پیام ویژه

آخرين مطالب

تصمیم آتشین یک مادر روی ویرانه‌های یک سرپناه يادداشت

تصمیم آتشین یک مادر روی ویرانه‌های یک سرپناه
  بزرگنمايي:

پیام ویژه - روزنامه شهروند /متن پیش رو در شهروند منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
صدای ضجه‌هایش است که این تراژدی را غمگین‌تر می‌کند. اشک‌های کودکانه‌اش تمام مردم ایران را تحت‌تأثیر قرار داده است. فریادهایش برای اینکه بتواند مانع تخریب شود، فایده‌ای ندارد. انگار که صدایش را هیچ‌کس نمی‌شنود. آنهایی که برای تخریب آمده‌اند آجرها را یک‌به‌یک برمی‌دارند. روی زمین می‌اندازند. در عرض چند ثانیه دیوار بلند فرو می‌ریزد و اشک‌های دختربچه بیشتر می‌شود. با صدای بلند جیغ می‌کشد و می‌گوید: «خراب نکنید. مگر نمی‌شنوید.»
زنی با چادر سفید مضطرب و پریشان از این سو به آن سو می‌رود. حال خودش آن‌قدر بد است که نمی‌تواند به اشک‌ها و التماس‌های کودکانه این دختربچه توجه کند. می‌گوید بس کنید، اما خانه که نه سرپناه کوچک‌شان خراب می‌شود. جوری که دیگر قابل استفاده نباشد.
تکرار درد در بندرعباس
اینجا محله 22 بهمن بندرعباس است. همانجایی که سکانس‌های دلخراش تراژدی آسیه پناهی بار دیگر به تصویر کشیده شد. زنی که در کرمانشاه او را خانه خراب کردند. آسیه اما تاب نیاورد. 30 اردیبهشت ‌سال 99، مأموران واحد اجراییات شهرداری کرمانشاه برای تخریب تعدادی از خانه‌هایی که حاشیه‌نشینان ظاهراً بدون مجوز در شهرک سجادیه ساخته بودند به محل رفتند. آنها تعدادی خانه، ازجمله اتاقک آسیه پناهی و خانواده‌اش را تخریب کردند.
اما ماجرا به اینجا ختم نشد. مأموران شهرداری و نیروهای کمکی آنها در درگیری با آسیه و دیگر حاشیه‌نشینان از اسپری گاز فلفل استفاده کردند. آسیه پناهی خود را روی چنگک بیل مکانیکی انداخته بود تا مانع تخریب شود. اما به گفته شاهدان، آسیه پناهی دچار بیماری تنگی نفس بود. او در مقابل اسپری فلفل طاقت نیاورد. او در پی این ماجرا و در مسیر انتقال به کمپ «چشمه سفید» درگذشت. علّت مرگ را ظاهراً حمله قلبی اعلام کردند.
خودسوزی مادر بی‌سرپناه
حالا همان ماجرای تلخ این‌بار در بندرعباس رخ داده است. زن سرپرست خانواده به همراه دو زن و پنج فرزند دیگر در یک آلونک کوچک زندگی می‌کردند، اما نیروهای شهرداری خانه آنها را خراب کردند. اتفاق دردناکی که باعث شد مادر دست به خودسوزی بزند. او به بیمارستان منتقل شد و بقیه اعضای خانواده نیز آواره و سرگردان شده‌اند. این تخریب زندگی آنها را نابود کرده است.
سرگردانی یک خانواده
آواره شده‌اند. در خانه همسایه‌ها زندگی می‌کنند. آنهایی که از هیچ نهادی حمایت نمی‌شدند. آنهایی که تنها با پول یارانه زندگی می‌کردند و دلشان خوش بود که یک سقف، هرچند ناچیز بالای سرشان دارند، اما خراب کرده‌اند سقف‌شان را؛ دیگر هیچ سقف و دیواری نیست که خودشان و بچه‌ها در آنجا روزگارشان را بگذرانند. حالا مادر در بیمارستان است. دو زن و پنج بچه نیز در خانواده همسایگان. «ما به مسئولان شهرداری گفته بودیم که جایی برای ماندن نداریم. گفته بودیم که هیچ سرپناهی نداریم و از روی اجبار در این خانه‌ها زندگی می‌کنیم، اما انگار کسی صدای ما را نشنید.»
اینها را حسن‌زاده یکی از زنان ساکن در آن خانه می‌گوید: «در این خانه سه زن سرپرست خانوار زندگی می‌کردیم. ما از شرایط اقتصادی در وضع اسفباری به‌سر می‌بریم. تنها با هزینه یارانه دولتی و کمک همسایگان زندگی خود را می‌گذرانیم. تحت پوشش هیچ‌یک از نهادهای حمایتی هم نبوده و نیستیم. دو ماه پیش بود که به این خانه آمدیم. حالا هم با ویران شدن این خانه در منزل همسایگان زندگی می‌کنیم. مشخص نیست وضع زندگی فرزندان‌مان و تحصیل‌شان چه می‌شود. بنابراین امیدوارم وعده‌های داده شده از سوی مسئولان عملی شود.»
حال مادر بندرعباسی رو به بهبود است
از بیمارستان اما خبرهای خوبی رسید. اینکه مادر سوخته، در وضع خوبی به‌سر می‌برد. دکتر فاطمه نوروزیان، درخصوص آخرین وضع این زن 35 ساله بندرعباسی می‌گوید: «به دستور رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان همه روند درمان این زن به‌طور منظم بررسی می‌شود. درحال حاضر در وضع بهبودی به‌سر می‌برد. او دچار سوختگی 17‌درصد از ناحیه دست و قفسه سینه شده بود و حالا تحت درمان و نظارت است. امیدواریم با ادامه همین روند، هفته آینده از بیمارستان ترخیص شود.»
دیوارکشی غیرقانونی
حالا شهرداری پیگیر این ماجرا شده است. عوامل شهرداری با عیادت از مادر آسیب‌دیده همه هزینه‌های درمان او را تقبل کرده است. شهرداری اما این برخورد را قانونی اعلام کرد و توضیحاتی دراین‌باره داد.
اسماعیل موحدی‌نژاد معاون خدمات شهری شهرداری بندرعباس درباره این ماجرا توضیح داد: «ملک مورد نظر در محله 22 بهمن، در محدوده بلوار ثارالله، جزو اراضی دولتی بود و در مسیر سیلاب قرار گرفته بود که طی اقدام قانونی، رفع تصرف شده است. چهارشنبه گذشته یعنی روز 28 آبان‌ماه، براساس اعلام مردمی به سامانه 137 شهرداری بندرعباس، گزارشی مبنی بر تصرف اراضی موردنظر دریافت شد. به دنبال آن، مجموعه مدیریت تخلفات شهرداری بندرعباس موضوع را پیگیری کرد. براساس بررسی‌های صورت گرفته، یک قطعه زمین توسط فردی تصرف و دیوارکشی انجام شده بود. پس از رسیدگی‌های بعدی، مشخص شد این اراضی با کاربری فضای سبز متعلق به راه‌وشهرسازی است. طی هماهنگی مدیریت تخلفات شهرداری بندرعباس و یگان حفاظت از اراضی ملی و دولتی راه‌وشهرسازی، بر حسب وظیفه قانونی چهار دیواری مورد نظر تخریب شد. البته این اراضی هنوز از سوی راه‌وشهرسازی به شهرداری تحویل نشده است.»
براساس بررسی‌های صورت گرفته، یک قطعه زمین توسط فردی تصرف و دیوارکشی انجام شده بود. پس از رسیدگی‌های بعدی، مشخص شد این اراضی با کاربری فضای سبز متعلق به راه‌وشهرسازی است. طی هماهنگی مدیریت تخلفات شهرداری بندرعباس و یگان حفاظت از اراضی ملی و دولتی راه‌وشهرسازی، بر حسب وظیفه قانونی چهار دیواری مورد نظر تخریب شد.
برخورد، قانونی بوده است
او در ادامه توضیحاتش می‌گوید: «اقدام غیرقانونی در این مورد صورت گرفته است. همچنین اراضی تصرف شده در مسیر رودخانه و محل روانه شدن آب‌های سطحی بوده است. در صورت عدم رسیدگی، با اولین بارندگی مشکلات جانی و مالی قابل توجهی رقم می‌زد. تأکید شهرداری در تخریب این ملک، حفاظت از جان شهروندان و حفظ اراضی دولتی بوده است.»
این مقام مسئول همچنین درخصوص اقدام به خودسوزی فرد متصرف، گفت: «شهرداری بندرعباس هزینه‌های درمان این شهروند را متقبل شده است.»
قانون را به شیوه صحیح اعمال کنید
بازرس کل استان هرمزگان اما به‌شدت از این ماجرای دلخراش انتقاد کرد. او از شهرداری خواست تا در این زمینه پاسخگو باشد. رضا مختاری دراین‌باره می‌گوید: «به محض اطلاع از موضوع، بازرسی کل استان هرمزگان به صورت قاطعانه و سریع، به قضیه ورود کرد. این سازمان با فراخواندن شبانه شهردار و عوامل دخیل در این تخریب برای پاسخگویی، ضمن تذکر شدید به عوامل موضوع دستور رفع مشکل را به قید فوریت صادر کرد. در این خصوص با عوامل و مقصران موضوع بدون اغماض برخورد قانونی خواهیم داشت.»
او همچنین ضمن ابراز ناراحتی از این اتفاق که باعث جریحه‌دار شدن افکار عمومی شده است، ادامه داد: «این پرونده به صورت ویژه در دست بررسی است. تا حصول نتیجه به‌طور جدی و مستمر پیگیری خواهد شد. درست است که تصرف اراضی ملی به صورت غیرقانونی مجاز نیست و امری غیرقانونی است، اما باید به نوعی مناسب به دور از حادث شدن این‌گونه مسائل، قانون را به شیوه صحیح و درست اعمال کرد.»
تحویل خانه به مصدوم و خانواده‌اش
این درحالی است که دادستان عمومی و انقلاب شهرستان بندرعباس نیز از تشکیل پرونده در این رابطه خبر داد. قهرمانی در این‌باره گفت: «پرونده قضائی برای متخلفان تشکیل و چگونگی رویداد در دست بررسی است. همچنین به سازمان‌های حمایتی هم دستور قضائی داده شده است که به این خانواده کمک فوری شود. همچنین به شخص مصدوم و خانواده‌اش از طرف بهزیستی خانه‌ای تحویل داده شد. در این زمینه دستوراتی داده شده است که باید در 24 ساعت بررسی و اقدام شود. این دستورات شامل احضار همه عوامل دخیل در تخریب و بررسی شکایت مادر مصدوم شده است. در صورت تمایل معرفی به پزشکی قانونی، تحقیق درخصوص نقض حقوق شهروندی از طرف نیروهای شهرداری و رایگان شدن همه خدمات بیمارستانی برای این مصدوم است.»
پرونده قضائی برای متخلفان تشکیل و چگونگی رویداد در دست بررسی است. همچنین به سازمان‌های حمایتی هم دستور قضائی داده شده است که به این خانواده کمک فوری شود. همچنین به شخص مصدوم و خانواده‌اش از طرف بهزیستی خانه‌ای تحویل داده شد.
دستور تخریب از طرف مقامات قضائی صادر نشده بود
در پی انتشار تصاویر و فیلم این اتفاق هولناک در فضای مجازی علی صالحی، رئیس‌کل دادگستری استان هرمزگان نیز در این رابطه واکنش نشان داد. او ضمن عیادت از این زن دستورات لازم را جهت رفع هرچه سریع‌تر مشکلات وی صادر کرد.
علی صالحی دراین‌باره گفت: «پیگیری‌های لازم از طریق دستگاه‌های حمایتی صورت گرفته است. مقرر شده علاوه بر اعطای تسهیلات از سوی کمیته امداد امام خمینی (ره) و تأمین بخشی از هزینه‌های ساخت منزل، اداره کل بهزیستی استان نیز طی 48 ساعت آینده نسبت به رهن یک خانه جهت استقرار خانواده این مادر اقدام کند. علاوه بر موارد فوق از طریق خیرین و دستگاه‌های حمایتی موضوع اختصاص زمین و ساخت منزل مسکونی در شأن این خانواده، در دستور کار قرار گرفته است. با همکاری مسئولان بیمارستان پیامبر اعظم(ص) همه هزینه‌های درمانی تا حصول بهبودی کامل به صورت رایگان به او ارایه خواهد شد. در اولین لحظات پس از این اتفاق بررسی‌های لازم در دستور کار دستگاه قضائی استان هرمزگان قرار گرفت. پس از بررسی جزییات حادثه مشخص شد، دستور تخریب سرپناه این زن از طرف مقامات قضائی صادر نشده است. بنابراین با متخلفان و ناقضان حقوق شهروندی بدون هیچ اغماضی برخورد خواهد شد.»


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آموزش استفاده از قابلیت ریموت‌پلی در کنسول های بازی

مذاکره احتمالی ایران و آمریکا چرا مراحل و شروطی دارد؟

9 کشف شانسی عجیب که کاشفان خود را پولدار کردند! +عکس

پاسخ یک حقوقدان به ادعای «ظریف برجام را نخوانده»

نفوذ منطقه‌ای و مساله‌ای به نام مرغ

ادارات هفته دیگر تعطیل است، اما...

الاغ های قاچاق به مقصد نرسیدند

«ققنوس» به پرواز در آمد!

کامپیوترهای دسکتاپ اپل با پردازنده M2 به‌زودی از راه می‌رسند

به‌روزرسان جدید Star Wars Squadrons چه قابلیتی را به بازی اضافه می‌کند؟

چرا به شیائومی می گویند “شیائومی” ؟

عربشاهی: پرسپولیس با تک مهاجم به مشکل بر می‌خورد/ استفاده از زوج عبدی و برزگر به نفع سرخپوشان است

کارشناس داوری: تصمیم داور در صحنه پنالتی درست بود/ خورشیدی و همکارانش روز خوبی را پشت‌سر گذاشتند

تاریخ و ساعت جدید بازی تراکتور-سپاهان مشخص شد

پرسپولیس و نگرانی دوحه در مسجد سلیمان!

مصدومیت سیامک نعمتی جدی نیست

دلیل غیبت ستاره‌های پرسپولیس مقابل نفت چه بود؟

برکناری شهردار به‌دلیل شرکت در مراسم ترحیم

تشکیل گروه دوستی ایران و ‌چین زیر نظر لاریجانی

رسوایی جدید همسر نتانیاهو

حریرچی: واکسن کرونای ایرانی دو هفته آینده وارد فاز انسانی می‌شود

بیانیه حزب‌الله در واکنش به درگذشت «صادق المهدی»

جزئیات افزایش قیمت روغن موتور اعلام شد

هشدار مقاومت به ابومازن و رژیم صهیونیستی

اعمال محدودیت جدید توئیتر علیه حساب ترامپ

تشکیل گروهی برای ارزیابی آرای دیوان عالی کشور

توصیه‌ پلیس به رانندگان جهت تردد در جاده‌ها

رحمتی از دیدار با پرسپولیس محروم شد

جناب کلانتری شما چرا؟

در پیچ‌و‌خم‌های منع خشونت علیه زنان

چرا این همه خبر خودکشی؟

ترامپ: امکان ندارد بایدن 80 میلیون رأی آورده باشد

«کایلی مور گیلبرت» کیست و چرا در ایران بازداشت شد؟

قدردانی فرمانده سپاه از «پیام آسمانی» رهبری

«حوادث آبان98 آشوبگری نبود، خیزش اجتماعی بود»

چین بحران کرونا را چگونه مهار کرد؟

در نشست دوره‌ی جدید کمیسیون حقوق بشر کانون وکلا چه گذشت؟

اقدام مجلس علیه مهاجران افغانستانی؟!

برادر احمدرضا جلالی: زینب طاهری وکیل برادرم نیست

از فلسفه چه می‌خواهیم؟

برگی از تفسیر المیزان علامه طباطبایی

تعطیلی نماز جمعه اهل‌سنت زاهدان به‌خاطر کرونا

مدافعان سلامت برای اهدای خون هم به میدان آمدند

مرگ‌های خاموش در روزهای سرد

پسر بچه 11 ساله راز خانواده را فاش کرد

وقتی سارقان به پلاک خودرو هم رحم نکردند

در شب های کرونایی زیر پوست شهر چه می گذرد؟

حضور در مراسم ترحیم منجر به برکناری شهردار شد

گزارشی تلخ از دست و پنجه نرم کردن بیماران با کرونا

مرگ مشکوک زن باردار در بیمارستان