران بایدن با شدت و حدت کمتر و ادبیات محترمانه‌تری بیان خواهد شد. تنها تمایز همین خواهد بود. هم اکنون بایدن درباره مسایل موجود در ایران موضع گیری‌های صریحی دارد. آخرین توئیت او درباره اعدام نوید افکاری نشان دهنده همین معناست و تاکید او بر مسایل حقوق بشری بیشتر از ترامپ صورت می‌پذیرد.
وی افزود: در ضمن دمکرات‌ها با روی کار آمدن در کاخ سفید، پتانسیل‌های بیشتری برای جذب کشور‌های اروپایی و حتی رقبای آمریکا در شرق برای اعمال فشار بیشتر بر ایران دارا هستند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فراخوان ایده‌ها و محصولات نوآورانه برای کمک به احیای تالاب‌های کشور

لوگوی مرکز آموزش محیطزیست و تربیت محیط‌بان طراحی شد

زنگ تغییر اقلیم، بیخ گوش کبک دری در چهارمحال و بختیاری

فراخوان سومین دوره مسابقه عکاسی ویژه تالابهای ایران با عنوان «مهر تالاب»

دردسرهای ریاست جمهوری بایدن برای نتانیاهو

چین چند شرکت آمریکایی را تحریم می کند

ابلاغ 2 قانون مصوب مجلس برای اجرا

دومین تذکر رهبری به مجلس انقلابی

فرار از عار!

رییس قوه قضاییه: در نقادی نباید آبروی افراد را برد/ هر کسی سندی دارد به دستگاه قضایی ارائه دهد

برگزاری نخستین رویداد استارت‌آپ‌ها در حوزه سالمندان و بازنشستگان

ادعایی در مورد مرگ معاون صدام

مجلسی‌ها به سراغ بورس رفتند؛ طرح پارلمان برای ساماندهی بازار سهام

جمهوری اسلامی در تنگنای صلح اعراب و اسرائیل و فشار حداکثری

مشاور ترامپ: به دنبال هر اقدام بازدارنده علیه ایران هستیم

در نقد مصاحبه‌ی تاجزاده و نامه‌ی حجاریان

تغییرات اتوبوسیِ مدیران توسط نمایندگان مجلس؟

اطلاعیه ارتش درباره استخدام همرزم

محورهای مواضع دونالد ترامپ و جو بایدن درباره ایران

نیروی انتظامی یک «هتل مجلل» خرید

علت حضور امروز کارشناسان قوه قضاییه در مجلس چه بود؟

«صدها روستا مثل غیزانیه داریم»

تحلیل زیدآبادی از «حق و ناحق گفته‌های مکرون»

مخالفت عجیب روحانی با بررسی کفایت سیاسی بنی‌صدر

اعلام وصول چهار سوال از سه وزیر کابینه دولت

نمایندگان مجلس، اهانت رییس جمهور فرانسه به پیامبر اسلام را محکوم کردند

کشف جسد 2 نوجوان در بندرعباس؛ پای قتل در میان است؟

هشدار نسبت به شیوع بالای مسمومیت‌های دارویی در کشور

اگر هنوز در مقابل ماسک زدن مقاومت می‌کنید، این ویدیو را ببینید!

خاموش شدن خودروی راننده بدشانس روی ریل قطار!

واکسن کرونا آکسفورد چه زمانی عرضه می شود؟

جزئیات تازه از نوزاد رها شده در حاشیه اصفهان به روایت عکاس

جزئیات نحوه فعالیت مدارس در نقاط مختلف کشور

افشای راز جسد در کمد دیواری

نکته مهم پزشکی درباره راه مقابله با کرونا

بویایی بهبودیافتگان کرونا به طور کامل از بین می رود؟

این عارضه تا 6 ماه دست از سر بهبودیافتگان کرونا برنمی‌دارد

واکنش سازمان محیط زیست به تبلیغ زنبور عسل وحشی در فضای مجازی

جریمه و توقیف در انتظار این دسته از موتورسواران

آتش نشانی هشدار داد؛ علائم گازگرفتگی شبیه سرماخوردگی و کرونا است

دزدی با سواستفاده از احساسات مردم

عربستان ضوابط حج برای عمره گذاران خارجی را اعلام کرد

کسب و کاری که با شیوع کرونا پررونق تر شده است

تبعات جوگیری سرِ سفره عقد و مهریه‌های لاکچری

متهم: تنها خلافم مشروب خوردن و تریاک کشیدن است؛آدم نکشته ام

آمار قابل تامل وزارت بهداشت از پوکی استخوان در سالمندان

حادثه در ایستگاه مترو نواب؛ 3 کارگر جان باختند

نتایج کنکور کارشناسی ارشد علوم پزشکی اعلام شد

مصرف سوخت مازوت در پالایشگاه ها چه تاثیری در شیوع بیشتر کرونا دارد؟

واکنش شهردار رویان درباره مخدوش کردن تصاویر بانوان روی سنگ قبرها