پیام ویژه

آخرين مطالب

مجلسی‌ها به سراغ بورس رفتند؛ طرح پارلمان برای ساماندهی بازار سهام فرهنگی و اجتماعی

مجلسی‌ها به سراغ بورس رفتند؛ طرح پارلمان برای ساماندهی بازار سهام
  بزرگنمايي:

پیام ویژه - خبرآنلاین / رئیس سازمان بورس امروز میهمان بهارستانی‌ها بود و چند و چون این بازار در خانه ملت حسابی داغ شد. در همین خصوص رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: زمانی که روند قیمت های بازار سرمایه به صورت نامتعارف افزایش پیدا کرد و نظارت بر بازار آن طور که باید و شاید صورت نگرفت، این شرایط اسفبار به وجود آمد و باعث ضرر و زیان سهامداران خرد شد و متأسفانه شرکت های حقوقی هم به خوبی تعهدات خود را در زمینه بازارگردانی انجام ندادند.
پورابراهیمی گفت: کمیسیون اقتصادی مجلس 11 پیشنهاد را برای حل مشکل بازار بورس در گزارش خود آورده است که ما این پیشنهادات را در 11 بند و در قالب یک طرح آماده می کنیم تا تکالیف دولت در این زمینه معین شود. وی افزود: باید با تصمیمات منطقی کاری کنیم که اعتماد مردم به بازار سرمایه بازگردد و از سوی دیگر اگر متناسب با شرایط، تصمیمات را اتخاذ کنیم باعث می شود که از طریق بازار بورس جذب نقدینگی صورت گیرد.
حسن قالیباف اصل رئیس سازمان بورس نیز با اشاره به نوسانات شاخص بازار سرمایه طی ماه های اخیر، گفت: با پیگیری های بورس اوراق بهادار، سهام شناوری در بازار افزایش یافته و از 22 درصد در ابتدای سال به 25 درصد در حال حاضر رسیده است.
او با بیان اینکه به منظور رصد فضای مجازی شورای عالی فضای مجازی در بازار بورس تشکیل شد، اظهار کرد: با رصد فضای مجازی در صورت لزوم برخوردهای قهری هم انجام می شود همچنین با توجه به توسعه فضای مجازی و تاثیر آن بر بازار سرمایه این اقدام انجام شده و در کنار آن هم ارتباطی را با صدا و سیما برای ارتقای سواد فکری و فرهنگ سازی و همچنین بازار گردانی در شبکه های آموزش و ایران کالا برقرار کرده ایم.
رئیس سازمان بورس تصریح کرد: بعد از افت های بازار در بازار سرمایه موضوع بازارگردانی را به طور جدی دنبال کردیم زیرا بازار گردان باید بتواند در بحث عرضه و تقاضا با تشخیص درست اقدام مناسب را انجام دهد، در بازار بورس از 330 شرکت، 180 شرکت قرارداد بازار گردانی را امضا کرده اند. برای رسیدن بازار سرمایه به یک تعادل باید این موضوع به طور جدی دنبال شود، حدود 20 شرکت این قرارداد خود را تمدید نکردند که سازمان بورس اعلام کرده شرکت های متخلف مستوجب جریمه های مالی و برخورد هستند.
قالیباف اصل گفت: اگر بازارگردان ها به صورت کامل در بازار سرمایه فعال شوند می توان یک تعادلی را در بازار ایجاد کنند.
خبر مهم قالیباف درباره بازار بورس
محمدباقر قالیباف که ریاست جلسه را به عهده داشت بعد از قرائت گزارش کمیسیون اقتصادی درباره بازار بورس از یک تصمیم درباره وضعیت این بازار خبر داد. او گفت: مهم‌ترین کار بورس تنظیم‌گری حرفه‌ای در بورس به منظور تامین مالی تولید با نقدشوندگی است. واقعیت این است که چنین اتفاقی را در حال حاضر در بورس شاهد نیستیم.
او ادامه داد: ان‌شاءالله با استفاده از ظرفیت بازارگردانی و جذب نقدینگی برای تولید و نقدشوندگی در بورس، طرح کمیسیون اقتصادی بتواند ضعف‌ها را برطرف کند.
انتقاد نمایندگان خطاب به قالیباف اصل
با حضور حسن قالیباف اصل رئیس سازمان بورس در صحن علنی مجلس سر دردل دل نمایندگان هم باز شد و انتقاداتشان را از وضعیت امروز خطاب به او مطرح کردند. 
محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی: در جلسات متعدد تهدیدات و آسیب های عدم وجود زیرساخت ها در حوزه بورس را گوشزد کرده و دغدغه ها را به عنوان چالش امروز نظام اقتصادی گفته ایم. عدم نظارت در بازار سرمایه شرایطی را رقم زد که تعداد زیادی از سهامداران خرد ضرر کردند. از رئیس سازمان بورس انتظار داشتیم مباحث میدانی را مطرح کرده و از ارائه مطالب گذشته و موضوعاتی که در حیطه اختیارات این سازمان نیست، خودداری کند. پیشنهادات کمیسیون اقتصادی که در گزارشی ارائه شده در قالب طرح یازده بندی به مجلس خواهد آمد و تکالیف دولت در تصمیم گیری ها در بازار سرمایه تعیین شده است.آقای دژپسند سوءمدیریت در حوزه بورس باعث عدم اعتماد جامعه شده است، مردم عقبه بازار سهام هستند و باید این اعتماد به بازار سرمایه را بازگرداند چرا که پیامد این بی اعتمادی، عدم بهره گیری نظام اقتصادی از ظرفیت بازار بورس و جذب نقدینگی مردم است
مجتبی یوسفی نماینده مردم اهواز : یکی از اهداف این بازار جمع آوری منابع خرد بود که براساس اظهارنظر کارشناسان 70 درصد سرمایه های تازه وارد به این بازار متعلق به افرادی است که تنها حدود 10 میلیون تومان بوده است. گاهی اوقات این بازار نزدیک 450 هزار واحد رشد داشته و در چنین شرایطی این بازار با ابهامات و سوالات متعددی مواجه است. نبود شفافیت در سازمان بورس و اوراق بهادار را یکی از اصلی ترین است. عدم شفافیت در شرکت های کارگزار نیز مشهود است که این شرکت ها سرمایه های خرد مردم را جمع آوری و به صورت هدایت شده خرید سهام انجام می دهند. براساس شنیده ها 13 هزار میلیارد سهام عدالت فروخته شده است، در حالی که باید مشخص شود چه شرکت های واسطه ای اقدام به فروش سهامی که متعلق به مردم است، کرده اند.
جلال محمودزاده نماینده مردم مهاباد: در مقطع کوتاهی شاهد سرمایه گذاری زیاد مردم در بازار بورس بودیم که متعاقبا سود نیز به دست آوردند اما متاسفانه به دلیل عدم آمادگی زیرساخت های این حوزه دچار آشفتگی شدیم. آموزش و فرهنگ سازی یکی از مقوله های زیرساختی برای فعالیت در بازار بورس به شمار می رود که مجموعه های ذیربط باید قبل از تبلیغات گسترده و جذب سرمایه های مردم نسبت به تحقق آن اهتمام ورزند. شفاف سازی وضعیت شرکت های حاضر در بورس نیز اهمیت زیادی دارد زیرا مشاهده می شود برخی از شرکت های حاضر در بورس ورشکسته بوده و حتی وجود خارجی ندارند و این عامل موجب شد نقدینگی مردم به سمت شرکت های غیرفعال سوق پیدا کند.
سید کاظم دلخوش نماینده مردم صومعه‌سرا: با وجود همه زحمت هایی که کشیده شده است، نقایصی در گزارش کمیسیون و عملکرد دولت در زمینه بازار سهام وجود دارد. این بازار عمر کوتاهی دارد و در دوره کوتاه بورس با تعجیل دستگاه های ذی ربط باعث شد بیش از حد پول وارد بورس شود و شاهد نابسامانی ها باشیم. نباید وضعیت بازار بورس را مستقل از سایر بازارها بررسی کرد، از کمیسیون اقتصادی خواست گزارشی با استناد به سایر بازارها تهیه کند. دولت از وضعیت بازار سرمایه استفاده نکرد، در بازار سرمایه باید شرکت های جدید پذیرفته شود، اما حداکثر معاملات دست 2 سهام موجود در این بازار رقم خورد که یکی از مشکلات بازار سرمایه همین امر بود. ورود 13 هزار میلیارد سهام عدالت به بازار بورس، باعث ایجاد تشکیک در این بازار شد که باید مشکلات آن دقیق مورد بررسی قرار گیرد، از این رو از کمیسیون اقتصادی می خواهم فراتر از بازار سرمایه، فضای اقتصادی کشور را بررسی کند، چرا که عدم شفافیت در بورس سرنوشت ما را به اینجا رساند که هر روز شاهد متضرر شدن سهامداران بازار بورس باشیم.
به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ضرورت بهره گیری از دانش و ایده های نوین در مقابله با تغییرات اقلیمی و افزایش تاب آوری شهری

شرط محیط زیست برای انتقال آب خلیج فارس چیست؟

بانوان از تسهیلات ویژه بانک مهر ایران برخوردار می‌شوند

فرحناز مینایی پور: دختران دانش‌آموز برای فعالیت‌های اجتماعی آماده می‌شوند

رویداد کمند در دانشگاه شهید مدنی آذربایجان به کار خود پایان داد

پادکست های خانه مان /3: غلبه بر ترس و ناامیدی

برگزاری نمایشگاه مجازی توانمندی های دانشجویان در زمینه مد و لباس به میزبانی دانشگاه گیلان

پای رئیس جمهور برزیل به انتخابات آمریکا کشیده شد

گزارشی از مهمترین ترورهای انجام شده توسط رژیم صهیونیستی در سراسر جهان

سایه سنگین اختلافات بر نشست اوپک

حربه بایدن برای ضربه زدن به جمهوریخواهان در انتخابات 2024

جمهوریخواهان آمریکا دست از ترامپ شستند

شایعات داغ در مورد وضعیت سلامتی پوتین

جهانگیری: ایران در فرصت مناسب به ترور شهید فخری زاده پاسخ قاطع و حساب‌شده خواهد داد

تماس وزیر خارجه افغانستان با ظریف/ محکومیت ترور شهید فخری زاده

روحانی از برآورده شدن یکی از آرزوهای دولت گفت

وعده مدیرکل مدیریت بحران خوزستان در خصوص رفع آبگرفتگی ها

سلطان ما از زیدان آنها هم بزرگتر است؟!

ماجرای صدای انفجار در سنندج چه بود؟

شناسایی 13321 بیمار کرونا در 24 ساعت گذشته

رامش، خواننده‌ی زن پیش از انقلاب درگذشت

«خانه دوست کجاست؟» و اتهامات کیارستمی!

به‌جای «ایدز» بگویید «ناکا»!

وضعیت فروش گوشت از شمال تا حاشیه‌ی تهران

قیمت سهام عدالت امروز دوشنبه 10 آذر؛ صورتحساب سهام عدالت

قیمت طلا، سکه و ارز امروز 1399/09/10

تداوم روند صعودی شاخص بورس

انتقاد به تامین ویژه‌ی آب شرب ویلاهای خاص تبریز

روایت عادل آذر از دلایل مقاومت‌ها برابر اصلاح بودجه

دردناک تر از ترور نخبه های ایرانی

روایت «منبع آگاه» از ترور محسن فخری‌زاده

ترامپ: اتفاق‌های بسیار مهمی در حال رخ دادن است

ماجرای اعطای نشان به محسن فخری‌زاده در مراسم «افتخارآفرینان برجام»

رئیسی خواستار شناسایی و انهدام «شبکه نفوذ» شد

شمخانی: ترور و محل ترور شهید فخری‌زاده پیش‌بینی شده بود

پانزده ادعای تکذیب‌شده‌ی کریمی قدوسی!

تفرقه و ترور!

توضیح نصیری پیرامون گفت‌وگو با احمدی‌نژاد درباره حجاب الزامی

آدرس‌ نامشخص

فرمانده سپاه: دشمنان منتظر انتقام ما باشند

روسیه 72 ساعت بعد از ترور فخری‌زاده واکنش نشان داد

انصراف رئیس‌جمهور از شکایت علیه چند رسانه

تحلیل مقام سابق امنیتی اسرائیل از پاسخ ایران به ترور فخری‌زاده

برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام در 26 آذر

کناره‌گیری پوتین و تغییرات گسترده سیاسی در روسیه؟!

دولت‌سازی شیعیان عراق

کیهان و حمله به بندر حیفا در اسرائیل!

با زاهد پیر انقلابی؛ در فقیرترین خانه های نجف

واکنش ظریف به مخالفت‌ها با برجام به بهانه‌ی ترور محسن فخری‌زاده

دناپلاس و وام‌های چند صد میلیونی‌تان اجازه نمی دهد، مثل مدرس شوید