پیام ویژه

آخرين مطالب

ماراتن دستمزد و هزینه‌ها گزارش

ماراتن دستمزد و هزینه‌ها
  بزرگنمايي:

پیام ویژه - اعتماد / روز گذشته دویست و نود و ششمین نشست شورای عالی کار با دستور کار تعیین دستمزد 1400 و حضور نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت در وزارت کار پس از یک جلسه سه ساعته که با مذاکرات فشرده شرکای اجتماعی همراه بود بی‌نتیجه ماند و در فاصله 8 روز به پایان سال 99 همچنان مشخص نشد که میزان دستمزد سال آینده کارگران چقدر است. البته آن‌گونه که از اخبار بیرون آمده از این نشست برمی‌آید نمایندگان کارگر و کارفرما ضمن بیان نظرات، درصدهای پیشنهادی خود را برای افزایش حقوق و دستمزد کارگران اعلام کرده‌اند اما به دلیل فاصله درصدهای پیشنهادی گروه کارگری و کارفرمایی، جلسه تعیین دستمزد بدون نتیجه پایان یافته است. با این حال گفته می‌شود با توجه به فضای مطلوب جلسه دوم و سیگنال‌های مثبتی که از آن بیرون آمده در صورت نزدیک‌تر شدن دیدگاه‌های طرفین به یکدیگر به احتمال بسیار، شنبه نشست نهایی تعیین دستمزد خواهد بود و رقم دستمزد 1400 مشخص خواهد شد. در این میان، کمیته دستمزد در آخرین نشست خود هزینه ماهانه سبد معیشت خانوارهای کارگری فارغ از هزینه‌های درمان و اجاره‌بها و تنها در بخش خوراکی‌ها را شش میلیون و 895 هزار تومان اعلام کرد؛ این در حالی است که این رقم سال گذشته چهار میلیون و 960 هزار تومان اعلام شده بود و بر این اساس نمایندگان کارگری در تلاشند این اختلاف هزینه در تعیین دستمزد سال آینده به نوعی جبران شود تا اثرگذاری لازم را داشته باشد. فرامرز توفیقی، رییس کمیته دستمزد کانون عالی شورای اسلامی کار در تشریح جزییات برگزاری دومین نشست دستمزد شورای عالی کار اظهار داشت: در جلسه روز دوشنبه پیشنهادات دولت، کارفرمایان و کارگران در‌خصوص وضعیت موجود مطرح شد و هر گروه مباحث مربوط به خود را فارغ از هیجانات و اتفاقات سال گذشته بیان کردند. او ادامه داد: متاسفانه در سال گذشته تیم دولتی و کارفرمایی روند گفت‌وگو را به سمتی سوق دادند که ما از قانون دور شدیم به خصوص در مورد ماده 41 قانون کار اما امسال گفت‌وگوها مبتنی بر ماده 41 قانون بود، هرچند نتوانستیم در این جلسه به رقم مورد توافق هر سه گروه دست پیدا کنیم اما مطالب مهمی در این خصوص مطرح شد و امیدواریم اگر اتفاق خاصی نیفتد روز شنبه 22 اسفند ماه رقم دقیق دستمزد مشخص خواهد شد. توفیقی با بیان اینکه این موضوع همواره موجب نگرانی جامعه کارگری بوده افزود: تعیین دستمزد از جمله موضوعاتی است که برای بقای صنعت در کشور باید به آن توجه ویژه شود. این فشار اقتصادی که امروز بر دوش جامعه کارگری است طاقت‌فرسا ست و اگر نگوییم شرایط غیرقابل تحمل شده باید گفت کارگران به سختی می‌توانند آن را تحمل کنند، این فشار و شکاف عجیب و غریب یک شبه و حتی یکساله رخ نداده تا بتوانند در مدت محدود آن را برطرف کنند و نمایندگان هرسه ضلع (کارگری، کارفرمایی و دولت) همواره تلاش خود را می‌کنند تا از زیرمجموعه خود دفاع کنند. او گفت: دولت در قامت کارفرمای بزرگ و تسهیل‌گر میان دو گروه دیگر نشان داده که تلاش خود را می‌کند و امیدواریم به رقمی برسیم که هم خانواده‌های کارگری رضایت داشته باشند و هم دولت و کارفرما.
توزیع کالاها هدفمند شود
او تصریح کرد: دولت‌ها در کشور باید به دنبال سیاست‌هایی باشند که بتوانند بازار را کنترل و توزیع کالاها را در بازار هدفمند کنند و از هرز رفتن سبد معیشتی خانوارها جلوگیری کنند وگرنه حتی اگر این عدد و ارقام محقق هم شود اما دولت نتواند از موج‌سواری برخی از افراد جلوگیری کند خانواده‌های کارگری تنها یک تا دو ماه می‌توانند نفسی تازه کنند اما به محض آنکه نتوانند سیاست درستی در عرضه و تقاضا در بازار پیاده کنند مجددا مشکلات و شکاف اقتصادی بیشتر خواهد شد. توفیقی گفت: تا زمانی که مدیریت درستی بر بازارها اعمال نشود هیچ عدد و رقم درستی نمی‌تواند حقوق‌بگیران را از دستمزدی که دریافت می‌کنند، خوشحال کند. او افزود: گفت‌وگویی را می‌توان مذاکره موفق نامید که طرفین گفت‌وگو زمانی که جلسه‌شان به پایان رسید هیچ کدام راضی نباشند اگر در مذاکره‌ای یک طرف اظهار خرسندی کرد یعنی یکی امتیاز داده و دیگری امتیاز گرفته است. در این گفت‌وگو هم مشخصا کارفرما، دولت و کارگران رضایت کامل نخواهند داشت اما باید ازهمین عدم رضایت هم دفاع کرد.
شکاف دستمزد
رییس کمیته دستمزد کانون عالی شورای اسلامی کار ادامه داد: البته سال گذشته پس از مذاکرات ما هم ناراضی بودیم و هم امضا نکردیم اما سال ماقبل آن با وجود آنکه از روند مذاکره رضایتی نداشتیم اما آن را رد هم نکردیم زیرا احساس می‌کردیم به توافقی رسیده‌ایم که توانسته‌ایم حداقل درصدی از آن گپ قیمتی را جبران کنیم به عنوان مثال اگر تورم حاکم بر سبد معیشتی A درصد است من به عنوان نماینده کارگری توانسته‌ام A+B درصد را بگیرم ولو اینکه صددرصد شکاف را نتوانم جبران کنم می‌توانم بگویم به هدفی دست پیدا کرده‌ام اما هنوز رضایت کامل ندارم زیرا نتوانسته‌ام گپ بین 6 میلیون 895 هزار تومان تا 3 میلیون و 300 هزار تومان را پر کنم اما باز توانسته‌ام به این سمت حرکت کنم. توفیقی افزود: در صورتی که دولت‌ها بتوانند 5 سال مدیریت بازار را به درستی اعمال کنند و با این فرمول کارگری جلو بروند آن زمان می‌توان به دستمزدی رسید که معادل سبد معیشتی خانواده‌های کارگری است و جامعه هم چابک خواهد شد. او گفت: در ابتدای سال تلاش می‌کنیم تا این رقم را افزایش دهیم و رقم پوشش معیشت را به 65 تا 70درصد هم می‌رسانیم اما بلافاصله از اردیبهشت، تیر یا مرداد ماه جهش‌های قیمتی با سرعتی بالا شروع می‌شود و زمانی که به شهریور ماه نزدیک می‌شویم پوشش دستمزد از سبد معیشت به زیر 40 درصد می‌رسد و همه این راهی که به جلو حرکت کردیم به عقب برمی‌گردیم و باعث عدم رضایت جامعه کارگری و گرفتاری دولت می‌شویم. توفیقی خاطرنشان کرد: در صورتی که کارفرمایان و دولت در دستمزد 1400 بر مدار قانون حرکت کنند و در‌خصوص جبران مافات سال گذشته قدمی بردارند می‌توان امیدوار بود که جامعه و تشکلات کارگری بازبینی هم بر روند مشکلات سال گذشته داشته باشند.

لینک کوتاه:
https://www.specialnews.ir/Fa/News/603038/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

راست و دروغ سقف 14سکه برای مهریه / مجلس مخالف مهریه‌های نامعقول هزار سکه‌ای است

رایزنی اردوغان و گوترش درباره افغانستان، سوریه و لیبی

نهضت زیرسازی و آسفالت معابر خاکی عملیاتی خواهد شد

ویدئو / نبودِ بازار و سودجویی دلالان، انگور دنا را به یغما می‌بَرد

هشت سال توقف در ایستگاه روحانی

روحانی می‌گفت نجات دریاچه ارومیه هم به برجام مربوط است!

اتحادیه اروپا، آمریکا را به "بی وفایی" متهم کرد

راست و دروغ سقف 14سکه برای مهریه / مجلس مخالف مهریه‌های نامعقول هرار سکه‌ای است

پاسخ مربی تیم ملی به اعزام نشدن تیراندازان به مسابقات سلاح‌های بادی آسیا

موج‌بافی؛ هنری رو به فراموشی در کردستان

رئیس جمهور تونس: به زودی قانون انتخاباتی جدید ارائه و نخست وزیر تعیین می‌شود

اتمام گردنه صلوات آباد سنندج 40 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

واکسیناسیون 18 ساله‌ها در کردستان آغاز شد

چرایی تغیر استانداران پس از تغیر دولت

آمادگی پلیس راهور برای ترافیک نیمه دوم سال در سراسر کشور

سرمربی هندبال شاملی: فاصله بین مسابقات لیگ را فرسایشی می‌کند

چقدر واکسن باید تزریق کرد تا کرونا کنترل شود؟

بگذار کودک صورتش را ماستی کند!

چرا قیمت‌ها پایین نمی‌آید؟

30 شهریور 59 در مرزها چه گذشت؟

تا کامل شدن واکسیناسیون همه افراد جامعه سفرهای غیرضروری نروید

4 پیشنهاد به عبدالملکی برای سفره کوچک کارگران

پیشنهاداتی برای استفاده برجامی ایران از تیرگی روابط فرانسه و آمریکا

شرایط واکسیناسیون کرونا در کودکانِ زیر 12 سال / احتمال شیوع آنفلوآنزا و لزوم تزریق واکسن

تاکید وزیر امور خارجه بر رفع مشکلات ایرانیان مقیم آمریکا

تاثیر کرونا بر مبتلایانِ آلزایمر/ راهکارهای تعویق در زوال عقل

مدیران نوبتی!

چرا طالبان تاکنون نتوانسته تشکیل دولت خود را رسمی کند؟

معرفی برترین دانشگاه‌های جهان در رشته‌های مرتبط با سلامت

آنچه باید درباره سوختگی بدانیم

عرضه 7 قلم داروی «طب ایرانی» برای درمان کرونا

وضعیت 789 ورزشکار حرفه‌ای پس از ابتلا به کرونا!

درخواست یک قربانی اسیدپاشی: متهم را آزاد نکنید

خوزستان میزبان المپیاد دو و میدانی کشور شد

آموزش 90 درصد مدارس عشایری خوزستان حضوری است

کاهش مصرف 3 ماده غذایی از خطر زوال عقل می‌کاهد

حفظ قمقمه آب دائمی کشور برای توسعه پایدار در سال جهانی کارست و غار

صید 3 نشان طلای کشور توسط شناگران خوزستانی‌

بازگشت فردوسی پور به تلویزیون با فصل جدید «فوتبال 120»

هانیه توسلی: فامیلم سرم کلاه گذاشت!

صفحه نخست روزنامه‌های سه‌شنبه

تک امتیاز خانگی، حاصل بازی بی‌برنامه بارسلونا

وزیرخارجه فرانسه: این هفته با امیرعبداللهیان دیدار می‌کنم

آوارگان افغانستانی، محور گفت‌وگوی امیرعبداللهیان با کمیسر عالی پناهندگان

دیدار امیرعبداللهیان با کمیسر عالی پناهندگان

تابستان شلوغ لژیونرهای‌ ایرانی‌/ انتقال 20 ایرانی به اروپا و آسیا

ابومحمد عسگرخانی استاد روابط بین الملل درگذشت/ وزیر خارجه تسلیت گفت

حل معمای انبساط جهان با کمک نوع جدیدی از انرژی تاریک

برند سابق هواوی به دردسر افتاد

صعود نفت به 85 دلار تا پایان امسال

© - www.specialnews.ir . All Rights Reserved.