پیام ویژه

آخرين مطالب

سرمقاله تعادل/ نوزاد توسعه و گروکشی‌های جناحی يادداشت

سرمقاله تعادل/ نوزاد توسعه و گروکشی‌های جناحی
  بزرگنمايي:

پیام ویژه - تعادل / « نوزاد توسعه و گروکشی‌های جناحی » عنوان سرمقاله روزنامه تعادل به قلم هادی حق‌شناس است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
در روزهای ابتدایی هفته که در آن قرار داریم، روز جهانی توسعه را پشت سر گذاشتیم. روزی که به بهانه آن کشورهای مختلف تلاش می‌کنند تا المان‌های موثر بر رشد و توسعه پایدار اقتصادی را مرور کنند و تلاش‌ها برای از میان برداشتن موانع توسعه را مورد توجه قرار دهند. در واقع در جوامع مختلف، نسبت خود با رشد و توسعه همه‌جانبه را تحلیل و بررسی می‌کنند و از دل روایت‌های م ختلف مرتبط با توسعه، تلاش می‌کنند مفهوم رشد و توسعه را غنای بیشتری بخشند. در همین ایام اقتصاد ایران شاهد اتفاقی بود که توجه تحلیلگران بخش توسعه را به خود جلب کرد. در شرایطی که نرخ ارز در کشور به دلیل کاهش انتظارات تورمی بعد از اخبار خوش از وین در حال کاهش بود، نوع خاصی از خبرسازی‌های رسانه‌ای در صداوسیما باعث شد تا این روند معکوس شود و روند کاهشی نرخ ارز، دوباره افزایشی شود و نوع خاصی از جهت‌گیری‌های سیاسی و جناحی که شاید یکی از ریشه‌های اصلی عدم تحقق کامل توسعه در کشورمان محسوب شود، نمایان شود. واقع آن است که انتظارات تورمی شاید یکی از مهم‌ترین مباحث اقتصادی است. انتظارات تورمی هم می‌تواند منجر به افزایش تورم و هم منجر به کاهش تورم شود. از سوی دیگر باید توجه داشت که به ‌طور کلی مهم‌ترین مولفه انتظارات در اقتصاد، اساسا بیشتر غیراقتصادی است تا اقتصادی. برای تبیین بیشتر موضوع باید گفت که طی 3 سال گذشته دو عامل در اقتصاد ایران، اخلال عمیقی ایجاد کرده‌اند. یکی عامل تحریم‌های اقتصادی و دیگری هم عامل کرونا است. برای تاثیر این عوامل باید تاثیر کرونا بر اقتصاد جهانی را بررسی کرد. بعد از چند دهه رشد، اقتصاد جهانی در سال میلادی گذشته به دلیل کرونا رشد اقتصادی منفی را تجربه کرد. این در حالی است که اقتصاد ایران جدای از کرونا با عامل دیگری چون تحریم‌های دامنه‌دار نیز روبه‌رو بوده است.
در این شرایط هر عاملی که منجر به پررنگ‌تر شدن تحریم یا کمرنگ شدن تحریم‌های اقتصادی شود بر متغیرهای کلان اقتصادی نیز اثرات مشخصی خواهد داشت. این روند به ویژه در خصوص اقتصاد ایران که به ‌شدت وابسته به نفت است، اثرات برجسته‌تری خواهد داشت. بیش از 5 دهه است که اقتصاد ایران نفتی است؛ هر چند ممکن است در برخی برهه‌ها درآمدهای نفتی کم یا زیاد شده باشد، اما این درآمدها همواره بخشی از متغیرهای اقتصادی را تحت تاثیر قرار داده است. حال بیایید به مقوله احیای برجام و احتمال برداشته شدن تحریم‌ها بازگردیم و اثرات این تحولات در بازارهای 5گانه کشور به خصوص بازار ارز بررسی کنیم. این یک واقعیت است که برگشت به برجام، یعنی دسترسی ایران به درآمدهای ارزی، یعنی عادی شدن روند تجارت کشور، یعنی اینکه صادرات و واردات کشور به روال عادی باز خواهد گشت. یعنی هزینه انتقال یک کانتینر که از کشورهای جنوب شرقی به بنادر ایران می‌آید، حداقل تا سه برابر کاهش پیدا می‌کند. مجموعه این عوامل یعنی کم شدن هزینه‌ها و کم شدن تقاضای عمومی کشور برای مصرف دلار. طبیعی است اگر امروز امریکا به برجام بازگردد، هم منابع مسدودی کشور آزاد می‌شود، هم اینکه جریانات سوداگر و دلالیسم موجود در بازار ارزی کشور محدودتر خواهد شد. 
بنابراین ناگفته پیداست، عادی شدن تجارت خارجی ایران از آنجا که همراه با کاهش قیمت هزینه‌های تجارت است و طبیعتا این کاهش هزینه‌های تجاری قیمت تمام شده کالا و خدمات را در کشور کاهش می‌دهد، روا نیست که بخشی از جریانات سیاسی با هدف رسیدن به دستاوردهای تبلیغاتی و جناحی، این روند کاهش و تعدیل قیمت‌ها را از طریق خبرسازی‌های کذب متوقف کنند. با نزدیک شدن به انتخابات ریاست‌جمهوری، شاخص‌های کلان اقتصادی کشور حتما به کانون مناظرات بدل می‌شوند. در مناظراتی که قرار است به زودی پخش شود، حتما شاخص فلاکت یکی از نکات محوری است. 
مشخص است در تحلیل‌ها باید حساب شاخص‌های اقتصادی در سال96 را با وضعیت کلان اقتصاد کشور در سال99 جدا دانست. اقتصاد ایران از سال 98 به بعد با دو مشکل بنیادین تحریم‌های اقتصادی و کرونا روبه رو بوده است. بدون مورد توجه قرار دادن این متغیرها هر تحلیلی از استناد و منطق لازم تهی خواهد بود. تا زمانی که ساختار توسعه کشور و الگوهای رشد کشور به چالش‌های سیاسی و جناحی گره بخورند، زیان آن به ضرر توسعه اقتصاد ایران خواهد بود.
چنانچه اقتصاد ایران می‌توانست چشم‌انداز 20 ساله، یا برنامه‌های توسعه 5 ساله را به عنوان بخش‌هایی مشترک از یک هدف عالی مورد توجه قرار بدهد، شرایط اقتصادی کشور به مراتب در وضعیت مطلوب‌تری قرار داشت. به عنوان نمونه پیوستن اقتصاد ایران به FATF ضرورتی است که جدا از مسائل سیاسی و جناحی یک ضرورت اقتصادی و تجارت خارجی است. حتی اگر برجام احیا شود، اما پیوستن به FATF صورت نگیرد، ایران دستاوردهای مناسب اقتصادی نخواهد داشت. هر اندازه که این موضوع به تعویق بیفتد، ضرر آن بیشتر نصیب اقتصاد کشور و معیشت مردم خواهد شد. گره زدن یک چنین موضوعاتی به مسائل سیاسی و جناحی، منافع ملی کشور را پایمال می‌کند و روند توسعه کشور را به تعویق می‌اندازد. بنابراین مجموعه فعالان سیاسی و انتخاباتی کشور باید بر الگوی توسعه کشور به عنوان امری کلان به توافق برسند و تلاش کنند، نوزاد توسعه را از گزند و طناب‌کشی‌های سیاسی و تبلیغاتی دور نگه دارند. بررسی مسیر توسعه در کشورهای مختلف نشان می‌دهد، بدون دستیابی به یک چنین الگویی کشورها قادر به درک امر توسعه و دستیابی به کرانه‌های رشد پایدار و همه‌جانبه نخواهند بود.

لینک کوتاه:
https://www.specialnews.ir/Fa/News/657211/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

نامه همتی برای افزایش قیمت بنزین

فلسطین: سیاست‌های دولت بنت بدتر از دولت‌های قبل نباشد، بهتر هم نیست

ویدئو / واکسن‌ها با کرونا چه کردند؟

طب انتقال خون در ایران مغفول مانده است

آمریکا نیامده دبه کرد!

فریادهای خاموش شده در رودخانه‌های خروشان

بایدن: دوستی بهتر از آمریکا برای اسرائیل وجود ندارد/ بنت: بایدن "دوست بزرگ دولت اسرائیل" است

تعهد بایدن برای تعمیق همکاری میان آمریکا و اسرائیل/ بنت: بایدن "دوست بزرگ دولت اسرائیل" است

غایبان سرشناس در لیگ برتر فوتسال

داوری یک شیرازی در مسابقه بین‌المللی کارتون سوریه

اینفوگرافیک / کرونا چه تاثیری بر گردشگری جهان گذاشته است؟

بیش از 6000 اشتراک رایگان گاز به مددجویان فارس واگذار شد

موسوی: شرکت نکردن در انتخابات به نفع هیچ کسی نیست

پایش تخلفات و جرایم انتخاباتی /تبلیغات پیش از موعد بیشترین تخلف

پایش مستمر جرائم انتخاباتی /تبلیغات پیش از موعد بیشترین تخلف

سلیمی: حضور تک تک افراد جامعه در پای صندوق رأی ضروری است

قدیمی‌ترین بیمارستان ایران و چند درخواست اساسی از شورای شهر ششم

تاثیر مراقبت کانگورویی و ماساژ در نوزادان نارس

عضو مجلس خبرگان: قهر مردم قهر خداست

همتی: رقیبی جدی در میان 6 نامزد موجود ندارم

همتی: رقیبی جدی در میان 6 نامزد موجود ندارم

کنایه نیش‌دار نماینده مجلس به روحانی

سفیر جدید ایران استوار نامه خود را به بشار اسد تحویل داد

توجه دولت سیزدهم به کاهش "کودک همسری"/لزوم شناخت ماهیت طوایفی که کودک همسری در آنها رواج دارد

دعوت به سراب فریبنده عدالت اجتماعی در انتخابات 1400

پشت پرده ردصلاحیت آیت الله هاشمی فاش شد/ اظهارات وزیر پیشین اطلاعات

ادامه کشتار هدفمند غیرنظامیان قوم هزاره در غرب شهر کابل

ادامه کشتار هدفمند غیرنظامیان قوم هزاره در غرب شهر کابل

نماد فاجعه دموکراسی

ابراهیم‌زاده: اسکوچیچ سیر صعودی خوبی را طی کرده است/ بازیکنان ایران را باور داشته باشیم

تقویت همبستگی داخلی لازمه سیاست خارجی قوی در دولت آینده است

سخنرانی رهبر معظم انقلاب پیش از انتخابات 1400

«مصلحت نظام» و ردصلاحیت هاشمی؟! سخنگوی شورای نگهبان پاسخگو باشد

چرا ادعای قاضی زاده هاشمی علیه ظریف بی اساس است؟/ تصاویر گویاست

کدخدایی در سال 1397: ساده‌انگارانه است فرض کنیم مقامی به شورای نگهبان می‌آید و می‌گوید ایشان رأی می‌آورد و شورای نگهبان هم او را ردصلاحیت کند/ در این صورت اصلاً شورای نگهبان نداریم

گروه هفت درباره برجام بیانیه صادر کرد

واکنش دستیار وزیر اطلاعات به ادعای احمدی‌نژاد

اخبار داغ انتخابات/ عکسِ برعکس از مناظره!

بررسی ارتباط احتمالی سرطان پروستات با یک اختلال روانی

خودکشی کارگر معدن در سیرجان

موتور کلانتری راز پلیدانه‌ای داشت

دستگیری قمه‌کش‌های بازار آهن

مشاهده گونه جانوری «روباه ترکمن» بعد از 30 سال

سرپرست حجاج ایرانی: ایران امسال حاجی ندارد

عاملان آدم‌ربایی به دام افتادند

تعمیرکار موبایل «اخاذ» از آب درآمد

جنازه پیرمرد روستایی گمشده پیدا شد

تندیس نصب شده از شهیده نرجس خانعلی‌زاده در میدان شهر کلاچای گیلان

ضریح منور رضوی غبار روبی ‌شد

زنده‌گیری مار 4 متری در زنجان

© - www.specialnews.ir . All Rights Reserved.