پیام ویژه

آخرين مطالب

تفرقه و ترور! سياسي

تفرقه و ترور!
  بزرگنمايي:

پیام ویژه - امیر بحرینی‌فرد، دانشجوی دانشگاه فرهنگیان در یادداشتی ارسالی به انصاف نیوز با عنوان «تفرقه و ترور!» به بهانه‌ی ترور شهید محسن فخری‌زاده نوشت:
13 دی ماه 98، تقریباً یک سال پیش: «سردار سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در بغداد ترور شد.» اتفاقی ناگهانی و غیرمنتظره که دوستداران حاج قاسم را در بهت و غم فرو برد و سپس موج همراهی کم‌نظیری در محکومیت این اقدام به وجود آورد. درواقع این اتفاق تلخ باعث شد پس از مدت‌ها همه‌ی گروه‌های سیاسی مختلف درون نظام و طیف وسیعی از دلسوزان را با موضعی مشترک ببینیم: محکومیت ترور و تجلیل از سردار ملی. هرچند یکی از سخنرانان مطرح کشور – دکتر حسن عباسی – ظاهراً این حُسن را ندید و با ارائه‌ی سخنانی آتشین، یکی از جناح‌های سیاسی کشور را تهدید به «قتل و تکه‌تکه کردن» نمود؛ یعنی در روزهایی که همه‌ی گروه‌ها عزادار سردار شهید و در محکومیت این ترور با هم متحد بودند، متاسفانه شاهد فریادهای تفرقه‌آمیز آن هم با لحنی تند و کلماتی عجیب بودیم.
چند روز پیش نیز حادثه‌ای رخ‌داد که یادآور آن اتفاق تلخ بود: «محسن فخری‌زاده، دانشمند دفاعی – هسته‌ای کشور، ترور شد.» هرچند رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع برای بسیاری از مردم شناخته‌شده نبود، اما شهادت او یادآور ترور سردار سلیمانی شد و بعضی نیز او را “سلیمانیِ هسته‌ای” نامیدند. این بار هم شاهد مواضع مشترک بودیم، همراهی گروه‌های سیاسی در محکومیت عوامل ترور و تجلیل از شهید فخری‌زاده. اما زمان زیادی نگذشت که باز هم صداهای تفرقه‌آمیز بلند شد.
در ساعات اولیه‌ی انتشار این خبر، شبکه‌ی توییتر به صحنه‌ی تسلیت برخی کاربران و نیز محکومیت رویکرد “مذاکره” یا به قول منتقدانش “سازش” توسط بعضی از آنها تبدیل شد. عده‌ای مذاکرات و تمایل دولت به سازش را دلیل این اتفاق دانسته و محمدجواد ظریف را سرزنش کردند. ظهر روز بعد، سایت «رجانیوز» با انتشار سه مطلب در کمتر از یک ساعت در صفحه‌ی اصلی سایت، انتقاد رسانه‌ای خود به مخالفانش را کلید زد.
ابتدا مصطفی تاجزاده، معاون سیاسی وزارت کشور دولت اصلاحات، به دلیل توئیت اخیر خود مورد سرزنش این سایت قرار گرفت و رجانیوز در تیتر مطلب نوشت: «بزدلان دوباره زبان باز کردند/تاجزاده: انتقام نگیریم که جنگ نشود!» و سپس در متن خبر، با انتشار تصویری از اظهارات تاجزاده در توئیتر او را متهم به تفکرات بزدلانه کرد و به نقد موضع وی پس از شهادت سردار سلیمانی پرداخت. اما تاجزاده چه نوشته بود که رجا نیوز این جملات را در تیتر خود به کار برد؟ متن کامل توئیت تاجزاده را با هم بخوانیم: «ترور دکتر محسن فخری‌زاده را بی هیچ قید و شرطی محکوم میکنم. متهم ردیف‌اول جنایت، نتانیاهو است و به نظر می‌رسد هدفی جز روشن کردن آتش جنگ و‌ نزاع و تداوم تحریم‌ها ندارد. ایران می‌تواند و باید با بسیج افکارعمومی‌ جهانی علیه تروریسم دولتی، رژیم اسرائیل را افشا و منزوی کند.»
واقعاً نمی‌دانم رجانیوز چگونه عبارت «انتقام نگیریم که جنگ نشود» را از تاجزاده نقل کرده است! این تنها توئیتی است که تاجزاده در آن روز نسبت به حادثه‌ی ترور شهید فخری‌زاده منتشر کرد.
محمدجواد ظریف، شخصی است که نه تنها ما بلکه حالا دیگر خودش هم به نقدهای تند و تیزِ این و آن عادت کرده است. رجانیوز در تیتر خبر بعدی خود نوشت: «آنچه منجر به شهادت محسن فخری‌زاده شد: مماشات در برابر ترور، پیشنهاد مذاکره در برابر فشار…» و در ادامه به نقد ظریف پرداخته است. یکی از عجیب‌ترین جهت‌گیری‌ها پس از ترور اخیر، همین علت‌یابی‌ها بود: مذاکره، دلیل ترور! درواقع بخشی از منتقدان ظریف از ابتدای دولت روحانی تیم‌ مذاکره‌ کننده‌ی ایران را به دلیل مذاکره با غرب سرزنش کرده و همواره منتقد جدی گفتگوی دولت بر سر مسئله‌ی هسته‌ای بوده‌ و اکنون نیز مسئله‌ی ترور را به مذاکرات گره زده‌اند. اما باید از آنها که چنین مواضعی دارند پرسید:
اولاً، اگر مذاکره بد است که از ابتدای دولت روحانی و مذاکرات تیم دکتر ظریف مذاکره را “سازش” ترجمه کرده و چه پیش از انعقاد برجام و چه پس از آن منتقد مذاکره با 1+5 بودید، چرا در 8 سال ریاست جمهوری دکتر احمدی‌نژاد هیچ حرفی در نقد اصل مذاکره نزدید و همواره مذاکرات هسته‌ای را عامل اقتدار نظام می‌دانستید؟ مگر تیم هسته‌ای پیشین جمهوری اسلامی به ریاست دکتر جلیلی سال‌ها با آمریکایی‌ها و دیگر اعضای 1+5 سر یک میز مذاکره نکرد؟ چرا هیچگاه سخنی در رد مذاکره با دشمن نگفتید؟ ثانیاً، اگر مذاکرات برجام و شخص ظریف عامل غیرمستقیم این اتفاق تلخ‌اند، چرا وقتی در دولت قبل و در زمان مذاکرات دکتر جلیلی که پنج دانشمند هسته‌ای ترور شدند، هیچ نقدی به روند مذاکرات نکردید و آن اتفاقات را محصول مذاکره ندانستید و اتفاقاً ستاد دکتر جلیلی در جریان انتخابات 92 از نام شهدای هسته‌ای برای تبلیغات خود استفاده کرد؟ چگونه است که آن پنج ترور ربطی به مذاکرات نداشتند و نقدی شامل دولت دهم نمیشد، اما این ترور نتیجه‌ی مذاکره و ضعف دولت دوازدهم است؟ هرچند در ضعف و نقد دولت دوازدهم جای شکی نیست اما این استدلال‌ها و مواضع یک بام و دو هوا نیز به هیچ وجه زیبنده‌ نیستند. البته این خبر چند ساعت پس از انتشار، از صفحه‌ی اول سایت مذکور حذف شد.
در خبر پایانی نیز سایت رجانیوز حسن روحانی را مورد نقد قرار داده و چنین تیتر زده است: «حاشیه امن دولت برای ماجراجویی دشمن/ روحانی: صهیونیست‌ها دنبال آشوب و بلوا هستند؛ پاسخ بماند برای وقت دیگر!» این درحالی بود که رئیس جمهور نه در پیام تسلیت و نه در هیئت دولت زمانی برای پاسخ به ترور تعیین نکرده و ضمن محکوم کردن این اقدام، در اولین جلسه‌ی ستاد ملی‌مقابله با کرونا پس از این حادثه گفت: «همهٔ اتاق‌های فکر و همهٔ دشمنان‌ایران به خوبی بدانند ملت ایران و مسئولین کشور شجاع‌تر و غیورتر از آن هستند که این اقدام جنایتکارانه را بی پاسخ بگذارند و مسئولین مربوطه به‌ موقع مناسب پاسخ این جنایت را خواهند داد.» نمی‌دانم بعضی از پایگاه‌های خبری چگونه در عصر ارتباطات چنین تفسیرها و تحریفات عجیبی به خورد مخاطب می دهند، اتفاقی که متاسفانه در سایه‌ی برخوردهای جناحی بسیار‌ اتفاق می‌افتد و چپ و راست هم نمی‌شناسد.
متاسفانه رقابت‌های سیاسی در کشور ما به گونه‌ای است که هنگام وقوع فجایع مختلف، به جای همدردی و همراهی با یکدیگر سعی می‌کنیم رقابت‌های گروهی را
زنده و عقده‌های جناحی‌مان را خالی کنیم. ما در حادثه‌ی پلاسکو نیز شاهد چنین مموضع‌گیری‌هایی بودیم؛ آنجا که فاجعه‌ای انسانی و ملی رخ داد و قلب همه را جریحه‌دار کرد اما بعضی گروه‌های سیاسی به جای همدردی و تلاش برای بهبود وضعیت، به تخریب گروه رقیب پرداخت. مخالفان دولت، رئیس جمهور را مقصر دانستند و حامیان دولت نیز شهردار تهران را مورد نقد قرار دادند؛ چراکه انتخابات نزدیک بود و روحانی و قالیباف نامزدهای بالقوه‌ی دو جناح برای انتخابات ریاست جمهوری بودند. در حادثه ی اخیر، شاید خود موساد هم فکرش را نمیکرد که با یک تیر دو نشان بزند: هم یک دانشمند رده‌بالای حکومتی را ترور کند، و هم بعضی گروه‌های داخلی را به جای موضع مشترک علیه اسرائیل، به جان یکدیگر بیندازد!
انتهای پیام

لینک کوتاه:
https://www.specialnews.ir/Fa/News/511555/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

امروز شهاب‌الدین نظری به زندان رفت

شهرداری کرمانشاه ویدئوی جنجالی را تکذیب کرد

سربازها به افزایش حقوق امیدوار باشند؟

سقوط مرگبار مرد 45 ساله به مخزن شیمیایی

روند شتابان ویروس مخوف؛ 91 فوتی و 6608 ابتلای جدید کرونا در کشور

وضعیت رهن و اجاره در نیمه جنوبی پایتخت

عقبگرد 7 هزار واحدی شاخص بورس

سودآوری فوق‌العاده مایکروسافت در سه ماه اخیر

تولید ربات هیوندای برای کاهش تعاملات انسانی

چیپست‌های اگزینوس سامسونگ به پردازشگر گرافیکی AMD تجهیز می‌شوند

اشتغال روستایی از مهمترین طرح های دولت تدبیر و امید

بهبود یافتگان اعتیاد، به کاریابی های استان جهت اشتغال به کار معرفی می شوند

تعجب می‌کنم، کسانی همچنان به آمریکای در حال سقوط دلخوش کرده‌اند/ آمریکا دچار نقار شده است

پرسپولیس یک پرونده بین‌المللی را بست

آیا دولت بایدن پروژه «معامله قرن» را پیش می گیرد؟

آسوشیتد پرس: امریکا قصد احداث پایگاه نظامی جدید در عربستان را دارد

مشاور ترامپ، مادری که آبروی دخترش را برد!

قسمت جدید مناظره معتضد و زیباکلام روی آنتن می رود

ردیابی نفت ایران دشوار است/ صادرات نفت ایران علی‌رغم تحریم‌ها افزایش یافته است

طرح های اولیه ولیعصر فردا ارائه می شود

گردنه قوچک تا پل امام علی - ارتش پاکسازی می شود

رویکرد پلیس راهور و سازمان بهشت زهرا(س) ایجاد حداقل محدودیت ها است

ویس کرمی: اصلاح ساختار و شفافیت در آموزش وپرورش نیازمند نگاهی ویژه است

مرکز پژوهش‌های مجلس و دانشگاه عالی دفاع ملی تفاهمنامه همکاری امضا کردند

ماشین میلیاردی محسن تنابنده سوژه شد +تصاویر جنجالی

تازه ترین تصمیمات دولت: از تصویب لایحه تاسیس دهیاری های خودکفا تا اختصاص اعتبار برای جبران خسارات ناشی از سیل و زلزله در برخی استان ها

گروهی جهانی برای مقابله با عواقب انتقال انرژی تشکیل می‌شود

اکثر مردان به سرطان پروستات مبتلا می‌شوند

فعالیت‌های جهاددانشگاهی زمینه توسعه شهرستان بانه را فراهم می‌کند

صعود هندبال فرازبام خائیز دهدشت به فینال مسابقات جوانان باشگاه‌های کشور

سریال ناتمام کمبود روغن در بازار کهگیلویه و بویراحمد و سردرگمی مردم

تعادل بین درآمد و هزینه؛ عامل توسعه ارتباطات و ارایه خدمات به مردم

مجمع عمومی اتحادیه انجمن‌های علمی دانشجویی مهندسی عمران برگزار شد

افتتاح پروژه امدادی سه راهی «کارزان» در سال آینده

فوت مرد 45 ساله قزوینی بر اثر سقوط از مخزن شیمیایی

«موضوع استرداد لایحه بودجه کاملا منتفی است»

توسعه شبکه برق‌رسانی به خطوط مترو در ایام دهه فجر

گام‌های خوبی در راستای اشاعه‌ی فرهنگ عفاف و حجاب در دستگاه‌های اجرایی برداشته شده است

المپیاد ورزش‌های خیابانی در خوزستان برگزار می‌شود

جدیدترین خبرها از خرید واکسن کرونا

دوره پیش دبستانی، 3 ساله شد

تصادف خونین در ایرانشهر یک کُشته و 14 مجروح برجای گذاشت

خودکشی همزمان 2 دختر نوجوان در دزفول

کشف یک فقره آدم‌ربایی؛ مجرمان کمتر از 10 ساعت دستگیر شدند

سرباز مرزبانی که تمام حقوقش را صرف آزادی یک زندانی کرد

واژگونی خودروی آفرود جان پدر و پسر را گرفت

«گتسبی بزرگ» سریال می‌شود

دلار و طلا گران شدند

تاریخ انتشار بسته الحاقی جدید بازی Elder Scrolls Online مشخص شد

دسترسی خاص توئیتر به محققان