پیام ویژه

آخرين مطالب

بولتون، مشاوری در آستانه محکومیت يادداشت

بولتون، مشاوری در آستانه محکومیت
  بزرگنمايي:

پیام ویژه - اعتماد /متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
محمدحسین لطف‌الهی/ وزارت دادگستری امریکا که تابستان امسال تلاش حقوقی‌اش برای جلوگیری از انتشار کتاب خاطرات جان بولتون، مشاور امنیت ملی سابق رییس‌جمهور ایالات متحده ناکام مانده بود، تحقیقاتی رسمی را آغاز کرده تا بولتون را به دلیل افشای اطلاعات محرمانه کاخ سفید مورد پیگیری قرار دهد؛ تحقیقاتی که به نتیجه رسیدن آن می‌تواند چالشی جدی برای سیاستمدار جمهوری‌خواهی باشد که گفته است برای اولین ‌بار در زندگی‌اش به کاندیدای جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست‌جمهوری رای نخواهد داد. نیویورک‌تایمز به نقل از یک منبع آگاه گزارش داده که این تحقیقات پیشرفت خوبی داشته و هیات منصفه‌ای که از سوی تیم حقوقی وزارت دادگستری تشکیل شده با استناد به برخی مدارک به دست آمده دستوری برای جست‌ وجو در سوابق ارتباطی انتشارات «سیمون و شوستر» با مشاور امنیت ملی سابق امریکا صادر کرده است. به گفته این منبع آگاه احضاریه‌ای نیز به موسسه «خاوارین» که جان بولتون آن را اداره می‌کند ارسال شده و از نماینده حقوقی این موسسه خواسته شده تا برای تکمیل تحقیقات همکاری لازم را داشته باشد.
جان بولتون مرداد ماه امسال با انتشار کتاب «اتاقی که در آن اتفاق افتاد» برخی اتفاقاتی را که در دوره حضور 17ماهه او در کاخ سفید رخ داده، افشا کرد و این موضوع ضربه‌ای سنگین به کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ وارد آورد. پیش از انتشار این کتاب در ماه ژوئن وزارت دادگستری امریکا با تنظیم شکایتی در دادگاه تلاش کرد، مانع انتشار کتاب جان بولتون شود اما در نهایت رویس لمبرت قاضی دادگاه اعلام کرد، تلاش برای جلوگیری از انتشار کتاب بیهوده است؛ چراکه تا آن زمان حدود 200 هزار نسخه از آن منتشر شده و شماری از آنها حتی در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته بود. در آن زمان خبرگزاری فرانسه گزارش داد که قاضی در حکم خود به دو نکته دیگر هم اشاره کرده است: نخست اینکه دولت نتوانسته است ثابت کند، انتشار کتاب «خسارت‌های جبران‌ناپذیری» به‌ بارخواهد آورد. دوم اینکه بولتون با بی‌اعتنایی به تقاضای دستگاه‌های امنیتی برای بازبینی کتاب، امنیت ملی را به ‌بازی گرفته است. بخش دوم حکم دادگاه، این امید را در تیم حقوقی دولت ایجاد کرد که هرچند نتوانسته‌اند از انتشار کتاب جلوگیری کنند، دست‌کم خواهند توانست با محکوم کردن جان بولتون و اعمال جریمه‌ای سنگین علیه او از انتشار دیگر کتاب‌هایی که نوعی افشاگری علیه رییس‌جمهور امریکا به حساب می‌آید، جلوگیری کنند.
تیم حقوقی وزارت دادگستری امریکا مدعی است، جان بولتون ناقض توافقنامه «منع افشای اطلاعات محرمانه» است که در ابتدای ورود به کاخ سفید امضا کرده و به همین دلیل باید محکوم شود. به نوشته پولیتیکو، جان بولتون و ناشر کتاب از اظهارنظر در این باره خودداری کرده‌اند اما وکیل مشاور امنیت ملی سابق امریکا گفته است که او بی‌گناه بوده و نباید محکوم شود. چارلز کوپر در بیانیه‌ای که خطاب به پولیتیکو نوشته، آورده است:«اخیرا از صدور احضاریه برای آقای بولتون آگاهی یافته‌ایم. اعتقاد ما بر این است که آقای بولتون اقدامی بر خلاف قانون و مقررات انجام نداده؛ چه رسد به جرم غیرقابل جبران. آقای بولتون گفته است به‌ طور کامل با هر تحقیقی همکاری خواهد کرد». وکیل مشاور امنیت ملی سابق رییس‌جمهور امریکا همچنین کاخ سفید را متهم کرده است که از طریق «پیگیری لاک‌پشتی» این تحقیقات تصمیم دارد، مانع از آن شود که آقای بولتون تا پیش از برگزاری انتخابات نوامبر، مطالب دیگری را علیه رییس‌جمهور امریکا مطرح کند.
احتمال بالای محکومیت بولتون
اصلی‌ترین سوال در دعوای حقوقی دولت امریکا و مشاور سابق امنیت ملی رییس‌جمهور این است که آیا جان بولتون پیش از اظهارنظر کاخ سفید روی محرمانه بودن یا نبودن کتاب اقدام به انتشار آن کرده یا طی روند قانونی توافق عدم افشای موارد محرمانه از کتاب خود رونمایی کرده است. جان بولتون مدعی است پیش از انتشار کتاب خود را در اختیار کاخ سفید قرار داده اما مسوولان کاخ سفید اعلام کرده‌اند او پیش از آنکه کاخ سفید نظر رسمی خود را اعلام کند، نسخه‌هایی از کتاب را منتشر کرده و آن را در اختیار خبرنگاران قرار داده است. نیویورک‌تایمز نوشته است که این ادعا «قمار بولتون» بود:«او یا راست گفته و می‌تواند موضع خود را تقویت کند و به درآمدزایی از کتاب بسیار پرفروش خود ادامه دهد یا اینکه دروغ گفته و نه تنها باید تمام درآمد حاصل از این کتاب را به خزانه دولت واریز کند بلکه به محکومیت کیفری دچار شده و به عنوان یک تهدید برای امنیت ملی شناخته می‌شود». این روزنامه در انتهای این مطلب نوشته است:«او دروغ گفت». در رای منتشر شده از دادگاه در خرداد ماه نیز اشاره شده که روند مورد توافق میان بولتون و کاخ سفید طی نشده و با توجه به این موضوع احتمال بسیاری وجود دارد که مشاور امنیت ملی سابق دولت ترامپ با محکومیتی سنگین مواجه شود.
آیینه عبرت
هرچند که دولت ترامپ نخواهد توانست آب رفته را به جوی بازگرداند و ادعاهای مطرح شده از سوی بولتون در کتاب «اتاقی که در آن اتفاق افتاد» را بی‌اثر کند، اصرار زیادی از سوی رییس‌جمهور و ویلیام بار، دادستان کل امریکا وجود دارد که شکایت حقوقی از بولتون به صورت جدی تا صدور حکم پیگیری شود. ان‌پی‌آر با تاکید بر اینکه برای ترامپ و دولت امریکا دو میلیون دلاری که بولتون برای اعطای حق انتشار این کتاب دریافت کرده اهمیتی ندارد، نوشته است:«آنها می‌خواهند از این طریق راه را برای افشاگری‌های بعدی از درون کاخ سفید ببندند. در ماه‌های اخیر انتشار کتاب‌هایی با محوریت افشاگری علیه رییس‌جمهور امریکا بازار خوبی داشته و کتاب‌هایی نظیر «خشم» مصاحبه‌های باب وودوارد با رییس‌جمهور ضربات سختی به کارزار انتخاباتی جمهوری‌خواهان زده است.» در هفته‌های اخیر کتاب خاطرات مایکل کوهن، وکیل سابق ترامپ و پیتر استروزوک، افسر سابق اف‌بی‌آی که پیش‌تر در انتشار ایمیل‌های شخصی هیلاری کلینتون در سال 2016 همچنین تحقیقات درباره دخالت روسیه در آن انتخابات نقش داشت، منتشر شده و به گزارش بلومبرگ قرار است چند کتاب دیگر از مسوولان و نزدیکان سابق رییس‌جمهور امریکا در روزهای آتی منتشر شود. ژنرال مک مستر، مشاور اسبق امنیت ملی رییس‌جمهور امریکا که با آمدن بولتون کاخ سفید را ترک کرد از جمله کسانی است که می‌خواهد به زودی کتاب خاطرات خود از دوران همکاری با ترامپ را منتشر کند و ممکن است محکومیت بولتون او را از این اقدام- دست‌کم تا پیش از برگزاری انتخابات- منصرف کند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فراخوان ایده‌ها و محصولات نوآورانه برای کمک به احیای تالاب‌های کشور

لوگوی مرکز آموزش محیطزیست و تربیت محیط‌بان طراحی شد

زنگ تغییر اقلیم، بیخ گوش کبک دری در چهارمحال و بختیاری

فراخوان سومین دوره مسابقه عکاسی ویژه تالابهای ایران با عنوان «مهر تالاب»

دردسرهای ریاست جمهوری بایدن برای نتانیاهو

چین چند شرکت آمریکایی را تحریم می کند

ابلاغ 2 قانون مصوب مجلس برای اجرا

دومین تذکر رهبری به مجلس انقلابی

فرار از عار!

رییس قوه قضاییه: در نقادی نباید آبروی افراد را برد/ هر کسی سندی دارد به دستگاه قضایی ارائه دهد

برگزاری نخستین رویداد استارت‌آپ‌ها در حوزه سالمندان و بازنشستگان

ادعایی در مورد مرگ معاون صدام

مجلسی‌ها به سراغ بورس رفتند؛ طرح پارلمان برای ساماندهی بازار سهام

جمهوری اسلامی در تنگنای صلح اعراب و اسرائیل و فشار حداکثری

مشاور ترامپ: به دنبال هر اقدام بازدارنده علیه ایران هستیم

در نقد مصاحبه‌ی تاجزاده و نامه‌ی حجاریان

تغییرات اتوبوسیِ مدیران توسط نمایندگان مجلس؟

اطلاعیه ارتش درباره استخدام همرزم

محورهای مواضع دونالد ترامپ و جو بایدن درباره ایران

نیروی انتظامی یک «هتل مجلل» خرید

علت حضور امروز کارشناسان قوه قضاییه در مجلس چه بود؟

«صدها روستا مثل غیزانیه داریم»

تحلیل زیدآبادی از «حق و ناحق گفته‌های مکرون»

مخالفت عجیب روحانی با بررسی کفایت سیاسی بنی‌صدر

اعلام وصول چهار سوال از سه وزیر کابینه دولت

نمایندگان مجلس، اهانت رییس جمهور فرانسه به پیامبر اسلام را محکوم کردند

کشف جسد 2 نوجوان در بندرعباس؛ پای قتل در میان است؟

هشدار نسبت به شیوع بالای مسمومیت‌های دارویی در کشور

اگر هنوز در مقابل ماسک زدن مقاومت می‌کنید، این ویدیو را ببینید!

خاموش شدن خودروی راننده بدشانس روی ریل قطار!

واکسن کرونا آکسفورد چه زمانی عرضه می شود؟

جزئیات تازه از نوزاد رها شده در حاشیه اصفهان به روایت عکاس

جزئیات نحوه فعالیت مدارس در نقاط مختلف کشور

افشای راز جسد در کمد دیواری

نکته مهم پزشکی درباره راه مقابله با کرونا

بویایی بهبودیافتگان کرونا به طور کامل از بین می رود؟

این عارضه تا 6 ماه دست از سر بهبودیافتگان کرونا برنمی‌دارد

واکنش سازمان محیط زیست به تبلیغ زنبور عسل وحشی در فضای مجازی

جریمه و توقیف در انتظار این دسته از موتورسواران

آتش نشانی هشدار داد؛ علائم گازگرفتگی شبیه سرماخوردگی و کرونا است

دزدی با سواستفاده از احساسات مردم

عربستان ضوابط حج برای عمره گذاران خارجی را اعلام کرد

کسب و کاری که با شیوع کرونا پررونق تر شده است

تبعات جوگیری سرِ سفره عقد و مهریه‌های لاکچری

متهم: تنها خلافم مشروب خوردن و تریاک کشیدن است؛آدم نکشته ام

آمار قابل تامل وزارت بهداشت از پوکی استخوان در سالمندان

حادثه در ایستگاه مترو نواب؛ 3 کارگر جان باختند

نتایج کنکور کارشناسی ارشد علوم پزشکی اعلام شد

مصرف سوخت مازوت در پالایشگاه ها چه تاثیری در شیوع بیشتر کرونا دارد؟

واکنش شهردار رویان درباره مخدوش کردن تصاویر بانوان روی سنگ قبرها