پیام ویژه

آخرين مطالب

گاردین گزارش داد:

آیا ترامپ برای کودتا آماده می شود؟ بين الملل

آیا ترامپ برای کودتا آماده می شود؟
  بزرگنمايي:

پیام ویژه - نگرانی هایی وجود دارد که رئیس جمهور و سایر جمهوری خواهان برای ماندن در قدرت تمام تلاش خود را بکار گیرند تا جایی که دست به کودتا زنند.

به گزارش جماران ، گاردین در گزارشی نوشت: «جو بایدن» در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شده است؛ واقعیتی که دونالد ترامپ و دیگر جمهوری خواهان از پذیرفتن آن خودداری می ورزند.
نگرانی هایی وجود دارد که رئیس جمهور و سایر جمهوری خواهان برای ماندن در قدرت تمام تلاش خود را بکار گیرند. «مایک پومپئو» وزیر خارجه ترامپ هفته گذشته گفت: «یک انتقال آرام به دولت دوم ترامپ وجود خواهد داشت.»
«ویلیام بار» دادستان کل کشور، همچنین دادستان های فدرال را مجاز به تحقیق در مورد برخی بی نظمی های انتخاباتی کرده است؛ اقدامی که باعث شده رئیس واحد جرایم انتخاباتی دادگستری از سمت خود کناره گیری کند و به سمت دیگری منصوب شود. روز سه شنبه نیز ترامپ «کریستوفر کربس» مدیر آژانس فدرالی را که متعهد به بررسی صحت انتخابات 2020 بود و ادعاهای بی اساس رئیس جمهور درباره تقلب را رد کرده بود، از کار برکنار کرد.
با این وجود، علی رغم همه نیرنگ های ترامپ ، بسیار بعید است که او بتواند راهی برای ماندن در قدرت یا کودتا پیدا کند. در اینجا توضیحی برای چرایی این مسئله وجود دارد:
ترامپ از پذیرفتن پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری امتناع می ورزد. آیا راهی برای وی وجود دارد که بتواند کودتا کند و برای یک دوره دیگر در این مقام بماند؟ نه واقعا. کالج الکترال در 14 دسامبر تشکیل جلسه می دهد تا آراء خود را به ریاست جمهوری شمارش کند و تقریباً هر ایالت آراء مشخصی دارد. پیش بینی می شود بایدن بیش از 270 رای الکترال که برای رسیدن به ریاست جمهوری لازم است، به دست آورد. پیروزی وی به یک ایالت بستگی ندارد و احتمالاً او در «میشیگان، نوادا، ویسکانسین، پنسیلوانیا و آریزونا» پیشتاز است.
یک نظریه حقوقی قدیمی وجود دارد که توسط جمهوری خواهان قبل از انتخابات مطرح شده است، مبنی بر این که قانونگذاران دوست جمهوری خواهان در مکان هایی مانند میشیگان، ویسکانسین و پنسیلوانیا می توانند رای مردم در ایالت های خود را نادیده بگیرند و برگزینندگان خود را تعیین کنند. اما قانون فدرال در صورتی که ایالت ها تا روز نشست مجمع برگزینندگان موفق به انتخاب نشده باشند، اجازه این کار را می دهد. اما هیچ شواهدی از تقلب سیستمی تخلف در هیچ ایالتی وجود ندارد و حاشیه های فرماندهی بایدن در این مکان ها روشن می کند که در واقع اوانتخباب اصلی در این ایالت ها است.
«ریچارد هاسن» استاد حقوق در دانشگاه کالیفرنیا و متخصص در انتخابات می گوید: «اگر این کشور به پیروی از قانون ادامه دهد، هیچ راه قابل قبولی دی قانون اساسی در پیش رو ندارد که ترامپ همچنان به عنوان رئیس جمهور باقی بماند و شواهد جدیدی از شکست گسترده سیستم انتخاباتی در چندین ایالت ارائه دهد. تلاش برای استفاده از قانونگذاران ایالتی برای دور زدن نتیجه انتخابات، یک قدرت ضد دموکراتیک خواهد بود و من انتظار ندارم که این اتفاق بیفتد.»
اگر قانونگذاران در یک ایالت واحد، تصمیم بگیرند که اراده صریح رای دهندگان خود را نادیده بگیرند، احتمالاً باعث بروز یک اعتراض بزرگ می شود. برای برنده شدن ترامپ در الکترال کالج، چندین ایالت باید این گام فوق العاده را بردارند؛ اقدامی که باعث واکنش شدید و بحران واقعی دموکراسی در سراسر کشور می شود.
«ریچارد پیلدز» استاد حقوق در دانشگاه نیویورک گفت: «جذابیت عجیبی در مورد تحقق سناریوهای مختلف تصور شده وجود دارد که شاید شامل شورش قانون گذاران ایالتی باشد، اما این داستان ها خیلی از ذهن به دور است. فاجعه این است که ما موفق شدیم یک انتخابات کاملاً روان و با مشارکت بی سابقه در شرایط فوق العاده دشواری را برگزار کنیم - با این حال، بخش قابل توجهی از طرفداران رئیس جمهور اکنون مدعی شده اند که روند کار ناقص است.»
آیا نشانه ای وجود دارد که جمهوری خواهان در این ایالت های مهم قصد دارند این کار را ادامه دهند؟
اندکی پس از روز انتخابات، «جیک کورمن» عالی ترین مقام جمهوری خواه ایالت پنسیلوانیا در سنا اظهار داشت که حزب وی در پنسیلوانیا از قانون پیروی خواهد کرد. کورمن گفت که در مورد تغییر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری هیچ دستی ندارد و نخواهد داشت.
هفته گذشته، جمهوری خواهان در مجلس قانونگذاری پنسیلوانیا گفتند که می خواهند درباره ادعاهای تقلب تحقیق کنند. هیچ شواهدی از تخلف گسترده در این ایالت وجود ندارد، اما این اقدام نگران کننده است زیرا این می تواند آغازی برای تضعیف نتایج آرای عمومی در این ایالت باشد. اما در یک ضربه بزرگ به تلاش های حقوقی رئیس جمهور، دادگاه عالی ایالت حکم داد که مانع مقامات انتخاباتی فیلادلفیا برای شمارش آرا شود.
مجلس قانونگذاری به رهبری جمهوری خواهان در میشیگان نیز مانند جمهوری خواهان در ویسکانسین در حال بررسی نتیجه انتخابات است. اما هیچ شواهدی از تخلف گسترده در هر دو مکان وجود ندارد.
ستاد انتخاباتی ترامپ از روز انتخابات شکایات حقوقی مشکوکی را مطرح کرده است. به نظر می رسد هدف از طرح این دعاوی، لغو نتایج انتخابات نیست، بلکه تلاش برای ایجاد عدم اطمینان و زیر سوال بردن روند شمارش آرا است.
هر ایالت مهلت خاص خود را برای تأیید نتایج انتخابات دارد که سپس برای تخصیص آرای کالج خود استفاده می شود. حداقل در دو ایالت پنسیلوانیا و میشیگان، ستاد انتخاباتی ترامپ در تلاش است تا مقامات را از تأیید نتایج بازدارد.
این جدول زمانی از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا قانون فدرال می گوید تا زمانی که نتایج انتخابات تا 8 دسامبر امسال نهایی شود، نتیجه «قاطع» خواهد بود. در غیر اینصورت مسئله به کنگره کشیده می شود. ستاد انتخاباتی ترامپ با کشیدن مسئله به این روند ممکن است به دنبال عبور از این مهلت تعیین شده و ایجاد فضای تکان دهنده بیشتری باشد.
پیلدز گفت، حتی اگر این امید ستاد انتخاباتی ترامپ باشد، بعید است دادگاه ها وارد عمل شوند.
یک نظریه رقیب هم وجود دارد که می گوید «مایک پنس»، رئیس مجلس سنا، می تواند روند کار را کنترل کند. اختلاف در مورد برگزینندگان بین مجلس نمایندگان و سنای آمریکا بدترین سناریو است و احتمالاً در این شرایط از دیوان عالی آمریکا خواسته می شود که وارد عمل شود.
صرف نظر از اینکه اختلافات تا چه حد زیاد باشد، قانون اساسی یک مهلت نهایی تعیین کرده است. حتی اگر شمارش ادامه داشته باشد، کار رئیس جمهور و معاون رئیس جمهور هر دو در ظهر 20 ژانویه به پایان می رسد. در آن مرحله اگر نتیجه نهایی نیز حاصل نشود، سخنگوی مجلس - احتمالاً نانسی پلوسی - به عنوان سرپرست رئیس جمهور انتخاب می شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

97 درصد داروهای مورد نیاز ایران در داخل کشور تولید می شود/ جهانگیری: دولت تلاش خواهد کرد تا ارز 4200 تومانی بخش بهداشت و درمان بطور کامل تخصیص یابد

توضیح درباره‌ی اجباری شدن همراه داشتن کارت ملی

شاگرد «مدعی طب اسلامی» در مشهد دستگیر شد

شوق، تقلید یا مسابقه بر سر یک تاریخ

صدور ویزای ایران برای گردشگران تجاری و درمانی

وزارت بهداشت: امسال موردی از ابتلا به آنفلوآنزا گزارش نشده است

خبری مختص بیمه شدگان تامین اجتماعی

بوی نامطبوع دوباره در تهران پیچید

دردسر تاریخ تولدهای لاکچری

بازی کثیف کرونا با روح و روان کودکان!

وزیر جهاد کشاورزی: بازار مرغ را از دست دلالان خارج کردیم

تغییر 209 درصدی قیمت گوجه فرنگی در آبان 99

قیمت مرغ به کانال 30 هزار تومان بازگشت

نفت 40 دلاری در بودجه 1400 واقع‌ بینانه است؟

تداوم ریزش‌های میلیاردی در بازار خودروهای خارجی

رشد 21 هزار واحدی بورس در هفته نخست آذر

کاهش 30 درصدی سرمایه‌گذاری در صنعت نفت

بررسی طرح "ﺳﻬﻤﯿﻪﺑﻨﺪی ﺑﻨﺰﯾﻦ ﺳﺮاﻧﻪ ﺧﺎﻧﻮار" در جلسات آینده کمیسیون انرژی

دلار به هسته سخت خورد؟

سقوط معاملات در بازار اوراق بدهی

اعتراض مرغداران به عدم برخورد تعزیرات با گران‌فروشی جوجه و دان

بی‌اعتنایی بازار مسکن به قیمت‌های کاذب

فصل ششم بازی Call of Duty: Modern Warfare تمدید شد

رندر گلکسی S21 سامسونگ با رنگ‌های مختلف دیده شد

گوگل تماس تصویری گروهی در Hangouts را غیرفعال کرد

بخش آنلاین Watch Dogs Legion فعلا عرضه نخواهد شد

هدفون بی‌سیم جدید سامسونگ گلکسی بادز پرو نام خواهد داشت

مقایسه گرافیک تاب خوردن در نسخه های بازی اسپایدرمن

محصولات اپل به‌زودی از استاندارد IP69 پشتیبانی خواهند کرد

افشای نتایج بنچمارک آنتوتو چیپ‌های اسنپدراگون 875 و اسنپدراگون 775G

حجم بازی Cyberpunk 2077 برروی کنسول پلی‌استیشن 4 مشخص شد

هشدار توییتر برای لایک توییت برچسب‌دار

ساعت هوشمند ZTE Watch Live با طول عمر باتری 21 روز معرفی شد

Metro Exodus به کنسول‌های نسل نهم خواهد آمد

چالش گیمی با آخرین خبر، هفته سوم

نتانیاهو با کسب اجازه از چه کسانی دست به ترور شهید فخری زاده زد؟/اتاق "عملیات مشترک" پشت پرده ترور

مبارزان ضد داعش هدف حملات رژیم صهیونیستی

بازگشت مشتریان به بازارخودرو

بایدن در حال دور شدن از دموکرات‌های چپ

ارزیابی "گاردین" از هدف ترور شهید فخری زاده

سناریوی قوی پایان ریزش بورس

کانورسیشن: چرا محدودیت‌های کرونایی کارآمد نیستند؟

عصر ایران: ترور آبسرد، از کجا آب می‌خورَد؟

نقشه یحیی برای معرفی یک مهاجم جدید چیست؟

محمود فکری یک جلسه محروم شد

خبر خوشحال‌کننده امروز برای استقلالی‌ها

بهترین اتفاق برای ستاره استقلال+عکس

محمود فکری و دو پیروزی در نیمه مربیان

اولین قضاوت تیم ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا+عکس

تقلای کارمند بی‌بی‌سی برای کمرنگ کردن نقش اسرائیل در ترور شهید فخری‌زاده +عکس