پیام ویژه

آخرين مطالب

سرمقاله کیهان/ بایدنی کردن اقتصاد نمایش سراب غربگراها يادداشت

سرمقاله کیهان/ بایدنی کردن اقتصاد نمایش سراب غربگراها
  بزرگنمايي:

پیام ویژه - کیهان / « بایدنی کردن اقتصاد نمایش سراب غربگراها » عنوان یادداشت روز در روزنامه کیهان به قلم کمال احمدی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
«دولت جدید آمریکا خودش شرایط را به سمت قواعد باز خواهد گرداند. بایدن قول داده به توافق برگردد. بایدن و هریس گفته‌اند به برجام برمی‌گردیم. پیروزی بایدن می‌تواند شوکی را به خریداران بازار ارز وارد کند و مانند قطعنامه ‌598 عمل کند که سبب نصف شدن قیمت ارز و سکه در روز انتشار خبر شد. با آمدن بایدن وضعیت اقتصادی ایران بهبود پیدا می‌کند. و...»
اینها بخشی از گفته‌های مسئولان و حامیان دولت تدبیر و امید طی هفته‌های اخیر است که برخلاف ژست قبلی‌شان که مدعی بودند فرقی بین بایدن و ترامپ نیست، از روی کار آمدن بایدن ذوق‌زده شده‌اند، این ذوق‌زدگی حتی در برخی از مسئولان دولت آن قدر عیان و آشکار شده که عنان از کف داده و قید حفظ ظاهر را هم زده و پیشاپیش به استقبال انتخاب احتمالی نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران رفته‌اند! حسام‌الدین آشنا مشاور رئیس‌جمهور در توئیتی نوشته«انتخاب احتمالی «رابرت مالی» حامل پیامی روشن در مورد یک رویکرد کارآمد برای حل سریع و موثر مناقشه است.»
متاسفانه جریان غربگرا که چیزی جز برجام خسارت‌بار در کارنامه هشت‌ساله‌اش نیست با این حرف‌ها می‌کوشد مثل 5 سال پیش(قبل از توافق برجام) زلف اقتصاد کشور را به دُم آمریکا گره بزند. این در حالی است که تجربه همین دولت تدبیر و امید نشان داده عایدی این حرف‌های متوهمانه چیزی جز معطلی، رکود و خسران بیشتر برای اقتصاد و معیشت مردم نیست.
به طور مثال در سال‌های 93 و 94 که تمام همّ و غم جریان مذکور صرف رسیدن به توافق برجام می‌شد و توان داخلی برای خنثی‌سازی تحریم‌ها به ورطه فراموشی سپرده شده بود بیش از 10هزار واحد تولیدی - به گفته وزیر وقت صمت در دولت یازدهم- تعطیل یا نیمه‌تعطیل شد و بنگاه‌های مشهور اقتصادی نظیر «ارج»، «آزمایش»، «داروگر»، «روغن جهان» و... که روزگاری جزو برترین واحدهای تولیدی ما بودند به خاک سیاه نشستند و قفل تعطیلی بر درب آنها زده شد. در آن سال‌ها رکود آن‌قدر شدت گرفت که دولت مجبور شد برای اندک رونق واحدهای تولیدی، بسته‌های خروج از رکود طراحی کند و کارت‌های اعتباری و تسهیلات تشویقی 10 میلیون تومانی برای خرید لوازم خانگی و خودرو به مردم بدهد هر چند که این کارت‌ها و تسهیلات هم گره‌ای از رکود را باز نکرد و نهایتا هم هیچ گزارشی از میزان پرداخت آنها به مردم داده نشد. 
البته این خسارت شرطی کردن اقتصاد فقط به دوره قبل از برجام محدود نشد بلکه پس از حصول توافق کذایی باز هم این ماجرای تلخ با گستره بیشتری ادامه یافت تا جایی که تعدادی از اعضای اتاق بازرگانی که شاید از حامیان برجام هم بودند با گلایه از دولت اعلام کردند رفت و آمد هیئت‌های خارجی به ایران در پسابرجام فقط در حد گشت و گذار بوده و آورده‌ای برای نظام اقتصادی کشور نداشته است. حتی رئیس‌کل وقت بانک مرکزی (ولی‌الله سیف) که حامی دوآتشه برجام بود پس از گذشت چند ماه از آن اذعان کرد که دستاورد این توافق برای ایران «تقریبا هیچ» بوده است. تولیدکنندگان داخلی که تا روز توافق خسارت‌بار به دلیل وعده‌های برجامیون تمام مشکلات پیش از آن را تحمل کرده بودند به یکباره دیدند در پسابرجام نتیجه آن همه وعده سرکاری فقط افزایش واردات بی‌رویه کالاهایی بوده که خودشان بهتر از آن را تولید کرده‌اند. آمارهای بانک مرکزی در سال 96 به خوبی این واقعیت تلخ را برملا کرد؛ در آن سال میزان کل واردات کشور (واردات گمرکی، غیرگمرکی و خدمات) به 93/8 میلیارد دلار رسید که نسبت به سال قبل از اجرای برجام (1394) 20 میلیارد دلار بیشتر شده بود. همچنین بدهی خارجی ایران در ابتدای دی 1394 یعنی قبل از اجرای برجام، 5 میلیارد و 675 میلیون دلار بود. اما در پایان سال 1396 به 10 میلیارد و 910 میلیون دلار افزایش یافت. یعنی در مدت 2 سال و سه ماه از اجرای برجام، ایران از لحاظ بدهی خارجی، 92 درصد مقروض‌تر شد.
 قصه زیان‌های اقتصاد ما به همین موارد هم محدود نشد بلکه به بخش‌هایی همچون صنعت نفت و خودرو هم لطمات شدیدی وارد آمد؛ شرکت نفتی توتال که با فرش قرمز وزیر نفت و دوستانش و با وجود سوءسابقه قبلی، وعده عملیاتی کردن پروژه فاز 11پارس جنوبی را داده بود پس از اینکه اطلاعات میادین مشترک نفتی ما را سرقت کرد بدون پرداخت هیچ جریمه‌ای به بهانه ترس از آمریکا از ایران خارج شد. شرکت‌های فرانسوی پژو و رنو هم مثل توتال صنعت خودروی ما را سر کار گذاشتند و تعهداتشان را نیمه‌کاره رها کرده و رفتند.ماجرا وقتی دردناک‌تر شد که سفره مردم به بهانه گرانی‌های مداوم نرخ ارز روزبه‌روز کوچک‌تر شد، قیمت کالاهای اساسی بعضا تا 300 درصد بالا رفت؛ تخم‌مرغ دانه‌ای 2 هزار تومان، گوشت کیلویی 120هزار تومان و... 
با وجود این همه خسارت، باز هم جریان غربگرا سرعقل نیامد و کشور را معطل اینستکس اروپا، سفر شینزو آبه و در نهایت هم پیروزی بایدن کرد تا شاید به امید این سراب‌ها «هفته‌های خوشی پیش روی مردم باشد». آنها حتی به دروغ در محافل خصوصی مدعی شدند مجوز مذاکره با بایدن را هم گرفته‌اند و از سویی هم علت اصلی گرانی‌ها را، افزایش نرخ ارز پس از خروج ترامپ از برجام جا زدند و وعده دادند با روی کار آمدن بایدن و بازگشت او به برجام نرخ ارز هم به زیر 15هزار تومان می‌رسد و طبیعتا قیمت کالاها هم کاهش خواهد یافت اما برداشتی غلط و خیالی باطل بود.
چرا که همین امید‌های واهی سبب شد طی هفته‌های اخیر و پس از پیروزی بایدن و با وجود کاهش نرخ ارز باز هم قیمت کالاها و اجناس مورد نیاز مردم بالاتر برود مثل گوشت که 10 درصد گران شد، شکر قیمت جدیدی پیدا کرد، سیمان دو برابر قیمت چندماه پیش شد و... 
البته زیان دهها هزار میلیارد تومانی میلیون‌ها سهامدار بورسی را هم باید به جمع خسارت‌های بایدنی کردن اقتصاد اضافه کرد. اغلب این سهامداران امسال به دعوت دولتی‌ها، سرمایه‌های خردشان را به بورس آوردند تا بلکه اندک سودی از این ناحیه نصیب آنان شود. اما ناگهان دیدند نه تنها از سود خبری نیست بلکه چون غربگراها آینده بورس را به انتخابات آمریکا پیوند زده بودند لذا از 6 ماه پیش روند آب شدن سرمایه‌شان را در بازار سهام به تماشا نشستند و تا همین اواخر بیش از 40درصد در زیان قرار گرفتند.
نکات فوق نشان می‌دهد تنها هنر جریان غربگرا حداقل در هفت سال و نیم اخیر در عرصه اقتصاد چیزی جز کوچک کردن کیک اقتصاد، آب کردن سرمایه‌های مردم، افزایش تورم و تعمیق رکود نبوده است گرچه اینها نتیجه طبیعی شرطی‌سازی اقتصاد است. ‌ای کاش مسئولان قوه مجریه برای یک بار هم که شده از این تجربه‌های تلخ درس عبرت می‌گرفتند و به جای دل‌بستن به خارج به تقویت عوامل داخلی اقتصاد همچون تسهیل صدور مجوز‌های کسب و کار، راه‌اندازی کامل و نه نمایشی سامانه جامع تجارت، حذف بخشنامه‌های شبانه و ناگهانی برای صادرات و... همت می‌کردند. بارها بسیاری از تولیدکنندگان فریاد زدند 20 تا 30 درصد مشکلات ناشی از تحریم‌های بیرونی است و 70 درصد مشکلات به سوءمدیریت داخلی برمی‌گردد چرا دولت به این امر توجه نمی‌کند؟ بارها کارشناسان دلسوز اعلام کردند که با شناسنامه‌دار کردن همه تراکنش‌های بانکی و تلفیق بانک‌های اطلاعاتی موجود، می‌توان از حدود 100 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی ثروتمندان جلوگیری و کسری بودجه موجود را جبران کرد، چرا این کار صورت نگرفت؟ چرا قانون مالیات بر عایدی سرمایه اجرا نشد تا تقاضای سوداگری از بازار‌های خودرو، مسکن، طلا و ارز بیرون رفته و سرمایه‌های مردم به‌ جای سوداگری‌های ضدتولیدی، به‌سوی تولید هدایت شود؟

لینک کوتاه:
https://www.specialnews.ir/Fa/News/558459/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فقط یک میلیارد از 2 هزار میلیارد!

صدای انفجار نزدیک پایگاه عین الاسد ناشی از تمرینات نظامی بوده است

تمام خانواده دوچرخه‌سواری را رد صلاحیت کردند اما رئیس هیات ووشو تائید شد!

اینفوگرافیک / روش‌های خانگی برای کاهش خشکی پوست

آل‌محمد: سازمان‌های دولتی خطرات ناشی‌از شیوع کرونا را اطلاع‌رسانی کنند

دلیل دوز استنشاقی واکسن کووپارس

چگونگی پذیرش بیمار در بیمارستان‌های دولتی با حذف دفترچه بیمه تامین اجتماعی

اولین اقدام لاپورتا در بارسلونا

اجرای مکان‌یابی مدارس از ابتدای سال 1400+ مزایای این طرح

دبیر فدراسیون شنا: 5 شانس کسب سهمیه المپیک داریم

امکان نظامی‌گری وجود ندارد/ ورود سازمانی نظامیان به انتخابات منع شده است

چگونه از آلودگی تخم مرغ جلوگیری کنیم

چرا سفر با وسایل حمل‌ونقل عمومی آزاد است؟

دلایل طلاق در دوران میانسالی

قصه ساختار معیوب و غصه دردناک تیم‌های خصوصی در فوتبال ایران

کوچکی‌نژاد: عملکرد کاندیداها و احزاب بر جلب مشارکت مردم در انتخابات اثرگذار است

نماینده اهواز: فولاد می‌تواند الگوی سایر باشگاه‌ها باشد

افراد وظیفه شناس عمر طولانی تری دارند

پیش‌بینی حمله ملخ‌ها به خوزستان در هفته‌های آینده

اهوازی‌ها دو هفته آخر سال، خودشان را قرنطینه کنند

ابتلای تاکنون 70 نفر از پرسنل اورژانس علوم پزشکی اهواز به کرونا

برخورد جدی با متخلفان قاچاق و فروش حیات وحش در آستانه نوروز

داماد فرار کرد و یکی از مدعوین فوراً داماد شد!

بلعیده شدن کودک 8 ساله اندونزیایی و شکافتن شکم کروکدیل!(+16)

حمید صفت بازداشت شد

بودجه سال آینده شهر قم با 3هزار و 61 میلیارد تومان بسته شد

افزایش 45 میلیاردی بودجه قم در سال 1400

اینتر برای شکست آتالانتا به زحمت افتاد

ایران و آمریکا برای مدیریت تنش‌های احتمالی سازوکاری ایجاد کنند

صعود مجدد دلار در بازارهای جهانی

رکوردشکنی بورس آلمان/ صعود بورس های مهم غربی

ادامه روند صعودی بیتکوین/ روز خوب چین لینک

"با مسکن ملی حاتم‌بخشی نمی‌کنیم"!

رییس بورس استانبول استعفا کرد

یوونتوس - پورتو/ یاران طارمی در تورین شگفتی‌ساز می‌شوند؟

ایلان ماسک 27 میلیارد دلار از ثروتش را از دست داد!

این خاطره تا آخر عمر با من است...

فرشاد فرجی در آستانه توافق با پرسپولیس

شهادت سرباز وظیفه در هنگ مرزی ارومیه

روزانه از سراسر کشور تماس‌های متعددی جهت دریافت برگه تردد دارم

تجاری‌سازی یکی از چالش‌های شرکت‌های دانش بنیان است

وجود 500 هزار هکتار منطقه تحت مدیریت و شکار صید ممنوع در لرستان

توسعه 80 درصدی شبکه VDSL در لرستان

درختی که باید هوایش را داشته باشیم

پس از کرونا دچار تپش قلب شدید به پزشک متخصص قلب و عروق مراجعه کنید

آیا معجزه کودهای رهش کنترل را می‌دانید؟

فعالیت 117 گروه پرورشی و فرهنگی در فضای مجازی

با کمبود فوق تخصص ریه و غدد در لرستان مواجه‌ایم

تولید سالانه 14 هزار تُن گیاه دارویی در لرستان

13 شرکت دانش‌بنیان و خلاق تحت حمایت جهاد دانشگاهی لرستان هستند