پیام ویژه

آخرين مطالب

دردسرهای ریاست جمهوری بایدن برای نتانیاهو بين الملل

دردسرهای ریاست جمهوری بایدن برای نتانیاهو
  بزرگنمايي:

پیام ویژه - در صورت پیروزی جو بایدن در انتخابات پیش رو، اوضاع نخست‌ وزیر رژیم صهیونیستی دیگر به شکل دوران ترامپ نخواهد بود.

به گزارش جماران ، «بنیامین نتانیاهو» بیش از آن ‌که به ژانویه 2021 و انتخابات رژیمش فکر کند، نگران روز 3 نوامبر است. اگر «جو بایدن» و حزب دموکرات در انتخابات ریاست ‌جمهوری آمریکا پیروز شوند، نتانیاهو نزدیک‌ ترین متحد خود را در جهان از دست می ‌دهد.
دولت بایدن هم البته به رژیم صهیونیستی نزدیک خواهد بود، اما رئیس ‌جمهور دموکرات حاضر نخواهد بود هر بار نتانیاهو وارد بحران شد، با او نشست خبری مشترک برگزار کند. 
در صورت پیروزی بایدن، اوضاع نخست‌ وزیر رژیم صهیونیستی چنین خواهد بود: حاضر در دادگاه و تحت پرس ‌و ‌جوی وکلا، تحت محاصره معترضانی که جلوی اقامتگاه رسمی ‌اش شعار می ‌دهند، و بدون حامی در کاخ سفید. 
چند روز پیش نشریه فارن پالیسی در گزارشی نوشت: با پیروزی کاندیدای حزب دموکرات، بنیامین نتانیاهو باید اعتیاد به ترامپ را که به تمام خواسته ‌های وی پاسخ می‌ داد، کنار بگذارد.
اگر جو بایدن همانگونه که نظرسنجی ‌ها پیش بینی می ‌کنند، پیروز انتخابات شود، «نتانیاهو» چیزهای زیادی برای از دست دادن دارد، هر چند پیروزی این کاندیدای دموکرات می‌تواند دستاوردهایی هم برای وی داشته باشد. 
هیچ مقامی در جهان بیش از نتانیاهو از ریاست جمهوری ترامپ سود نبرد: ترامپ از توافق هسته ‌ای با ایران خارج شد، سفارت آمریکا را به بیت المقدس منتقل کرد، به رژیم صهیونیستی کمک کرد روابط خود را با دو کشور عربی حاشیه خلیج فارس عادی کند و سیاست‌ هایی که سبب تقویت جناح راست رژیم صهیونیستی می‌شود را تقویت کرد.
در مقابل، بایدن به دنبال راه‌ هایی برای همکاری مجدد با ایران و برقراری روابط دو جانبه واشنگتن با سازمان آزادیبخش فلسطین است که ترامپ آن را تنزل داده است.
دولت بایدن احتمالا متشکل از سیاستگذاران دوران اوباما خواهد بود که هنوز هم از تاخت و تاز نتانیاهو به سیاست داخلی واشنگتن انتقاد می ‌کنند. نتیجه این امر می ‌تواند نوعی تنش تدریجی میان رژیم صهیونیستی و آمریکا باشد که یادآور سال ‌های ریاست جمهوری اوباما است. 
اما این تنش ‌ها ضرورتا و بلافاصله شعله ور نمی شوند.
بنابراین به نظر می ‌رسد نتانیاهو باید اعتیاد به ترامپ را رها کند؛ اعتیادی که وی را به یک «سوپرمن» تبدیل کرده بود.بدون ترامپ، او مانند ورزشکاری است که استرویید را کنار گذاشته و باید به توان خود اتکا کند. زیرا میانه روترین افراد نزدیک به بایدن هم نمی‌توانند نتانیاهو را تحمل کنند. 
اما این کار آسان نیست؛ به ویژه برای کسی که عادت کرده بود رئیس جمهور آمریکا به تمامی خواسته‌ های وی پاسخ دهد.
بایدن و توافق هسته ای
چندی پیش شورای آتلانتیک هم در گزارشی نوشت: اگر بایدن در ماه نوامبر رئیس جمهور آمریکا شود، رژیم اسرائیل با فرض اینکه نتانیاهو همچنان نخست وزیر باشد، با دولت جدید آمریکا احتمالا وارد یک دوره درگیری خواهند شد. انتظار می رود که بایدن در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری، یک تغییر کوانتومی در سیاست آمریکا در قبال ایران نسبت به سیاست گذاری دولت ترامپ ایجاد کند. به طور مشابه، انتظار می رود که آمریکا در ریاست جمهوری بایدن به تعهدات رهبری و مشارکت در دیپلماسی جهانی بازگردد. سیاست انزواطلبی «اول آمریکا» دیگر معنایی نخواهد داشت و این کشور به چندجانبه گرایی باز می گردد. به طور ویژه، سیاست ترامپ در خروج از توافق های بین المللی دیگر ادامه نخواهد داشت.
بی شک توافق هسته ای ایران در جهان بینی نتانیاهو اهمیت زیادی دارد. بایدن گفته ایران باید به تعهدات برجامی خود بازگردد و در صورت وقوع این اتفاق، آمریکا نیز بلافاصله به توافق خواهد پیوست و به تحریم های یکجانبه دولت ترامپ پایان خواهد داد. بایدن همچنین تاکیده کرده که با متحدان اروپایی یعنی آلمان، فرانسه و انگلیس که از امضاکنندگان برجام هستند، همکاری خواهد کرد. این شرایط خلاف دیدگاه و ادعاهای نتانیاهوست که حمله پیشگیرانه به تاسیسات هسته ای ایران را یکی از راه حل های اصلی و راه حل مطلوب در رسیدگی به این مساله می داند.
بایدن بازگشت به برجام را ممکن می داند. عقب نشینی ایران از برجام در سال گذشته قابل برگشت است و تهران بارها اعلام کرده در صورت بازگشت آمریکا به توافق هسته ای به تعهدات خود عمل می کند.
رویکرد بایدن تقویت و گسترش توافق اصلی برجام است و ظاهرا به بندهای غروب برجام مربوط می شود. بندهای غروب در موارد حائز اهمیت هنوز تحقق نیافته اند؛ برای نمونه، محدودیت بر میزان ذخایر اورانیوم غنی شده ایران در سال 2031 منقضی می شود. در نتیجه زمان کافی برای دیپلماسی وجود دارد. برخی بندهای غروب هم مختص برجام نیستند و بخشی از توافق کنترل تسلیحات هسته ای به شمار می روند که برای پایان دادن به آنها طرفین معمولا درباره تمدید تاریخ ها مذاکره می کنند.
در حقیقت، ایران همچنان با نظارت دقیق و مستمر آژانس بین المللی انرژی اتمی موافقت، و مطابق با الزامات اروپایی که یک ضروری اساسی برای بازگشت به توافق اصلی و برچیدن تحریم هاست، رفتار می کند.
انتظار می رود در دوره درگیری احتمالی واشنگتن و تل آویو که پیشتر به آن اشاره شد، رژیم صهیونیستی یک مسیر حرفه ای ارتباطی با تیم استراتژیک بایدن از طریق «کالین کول» مشاور امنیت ملی بایدن در دولت اوباما، و از طریق رابط های اطلاعات نظامی و کمیسیون انرژی اتمی رژیم صهیونیستی ایجاد کند. این دو نهاد مسئول ارزیابی اطلاعاتی سالانه رژیم صهیونیستی به شمار می روند و احتمالا رویکرد مخاطره آمیز نتانیاهو در قبال برنامه هسته ای ایران و هدف نابودی برجام را دنبال نخواهند کرد. در شرایط مطلوب، این دو نهاد و تندروهای نزدیک به نتانیاهو، با گروه تحت سرپرستی بایدن ارتباط برقرار خواهند کرد.
ریاست جمهوری بایدن تاثیرات قابل توجهی بر رژیم صهیونیستی خواهد داشت. از این رو، نتانیاهو روی پیروزی مجدد ترامپ در انتخابات شرط بندی می کند.
با این حال بنیامین نتانیاهو تنها 10 روز مانده به روز انتخابات در آمریکا با درخواست دونالد ترامپ برای محکوم کردن جو بایدن مخالفت کرد. با توجه به نتایج نظرسنجی ‌ها، به نظر می‌ رسد نتانیاهو به فکر تجدیدنظر در دوستی مقطعی‌اش با ترامپ و چرخش به سمت بایدن افتاده است.
خودداری نتانیاهو از انتقاد آشکار از بایدن به درخواست ترامپ، در فاصله تنها چند روز روز مانده به روز انتخابات در آمریکا رخ داد، انتخاباتی که تقریبا همه نظرسنجی ها نشان می دهند ترامپ از رقیب دموکراتش در سطح ملی و در ایالت های کلیدی عقب است.
تلاش نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای فاصله گرفتن از رئیس جمهور آمریکا به ویژه با توجه به ائتلاف نزدیک دو طرف از لحاظ ژئوپلتیکی در سال های اخیر اهمیت دارد.
به نوشته وب سایت پولیتیکو، سیاستی که دولت ترامپ در خاورمیانه اتخاذ کرده است عمدتا به نفع تل آویو و به بهانه حفظ و حراست از این رژیم در مقابله با به اصطلاح تهدید ایران بوده است.
انتخابات آمریکا 3 نوامبر (13 آبان ماه) برگزار می شود و بیشتر نظرسنجی ها از پیشتازی بایدن در ایالت های کلیدی و در سطح ملی حکایت دارند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سرشماری پاییزه حیات وحش پارک ملی گلستان آغاز شد

پایش هفتگی مراکز نگهداری حیوانات در تهران

علت بوی مشمئزکننده اطراف مترو ایران خودرو مشخص شد

کاهش 15 درصدی سرانه تولید پسماند در تهران/ نیاز جدی به نوسازی ناوگان حمل پسماند

لبنان خروج کارکنان سفارتخانه های خارجی از بیروت را تکذیب کرد

زوایای آشکار و پنهان زندگی «جان کری»: مردان جو بایدن را بشناسیم + تصاویر

رهبر معظم انقلاب: بسیج یادگار بزرگ و درخشان امام راحل، و مظهر اقتدار ملی است

خبر مهم روحانی در مورد دستورات ویژه رهبر معظم انقلاب و نحوه حضور کارمندان

کاهش 35درصدی تردد بین‌شهری خودروهای شخصی

اثربخشی 90 درصدی واکسن کرونا

حضور کمک‌داور زن ایرانی در جام جهانی 2023؟!

«مسائل جدی‌تر و عمیق‌تر» در برنامه‌ی میثاقی!

روحانی: ایران و آمریکا می‌توانند به شرایط 20 ژانویه 2017 برگردند

رئیس مجلس: باید تک تک مردم ایران را قوی کنیم

پیام رهبری به مناسبت هفته‌ی بسیج

روحانی: گره اصلی مسئله ایران و آمریکا می‌تواند با یک تصمیم باز شود

فهرست نظامیانی که در انتخابات کاندیدا شدند

کنفرانس خبری 60 ثانیه‌ای دونالد ترامپ!

پاسخ قالیباف به تذکر الیاس نادران

شکایت‌بازی دولت و مجلس/ تعداد شکایت دولتی‌ها از نمایندگان مجلس از تعداد انگشتان دو دست تجاوز کرد؟

تنفس نیم ساعته مجلس/ نمایندگان این هفته به حوزه‌های انتخابیه نمی‌روند

کرونا با واکسن تمام می‌شود؟

مقایسه انواع تست‌های کرونا در ایران

رئیسی: رعایت پروتکل های بهداشتی به 90 درصد رسید

شکایت نوجوان 13ساله از نامادری اش

کشف جسد دختر 8ساله روی پشت بام خانه‌شان

لحظه‌شماری جهانی برای رسیدن واکسن کرونا

توضیحات پلیس درباره کاهش میزان ترددها در تعطیلات جاری

احتمال کاهش حداکثری حضور کارمندان دولت

دریافت‌کنندگان واکسن کرونا منتظر این عوارض باشند

پلیس مانع خودکشی مرد 43ساله شد

لحظه سوزناک کشف پیکر مطهر سه شهید دوران دفاع مقدس در شرق دجله

ماجرای عجیب مومیایی زن یزدی

پیشنهاد کاهش تعداد کارمندان و شناورشدن ساعت حضور

ماهی گیری برخی شرکت های دارویی از آب گل آلود کرونا

خاطرات شنیدنی آتش نشانی که با فوق لیسانس استخدام شد

انگیزه عجیب پسرجوان برای قتل یک زن

واکسن روسی کرونا 95 درصد موثر اعلام شد

واکنش سخنگوی شورای شهر به افزایش قیمت بلیت مترو

در کدام شهرها امروز و فردا باران می‌بارد؟

توضیحات پلیس راهور درباره خودروهای دارای پلاک غیر بومی ساکن تهران

دستگیری عامل انتشار اکاذیب علیه مسئولان دولتی

آمار جهانی ابتلا به کرونا از 60 میلیون نفر گذشت

نحوه تردد تاکسی‌های اینترنتی در ایام قرنطینه

امکان درخواست حذف ترم برای این گروه از دانشجویان

سلاخی 2 زن به دست قصاب سنگدل

کاهش 45 درصد تردد در جاده های کشور

بازار داغ داروهای تقلبی کرونا در ناصرخسرو

واکنش معاون مستعفی وزیر بهداشت به انتقادات؛ تهمت می‌زنند

بهترین زمان مصرف ویتامین D چه موقعی است؟