پیام ویژه

آخرين مطالب

تقسیم کار برای بزرگنمایی نتایج مذاکرات وین! يادداشت

تقسیم کار برای بزرگنمایی نتایج مذاکرات وین!
  بزرگنمايي:

پیام ویژه - کیهان /متن پیش رو در کیهان منتشر شده و انتشار آن به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
روزنامه اعتماد در مطلبی با اشاره به تور اروپایی ظریف به 4 کشور اروپایی اتریش، اسپانیا، ایتالیا و ایرلند نوشت: « مجموعه این سفرها که برای بهره‌برداری از فضای پس از احیای برجام صورت می‌گیرد، این پیام را با خود به همراه دارد که از نگاه ایران مذاکرات وین روند بسیار خوبی را طی می‌کند و تداوم این روند می‌تواند رفع تحریم‌ها و بازگشت طرف مقابل به توافق هسته‌ای منجر شود. روایت‌هایی نیز که از مذاکرات منتشر می‌شود نظیر صحبت‌های سید عباس عراقچی، رئیس هیات مذاکره‌کنندگان ایرانی و انریکه مورا معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا این برداشت را تقویت می‌کند که احیای برنامه جامع اقدام مشترک بسیار به واقعیت نزدیک شده است.نوع رفتارهای دولت آمریکا در چند هفته اخیر نیز نشان می‌دهد واشنگتن اراده جدی برای بازگشت به توافق دارد و در چنین وضعی، تلاش ایران برای برنامه‌ریزی به منظور بهره‌برداری هرچه بهتر از فضای باز و گشایشی که ایجاد خواهد شد تلاشی شایسته تقدیر است.»
گفتنی است بر اساس اطلاعات موثق آمریکا قصد لغو یکجای تحریم‌های موضوعی نفتی، بانکی، مالی و انرژی... را ندارد و قصد دارد در مدت زمانی طولانی و طی مراحل متعدد و گام به گام اقدام به توقف موقت برخی تحریم‌ها آن هم در بازه‌های زمانی 120 روزه و 180 روزه کند. آمریکا همچنین تاکنون مدت زمان راستی‌آزمایی معقول و لازم را که برای معاملات نفتی و بانکی حداقل 3 تا 6 ماه است، نپذیرفته و تاکنون هیچ تعهدی به عدم تحریم مجدد و یا عدم خروج از برجام نداده است. اما برخی دولتمردان و شبکه رسانه‌های زنجیره‌ای حامی آنها درحال بزرگنمایی نتایج مذاکرات وین هستند. به نظر می‌رسد اتفاقی که در انتخابات سال 96 زیر سایه شادی‌های برجامی رخ داد دوباره در انتخابات 1400 نیز در حال وقوع است، یعنی بهره‌برداری سیاسی دولت از ماجرای مذاکره هسته‌ای قبل از حصول نتیجه لازم و قطبی‌‌سازی مخالفان و موافقان تحریم.
هنر اقتصادی دولت!
روزنامه شرق در شماره پیشین خود مصاحبه با معصومه ابتکار، فعال اصلاح‌طلب و معاون رئیس‌جمهور را منتشر کرده بود. در بخشی از این گفت‌وگو می‌خوانیم: «می‌گویند شرایط فعلی به خاطر رأی شماست و بد انتخاب کرده‌اید که منجر به ناامیدی می‌شود. اهداف تحریم‌های ترامپ هم همین بود. او بدون تردید به دنبال براندازی و ناامیدی و جنگ روانی علیه مردم ایران بود تا کشور به سمت فروپاشی مطلق برود...»
این مقام دولت تدبیر و امید افزوده است: «اما با وجود شرایط سخت کرونا و تحریم‌ها کشور دچار فروپاشی اقتصادی[!!] نشد و ما باید برای مردم واقعیت‌ها را بگوییم. جناحی فکرکردن به اساس مردم‌سالاری و مبانی ارتباط بین مردم و حاکمیت لطمه می‌زند و متأسفانه برخی در رسانه ملی به این مسائل باور ندارند و گروه‌های دیگر که سعی می‌کنند این‌گونه القا کنند که دولت دزد و غارتگر است؛ اما این تصور‌گریبان همه را می‌گیرد.»
ابتکار گفته است: «آقای رئیس‌جمهور بارها به مسئله دولت پنهان[!!] اشاره کرده‌اند. دولت پنهان در اصطلاح بین‌المللی مجموعه‌ای است که قدرت دارد؛ ولی پاسخ‌گو نیست و شفاف هم نیست و سیاست‌ها و برنامه‌ها را می‌چیند. این ممکن است با شرایطی که کشور ما دارد، از بیرون اتفاق بیفتد و ممکن هم هست از داخل اتفاق بیفتد».
باید از خانم ابتکار پرسید که منشا ناامیدی وقتی از خود دولت ایران باشد چه باید کرد؟ وقتی عالی‌ترین مقام قوه مجریه در شرایط مذاکرات می‌گوید خزانه خالی است و یا مدعی می‌شود در یکی از استان‌ها فقط برای سه ماه گندم داریم!
موضوع فرافکنی هم در دولت تدبیر و امید به یک کار هر روزه تبدیل شده و آرزو به دل ملت ماند که یک بار یکی از مقام‌های دولتی یا شخص رئیس‌جمهور در یک مورد حتی مسئولیت شرایط فعلی جامعه را که حاصل مدیریت آنها است به عهده بگیرند؛ فرافکنی دولتی‌ها هم از «تقصیر دولت قبلی است» شروع شد و تا امروز که به «دولت پنهان» و «ترامپ» رسیده است.
اما عجیب‌تر از همه اینکه از دولتی با آن حجم ادعا به اینجا رسیده‌ایم. برای نمونه جهانگیری در رقابت‌های انتخاباتی 1396 که به عنوان نامزد پوششی روحانی (یا ضربه‌گیر) وارد شده بود مدعی شد که وضعیت اقتصادی را به جایی می‌رسانیم که دیگر شاهد هیچ کارتن‌خوابی نباشیم و حالا ابتکار می‌گوید همین که اقتصاد دچار فروپاشی نشده این هنر دولت تدبیر و امید است!
گلایه حامیان دولت از اظهارات روحانی درباره بورس
روزنامه ابتکار در یادداشتی با انتقاد از اظهارات اخیر رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه «بازار سرمایه را در همین دوران به اوج رساندیم» نوشت:«پس از وعده دولت بسیاری از مردم با هدف حفظ ارزش دارایی‌های‌شان‌، سرمایه‌های خردوکلان‌شان را وارد بورس کردند اما در پایان ناامیدی و بی‌اعتمادی نصیب‌شان شد».
در ادامه این مطلب آمده است:«مردادماه سال گذشته بود که شاخص کل بورس تهران از رکورد تاریخی 2 میلیون واحد عبور کرد و ثبت رکوردهای جدید سبب شد تا فعالان اقتصادی و حتی عامه مردم نگاه ویژه‌ای به این بازار داشته باشند. البته تنها شرایط خاص و ایده‌آل بازار سبب جذب سرمایه‌گذاران به این بازار نبود و تشویق مسئولان دولتی از رئیس‌جمهور گرفته تا وزیر اقتصاد نیز به نوبه خود تاثیر بسزایی در کوچ سرمایه‌گذاران به این بازار داشت».
ابتکار به نقل از یک کارشناس نوشت:«من گمان می‌کنم دولت به هنگام رشد باید عرضه را افزایش می‌داد که نتوانست این کار را انجام بدهد و بازار حباب‌گونه رشد را طی کرد. به هرحال دولت با انتشار اوراق بسیار زیادی منابع را از بازار بیرون کشید، به نوعی که بازار بورس این‌روزها بیشتر بازار بدهی است تا یک بازار سهام. با یک بررسی در روند بازار می‌بینیم که روند معاملات اوراق چند برابر معاملات سهام بوده و همین مسئله نشان می‌دهد که بازار ما بازار اوراق است نه سهام و به وجود آمدن چنین شرایطی کار دولت است».
لازم به ذکر است که ادعای روزنامه اصلاح‌طلب مبنی بر اینکه تصمیمات روحانی باعث «دود شدن سرمایه مردم» شد در حالی است که 8 سال از دولت مورد حمایت اصلاح‌طلبان گذشته و تنها یک ماه به انتخابات ریاست جمهوری مانده است.
دروغ تکراری مدعیان اصلاحات برای بزک برجام
روزنامه آرمان در مطلبی نوشت:«دولت روحانی تلاش کرد و موفق هم شد که ایران را از ماده 41 فصل هفتم منشور ملل متحد خارج کند ولی بالاخره با آمدن ترامپ کشور دوباره دچار مشکلات مضاعفی شد...در قضیه برجام علی لاریجانی به عنوان رئیس‌مجلس، حسن روحانی رئیس‌جمهور و اصلاح‌طلبانی که نماینده بودند از برجام دفاع کردند».
حامیان برجام تاکنون بارها مدعی شده‌اند که این توافق، سایه جنگ را از سر ایران دور کرد. برخلاف این ادعا، نه در گذشته و نه الان هیچ‌گاه ایران ذیل «کلیت» فصل هفت یا «ماده 42» فصل هفت که اجازه حمله نظامی را صادر می‌کند نبوده، بلکه تنها تفاوت گذشته با الان اینجاست که قبلاً ایران قرار داشتن ذیل ماده 41 فصل هفت و محدودیتهای اقتصادی آن را به رسمیت نمی‌شناخت ولی امروز به واسطه برجام و به دست خودمان به قرار گرفتن ذیل ماده 41 فصل هفت در قطعنامه 2231 اقرار کرده و به آن رسمیت هم داده‌ایم.
بزک‌کنندگان برجام در حالی دورشدن سایه جنگ را به عنوان دستاورد توافق هسته‌ای جا‌ می‌زنند که در زمان مذاکرات، لغو یکباره تحریم‌ها و گشایش اقتصادی به عنوان هدف اصلی توافق از سوی دولت و طیف اصلاحات بیان شده بود.
دورشدن سایه جنگ از کشور، مرهون اقتدار نظام و ایثار مدافعان حرم و حافظان امنیت است. برجام نه تنها سایه جنگ را از کشور دور نکرد، بلکه آمریکا و اروپا را در گستاخی علیه ایران ترغیب کرد.

لینک کوتاه:
https://www.specialnews.ir/Fa/News/667258/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

قیمت گوشی موبایل در بازار امروز

غرب‌گرایی یا شرق‌گرایی به روایت معاون سیاسی سپاه

مشاور رهبر انقلاب:‌ آمریکایی‌ها مجبورند به برجام بازگردند

واکنش یک نماینده به احتمال گران شدن بنزین

8 سخنرانی روحانی در سازمان ملل متحد | از ابراز علاقه‌مندی به سخنان اوباما تا نصیحت‌های برجامی

واکنش شریعتمداری به خبر تاسیس شبکه «آذربایجان اینترنشنال»

احمدی نژاد با اعضای دولت رئیسی دیدار دارد؟

طالبان به دنبال انرژی اتمی!

التماس آلمان به ایران برای شروع مذاکرات برجامی

روایت فضائلی از تعصب رهبرانقلاب به نام ایران

اکسیر موزیک بزرگترین سایت دانلود موسیقی

انتخاب قفل برقی مناسب برای اکسس کنترل

الهام چرخنده و مادر شوهر جدیدش

چهره خسته و بدون آرایش یکتا ناصر

آیا داعش و طالبان به جان هم می افتند؟

رئیسی: ایستادگی ملت من جواب داده و جواب خواهد داد/ ما به وعده‌های آمریکا اعتماد نداریم/ سلاح اتمی هیچ جایگاهی در دکترین دفاعی جمهوری اسلامی ندارد

تسلیت تلفنی سیدحسن خمینی به رضا کریمی

گزارش رئیسی از دستاوردهای سفرش به تاجیکستان و حضور در نشست سازمان شانگهای

رمزگشایی از کتاب «راز سر به مهر»؛ ناگفته هایی از مذاکرات هسته ای و برجامی - 20/ از رفتار عجیب حقوقدان ها و خاطره تلخ ظریف تا درز اطلاعات توسط برخی افراد برای تخریب مذاکره کنندگان و روایت سازی برای گاندو!

برای فرهنگ عجولانه تصمیم نگیرید!

عبور از دیوار تحریم‌ها برای اجاره VAR و میزبانی از کره‌جنوبی؟

بایدن: اگر ایران هم اقدام مشابه انجام دهد به برجام برمی‎گردیم

هشدار آلمان به ایران درباره توافق هسته ای: زمان رو به اتمام است

ویدئو / رئیسی: به وعده‌های دولت آمریکا اطمینان نداریم

ماموران «گروسی» جاسوسان سیا و موساد هستند

وزیر کشور: تردد شبانه فعلا برقرار است

دستگیری دو شرور مسلح پای بساط مواد مخدر

آخرین آمار ثبت‌نام دانش‌آموزان اعلام شد

باز شدن نوبت‌دهی واکسن کرونا برای افراد 17 سال به بالا

جدول زمان حضور دانش‌آموزان در «شاد» و «مدرسه تلویزیونی» منتشر شد

تعهدات بیمه‌ای زائران اربعین 1400 اعلام شد

دستگیری 500 نفر در مرز مهران به دلیل تردد غیرمجاز

آغاز واکسیناسیون بدون شرط سنی در سمنان

هتلی در کربلا دچار آتش‌سوزی شد

پلیس فتا: مراقب لینک‌های جعلی ثبت‌نام اربعین باشید

اجرای طرح واکسیناسیون معلولان و سالمندان در منازل

سارق سریالی دستگیر شد

گروگان‌گیری پسر 14 ساله در کرمان

خدمات نازایی و ناباروری تحت پوشش بیمه قرار گرفت

توصیه‌های مهم اورژانس به 60 هزار زائر ایرانی اربعین

توقیف 4 فروند شناور صیادی متخلف در بندر ماهشهر

حمله سگ به تکنسین اداره دامپزشکی شوشتر

سرپرست دانشگاه تهران منصوب شد

پرستار مدافع سلامت آسمانی شد

واکسیناسیون معلمان به کجا رسید؟

جزئیات کشته شدن دو کولبر ایرانی به دست ارتش هوایی ترکیه

سریال پایتخت ‌هفت ساخته نمی شود

درگذشت همزمان پدر و مادر آقای بازیگر بر اثر کرونا

مهم‌ترین مشکلات نظام بانکی ایران چیست؟

تثبیت دلار در کانال 27 هزار تومان؛ قیمت سکه‌های کوچک ریزش کرد

© - www.specialnews.ir . All Rights Reserved.