پیام ویژه

آخرين مطالب

مارمولک‌ها اژدها شدند گزارش

مارمولک‌ها اژدها شدند
  بزرگنمايي:

پیام ویژه-آرمان ملی- سهیل ثابت: طی مقاطع مختلف همواره بر لزوم مبارزه با فساد از سوی دستگاه‌های مختلف به‌ویژه دستگاه قضا تاکید شده، اما چندان عزم جدی براین امر مشاهده نشده است. این در حالی است که با روی کارآمدن آیت‌ا... سیدابراهیم رئیسی در قوه قضائیه رویکرد جدیدی در مبارزه جدی با فساد شکل گرفته که موجبات امیدواری را فراهم آورده است. احمد توکلی رئیس هیأت مدیره دیده‌بان شفافیت و عدالت می‌گوید: «مبارزه با فساد از سوی جامعه به شدت دنبال می‌شود و این توقع را خود حجت‌الاسلام رئیسی ایجاد کرد و برای اینکه ادامه پیدا کند، شرطش آن است که قوه قضائیه همچنان بی‌طرفی خودش را در پرونده‌های فساد حفظ کند.»

مبارزه با فساد مهم‌تر از مفسد

چندی است که بحث مبارزه جدی با فساد در دستور کار نهادهای مسئول به‌خصوص دستگاه قضایی قرار گرفته و با برخوردهای لازم در حوزه‌های فساد اقتصادی و اداری با متخلفین معمول می‌گردد. البته شاید بهتر باشد که شروع این روند جدی در مبارزه با فساد را از زمان روی کار آمدن رئیسی به ریاست قوه قضائیه بدانیم چرا که پیش از آن بحث مبارزه با فساد به این جدیت مطرح نمی‌شد. گرچه بسیاری از کارشناسان معتقدند که برای مبارزه با فساد ابتدا باید با زمینه‌ها و بسترهای رشد و نفوذ فساد مقابله کرد و با نظارت دقیق اجازه به‌وجود آمدن فساد در ارکان یا سازمانی را نداد که پس از آن بخواهیم به مقابله با آن بپردازیم. هر چند شاید این هم جزئی از فرهنگ جامعه شده که همواره به جای پیشگیری به درمان می‌پردازد. با این حال همین جدیت و عزم مقابله با فساد در هر سطحی از سوی دستگاه قضایی جای بسی امیدواری دارد، اما نکته قابل توجه که نباید از یاد برد اینکه تاکنون در مقاطع مختلف تحت عنوان مبارزه با فساد مبارزه با مفسد صورت گرفته است. بدین نحو که برخوردهای قضایی صرفا در جهت برخورد با اشخاص اختلاسگر، کلاهبردار و کلا مفسده‌آفرین بوده و هیچ‌گاه زمینه‌های بروز فساد از ریشه خشک نشده است. همین می‌شود که وقتی در دهه 70 در ماجرای اختلاس 123 میلیاردی فاضل خداداد اعدام شد؛ بستر‌های بروز اختلاس‌های مجدد خشک نشد و شاهد بودیم از پی آن شهرام جزایری‌ها، مه‌آفرید امیرخسروی‌ها، بابک زنجانی‌ها و... پدید آمدند. لذا برای مقابله با اژدهای فساد مهم‌تر از برخورد با مفسد باید بستر و زمینه‌های ایجاد فساد را از بین برد تا نتایج مد نظر حاصل شود.

فساد مالی در سپردن مناصب

یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: مبارزه جدی با فساد دیر پا گرفت و به قول رهبری باعث شد مارمولک‌ها، اژدها شوند، اما به هر حال با مسیری که به ویژه در این دوره شروع شده، در حال پیشروی هستیم، اگرچه در دوره قبل نیز برخی تلاش‌ها صورت گرفت، اما امروز با جسارت و صراحت بیشتری به مبارزه با متخلفان از دارندگان قدرت سیاسی یا افرادی که نسبتی با مقام‌های سیاسی دارند، شروع شده و دستگاه قضا با هیچ کس تعارف ندارد و به شکل گسترده‌ای با فساد مبارزه می‌کند. خبرآنلاین نوشت؛ احمد توکلی در گفت‌وگو با رادیو گفت: در حال حاضر مبارزه با فساد از سوی جامعه به شدت دنبال می‌شود و این توقع را خود حجت‌الاسلام رئیسی ایجاد کرد و برای اینکه ادامه پیدا کند، شرطش آن است که قوه قضائیه همچنان بی‌طرفی خودش را در پرونده‌های فساد حفظ کند. وی افزود: همچنین در هنگام بررسی پرونده‌ها صداقت قضات آسیب نبیند و تبعیضی روی ندهد و با رعایت این نکات می‌توان اعتماد مردم به مبارزه جدی با فساد را جلب کرد. ضمن این‌که آنجا که باید با آن برخورد جدی کرد و حساسیت داشت، برخورد با سازمان قدرت است. نماینده سابق مجلس اضافه کرد: در حال حاضر فساد مالی و فساد در سپردن مناصب وجود دارد که هر دو باید به طور دقیق بررسی شود که اکنون این دو طیف در کشور وجود دارند و فعالیت می‌کنند که قوه قضائیه با بخشی از آنها برخورد کرده که این برخوردها جای امیدواری دارد. رئیس هیأت مدیره دیده‌بان شفافیت و عدالت عنوان کرد: اگر ما همان‌طور که رهبری فرمودند و تجربه بشری به آن رسیده است، کارهایمان شفاف باشد، متهم نمی‌شویم. اگر امروز مجلس تصویب می‌کرد که حقوق نمایندگان منتشر شود، در نوع نگاه به مجلس بسیار تاثیرگذار بود، در حالی که نمایندگان این لایحه را رد کردند، معنی کارشان این است که یکسری افراد فاسد وجود دارد که اجازه نمی‌دهند افراد سالم نیز تصمیم درستی بگیرند. وی ادامه داد: وقتی نماینده مجلس اجازه نمی‌دهد که میزان حقوقش منتشر شود و در اذهان عمومی شفاف‌سازی شود، چگونه باید به نمایندگان مجلس اعتماد کرد و عزم آنها را برای مبارزه با فساد جدی گرفت؟ توکلی بیان کرد: اگر شفافیت باشد، مردم اعتماد می‌کنند و اگر نباشد مردم به دولت و حکومت بی‌اعتماد می‌شوند. وی تصریح کرد: من اطمینان دارم که آقای رئیسی به تذکرات ما عنایت می‌کنند و آن زمان خبرهای خوشی می‌شنویم.نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield