پیام ویژه

آخرين مطالب

امکانات ایرانی، قیمت‌های امریکایی در بازار مسکن اقتصادي

امکانات ایرانی، قیمت‌های امریکایی در بازار مسکن
  بزرگنمايي:

پیام ویژه - خراسان /بر اساس آخرین گزارش بانک مرکزی، متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در فروردین سال جاری با کاهشی جزیی از 30 میلیون و 274 هزار تومان به 29 میلیون و 320 هزار تومان رسید که نسبت به پایان سال 98 افزایشی 91.3 درصدی را نشان می‌دهد. اگرچه شاید این کاهش قیمت بیشتر به دلیل کاهش تعداد معاملات در اولین ماه سال باشد اما نمی‌تواند چیزی از واقعیت بازار مسکن بکاهد که تطبیق قیمت در این بازار با نرخ دلار و همگامی جهش‌های ارزی با جهش‌های قیمتی خانه است. متوسط هر مترمربع خانه در تهران تا هفته گذشته (پیش از انتشار گزارش بانک مرکزی در خصوص بازار مسکن در اردیبهشت) با مظنه دلار 23 هزار تومانی در تهران 1260 دلار بود. البته که در مناطق گران مانند منطقه یک متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی به 2608 دلار نیز رسید. اما این قیمت‌های دلاری نشان‌دهنده همان قدرت خریدی است که طی سال‌ها از کف خانواده‌ها رفته است. برای پی بردن به بزرگی عدد متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی باید به این نکته توجه کرد که میانگین دستمزد امریکایی‌ها در سال 2019 حدود 65 هزار و 800 دلار بود؛ یعنی یک خانواده امریکایی با یک سال درآمد خود می‌توانند خانه‌ای 52 متری در تهران بخرد که البته اگر منطقه یک باشد، متراژ خانه کمتر و به 25 متر می‌رسد. مقایسه امکانات زندگی در دو کشور ایران و امریکا نشان می‌دهد که حتی خرید خانه در پایتخت نیز برای خارجی‌ها که به دلار حقوق می‌گیرند نیز گران است. واقعیت آن است در کشوری که همه ‌چیز به «نرخ ارز» بستگی دارد و قیمت هر کالایی از نان مصرفی تا کالاهای سرمایه‌ای مانند خودرو و خانه با نوسانات نرخ دلار تطبیق می‌یابند، زندگی افراد به اعدادی وابسته است که بر ویترین صرافی‌ها نقش بسته است. 
چه بر بازار مسکن آمد؟
سال 99 برای بازار مسکن مساوی با افزایش شدید قیمت‌ها و رسیدن میانگین هر مترمربع واحد مسکونی به 30 میلیون تومان همچنین کاهش شدید تعداد معاملات در این بازار بود. جهش‌های ناگهانی در بازار مسکن در حالی است که در فروردین سال گذشته متوسط قیمت 15 میلیون و 295 هزار تومان اعلام شد؛ قیمت خانه در شرایطی افزایشی 96.1 درصدی و البته چند باره داشته که در یک سال حقوق و دستمزد تنها یک بار و آن هم کمتر از متوسط رشد قیمت‌ها در بازار مسکن افزایش داشته است. البته که نتیجه این جهش قیمت نیز رکود شدید، کاهش 48.4 درصدی تعداد معاملات و البته حاشیه‌نشینی یا مهاجرت به شهرهای کوچک بوده است. البته که به نظر می‌رسد پدیده‌های دیگری همچون زندگی چند خانواده در اتاق‌های یک آپارتمان نیز به زودی به عنوان یکی از تبعات افزایش قیمت مسکن مطرح شود. 
در 8 سال ودیعه سالانه به اجاره ماهانه تبدیل شد
طی 8 سال 92 تا 1400 همه بازارها کم‌ و بیش دستخوش تغییرات ریز و درشت شده‌اند اما آنچه در بازارهای ارز و مسکن رخ داد به مراتب تاثیر بیشتری بر شاخص‌های کلان اقتصادی و رفاه افراد گذاشته است. این کاهش رفاه را می‌توان در مقایسه‌ای میان قیمت رهن و اجاره دو خانه در فاصله 8 سال در یک منطقه مشاهده کرد. در سال 92 یک خانواده می‌توانست با 30 میلیون تومان ودیعه و اجاره 350 هزار تومانی در توحید خانه‌ای 74 متری اجاره کند. این در حالی است که این رقم در سال جاری برای خانه‌ای 72 متری به رهن کاملی به اندازه 310 میلیون تومان رسید. برای اجاره یک واحد مسکونی 106 متری در محله امیرآباد 8 سال پیش نیاز به 80 میلیون تومان پول بود که در سال جاری خانه‌ای 97 متری نیاز به ودیعه‌ای 200 میلیونی و اجاره 10 میلیونی دارد. وضعیت در بازار فروش نیز نگران‌کننده است اگرچه به نظر می‌رسد با به ثبات رسیدن نرخ ارز، التهاب‌های یک سال گذشته در این بازار وجود ندارد. 
قیمت‌ها چقدر باور کردنی است؟
به‌ طور معمول در دو فصل بهار و تابستان، معاملات در بازار مسکن رونق می‌گیرد و قیمت‌ها نیز قدری منعطف‌تر می‌شوند. چراکه اولا فصول نقل و انتقال است ثانیا بازار با ثبات نسبی نرخ دلار به تعادلی نسبی رسیده اگرچه دو سال جهش‌های متوالی متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی به زودی جبران نخواهد شد و چه بسا تا مدت‌ها تبعات افزایش‌های بی‌رویه و بدون دلیل خانه در نسل‌های آتی نیز دیده شود. سال 92 قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در قیطریه 6 میلیون و 500 هزار تومان بود که برای خرید یک واحد 100 متری نیاز به 650 میلیون تومان بود، این رقم برای سال جاری و برای خرید خانه‌ای 97 متری در همین محله به 7 میلیارد تومان رسیده است. مناطق دیگر تهران نیز افزایش قیمت‌های شدیدی تجربه کرده‌اند؛ به عنوان مثال 8 سال پیش واحد مسکونی 110 متری در مرزداران حدود 625 میلیون تومان قیمت داشت که در سال جاری خرید خانه‌ای 111 متری در همین محله به 6 میلیارد و 450 میلیون تومان بودجه نیاز دارد. 
223 متر نشیمن و 4 اتاق 4 میلیارد و 600 میلیون تومان؛ نه در ایران
داده‌های statista که برگرفته از شاخص‌های اعلام شده توسط بانک جهانی(world bank) است، نشان می‌دهد متوسط دستمزد سالانه امریکایی‌ها از سال 2000 تا 2019 و پیش از شیوع کرونا و بیکاری‌های گسترده از 54 هزار و 642 دلار به 65 هزار و 836 دلار رسیده؛ 20 درصد افزایش. با مقایسه متوسط دستمزد دریافتی و قیمت دلاری مسکن در تهران می‌توان به این نتیجه رسید که قیمت خرید یک واحد مسکونی 100 متری در تجریش که 4 میلیارد و 531 میلیون تومان قیمت دارد به اندازه دستمزد 3 سال یک فرد در امریکاست. البته قیمت خرید خانه در پایتخت تنها از دستمزدها در امریکا بالا نیست و از قیمت خرید ملک در کشورهای همسایه و به ‌طور اخص ترکیه نیز بیشتر است. یکی از سایت‌های فروش خانه در استانبول، قیمت واحدی 66 متری در بیلیکدوزو استانبول را 66 هزار و 364 دلار اعلام کرده؛ یک میلیارد و 526 میلیون تومان البته که واحدهای بزرگ‌تر نیز قیمت‌های بیشتری دارند. در همین پروژه واحدی با 223 متر مربع نشیمن و 4 اتاق خواب 200 هزار دلار قیمت‌گذاری شده که با دلار 23 هزار تومان 4 میلیارد و 600 میلیون تومان می‌شود. سایت دیگری نیز قیمت خرید یک خانه 70 متری در غرب استانبول را 700 میلیون تومان و واحدی به همین اندازه در آنتالیا را نیز 840 میلیون تومان اعلام کرده است. این قیمت‌ها به گونه‌ای جذاب است که افراد با بودجه‌ای زیر یک میلیارد تومان ترجیح می‌دهند به جای تهران در سایر کشورها خانه بخرند. 
افراد منتظر شوک هستند
در دو، سه سال اخیر که روند رشد قیمت‌ها در بازار مسکن شتاب بیشتری به خود گرفت، انواع و اقسام سیاست‌ها از عدم درج قیمت در آگهی‌های اجاره و فروش تا تعیین سقف و کف افزایش اجاره در این بازار اجرا شد که تمام آنها نیز به شکست انجامید؛ پس از غیبتی چند ماهه مجددا قیمت آپارتمان‌ها به سایت‌های خرید و فروش بازگشت و در مدتی که هم اعلام قیمت‌ها غیرمجاز بود، تغییری در روند قیمت‌ها ایجاد نشد. فعالان بازار ملک معتقدند که خریداران کم و فروشندگان زیادند. خریداران هر روز نوسانات نرخ دلار را رصد می‌کنند و از سوی دیگر فروشندگان نیز نگرانند در صورت فروش واحدشان نتوانند واحد جدیدی بخرند. به نظر می‌رسد یک شوک می‌تواند بازار مسکن را از وضعیت فعلی و رکودی که در آن حاکم است، خارج کند و جنس آن شوک نیز باید «دلاری» باشد. 

لینک کوتاه:
https://www.specialnews.ir/Fa/News/667074/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

سرمربی هندبال شاملی: فاصله بین مسابقات لیگ را فرسایشی می‌کند

چقدر واکسن باید تزریق کرد تا کرونا کنترل شود؟

بگذار کودک صورتش را ماستی کند!

چرا قیمت‌ها پایین نمی‌آید؟

30 شهریور 59 در مرزها چه گذشت؟

تا کامل شدن واکسیناسیون همه افراد جامعه سفرهای غیرضروری نروید

4 پیشنهاد به عبدالملکی برای سفره کوچک کارگران

پیشنهاداتی برای استفاده برجامی ایران از تیرگی روابط فرانسه و آمریکا

شرایط واکسیناسیون کرونا در کودکانِ زیر 12 سال / احتمال شیوع آنفلوآنزا و لزوم تزریق واکسن

تاکید وزیر امور خارجه بر رفع مشکلات ایرانیان مقیم آمریکا

تاثیر کرونا بر مبتلایانِ آلزایمر/ راهکارهای تعویق در زوال عقل

مدیران نوبتی!

چرا طالبان تاکنون نتوانسته تشکیل دولت خود را رسمی کند؟

معرفی برترین دانشگاه‌های جهان در رشته‌های مرتبط با سلامت

آنچه باید درباره سوختگی بدانیم

وضعیت 789 ورزشکار حرفه‌ای پس از ابتلا به کرونا!

درخواست یک قربانی اسیدپاشی: متهم را آزاد نکنید

خوزستان میزبان المپیاد دو و میدانی کشور شد

آموزش 90 درصد مدارس عشایری خوزستان حضوری است

حفظ قمقمه آب دائمی کشور برای توسعه پایدار در سال جهانی کارست و غار

صید 3 نشان طلای کشور توسط شناگران خوزستانی‌

بازگشت فردوسی پور به تلویزیون با فصل جدید «فوتبال 120»

هانیه توسلی: فامیلم سرم کلاه گذاشت!

صفحه نخست روزنامه‌های سه‌شنبه

تک امتیاز خانگی، حاصل بازی بی‌برنامه بارسلونا

وزیرخارجه فرانسه: این هفته با امیرعبداللهیان دیدار می‌کنم

آوارگان افغانستانی، محور گفت‌وگوی امیرعبداللهیان با کمیسر عالی پناهندگان

دیدار امیرعبداللهیان با کمیسر عالی پناهندگان

تابستان شلوغ لژیونرهای‌ ایرانی‌/ انتقال 20 ایرانی به اروپا و آسیا

ابومحمد عسگرخانی استاد روابط بین الملل درگذشت/ وزیر خارجه تسلیت گفت

حل معمای انبساط جهان با کمک نوع جدیدی از انرژی تاریک

برند سابق هواوی به دردسر افتاد

صعود نفت به 85 دلار تا پایان امسال

امیرعبداللهیان برنامه‌هایش در نیویورک را اعلام کرد

علیپور: AFC با سیاسی‌بازی پول ما را نمی‌دهد/ پرسپولیس برای جامعه نشاط تولید می‌کند

پیام تسلیت وزیر امور خارجه در پی درگذشت عسگرخانی

عصاره گیاهی برای مقابله با کبد چرب و عوارض خطرناک آن

رونمایی از بی ام و M4 مسابقه‌ای با قابلیت سفارشی سازی +عکس

صدری: اگر با کالدرون تعامل می‌شد کار به اینجا نمی‌کشید / برای کارگزار جدید مزایده انجام می‌دهیم

ساخت بازی جدید Star Wars توسط Quantic Dream

گوشی تاشو در برابر رول شونده؛ کدام بهتر است؟

زمان انتشار نسخه‌ی فیزیکی بازی Kena: Bridge of Spirits مشخص شد

آیفون 14 پرو با این مشخصات عرضه می شود

سامسونگ واکسن تولید می‌کند!

پرسش احمدی‌نژاد از پوتین درباره طالبان

طالبان نیروی نیابتی پاکستان است

دو نکته فرامتنی از گزارش "نیویورک تایمز" درباره حادثه ترور شهید فخری زاده

تابلوی «وزارت امور زنان» در افغانستان پایین کشیده شد

شایعه توافق عربستان با اسرائیل برای خرید سامانه گنبد آهنین

کدام کشور دقیق‌ترین شناخت را از ایران دارد؟

© - www.specialnews.ir . All Rights Reserved.