پیام ویژه

آخرين مطالب

چرا توافق با آژانس شکل گرفت؟ گزارش

چرا توافق با آژانس شکل گرفت؟
  بزرگنمايي:

پیام ویژه - فرارو /متن پیش رو در فرارو منتشر شده و انتشار آن به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
به گفته وزیر امور خارجه، از 27 بهمن ماه به صورت رسمی به‌آژانس اعلام شد که از صبح پنجم اسفند قانون اقدام راهبردی اجرا خواهد شد. به این ترتیب ایران از صبح روز سه‌شنبه اجرای فعالیت داوطلبانه خود را در توافق برجام از جمله اجرای پروتکل الحاقی را متوقف کرده است.
مجلس شورای اسلامی 11 آذرماه گذشته با تصویب قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها دولت را مکلف کرد که در صورت ادامه تحریم‌های آمریکا، همکاری با آژانس را محدود کرده و گام‌های بیشتری را در خصوص کاهش تعهداتش ذیل برجام بردارد. بر اساس ماده 6، «دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است بر اساس بند‌های 36 و 37 برجام، ظرف مدت 2 ماه از تصویب این قانون، دسترسی‌های نظارتی فراتر از پروتکل الحاقی بر اساس برجام را متوقف کند.»
در همین راستا ایران برای اینکه بتواند همچنان مسیر دیپلماسی را باز بگذارد، با گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به یک توافق کوتاه مدت سه ماهه دست یافت. محمد جواد ظریف درباره این توافق گفت: «آقای گروسی به ایران آمد تا ترتیباتی را جهت اجرای قانون داشته باشیم؛ به توافقاتی در این رابطه رسیدیم و اصل این توافق بر این است که نوار‌هایی که از برنامه‌های هسته‌ای ما ضبط می‌شوند که هیچ گاه به صورت زنده به آژانس ارائه نمی‌شد بلکه به طور روزانه و هفتگی ارائه می‌شد. این نوار‌ها از این به بعد نگهداری می‌شود و در اختیار آژانس قرار نمی‌گیرد؛ البته اجرای پادمان ادامه پیدا می‌کند.»
ظریف تاکید کرد: "پادمان تعهد جمهوری اسلامی ایران است و مصوبه اخیر مجلس هم اجازه همکاری بیش از پادمان را هم به ما نمی‌دهد و این به آن معناست که همکاری ما با آژانس ادامه پیدا می‌کند. "
هرچند که مجلس مخالف توافق ایران و آژانس بود، اما این توافق به تصویب شورای عالی امنیت ملی رسیده است. محمد باقر قالیباف رییس مجلس، کمیته حل اختلاف با دولت ایجاد کرده و مجتبی ذوالنوری و فریدون عباسی روسای کمیسیون‌های سیاست خارجی و انرژی را مسئول رایزنی با دولت در این باره کرده است.
رئیس مجلس از ذوالنوری و عباسی خواسته است، درباره اجرای ماده 6 قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها (مربوط به توقف اجرای پروتکل الحاقی) با جلب نظر اعضای دو کمیسیون و با محوریت دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی در تعامل با دولت از جمله، سازمان انرژی اتمی و وزارت خارجه، موضوع را به سرعت پیگیری کنند. قالیباف همچنین خاطرنشان کرد که گزارش نتیجه این اقدامات و رایزنی‌ها در اسرع وقت به وی و صحن مجلس ارائه شود.
توافق با آژانس چگونه شکل گرفت؟
حشمت‌الله فلاحت‌پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم در گفتگو با فرارو با اشاره به اینکه در قانون مسابقه مجلس پیرامون موضوع هسته‌ای باید واقع‌گرایانه نگاه کرد، اظهارداشت: به اعتقاد بنده اگر بخواهیم با هیچ پیش‌داوری به این مصوبه مجلس نگاه کنیم، باید این مسئله اجرایی شود، هرچند که بنده مخالف این قانون مجلس بودم و معتقدم برجام تنها ابزاری است که می‌تواند تحریم‌ها را رفع کند، اما حال که مهلت مجلس در مورد توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی به پایان رسیده، در این زمینه باید قانون اجرا شود.
وی افزود: در آستانه پایان این ضرب‌الاجل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران آمد و طبق توافقی که با دولت به دست آورد با استفاده از قوانین داخلی به نوعی توانست دست پر از ایران برود و گروسی نیز در این زمینه راضی بود، بر اساس این توافق طی سه ماه آینده دوربین‌های سایت‌های هسته‌ای تمام فعالیت‌ها را ثبت خواهند کرد، اما بازرسان آژانس اجازه ورود به سایت و تاسیسات هسته‌ای ایران را نخواهند داشت.
فلاحت‌پیشه اضافه کرد: به هرحال ضرب الاجل مجلس به اتمام رسید، اما نکته منفی این موضوع، بی اعتنایی دولت آمریکا به این موضوع است، هر چند که آن‌ها در خلوت خود با این موضوع در چالش هستند، از سوی دیگر این توافق حاصل عمق روابط سنتی ایران و آژانس است، زیرا که ایران مقصد اصلی بازرسان آژاس بوده، اما حال که دولت و مجلس به یک مفاهمه رسیده اند، در این رابطه، بنده معتقد هستم، اگر آمریکایی‌ها همین بی اعتنایی را ادامه بدهند، هیچگونه تغییری در وضعیت برجام و رفع تحریم‌ها رخ نخواهد داد.
این استاد دانشگاه اضافه کرد: به صورت منطقی باید اجرای پروتکل الحاقی ما به ازای بیرونی برای کشور داشته باشد یعنی عملاً تحریم‌ها برداشته شود و فشار‌ها بسیار کم شود، اما در میدان عمل چنین اتفاقی رخ نداده است، در این رابطه اشتباه مشترک بایدن و ترامپ این است که به ایران به دیده یک هدف و شکار نگاه می‌کنند که این موضوع نشان می‌دهد که آن‌ها درک صحیحی از وضعیت ندارند، در این زمینه باید آمریکایی‌ها قبول کنند که ایران یک بازیگر توانمند در منطقه و نظام بین الملل است.
بایدن از تحریم‌های ترامپ سوء استفاده می‌کند
وی با بیان اینکه بایدن و دولت او در این زمینه دچار یک بی اخلاقی دیپلماتیک شده اند، یادآور شد: در این رابطه من شما را ارجاع می‌دهم به مصاحبه رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران که در آن زمان اعلام کرده بود ترامپ در خصوص خروج از برجام و وضع تحریم‌های حداکثری اشتباه بزرگی را مرتکب شده است، او همچنین اذعان داشت که من با تمام نامزد‌های دموکرات که رقیب ترامپ بودند صحبت کردم و آن‌ها همگی بازگشت به برجام را جزء اولین اقدامات خود خواهند داشت، در صورتی که بتوانند ترامپ را شکست دهند.
فلاحت‌پیشه گفت: به اعتقاد بنده، دولت و مجلس نباید، به امید اینکه طی سه ماه آینده آمریکا قدمی را بر خواهد داشت، صبر کنند، بلکه باید در این فرجه زمانی ضرب الاجل‌هایی را در نظر بگیرند و در صورتی که آمریکا اقدام عملی انجام نداد، گام‌هایی را بردارند، به نظر می‌رسد، اگر وضعیت به همین منوال پیش رود، آمریکا کاری نمی کند و وضعیت الان و سه ماه آینده نیز هیج فرقی نخواهد کرد، دولت بایدن می‌خواهد زمان بخرد، اما در این بین ایران با این گام‌هایی که در حال برداشتن است، دیگر اجازه نمی‌دهد که به همین راحتی طرف مقابل زمان بخرد، بدون اینکه به تعهدات خود عمل کند و توقع داشته باشد، ایران باید به هرآنچه متعهد شده عمل کند.
این نماینده اسبق مجلس تصریح کرد: حالا خود بایدن در یک عمل خلافکارانه، می‌خواهد از تحریم‌های حداکثری که ترامپ بر علیه ایران وضع کرده، استفاده کند و با وارد آوردن فشار بیشتر به ایران، امتیازات فراوانی را از ایران بگیرد، که این بر خلاف گفته‌هایی است که او و تیمش در قبل از به قدرت رسیدن مطرح می‌کردند.
فلاحت پیشه همچنین با اشاره به اینکه خروج NPT به هیچ عنوان مطرح نیست، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه ایران یکی از اعضای این معاهده بین المللی قلمداد می‌شود، به اعتقاد بنده عضویت ایران در NPT هیچ‌گونه خللی به فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان وارد نمی‌کند، زیرا که بر اساس NPT ایران می‌تواند به فعالیت صلح آمیز هسته‌ای خود و استفاده از فناوری‌های نوین در این حوزه ادامه دهد

لینک کوتاه:
https://www.specialnews.ir/Fa/News/589429/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

پاسخ روسیه به پیشنهاد مذاکره آمریکا

جزئیات آتش زدن کمپ ترک اعتیاد تهران از سوی معتادان

اشاره سگا به ساخت دنباله‌ بازی Judgment

تلاش هلال احمر برای تهیه واکسن کرونا از هند، چین و روسیه

نخاله‌های ساختمانی، پسماندهای فراموش شده

پتنت جدید سامسونگ؛ دستگاه تاشدنی با سه نمایشگر و S Pen آهنربایی

ادعای "رجا" درباره عقب‌نشینی عراقچی در وین

فراخوان واکسیناسیون بیماران سرطانی خوزستان / آغاز ثبت‌نام عمومی افراد بالای 80 سال

کشف سوخت و پول قاچاق توسط مرزبانان تایباد

مهدی کروبی مجددا در بیمارستان بستری شد + عکس اختصاصی از وی در بیمارستان

رمضان، ماه خودسازی...

چرا «مجمع تشخیص» گره کور FATF را باز نمی‌کند؟

ترکیب پرسپولیس برای دیدار برابر گوا مشخص شد

برتری یک نیمه‌ای تراکتور برابر نیروی هوایی عراق

خطر ترویج مسائل ضداخلاقی در کشورهای اسلامی

تامین و توزیع کالاهای اساسی در لرستان بدون مشکل

تمدید‍ آغاز زمان فعالیت دستگاه‌های اجرایی لرستان از ساعت 9

تأثیر نسبت مرگ‌های تجمعی به دلیل کرونا به کل مرگ‌ها

درخواست از وزارت امورخارجه برای شکستن سکوت 8 ساله

سهراب مرادی نایب قهرمان آسیا شد اما از المپیک بازماند!

سهراب مرادی نایب قهرمان آسیا شد اما شانسش برای المپیک کم شد

حاج اژدر محمدی دوست به همرزمان شهیدش پیوست

امسال قطعی برق خواهیم داشت؟

دیگر بیت کوین نخریم؟

غرق شدن نوجوان 17 ساله در حوضچه آبشار

خبر بد برای طرفداران بازی Call of Duty 2021

رای الیوم: اتفاقات غافلگیرکننده‌ ای در راه است

ریگی: نباید مقابل الدحیل اشتباه می‌کردم

ثبات در ظرفیت بستری‌های موقت تعداد بیماران کرونایی در استان‌های شمالی

مجیدی: به تاکتیک هجومی خود ادامه می‌دهیم

مجیدی: به تاکتیک هجومی ادامه می‌دهیم

نظر مردم درباره محدودیت‌های جدید کرونایی

روایت حاج حسین یکتا از خودکفایی در دوران دفاع‌مقدس

ماسک یک میلیونی هم به بازار آمد

گوشی‌های سری Mi 11X شیائومی رسما معرفی شد

مهدی کروبی در بیمارستان بستری شد

نشنال اینترست: توافق ایران و آمریکا نزدیک است؟

سهراب مرادی در یک ضرب برنز گرفت/ رقیب او در کسب سهمیه اوت کرد

10 نشانه افسردگی

سرانه مصرف گوشت قرمز نصف شد

اپیک گیمز استور میزبان یک فروشگاه دیجیتالی بازی‌های مستقل شد

رویارویی بایدن با چالش عملگرایی در سیاست خارجی

آمریکا دیگر نمی‌خواهد هزینه اشتباهات عربستان را بپردازد

پلمب 14 واحد عرضه‌کننده و کشتار غیرمجاز مرغ زنده در اهواز

خشم رژیم صهیونیستی از تحرکات دیپلماتیک ایران

تمجید رئیس‌جمهور پاکستان از ایران

جنگ سرد دوم؛ 40 کشور علیه روسیه

هلاکت شرور و سارق مسلح در ماهشهر

رایزنی با وزارت خارجه برای گفت‌وگو با عراق درباره کانون‌های ریزگرد

آلودگی بودار عسلویه

© - www.specialnews.ir . All Rights Reserved.