پیام ویژه

آخرين مطالب

تولید ناخاص داخلی چقدر رشد کرد؟ اقتصادي

تولید ناخاص داخلی چقدر رشد کرد؟
  بزرگنمايي:

پیام ویژه - باشگاه خبرنگاران /آمار‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد در سال 99 که کشور درگیر کرونا بوده است، تولید ناخالص داخلی بدون نفت به میزان 2.5 درصد رشد داشته است.
نماگرهای اقتصادی که از سوی بانک مرکزی منتشر شده است، حاوی نکات و آمارهایی است که وضعیت اقتصادی کشور را نسبت به سال 98 نشان می دهد. در این گزارش برخی از موارد قابل توجه در این نماگرها را توضیح می دهیم.
تولید ناخالص داخلی
تولید ناخالص داخلی به قیمت پایه در سال 99 نسبت به 98، 3.6 درصد رشد داشته است. میزان تولید ناخالص داخلی در سال 98 برابر با 613 هزار و 700 میلیارد تومان بوده که در سال 99 به 635 هزار و 900 میلیارد تومان می‌رسد.

پیام ویژه

تولید ناخالص داخلی بدون نفت نیز در سال 99، 2.5 درصد رشد داشته است. در سال 98 برابر با 536 هزار و 600 میلیارد تومان است که در سال بعد به 550 هزار و 100 میلیارد تومان افزایش می‌یابد.
عبدالمجید شیخی کارشناس اقتصادی در تحلیل رشد اقتصادی سال 99، اظهار کرد: در طول این دو سالی که قوه قضائیه وارد کارزار شده، این رشد نتیجه اقدامات قوه قضائیه است. گرچه در کنار آن بخش کشاورزی نیز رشد مثبتی داشته است.
او افزود: این امر نیز به علت سختکوشی کشاورزان و شرایط آب و هوایی خوب و مساعد سال گذشته یعنی سال 98 در کشور حاکم بود. در واقع ثمره سال آبی زارعی سال قبل از آن است که نتیجه اش را در سال 99 مشاهده کردیم. مثبت بودن رشد بخش صنعت، نتیجه اقدامات قوه قضائیه است.
صادرات و واردات
صادرات نفتی در سال 98، 29 هزار و 16 میلیون دلار بوده که در سال 99، به 29 هزار و 43 میلیون دلار افزایش پیدا می‌کند. اما صادرات غیر نفتی در سال 98، 30 هزار و 375 میلیون دلار است که در سال 99 به میزان 28 هزار و 805 میلیون دلار کاهش پیدا می‌کند.
واردات کشور نیز در سال 98 برابر با 52 هزار و 236 میلیون دلار بوده که در سال 99 به میزان 46 هزار و 612 میلیون دلار کاهش پیدا می کند.

پیام ویژه

شیخی در توضیح نوسانات صادارت و واردات بیان کرد: نوسانات صادرات به دلیل عدم ثبات در سیاست های تجارت خارجی دولت است. تنگنای ارزی کاهش صادارت می تواند روی کاهش واردات نیز اثر گذار باشد. یکی دیگر از آثار کاهش واردات، تامین داخلی محصولات مورد نیاز بوده است. به عنوان مثال، محصولات خانگی در این دو سه سال اخیر رشد خوبی داشته است.
او در ادامه تصریح کرد: این مورد نیز از آثار تحریم ها بوده است. بسیاری از سازندگان خارجی مانند سامسونگ، ال جی و ... بساط خود را از کشور جمع کردند و صنایع داخلی جایگزین آن شدند. اما نوسانات صادارات و واردات را عمدتا باید تحت تاثیر عدم ثبات سیاست های بازرگانی خارجی دولت تلقی کنیم.
پایه پولی و نقدینگی
پایه پولی کشور در سال 98 برابر با 352 هزار و 800 میلیارد تومان است که در سال بعد به 458 هزار و 800 میلیارد تومان می‌رسد؛ یعنی رشدی برابر با 30.1 درصد. نقدینگی نیز در سال 99 به میزان 40.6 درصد رشد داشته است. از 2 هزار و 472 میلیارد تومان به 3 هزار و 476 میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است.

پیام ویژه

بدهی بانک ها به بانک مرکزی
بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی نیز قابل توجه است. این بدهی به دو بخش بدهی بانک‌های تجاری و تخصصی تقسیم می‌شود. بدهی بانک‌های تجاری به بانک مرکزی در سال 97 نسبت به سال 98، منفی 29.6 درصد کاهش پیدا کرده است، اما در سال 99 نسبت به سال گذشته، 13.5 درصد افزایش پیدا می‌کند.
بدهی بانک‌های تخصصی نیز در سال 99 نسبت سال قبل به میزان منفی 4.6 درصد کاهش پیدا کرده است.
رشد 7 برابری نقدینگی در 8 سال گذشته
شیخی با اشاره به افزایش های گسترده پایه پولی و نقدینگی در سال گذشته اظهار کرد: دولت عظیم ترین بدهی ها را ایجاد کرده و تحویل دولت سیزدهم می دهد. در این هشت سال گذشته، حجم نقدینگی دست کم 7 برابر شده است. 
این کارشناس اقتصادی ادامه داد: بخشی از بدهی های دولت و پایه پولی و نقدینگی همین بدهی هایی است که دولت به بانک ها دارد و یا بانک مرکزی را وادار کرده که از بانک ها قرض کند. این اقدام خود را در رشد پایه پولی و نقدینگی نشان می دهد. 
او افزود: بانک ها نیز در افزایش نقدینگی شریک هستند و اضافه برداشت انجام داده اند. بانک ها نیز با افزایش بدهی خود از بانک مرکزی وام می گیرند و یا از ذخایر خود اضافه برداشت می کنند.
مجوزهای صادر شده واحدهای صنفی
تعداد مجوز‌های صادره واحد‌های صنفی در سال 98، 396 هزار و 86 بوده که در سال 99، به تعداد 623 هزار و 27 می‌رسد. یعنی در طول یکسال به میزان 57.3 درصد رشد داشته است.
شیخی در توضیح علت افزایش مجوزهای صادر شده در کشور در سال گذشته اظهار کرد: زمانی که دولت با تحریم ها مواجه شد. همچنین زمانی که دولت در ارتباطات خود با سایر کشورها با شکست مواجه شد و با پیگیری های دو ساله قوه قضادیه مواجه شد، تا حدودی صدور مجوزها تسهیل شد. این نیز از برکات تحریم است.
او در ادامه بیان کرد: زمانی که ما مشکل تامین یا انتقال ارزی داریم، راهی باقی نمی ماند به جز اینکه جایگزینی واردات را تشویق کنند. این عوامل دست به دست هم داده و باعث شده که فضای کسب و کار بهبود پیدا کند. منتهی صدور مجوز فقط بخشی از مشکلات را حل می کند. مشکل اصلی به بهره برداری رسیدن پروژه هاست. اگر آماری از نسبت پروژه های به بهره برداری رسیده به مجوزهای صادره منتشر شد و نشان دهنده رشد بود، آنوقت می توان گفت که بهبودی حاصل شده است.
شیخی تاکید کرد: بنابراین تا زمانی که مشخص نشود که چند درصد از آمار این مجوزها به نتیجه رسیده است، این آمار خیلی گویای نتیجه نیست. به نحوی فضای کسب و کار باز شده است. 

لینک کوتاه:
https://www.specialnews.ir/Fa/News/703171/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

ترمینال جدید فرودگاه کیش در شرف عملیاتی شدن

مالیات بر عایدی سرمایه راهی برای کنترل قیمت؟

عضو جامعه روحانیت مبارز: در کشور قحط الرجال نیست

پیام واشنگتن به رئیس‌جمهور بعدی ایران

صادرات لازمه بقا دامداران

طرح ترافیک از فردا در تهران اجرا می شود

میراث اقتصادی پر دردسر رئیس‌جمهور منتخب

قیمت امروز موبایل+ لیست قیمت

قیمت امروز دلار+ جزئیات

قیمت خودرو در دولت سیزدهم کاهشی می شود

توصیه‌های مهم به وزیر خارجه دولت رئیسی

بیماری بایدن جدی است؟

مگر به این راحتی می‌توان علیه رئیس جمهور اعلام جرم کرد؟

مشکلات خوزستان با وعده های وزیر نیرو رفع می شود؟

سلطان سیمان رونمایی می شود؟

بورس کالا راه حل جدید خانه دار شدن

قیمت خانه امروز 3تیر1400

رئیسی ایران و عربستان را آشتی می دهد؟

پیشبینی معاون وزیر درباره قیمت مسکن

رئیسی در دولتش از اصلاح‌طلبان استفاده نمی‌کند

جزییات وام 100 میلیون تومانی اشتغال

خانه‌های مهارت در مناطق مختلف سیستان‌ و بلوچستان راه‌اندازی می‌شود

اعضای محترم خیریه ها و تشکل های مردمی زنان و خانواده دعوت می شوند به تماشای 8 فیلم آموزشی و شرکت در یک مسابقه

تزریق سومین دوز واکسن کرونا در آمریکا و اعتراض به گذرنامه سلامت در فرانسه

ایران 50 برابر کره جنوبی کارخانه فولاد دارد، اما تولیدش یک سوم آنهاست!

برگزاری مسابقه خطبه غدیر خم در دانشگاه تهران

3 تالار پذیرایی در خراسان جنوبی پلمب شد

معرفی ورق استیل و قیمت بازار ایران و تولید کنندگان

ابتکار: تلاش برای تحقق عدالت جنسیتی/دولت آینده از «کمند» حمایت کند

ابداع یک مولکول مهندسی شده برای درمان انواع سرطان

قرارداد امارات با روسیه برای خرید بالگردهای جنگی

خلاصه پیگیری‌ها درباره طرح شفافیت آرای نمایندگان از زبان نماینده تهران

گزارش بدون سانسور جماران از جلسه جهانگیری با سران عشایر و نخبگان خوزستان + فیلم انتقادات به دولت و پاسخ های جهانگیری

صحبت های عبدالله روا در هشتمین روز قرنطینه در توکیو

فروغی اولین پاداش پای سکو را گرفت

جذب 330 فقره وام تسهیلات مسکن برای ایثارگران کهگیلویه

قویترین مردانی که "جان" را در برابر "کیان" در کفه ترازو نهاده اند

تحقیقات اردن درباره مرگ 2 بیمار بعد از قطعی برق/ تجمع خانواده‌های بیماران مقابل بیمارستان

ابتلای 407 نفر به کرونا ویروس و دو فوتی در لرستان

مشاهده گونه ای نادر از پرندگان پس از سالها در گیلان

تعطیلات 6 روزه پایتخت و گیر افتادن مازندران در برزخ دلتا کرونا!

شکست سنگین میرهاشم حسینی مقابل حریف ازبک

شرط موفقیت دولت جدید در انتخاب درست افراد است

20 هکتار از مراتع باجگیران طعمه حریق شد

5 کیلومتر از بزرگراه ارومیه_ سرو عید غدیرخم افتتاح می شود

رویداد فناورانه نوشت‌افزار برگزار می‌شود

امتیازات پروژه خط لوله فروش نفت از سواحل مکران از زبان حسین زهی

جهانگیری: خدمات مرحوم تابش برای اقشار محروم جامعه ماندگار است

خسارت طرح اینترنت مجلس برای کسب‌وکارها

روند کاهشی دمای هوا از چهارشنبه

© - www.specialnews.ir . All Rights Reserved.