پیام ویژه

آخرين مطالب

نقش شبکه های اجتماعی در انتخابات 2020 آمریکا چه بود ؟ ویژه سایر رسانه ها

نقش  شبکه های اجتماعی  در انتخابات  2020  آمریکا  چه  بود ؟
  بزرگنمايي:

پیام ویژه - یک پژوهشگر فضای مجازی گفت: اتفاق جالب انتخابات آمریکا استفاده از «میکرو اینفلوئنسرها»ی شبکه‌های اجتماعی در تبلیغات سیاسی بود.

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز ، میثم علی زاده پژوهشگر فضای مجازی و رسانه در نشست «بررسی تأثیر شبکه های اجتماعی بر انتخابات 2020 آمریکا و روند آن» گفت: تبلیغات سیاسی خود دارای زیرمجموعه‌های تبلیغات سیاسی در پلتفرم‌های اجتماعی، استفاده از میکرو اینفلوئنسرها و ایمیل‌های تبلیغاتی است.
همواره این بحث مطرح بوده که تبلیغات سیاسی (به صورت ویدئویی) تاثیر چندانی در رای کاندیداهای انتخاباتی ندارد و نتیجه 59 آزمایش مشخص کرد که اثر تبلیغات سیاسی روی کاربران بسیار کم بوده است. البته این موضوع ارتباطی با شبکه‌های اجتماعی ندارد و تاکنون در زمینه شبکه‌های اجتماعی مطالعه علمی قابل‌توجهی انجام نشده است شاید به این علت که تبلیغات سیاسی کاندیداها اثر یکدیگر را خنثی می‌کنند.
وی ادامه داد: اتفاق جالب امسال استفاده از «میکرو اینفلوئنسرها»ی شبکه‌های اجتماعی در تبلیغات سیاسی بود، یعنی افرادی که کمتر از 10 هزار نفر فالوور دارند. در حالی که تا پیش از این تمرکز روی استفاده از سلبریتی ها در تبلیغات سیاسی کاندیداها بوده، در انتخابات 2020 امریکا از میکرو اینفلوئنسرها استفاده شد؛ یعنی افرادی که شهرت سیاسی و هنری و ورزشی ندارند و از لحاظ قیمت برای تبلیغات ارزان‌تر هستند. مزیت دیگر میکرو اینفلوئنسرها این است که جنس رابطه مخاطب با آنها مبتنی بر اعتماد و صمیمیت بیشتر است، به همین دلیل تاثیرگذاری بیشتری بر مخاطب دارند. 
نقش توییت‌های جنجالی ترامپ
علی‌زاده گفت: گفتمان سازی به این معناست که دیگران را مجبور کنید درباره موضوع موردنظر شما صحبت کنند؛ خواه موافق یا مخالف. گاهی رسانه‌های اجتماعی می‌توانند با گفتمان سازی، رسانه‌های سنتی را نیز تحت تاثیر قرار دهند. در تحقیقات علمی مشخص شده که توییت‌های جنجالی ترامپ درباره موضوعات حاشیه‌ای توانسته حواس مخاطبان را از موضوع اصلی و ناخوشایند دولت منحرف کنند.
این پژوهشگر درباره موضوع سوم یعنی اخبار نادرست (فیک‌نیوز) و گمراه‌کننده اظهار داشت: برای مقابله با این امر، شبکه‌های اجتماعی مثل توییتر از سیاست‌هایی مثل تشویق کاربران به نوشتن متن تکمیلی در هنگام بازنشر یک پیام، اعمال محدودیت در بازنشر، کمتر دیده شدن مطالب مخاطبان انتشاردهنده اخبار نادرست بهره بردند. در خصوص مطالب گمراه‌کننده نیز از سیاست‌هایی مثل تمرکز بر اخبار محلی و تشکیل کنسرسیوم‌های مختلف توسط دانشگاه‌ها و شرکت‌های خصوصی جهات مقابله با اخبار نادرست استفاده شد.
وی در خصوص عملیات روانی گروهی و هماهنگ نیز گفت: این امر به ساختن حساب‌های کاربری به تعداد بسیار زیاد و هماهنگ کردن آنها برای انجام اقدامات هماهنگ مثل انتشار یک پست یا بازنشر آن در شبکه‌های اجتماعی اشاره دارد. گاهی اوقات این حساب‌های کاربری توسط ربات اداره می‌شوند.
اهمیت آنها در تهدید امنیت ملی و گاهی تاثیر در انتخابات از طریق هک و انتشارات اطلاعات محرمانه و تغییر آرای مردم است. بنابراین عملیات روانی برای همه کشورها مهم است. برای مقابله با این امر می‌توان از فعالیت زیاد پلتفرم‌ها، استفاده از هوش مصنوعی برای شناسایی زودهنگام و ایجاد سایتی برای اطلاع‌رسانی استفاده کرد.
اقدام تبلیغاتی جنجال‌برانگیز ترامپ
علی‌زاده با اشاره به مسائل دیگر مرتبط با پلتفرم‌ها تصریح کرد: در این انتخابات، کمپین ترامپ صفحه اول سایت یوتیوب را خریداری کرد که اقدامی جنجال‌برانگیز بود. اقدام دیگر، حذف موقت معرفی گروه‌های مختلف سیاسی توسط فیس‌بوک بود.
پژوهشگر دانشگاه ‌هاروارد با اشاره به اینکه کرونا موجب کاهش محبوبیت جمهوری خواهان در امریکا شد، اظهار داشت: ضعف دولت و مجلس در مدیریت کرونا و تعداد کشته‌های کرونا از یک‌سو و افزایش تعداد مبتلایان و جان‌باختگان کرونا بر اثر میتینگ‌های تبلیغاتی ترامپ از سوی دیگر موجب تاثیر کرونا بر انتخابات امریکا شد.
وی در خصوص بحث پیش‌بینی انتخابات در امریکا اظهار داشت: پیش‌بینی انتخابات در امریکا از دهه 1930 با کار جرج گالوپ آغاز شد که هنوز هم موسسه گالوپ به این کار ادامه می‌دهد. برای پیش‌بینی انتخابات در امریکا اطلاعاتی از قبیل پیش‌بینی بنیادی، جایگاه نسبی ایالت‌ها در انتخابات قبلی و مدل پیش‌بینی تغییرات آنها، نظرسنجی ملی و ایالتی، مدل اصلاح خطاها و مدل تغییر نظرات در طول کمپین مورد نیاز است.
این پژوهشگر ادامه داد: در انتخابات سال 2020، نبود داده‌های کافی، مشارکت بالا، تاثیر کرونا، تخریب رسانه توسط ترامپ، اعلام عمومی نتایج پیش‌بینی و شرکت کردن افراد علاقه‌مند به سیاست در نظرسنجی موجب دقت پایین در نظرسنجی‌ها شد. طبق تحقیقات انجام‌شده، گاهی اوقات مثل انتخابات 2016 ، بالا بودن نظرسنجی‌ها به نفع هیلاری کلینتون، موجب بالا رفتن مشارکت طرفداران ترامپ در انتخابات و پیروزی وی شد.
خطای رسانه‌های اجتماعی در پیش‌بینی نتایج انتخابات
وی ادامه داد: پیش‌بینی انتخابات با استفاده از رسانه‌ای اجتماعی توسط 3 سایت انجام شد که 2 مورد از آنها خطای فاحشی در پیش‌بینی نتایج انتخابات داشتند.علی‌زاده با اشاره به بحث مدیریت محتوا در زمینه انتخابات امریکا گفت: ترامپ در یک توییت اعلام کرد که رای گیری پستی موجب احتمال افزایش تقلب در انتخابات می‌شود. توییتر این مطلب را نادرست اعلام کرد و پس از آن ترامپ با یک فرمان اجرایی و طبق ماده 230، خواستار قانونمند شدن پلتفرم‌های اجتماعی توسط وزارت دادگستری شد.
وی با بیان اینکه بر اساس ماده 230، شرکت‌های اینترنتی در قبال محتوای منتشرشده توسط کاربران مصون هستند، اظهار کرد: البته این ماده صرفا ناظر به شبکه‌های اجتماعی نیست و ویکی‌پدیا و نظرات کاربران در سایت‌های خبری و سایت‌های فروش کالا را نیز شامل می‌شود. چون دستگاه قضایی نمی‌تواند به شکایت میلیاردها کاربر اینترنت پاسخگو باشد. البته یک اصلاحیه برای این ماده طراحی شد، چون مرزبندی بین آزادی بیان و گفتار زیان‌آور بسیار سخت است.
تفاوت شرایط انتخابات امریکا با ایران در فضای سایبری
وی در پایان با تاکید بر اینکه همه این مطالب گفته‌شده درباره امریکاست و مقایسه شرایط انتخابات امریکا با ایران در فضای سایبری صحیح نیست، در بیان علت‌های این امر گفت: سیستم سیاسی، وجود رسانه‌های معاند فارسی‌زبان خارج از کشور، وجود اپوزیسیون فارسی‌زبان و عملیات روانی با زبان فارسی، عدم تقارن بین کاربران حامی گروه‌های سیاسی در رسانه‌های اجتماعی، عدم تقارن بین دسترسی گروه‌های سیاسی به سلبریتی‌ها و اینفلوئنسرها، نبود بسترهای لازم برای مقابله با ربات‌ها و عملیات روانی سایبری، فراهم بودن زمینه باور اطلاعات نادرست، سکوت نخبگان دانشگاهی در موضوع اطلاعات نادرست و عدم وجود امکان مداخله پلتفرم‌ها در موضوعات سیاسی و اطلاعات نادرست، از جمله عواملی هستند که نمی‌توان اطلاعات استخراج‌شده از انتخابات امریکا را به این دلایل در مورد ایران به کار ببریم.
تسنیم
2025


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

18واحد صنعتی بزرگ استان قزوین مجهز به سیستم آنلاین شدند

تجهیز پاسگاه های سرمحیط بانی استان گیلان

زیستگاه‌های آبی آذربایجان‌غربی میزبان 70 هزار بال پرنده شد

معاون سازمان محیط زیست از مرکز ملی هماهنگی پایش و آینده پژوهی دریاچه ارومیه بازدید کرد

انفجار یک نفتکش یونانی در بندر الشقیق عربستان

تحریمهای گسترده آمریکا علیه مسکو و پکن؛ وزارت دفاع روسیه در صدر

روحانی خطاب به امیر قطر: باز کردن پای رژیم صهیونیستی عامل ناامنی و بی ثباتی در منطقه خواهد بود

ابلاغ مصوبه افزایش فوق‌العاده جذب کارکنان وزارت اطلاعات توسط جهانگیری

ویدئو کنفرانس ظریف با وزیر خارجه جمهوری آذربایجان

تازه ترین دستورات رئیس جمهور به وزیران

تسلیت مجمع روحانیون مبارز در پی درگذشت آیت الله جعفری

جهانگیری: واکسن کرونا یک مطالبه به‌حق از سوی جامعه است

مارکا: مارادونا درگذشت

فکری: کسانی که باعث آبروریزی برای من شدند نمی‌بخشم

خداحافظ آقای دیگو آرماندو ماردونا

محمود بهشتی و عبدالفتاح سلطانی: پرونده‌ی احمدرضا جلالی بازخوانی شود

گفت‌وگوی تلفنی روحانی با امیر قطر

پیام رئیس‌جمهور چین به بایدن

پاسخ تاجگردون به احتمال کاندیداتوری در 1400

واکنش وزیر بهداشت به ادعاهای احمدی‌نژاد

«حسن خمینی با مدیران شهرداری رابطه ویژه‌ای ندارد»

تحلیل آتلانتیک از «دنیای بدون ترامپ»

منظور امام این نبود که نظامی‌ها نمی‌توانند نامزد شوند/ نظامی‌ها مذاکره را بهتر بلدند

روش‌های جدید کلاهبرداری در فضای مجازی طی محدودیت‌های کرونا

باور می‌کنید پدر و مادری نوزاد خود را به کام مرگ بکشانند؟!

ثبت اطلاعات شاخص توده بدنی 13 میلیون دانش‌آموز

سردار هادیانفر: پلاک‌ های غیربومی ساکن تهران جریمه نمی ‌شوند

توضیح رئیس پلیس راهور درمورد افرادی که پلاک مرتبط با شهر سکونتشان ندارند

معاون مستعفی وزیر بهداشت باید پاسخگوی چه اشتباهاتی باشد؟

لاری: کرونا هنگام صحبت کردن سریع‌تر منتشر می ‌شود

گزارشی درباره اعترافات تکان‌دهنده از سارقان حرفه‌ای

شهادت مامور نیروی انتظامی در چهارمحال و بختیاری

سازمان جهانی بهداشت: روند افزایش جان‌ باختگان کرونا ادامه دارد

دستگیری عامل شرارت در شرق تهران

آخرین وضعیت بیمارستان‌ها در محدودیت‌های کرونایی

هشدار نسبت به سیلابی شدن رودخانه ‌های کارون، دز و مارون

تصادف مرگبار در برزیل؛ دست کم 41 تن کشته شدند

زلزله ای به بزرگی 4.8 ریشتر مراوه تپه را لرزاند

تصمیم جدید دولت برای کنترل مصرف گاز

برندگان و بازندگان واکسن کرونا در بازار‌های جهانی

وجود بازارگردان چه منفعتی برای سهامداران دارد؟

کاهش قیمت لاستیک سواری با خروج از شمول نرخ‌گذاری

سکه بر مدار 10 میلیون تومان؛ دلار کوتاه نیامد

نحوه محاسبه آب‌بهای مشترکان در فصول سرد

علت گرانی پرتقال مشخص شد

رشد شاخص‌ها در روز سبز بورس‌های جهان

عامل پنهان گران ‌فروشی

ترخیص بیش از 8 میلیون تن نهاده دامی در طول 8 ماه

کاهش 9 درصدی درآمد نفتی برای عربستان

دریافت 15 سفارش فروش اوراق بدهی دولتی در بازار بین بانکی