پیام ویژه

آخرين مطالب

قیمت خودرو کاهش می‌یابد؟ يادداشت

قیمت خودرو کاهش می‌یابد؟
  بزرگنمايي:

پیام ویژه - فرارو /متن پیش رو در فرارو منتشر شده و انتشار آن به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
با رفع احتمالی ممنوعیت واردات خودرو این موضوع روی بازار اثر دارد و باعث کاهش قیمت‌ها می‌شود، در این راستا اگر واردات خودرو‌های خارجی در کلاس قیمتی بالای 40 هزار دلار یا بالای حجم 2500 سی سی آزاد شوند قیمت این خودرو‌ها در بازار با کاهش بیش از 50 درصدی روبرو می‌شود، از سوی دیگر در بازار داخل نیز قیمت خودرو‌های ساخت داخل می‌تواند با کاهش حدود 20 درصدی مواجه شود که بسیار قابل ملاحظه خواهد بود.
داده‌ها و اطلاعات بازار خودرو از شکل‌گیری موج سوم کاهش قیمت‌ها در اردیبهشت امسال خبر می‌دهد. این سومین موج کاهش قیمتی است که طی هفت ماه گذشته بازار خودرو را دربرگرفته و اگر تداوم داشته باشد، شاهد رکورد‌های تازه‌ای در کاهش قیمت خودرو خواهیم بود. اولین موج نزول قیمت‌ها آبان‌ماه سال گذشته آغاز شد. این در شرایطی است که اسفندماه شاهد موج دیگری از روند نزولی قیمت خودرو بودیم.
به گزارش فرارو، بازار خودروی کشور از ابتدای اردیبهشت امسال و همزمان با مذاکرات برجامی در وین، دور جدید کاهش قیمت را آغاز کرده، ضمن آنکه معاملات به‌شدت کم شده و بازار نیز در رکودی سنگین فرو رفته است. به نوشته دنیای اقتصاد این آمار نشان می‌دهد موج جدید کاهش قیمت در بازار خودرو از چند هفته پیش شروع شده و پیش‌بینی کارشناسان این است که در صورت تداوم فضای مثبت درباره آینده برجام و لغو تحریم، این موج همچنان ادامه‌دار خواهد بود. این سومین موج کاهش قیمتی است که طی این هفت ماه بازار خودرو را در‌بر می‌گیرد و اگر تداوم داشته باشد، شاهد رکورد‌های تازه‌ای در کاهش قیمت خودرو خواهیم بود.
با وجود شکل‌گیری موج سوم کاهش قیمت در بازار خودرو، خرید و فروش در بازار همچنان رکودی سنگین را به خود می‌بیند. معمولا در دوران کاهش قیمت، تقاضا برای خرید بالا می‌رود، چون شهروندان نمی‌خواهند این فرصت طلایی را از دست بدهند. با این حال با وجود وقوع سومین افت قیمت قیمت در بازار خودرو، هنوز هم مشتریان میلی به خرید نشان نمی‌دهند تا یکی از راکدترین اردیبهشت‌های بازار خودرو رقم بخورد.
در حال‌حاضر که موج سوم کاهش قیمت شکل گرفته، ایرانی‌ها انتظار ارتفاع بیشتری را دارند و با فرض اینکه برجام احیا و تحریم‌ها لغو می‌شوند، بنا را بر ریزش شدیدتر قیمت در آینده گذاشته‌اند. به‌عبارت بهتر، بسیاری از شهروندان خرید خودرو در مقطع فعلی را ریسک می‌دانند و منتظرند تا تحریم‌ها لغو شود و ریزشی جدید دامان بازار را بگیرد و آنگاه اقدام به خرید کنند.
دو عامل موثر در بازار خودرو
فربد زاوه کارشناس صنعت خودرو در گفتگو با فرارو با اشاره به اینکه در حال حاضر شاهد دو اتفاق در بازار خودرو هستیم، گفت: از یک طرف رکود تقاضا وجود دارد، به دلیل اینکه قیمت‌ها طی سه سال اخیر با افزایش بسیار زیادی روبرو بوده و از سوی دیگر به دلیل اینکه درآمد مردم طی این سه سال به صورت ثابت با افزایش جزئی همراه بوده قدرت خرید آن‌ها با افت وحشتناکی روبرو بوده، در چنین شرایطی مردم پول کافی برای خرید خودرو را نخواهند داشت.
وی افزود: همچنین به دلیل سیاست‌های تورم‌زایی که دولت در پیش گرفته، این سیاست‌های انبساطی بودجه، فشار بسیار زیادی به بسیاری از دهک‌های جامعه وارد کرد، در این رابطه افزایش قیمت‌ها در بازار‌های سرمایه‌ای از جمله خودرو نیز نتیجه همان سیاست‌ها بود، این درحالیست که دولت برای جبران کسری بودجه خود با چاپ پول بدون پشتوانه نقدینگی زیادی را به جامعه تزریق کرده که این منابع از بازار‌های مختلف همچون خودرو سر درآوردند و قیمت‌ها را با رشد سرسام آوری همراه کردند.
زاوه با تأکید بر اینکه در حال حاضر بازار خودرو در یک فاز انتظاری قرار دارد، اضافه کرد: درحالی که چند وقتی می‌شود اقتصاد کشور با ابهامات جدی روبرو است، طول کشیدن مذاکرات برجام و فرسایشی شدن آن از یک طرف و همچنین مبهم بودن فضای انتخاباتی نیز این ابهام را بیشتر کرده، حال تا زمانی که فضای غبار آلود به سوی شفافیت حرکت نکند، خریداران در بازار حاضر نخواهد شد، زیرا که این احتمال را می‌دهند با احیا شدن برجام و ریزش قیمت دلار قیمت خودرو نیز با کاهش روبرو شود.
این فعال صنعت خودرو ادامه داد: از سوی دیگر سیاست‌های صنعتی و اقتصادی که دولت آینده اتخاذ خواهد کرد از جمله در قبال بازار و صنعت خودرو، روی بازار و قیمت‌ها نیز می‌تواند اثر مستقیم بگذارد به نظر می‌رسد با احیای برجام و آزاد شدن دارایی‌های بلوکه شده ارزی ایران در کشور‌های مختلف، منابع ارزی کشور با افزایش قابل توجهی روبرو شود و در چنین شرایطی این احتمال وجود دارد که واردات خودرو آزاد شود.
تاثیر آزادسازی واردات خودرو بر بازار
وی یادآور شد: با رفع احتمالی ممنوعیت واردات خودرو این موضوع روی بازار اثر دارد و باعث کاهش قیمت‌ها می‌شود، در این راستا اگر واردات خودرو‌های خارجی در کلاس قیمتی بالای 40 هزار دلار یا بالای حجم 2500 سی سی آزاد شود، قیمت این خودرو‌ها در بازار با کاهش بیش از 50 درصدی روبرو می‌شود، از سوی دیگر در بازار داخل نیز قیمت خودرو‌های ساخت داخل می‌تواند با کاهش حدود 20 درصدی مواجه شود که بسیار قابل ملاحظه خواهد بود.
این کارشناس صنعت خودرو با تاکید بر اینکه از سرگیری واردات خودرو با مقاومت‌هایی روبرو خواهد شد، تصریح کرد: طی سه سالی که واردات خودرو با ممنوعیت روبرو بوده افراد بسیاری از این طریق به سود‌های هنگفتی دست یافتند، حال اینکه یکدفعه این سود‌ها از این افراد گرفته شود، آن‌ها با توجه به ارتباطاتی که دارند سعی خواهند کرد به بهانه حمایت از تولیدات داخلی مقابل چنین موضوعی بایستند و مقاومت کنند حال اینکه در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد از الان نمی‌توان در مورد آن پیش بینی انجام داد.
زاوه با اشاره به اینکه سیاست‌های پولی و مالی دولت طی این چند سال اخیر علت اصلی افزایش قیمت خودرو بوده است، بیان کرد: دولت به جای اینکه از هزینه‌های خود کم کند و اصلاحات ساختاری در بودجه انجام دهد آن هم در شرایطی که نفت ایران به طور کامل تحریم بوده و درآمد‌های ارزی به شدت کاهش یافته نه تنها چنین اصلاحاتی را انجام نداد بلکه به هزینه‌های خود اضافه کرد، طبعاً در چنین شرایطی این مردم بودند که هزینه این بی کفایتی را پرداخت کردند و با چاپ پول و همچنین دستکاری در بازار‌هایی مانند ارز و بورس دولت توانست بودجه خود را تامین کنند.
این کارشناس اقتصادی خاطرنشان کرد: اینکه دولت آینده نیز بخواهد چنین رویکردی را ادامه دهد، قدر مسلم وضعیت اقتصادی سامان نخواهد یافت و این روندی که طی سه سال اخیر شاهد رخ دادن آن بودیم باز هم ادامه می‌یابد، بنابراین نیاز به یک تغییر نگرش جدی وجود دارد در غیر اینصورت چیزی تغییر نخواهد کرد.

لینک کوتاه:
https://www.specialnews.ir/Fa/News/667262/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

بسکتبال المپیک 2020 توکیو/ کوارتر اول: ایران 17 - 22 فرانسه

ابتلای افزایشی کودکان به کرونای دلتا / لزوم نگاه کارشناسانه به بازگشایی مدارس

رحیمی جهان‌آبادی: طرح ممنوع‌الخروجی مسئولان حقوق شهروندی اشخاص را تضییع می‌کند

میراث شوم

آیا نیروهای نظامی آمریکا تا پایان سال 2021 از عراق خارج می‌شوند؟

تهران در اوج کرونا/ اوضاع سختِ بیمارستان‌ها و کادر درمان

نشانه‌های مهم خون‌ریزی داخلی بدن چیست؟

«تهران» شهری دوستدار سالمندان است؟

به مهندسان رصدخانه ملی آفرین می‌گویم/انتقاد انجمن نجوم ایران، غیر منطقی و ناشی از بی‌اطلاعی بود

محیط‌بانان و جنگلبانان در خط مقدم حفاظت از طبیعت

چوب حراج به ستاره‌ها/ بحران مالی، لیگ برتر فوتبال را خالی می‌کند؟

گله کارگردان «هم گناه» از افراط در تولید کمدی و کمبود ژانر

فریدون عباسی: دشمن از طریق اینترنت از جامعه ما جاسوسی می‌ کند

پاسخ قالیباف به نامه کیانیان؛ آقا رضای عزیز؛ همین اول بسم الله من هم یک قسم مشدی میدم

کدام گروه از بیماران کرونایی برای انتقال به بیمارستان باید با 115 تماس بگیرند؟

برای حل مشکل آب خوزستان چه اقداماتی انجام شده است؟

بدون تعارف با سرپرست 1000 کودک

مرگ دردناک دامدار بوشهری در کوه‌های «دوتوسور»

آتش‌سوزی در خیابان جمهوری

جنازه زن شیرازی در برکه پیدا شد

️سامانه ثبت‌نام واکسیناسیون برای افراد بالای 55 سال فعال شد

تصاویری دیدنی از چهره بدون آرایش بازیگران

انتقادات تند و صریح شبنم فرشادجو علیه سریال «یاور»: همه زنان ناراضی بودند!

کرونا مهران مدیری را هم روانه بیمارستان کرد

جزئیات واریز پاداش پایان خدمت بازنشستگان سال 99 آموزش و پرورش

کرونا در کیف پول!

نگاهی آماری به رشد قیمت‌ها در 8 سال گذشته

قیمت نفت خام کاهش یافت

خبر مهم برای زنان سرپرست خانوار؛ جزییات بسته حمایتی اعلام شد

فهرست گوشی‌های ٢٠ میلیون تومانی در بازار

آخرین وضعیت قیمت لوازم خانگی کره ای در بازار

توان مصرفی بیش از 400 وات پرچمداران نسل بعد انویدیا و AMD

بازی State of Decay 3 بر روی موتور Unreal Engine 5 ساخته می‌شود

برنامه اپل برای حذف ناچ به این صورت خواهد بود

تصاویری از قاب محافظ گلکسی زد فلیپ 3 به بیرون درز کرد

دوربین هواوی P50 Pro، از سنسورهای OmniVision استفاده می‌کند!

استفاده از ماسک صورت در اپ استورهای اپل بار دیگر الزامی اعلام شد

چگونه به واچ فیس های هواوی بند 6 دسترسی پیدا کنیم؟

حالت Ranked Match در زمان انتشار Battlefield 2042 وجود ندارد

آسیب کمبود تراشه جهانی بر سامسونگ بیشتر از اپل بوده است

نمایشگرهای خمیده گیمینگ AG493UCX2 و AG493QCX توسط AOC معرفی شدند

افزایش قیمت گوشی های 5G هواوی پس از معرفی سری p50

اسپیکر هوشمند Sound X 2021 هواوی با طراحی جدید و رویایی معرفی شد

دویچه وله: چرا آمریکا و عراق یکدیگر را رها نمی‌کنند

چرا اقتصاد ایران سلطان پرور است؟

آماده‌باش سربازهای چینی

دیپلمات بازنشسته: دولت رئیسی ناگزیر از تعدیل فشار تندروهاست

دختر عصیانگر ژاپنی کشورش را تغییر می‌دهد

تلاش واشنگتن برای استفاده از کارت پکن علیه ایران

مجلس و شورای انقلاب فرهنگی موارد متناقض تغییرات کنکور 1402 را حل کنند

© - www.specialnews.ir . All Rights Reserved.