پیام ویژه

آخرين مطالب

چطور ذهنیت بایدن درباره افغانستان تغییر کرد يادداشت

چطور ذهنیت بایدن درباره افغانستان تغییر کرد
  بزرگنمايي:

پیام ویژه - ایسنا /متن پیش رو در ایسنا منتشر شده و انتشار آن به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
"جو بایدن زمانی طرفدار این ایده بود که سربازان آمریکایی باید افغانستان را در وضعیتی بهتر از آنچه که در ابتدای کار در آن یافتند، ترک کنند. حالا او در مقام رئیس جمهور آمریکا دارد سربازان کشورش را از افغانستان صرف نظر از وضعیت این کشور خارج می‌کند."
پایگاه فارن پالسی در تحلیلی به قلم مایکل هرش، از مقاله نویسان این نشریه به سیاستهای اخیر دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در قبال افغانستان و مقایسه آنها با مواضع قبلی وی درباره مساله خروج نظامیان آمریکایی از این کشور پرداخته است.
این نشریه ابتدا گذری به مواضع گذشته جو بایدن زده و می‌نویسد: جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا زمانی متعهد به کمک به افغانستان برای این که این کشور دوباره روی پای خودش بایستد بود و در اوایل جنگ در این کشور نیز تصور می‌کرد که جورج دبلیو. بوش، رئیس جمهور اسبق آمریکا هم نظرش مثل نظر او است. در نوامبر 2001 بایدن به عنوان رئیس سابق کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در دفتر بیضی کاخ سفید نشست و به صحبتهای مشتاقانه بوش درباره ایده‌ای که زمانی نکوهش کرده بود یعنی ایده "کشور سازی" گوش کرد. طالبان در آن زمان بعد از بمبارانهای بی وقفه آمریکا فرار کرده بود و جنگ مختصر در این کشور مشهور به "عملیات آزادی با دوام" بعد از تنها یک ماه به پیروزی رسید. موضوع بحث این بود که بعد از آن چه اتفاقی برای افغانستان می‌افتد.
در حالی که بوش تاکید کرد که وضعیت مثل زمان سال 1989 (هنگامی که آمریکا این کشور را بعد از سالها تامین شبه نظامیان مجاهدین طی جنگ موفق آنها علیه نیروهای شوروی همچون یک کارتریج استفاده شده رها کرده و راه را برای حکومت طالبان هموار ساخت) نیست و بایدن نیز سرش را به علامت تایید تکان میداد.
بایدن از این ایده حمایت کرد: این بار آمریکا باید می‌ماند. بایدن یک بار در 20 دسامبر 2001 در مصاحبه‌ای با من یادآوری کرد، رئیس جمهور اسبق آمریکا "به تعهد بلندمدتی که ما باید ایجاد کنیم پرداخت. من گفتم آقای رئیس جمهور این کار میلیاردها دلار هزینه خواهد داشت. من فکر می‌کنم که ما قرار است در آنجا یک نیروی چندجانبه داشته باشیم و من معتقدم که من و او عمدتا با هم موافق هستیم".
در حقیقت آنها با هم موافق نبودند. به گفته چند دستیار سابق در ماه‌های بعد، بایدن هر چه بیشتر از تغییر توجه بوش به سمت عراق و غفلت او از افغانستان در آن زمان ناخرسند شد. بر اساس اکثر روایتها بایدن در آن زمان سرمایه گذاری احساسی در افغانستان کرده بود. در ژانویه 2002 او تبدیل به اولین نماینده کنگره آمریکا شد که به کابل سفر می‌کند. به گفته رایان کروکر، از سفیران سابق آمریکا، بایدن به یک مدرسه دخترانه تازه تاسیس رفت و این تجربه تاثیر چشمگیری بر او با توجه به ممنوع بودن مدارس دختران در زمان حکومت طالبان گذاشت. همچنین نورم کورتز، سخنگوی سابق بایدن در سنا که او هم مثل کروکر در این سفر بوده، اظهار کرد: من می‌توانم بگویم که او به نوه‌های دختر کم سن و سال خودش فکر می‌کرد.
در اوایل دهه 2000 بایدن تلاش داشت دونالد رامسفلد، وزیر دفاع اسبق آمریکا را متقاعد سازد که برای آوردن افغانستان به جهان مدرن تلاش بیشتری کند. اما رامسفلد تاکید بر "جای پایی کوچک" به همراه حملات ضد تروریستی هر از چند وقت از جانب هوا داشت. کورتز یادآوری کرد که رامسفلد به استدلالهای بایدن در خصوص تشدید کمک‌ها و حضور نظامی آمریکا در افغانستان گوش نمی‌کرد.
فارن پالسی در ادامه این تحلیل به زمان حال حاضر اشاره می‌کند و درباره مواضع اخیر بایدن درباره جنگ افغانستان می‌نویسد:
حالا بایدن سرخورده یک نقطه نظر بسیار متفاوت را در پیش گرفته است- رفتن به سراغ رویکردی که به طرزی ناراحت کننده شبیه به مواضع آن زمان بوش و رامسفلد درباره افغانستان است. در روزهای اخیر بایدن اعلام کرد که همه سربازان آمریکایی در بیستمین سالگرد حملات 11 سپتامبر از افغانستان خارج خواهند شد. ناتو نیز فورا از رویه بایدن تبعیت کرده و اعلام کرد که 7000 نیروی نظامی غیرآمریکایی حاضر در افغانستان نیز در عرض چند ماه از این کشور خارج خواهند شد.
در ادامه این مطلب نوشته شده است: با وجود آنکه بایدن اقدام به اعزام آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا به افغانستان در روز بعد از سخنرانی‌اش با دادن وعده "تعهد ادامه دار" آمریکا به دولت منتخب کابل کرد، اما هیچ کس تردیدی نسبت به مسلم بودن بازگشت دست کم مقطعی قدرت طالبان به افغانستان ندارد. اولین آسیب پذیران از این امر دختران و زنانی هستند که طالبان در زمان ظهور یافتنش در قدرت از 1996 تا 2001 آنها را از مدرسه و انظار عمومی خارج نگه داشت. آنها همچنین مجبور به پوشیدن روبند بودند.
برخی در داخل پنتاگون و جامعه اطلاعاتی آمریکا نگران هستند که اعلام شتابزده موفقیت و خروج بیش از حد سریع از افغانستان بایدن را با همان انتقادهای مطرح شده علیه باراک اوباما، رئیس جمهور اسبق آمریکا در زمان دستورش به خروج از عراق در سال 2011 (به توصیه بایدن) که منجر به یک خلا بعدا پر شده از سوی گروه تروریستی داعش شد، مواجه کند. برخی دیگر هم نگران هستند که با این تصمیم بایدن آمریکا به شکل بالقوه در جایگاهی مشابه با جایگاهش قبل از حملات 11 سپتامبر قرار بگیرد: مواجهه با یک کشور تحت تسلط طالبان و میزبانی کننده از القاعده. بسیاری از کارشناسان معتقدند که طالبان در حال تقویت روابط نزدیکش با آنچه که از آن گروه تروریستی باقی مانده، است.
کروکر که دو بار به عنوان سفیر در افغانستان خدمت کرده می‌گوید، فکر می‌کند که بایدنی که معمولا دیدگاه روشنی دارد نسبت به افغانستان درگیر "تفکر جادویی" به ویژه در صورت باور داشتن به وجود اهرم آمریکا بر طالبان، شده است.
کروکر که اخیرا از مقام یکی از تحسین شده‌ترین دیپلماتهای آمریکا بازنشسته شده، گفت، مذاکرات صلح افغانستان اکنون محکوم به شکست است. او اظهار کرد: "طالبان دیگر انگیزه‌ای برای آنکه درباره چیزی مذاکره کند ندارد. من فکر می‌کنم بایدن بعدا به عقب نگاه کرده و از بابت اتخاذ این تصمیم و آن سخنرانی پشیمان شود. شما با خارج ساختن نیروهایتان به یک جنگ پایان نمی‌دهید. جنگ بدون شما همچنان ادامه می‌یابد."
فارن پالسی در ادامه این تحلیل تصریح داشته است: نزد بایدن چه چیزی تغییر کرده است؟ طبق روایتهای چند فردی که این رئیس جمهور آمریکا را خیلی خوب می‌شناسند، او در پایان یک دوره طولانی از ناخرسندی تشدید شده از افغانستان است، پروسه‌ای که ابتدا با حامد کرازی، رهبری که واشنگتن در اوایل دهه 2000 در افغانستان منصوب کرد، شروع شد.
در گذر زمان بایدن به این باور رسید که آمریکا به سبب وجود فساد مزمن، دارد میلیاردها دلار پول خود و جان از دست رفته 2500 سرباز آمریکایی و بیش از 20000 زخمی را در کشوری صرف می‌کند که به شکلی ترمیم ناپذیر عقب مانده و در هم شکسته بوده و تحت اداره جنگسالاران قرون وسطایی و حساسیتهای بنیادگرایانه قرار دارد.
روز جمعه طبق نتایج پروژه "هزینه‌های جنگ" در دانشگاه براون، جنگ افغانستان 2.26 تریلیون دلار هزینه از زمان حمله آمریکا به این کشور در هفتم اکتبر 2001 داشته است. طبق گزارش بازرس کل ویژه بازسازی افغانستان (سیگار) در پاییز سال گذشته، "اتلافها، تقلبها و سواستفاده‌ها" باعث وارد شدن هزینه‌ای دست کم 19 میلیارد دلاری در قالب پولهای بازسازی شده و این حدود 30 درصد از حجم پول سرمایه گذاری شده از سال 2002 در افغانستان که مورد بازبینی کنگره نیز قرار گرفت، است.
جونا بلنک، دستیار سابق بایدن که او را در زمان سفرش در مقام سناتور اسبق به افغانستان به عنوان کارشناس امور افغانستان همراهی کرده بود، می‌گوید: من فکر می‌کنم بین سالهای 2002 تا 2009 یک روند تدریجی رخ داد و هر چه بیشتر آشکار شد که کرزای چندان رهبری مدنی مناسبی ارائه نمی‌کند و ناخرسندی بایدن از این وضعیت تا سالهای 2008 و 2009 به نقطه جوش رسید.
در فوریه 2008 بایدن بار دیگر همراه با جان کری و چاک هاگل، همکاران نزدیکش در سنا به افغانستان سفر کرده و در آن سفر آنها دعوت به شامی با حامد کرزای در کاخش شدند. این سه چهره با نفوذ وقت سنای آمریکا خواستار رسیدگی به مساله فساد در دولت کرزای از جمله در ارتباط با اختلاسهای مهار نشدنی و ارتباطات حوزه مواد مخدر شدند. بعد از آنکه کرزای وجود چنین مشکلاتی را رد کرد، بایدن خشمگین دستمال سفره خود را کنار انداخته، با دست روی میز کوبیده و از آنجا خارج شد و همزمان گفت: این شام تمام شده است. بلنک گفت: جدایی بزرگ برای بایدن در ژانویه 2009 رخ داد، زمانی که تنها سفرش را در مقام معاون رئیس جمهور منتخب به افغانستان انجام داد. بایدن در ضمن نا امید شدن از با ثبات سازی افغانستان تبدیل به تنها مقام ارشدی شد که از همان اوایل کار در دولت اوباما استدلال کرد که "جهش" دیگر تعداد سربازان در افغانستان اتلاف هزینه است.
آن طور که اوباما در کتاب خاطراتش تحت نام "یک سرزمین موعود" نوشته است، بایدن باور چندانی به قابل اعتماد بودن دولت افغانستان تحت رهبری کرزای و بعدا رهبر فعلی این دولت یعنی اشرف غنی نداشته است.
در ادامه مطلب فارن پالسی تصریح شده است: بایدن در عین حال نسبت به استدلالهای بی پایان پنتاگون درباره انتظار برای ایجاد شرایط "مناسب" قبل از خارج شدن مردد بود. او در مقام رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی روز چهارشنبه گذشته خود گفت، برای سالهای خیلی زیاد شنونده همین صحبتها بوده است. بایدن متذکر شد که در سال 2014 ناتو با صدور بیانیه‌ای تایید کرد که نیروهای امنیتی افغانستان قرار است تا پایان آن سال مسئولیت تامین امنیت کشورشان را به عهده بگیرند. این اتفاق واقعا نیفتاد؛ نیروهای ناتو و نیروهای عملیات ویژه آمریکا با وجود اینکه اسما به نیروهای افغان "مشاوره می‌دادند" اغلب خودشان را در مقام رهبری نبرد می‌یافتند.
بایدن پرسید: بنابراین زمان درست برای خروج کی خواهد بود؟ یک سال دیگر؟ دو سال دیگر؟ 10 سال دیگر؟ با صرفه 10، 20، 30 میلیارد دلار هزینه دیگر علاوه بر هزینه تریلیونی صرف شده تا کنون؟ الان نه؟ این طوری بوده که ما به اینجا رسیده‌ایم.
به نوشته فارن پالسی بایدن به مجرد این که رئیس جمهور شد سریعا نیاتش را با حفظ کردن زلمای خلیلزاد، فرستاده دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا به مذاکرات افغانستان ابراز کرد. سال گذشته میلادی خلیلزاد یک توافق مناقشه برانگیز را با طالبان مورد مذاکره قرار داد که به موجب آن قرار بود سربازان آمریکایی تا اول مه در ازای تعهد طالبان به طرد القاعده و ورود به مذاکرات صلح با هیات افغانستان این کشور را ترک کنند. طالبان عمدتا در پایبندی به وعده‌ها کوتاهی کرد، هر چند که بایدن می‌گوید خروج آمریکا از اول مه به هر ترتیب شروع خواهد شد. در اولین هفته‌های ریاست جمهوری بایدن، کروکر و دیگران گفتند ظاهرا بحثی داخلی بر سر پذیرش این توافق در جریان است. قبل از آنکه بلینکن به عنوان وزیر خارجه دولت بایدن توسط سنای آمریکا تایید شود، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی با حمدالله محب، همتای افغانش در کابل تماس تلفنی گرفته و بر نیت بایدن برای همکاری با دولت افغانستان و "بازبینی" در توافق حاصل شده توسط خلیلزاد تاکید کرد.
بلینکن، بایدن را در تمام ماجراهایش در ارتباط با افغانستان از زمان مشغولیتش به عنوان مدیر کارکنان کمیته روابط خارجی سنا همراهی کرده و به نظر رسید که بعد از ورود پیدا کردن بلینکن به دولت آن موضع تغییر یافت. ماه گذشته میلادی بلینکن نامه‌ای غیر دیپلماتیک و تحکم آمیز برای اشرف غنی (که مجددا سال 2019 به ریاست جمهوری افغانستان انتخاب شد) فرستاده و در آن از اینکه او قدرت را با طالبان در یک دولت "جدید، فراگیر" تقسیم کند صحبت کرد. خود این نامه یک نقض عجیب پروتکلها بود چون بلینکن به عنوان وزیر امور خارجه قرار نبوده که رئیس یک دولت را در جایگاهی برابر با خود یافته و خطاب قرار دهد.
اعلامیه اخیر بایدن درباره افغانستان همچنین میتواند باعث پایان یافتن "جنگهای ابدی" علیه دیگر گروه‌های تروریستی سراسر جهان همچون داعش، در صورتی که دیگر یک تهدید راهبردی علیه آمریکا تلقی نشوند، شود. رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی خود به ظهور چالشهای جدید نظیر چین و مساله سلامت جهانی استناد کرده و گفت: ما در بلند مدت در صورتی که در جنگهایی برای 20 سال آینده و نه جنگهای مربوط به 20 سال گذشته بجنگیم، خیلی وضعیت عالی‌تری نسبت به رقبا و دشمنانمان پیدا خواهیم کرد.
در پایان بایدن گفت، تصمیم او درباره پایان دادن به فدا کردن غیرضروری جان آمریکایی‌های جوان همچون پسر درگذشته خود او یعنی "بو بایدن" است؛ کسی که قبلا در جنگ عراق خدمت کرده و بایدن نیز در سخنرانی‌اش نامش را ذکر کرد.
ترجمه علی مدنی

لینک کوتاه:
https://www.specialnews.ir/Fa/News/643040/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

هجوم مردم به بازار پس از چند هفته تعطیلی

پدیده واکسن هراسی از کجا آمد؟

سیر تا پیاز ثبت ‌نام واکسن کرونا

رییس جمهور جدید اولین چیزی که به مردم می دهد چیست؟

چرا خبری از واریز بخش دوم سود سهام عدالت نیست؟!

حمله مجدد انصارالله یمن به پایگاه "ملک خالد" در عربستان

سکوت معنادار احمدی نژاد درباره نامزدی در انتخابات

حمله رژیم صهیونیستی به نوار غزه

مربی تیم ملی شنا: امیدوارم تا انتخابی المپیک مشکلی رخ ندهد

ستاره والیبال ژاپن مصدوم شد

پیچ و خم‌های چهارساله تصویب طرحی برای توانمندسازی زنان سرپرست خانوار

روند نزولی کرونا و کاهش 14 درصدی فوتی‌ها در کشور

بازیکنان نفت مسجدسلیمان جویای نام هستند/ می ترسیم از آن ور بام بیافتیم

سرمقاله تعادل/ نوزاد توسعه و گروکشی‌های جناحی

سرمقاله سیاست روز/ اشتباه مطالبه سازی معکوس

سرمقاله جام جم/ اتفاقی مبارک

سرمقاله شرق/ سامان‌دهی مهارت‌های توسعه‌ای

سرمقاله اعتماد/ بیماران خاص توجه بیشتر می‌طلبند

سرمقاله ایران/ دیپلماسی هوشمند در وین و منطقه

سرمقاله دنیای اقتصاد/ سناریوهای مذاکرات وین

سرمقاله خراسان/ قدس2021 و ناکارآمدی همه جانبه صهیونیست ها

سرمقاله کیهان/ نقش وزیر خارجه در سیاست‌گذاری و اجرا

سرمقاله وطن امروز/ دولت رکود

سرمقاله فرهیختگان/ عبور از چالش با مکتبِ نوسازی در آستانه انتخابات 1400

جنگ متفاوت یک فرمانده با تانک

قانون آئین دادرسی کیفری نیاز به تغییر زیادی ندارد/ اجرای آن جدی گرفته شود

پایان ماراتن کسب سهمیه المپیک در کشتی فرنگی/ فقط کوبا 6 سهمیه کامل گرفت!

چرا دولت‌ها نمی‌توانند مشکلات را حل کنند؟

ضرورت تدوین امتحانات ویژه آموزشهای "غیرحضوری"

چراغ سبز سعودی‌ها برای گذر از مناقشه فوتبالی/ پایان بازی در زمین بی‌طرف؟

نقوی حسینی: در انتخابات 1400 شانسی برای اصلاح طلبان نمی بینم

لیگ ملت های 2021 والیبال متفاوت تر از گذشته/ روسیه مدعی اصلی قهرمانی

افشای سند محرمانه درباره ایجاد ائتلاف ضدایرانی

حضور پررنگ جلیلی ؛ آیا او نامزد آلترناتیو است؟

حریرچی: از قله پیک چهارم عبور کردیم

احتمال بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها از مهر

چرا گروهی از پایین آمدن قیمت دلار می‌ترسند؟

«جنگ در سایه» اسرائیل برای اخلال در مذاکرات وین

احمدی‌نژاد چگونه از اصولگرایان سوء استفاده کرد؟

جزییات واکسیناسیون بیماران خاص علیه کرونا / حمایت از 14 بیماری خاص و نادر

لیورپول با برد خانگی امیدوار به کسب سهمیه ماند

طاهری: دولت حزب اللهی و جوان بر سرکار خواهد آمد

یک گروه تازه تاسیس عراقی مسوولیت حمله اخیر به عین الاسد را برعهده گرفت

ارتباط "نپوشیدن کت" و مدیریت مصرف برق در خوزستان!

یارانه آب شمال تهران، 2 برابر ایران

10 پیشنهاد به سخنرانان دیدار دانشجویی با رهبر انقلاب

عکاسی چقدر برای کیارستمی جدی بود؟

اعلام تجربه موفق خوزستان در درمان سرپایی کرونا به سازمان جهانی بهداشت

عربستان باید ایران را به عنوان اولین واقعیت مسلم منطقه بپذیرد

قصه‌هایی که از کنارشان رد می‌شویم

© - www.specialnews.ir . All Rights Reserved.