پیام ویژه

آخرين مطالب

ابهام در تعداد امضاکنندگان بیانیه حمایت از گاندو

امضاهای جعلی!

امضاهای جعلی!
  بزرگنمايي:

پیام ویژه-گاندو سریال پر حاشیه‌ای بود که به قرائت گروهی از کارشناسان سیاسی و رسانه‌ای در راستای تخریب دولت و چهره محمدجواد ظریف ساخته شد و نارضایتی‌ها از آن به حدی بود که حتی برخی مقامات کشوری نیز بدان واکنش نشان دادند. با این حال در میانه‌های تیرماه بیانیه‌ای به امضای 155 تن از نمایندگان بدون نام نماینده در حمایت از گاندو منتشر شد که ابهاماتی را بر انگیخت؛ چرا که اخیرا بسیاری از نمایندگان نسبت به امضای این بیانیه ابراز بی‌اطلاعی کرده و آن را حرکت نادرستی دانسته‌اند. لذا با احتساب مجموع مسائل می‌توان دریافت که عدد 155 در حمایت از سریال گاندو چندان واقعی نبوده و عدد واقعی بسیار کمتر از اینهاست.

ابهام در تعداد امضاکنندگان بیانیه

در حالی که در جلسه علنی روز دوشنبه 24 تیرماه مجلس، از سوی هیات رئیسه اعلام شد 155 نماینده بیانیه‌ای در تقدیر از عوامل «سریال گاندو» امضا کرده‌اند، یکشنبه و پس از انتشار مشروح مذاکرات مجلس مشخص شد نه تنها عدد 155 حقیقت ندارد که این تعداد کمتر از نیمی از نمایندگان است. ایرنا نوشت، گاندو سریالی با محتوای محرمانه امنیتی بود که از زمان پخش در صداوسیما واکنش‌های فراوانی را برانگیخت. اجزای مختلف دولت و خصوصا وزارت امورخارجه از تخریب چهره دستگاه دیپلماسی در این سریال و قلب واقعیات اعتراض داشتند، اما از سوی دیگر مخالفان اصولگرای دولت که عمدتا وابسته یا منتسب به جبهه پایداری هستند، دست به ترویج محتوا و تشویق دست‌اندرکاران آن زدند. در این میان آن چه که تعجب برانگیز می‌نمود، تعداد امضاکنندگان این بیانیه بود. طبق عرف مجلس این تعداد امضا در پای بیانیه‌ای، نشان‌دهنده اجماعی نسبی میان نمایندگان مجلس در خصوص موضوع بیانیه است. اما با توجه به مواضع و رویکرد ادعایی بسیاری از نمایندگان مجلس تا پیش از طرح مساله گاندو، به نظر می‌آمد که اکثریت نمایندگان مجلس را اگر نتوان از حامیان دستگاه دیپلماسی کشور دانست، لااقل جزو دسته مخالفان آن هم نبوده‌اند و نمایندگان مخالف مشی دولت روحانی در سیاست خارجی، یک اقلیت محدود از مجلس دهم تشکیل داده‌اند، اما با انتشار این بیانیه و اعلام عدد 155 از سوی امیرآبادی فراهانی که خود نیز یکی از منتقدان جدی عملکرد وزیر امورخارجه است، علامت سوال‌های زیادی را ایجاد کرد. این سوالات اما زمانی رنگ ابهام به خود گرفت که اسامی امضاکنندگان این بیانیه اعلام نشد! انتظار می‌رفت از میان سه فراکسیون اصلی مجلس، یعنی «فراکسیون مستقلین ولایی» که اصولگرایان معتدل با محوریت علی لاریجانی در آن جمع شده اند، «فراکسیون ولایی» که شامل اصولگرایانی که عمدتا به تندروی معروف هستند و «فراکسیون امید» که از اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایانی تحت رهبری محمدرضا عارف تشکیل شده، قاطبه امضاکنندگان چنین بیانیه‌ای از اعضای دو فراکسیون منتسب به اصولگرایان باشند. اما در اظهارات برخی چهره‌های شاخص فراکسیون مستقلین آن‌ها نه تنها ادعا کردند این بیانیه را امضا نکرده‌اند، که منتقد چنین کاری نیز بودند. زمانی که تعدادی از چهره‌های برجسته اصولگرایان مجلس هم جزو امضا کنندگان بیانیه نباشند، ابهام درباره عدد 155 بیشتر می‌شود.

ماده 114 ابهامات را روشن می‌کند؟

مطابق ماده؛ 114 آیین‌نامه داخلی مجلس اگر تعداد امضای بیانیه‌های نمایندگان «حداقل بیش از نصف مجموع نمایندگان» باشد، متن بیانیه بدون ذکر اسامی نمایندگان در پایان جلسه علنی قرائت و اسامی نمایندگان امضا کننده در مشروح مذاکرات چاپ می‌شود. پس بنابراین اگر بیانیه‌ای حداقل 146 امضا داشته باشد، اسامی امضاکنندگانش در متن مشروح مذاکرات مجلس منتشر خواهد شد، به همین دلیل چشم انتظار انتشار روزنامه رسمی حاوی مشروح مذاکرات جلسه علنی 24 تیرماه مجلس ماندیم، تا بالاخره از این طریق راهکاری برای رفع ابهامات ایجاد شده و یافتن پاسخ سوالات مربوط به این بیانیه پرحاشیه پیدا شود. سرانجام پس از تاخیر زیاد، مشروح مذاکرات منتشر شد و ظاهرا انتظار برای مشاهده اسامی نمایندگان امضاکننده بیانیه تقدیر از عوامل ساخت مجموعه تلویزیونی گاندو به پایان رسیده بود، اما نه تنها چنین اتفاقی رخ نداد که علامت‌های سوال چند برابر و پررنگ‌تر شد و ابهامات بسیار جدی درباره نحوه عملکرد هیات رئیسه و نمایندگان مجلس ایجاد گردید. در صفحه 19 شماره 21665 روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران، مشروح مذاکرات حول قرائت بیانیه تقدیر از عوامل سریال گاندو و متن کامل آن ذکر شده است، اما برخلاف انتظار خبری از اسامی امضا کنندگان نیست! در پاورقی همین صفحه علت عدم انتشار اسامی اینگونه اعلام شده است؛ «بر اساس ماده 114 آیین‌نامه داخلی مجلس به دلیل به حد نصاب نرسیدن تعداد امضاها، اسامی امضا کنندگان در مشروح مذاکرات درج نمی‌گردد.» این ادعا در حالی درج شده است که در مشروح مذاکرات جلسه علنی ثبت شده است؛ احمد امیرآبادی فراهانی صراحتا تعداد امضا کنندگان بیانیه را عدد دقیق 155 اعلام کرده است. عدد 155 نیز 10 نفر بیش از حدنصاب تعیین شده در ماده 114 قانون آیین‌نامه داخلی مجلس است. حال مشخص نیست چرا در مشروح مذاکرات اسامی امضاکنندگان به علت به حد نصاب نرسیدن تعداد امضاها منتشر نشده است!؟

امضاهایی که وجود خارجی نداشت

گاندو یکی از حاشیه‌های پر سر و صدای مخالفان داخلی دستگاه دیپلماسی دولت دوازدهم را در زمانی که موج شدیدترین حملات دشمنان خارجی جمهوری اسلامی علیه محمد جواد ظریف و همکارانش در وزارت امور خارجه وجود داشت، ایجاد کرد. برخی از کارشناسان روابط بین‌الملل تلاش برای تخریب چهره محمدجواد ظریف نزد افکار عمومی داخل کشور توسط سریال گاندو و حمایت برخی جریان‌های سیاسی داخلی از آن را از جمله عواملی می‌دانند که دولت آمریکا عزم تحریم وزیر امورخارجه ایران را پیدا کرد. طبیعتا امضای بیانیه حمایتی 155 نفر از نمایندگان مردم در مجلس از عوامل ساخت سریالی که ظریف در نامه خود به رهبری تلاش آن را نشان دادن چهره‌ای منفعل و بی‌عمل و واداده، از وزیر و وزارت امورخارجه اعلام کرده است، می‌تواند به عنوان حمایت بخش مهمی از حاکمیت جمهوری اسلامی ایران از چنین نگاهی تلقی شود. اما امروز و پس از آنکه رهبری در پاسخ به نامه ظریف، بیان کردند «مطلقا راضی نیستند نسبت به وزیر امور خارجه اهانتی صورت بگیرد»، مشخص شده است که گویا اساسا 155 نماینده‌ حامی این نوع نگاه هم وجود خارجی ندارند! حال وظیفه کسانی که این بیانیه را تهیه و برای آن امضا جمع کرده‌اند و همچنین اعضای هیات رئیسه مجلس است که به ابهامات موجود پاسخ دهند. گرچه می‌توان این احتمال را طرح کرد که امضاهای جعلی در پای نامه وجود داشته و پیش از انتشار در روزنامه رسمی آن امضاها حذف شده‌اند که در این صورت حتما باید عاملین این اقدام و انگیزه آنان رسما اعلام شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ایران و عمان بر تداوم همکاری با هدف تضمین دریانوری تاکید کردند

تحلیل یک جامعه شناس از بحران‌های اخیر ایران

«هوروش بند» برای پرسپولیسی‌ها خوش قدم بود+ عکس

یک گام دیگر برای علنی کردن روابط پشت‌پرده عربستان و اسرائیل

مهاجم جدید پرسپولیس تا فردا در تهران

نقش «دولت پنهان» آمریکا در حذف تصاویر سردار سلیمانی از اینستاگرام

عصبانیت کهنه سربازان آمریکایی از سخنان ترامپ

ذوالنوری: چرا دولت به دنبال گدایی مذاکره با آمریکا است؟

اولین پیروزی پرسپولیس با یحیی زیر باران سنگ و کارت!

تجمع کانادایی‌ها در اعتراض به تحریم‌های آمریکا علیه ایران

اولویت‌های سازمان بسیج از زبان سردار سلیمانی

تصاویری جدید از ناهنجاری و سنگ پرانی در سکوهای ورزشگاه آزادی

پرسشی درباره نسبت ظریف با قاسم سلیمانی!؟

آیا طرح نظرسنجی شورای ائتلاف به انشقاق مجدد اصولگرایان منجر می‌شود؟

شورای سیاست‌‌گذاری با اعتدالگراها ائتلاف نمی‌کند/ رایزنی مداوم عارف با شورای نگهبان

درخواست ورود به اتهامات مالیِ برخی نمایندگان

اشتباه کردیم که حرف های احمدی نژاد را پذیرفتیم/پایداری‌ها عدد چشمگیری نبودند اما قدرت تخریب زیادی داشتند/شورای نگهبان خطای انسانی دارد

امارات چقدر از ایران برای پخش بازی استقلال پول گرفت؟

شورای نگهبان خطای انسانی دارد / جریانِ احمدی‌نژاد درحالِ محو شدن هستند

رایزنی انتخاباتی «عارف» با شورای نگهبان، لاریجانی، رئیسی و واعظی

تصویری از اسلحه‌ سپهبد قاسم سلیمانی

ریاست مجلس را پیشاپیش به قالیباف تبریک می‌گویم

درخواست آیت‌الله سبحانی از ‌قوه قضائیه برای برخورد با نمایندگان رد‌صلاحیت شده به دلیل فساد مالی

موسوی: برخورد مرزبانی آمریکا با ایرانیان، نژادپرستی محض است

تفکر انقلابی به معنای دوری از عقلانیت نیست

خاورمیانه و اروپا مدیون«سردار سلیمانی» است

واکنش تند روزنامه کیهان به اقدام ظریف؛ وزیر خارجه کدام ایران هستید؟!

شیوع ویروس «کرونا» شتاب بیشتری گرفت

"سردار سلیمانی" یک دیپلمات برجسته بود

دارایی‌ها و حساب‌های ترامپ توقیف شود

دفاعیه کدخدایی درباره رد صلاحیت‌ها در کیهان

دادستان دادگاه معروف «نورنبرگ»: ترور سلیمانی نقض آشکار قوانین بین‌المللی است

اعلام برنامه‌های عزاداری ایام فاطمیه در حسینیه امام‌خمینی(ره)

ادامه توطئه نجفی توسط یاشار سلطانی!

حمله کهنه سربازان آمریکایی به ترامپ درباره تلفات عین الاسد

اگر دشمن کوچکترین خطایی کند در درجه اول اسرائیل از بین می‌رود

ذخایر اورانیوم از مرز 1200 کیلوگرم عبور کرد

ترکیب احتمالی پرسپولیس مقابل تراکتور/ آغاز «پسا کالدرون»

افتتاح خط مونتاژ دستگاه‌های احراز هویت الکترونیکی رای‌دهندگان

فلسفه وجودی بی‌بی‌سی‌فارسی و رادیوفردا چیست؟

تشکیل‌ «منطقه خودمختار سنی» در عراق؛ توطئه جدید عربستان

آمریکا می گوید با عراق درباره خروج نیروهایش مذاکره نکرده است

رسمی؛ بمب نقل و انتقالات به پرسپولیس پیوست + عکس

عمار الحکیم: آمریکا باید از عراق برود/ خودمان از خود محافظت می کنیم

جدیدترین اظهارنظر مقامات سعودی درباره ایران

نمایش اقتدار در کشور ثالث/ استقلالِ مدل مجیدی با 3 گل به استقبال الریان رفت

اولین برد آسیایی سرآسیایی/ دومین نماینده ایران حریف یاران انصاری فرد شد

جدیدترین آپدیت جدول لیگ برتر+ عکس

اتهام سنگین «مهناز افشار» به «محسن تنابنده»

انصاری‌فرد خبر داد؛ استوکس امشب در تهران