پیام ویژه

آخرين مطالب

عضو مجلس خبرگان: قهر مردم قهر خداست سياسي

عضو مجلس خبرگان: قهر مردم قهر خداست
  بزرگنمايي:

پیام ویژه - جماران/ یک عضو مجلس خبرگان گفت: با کمرنگ شدن جمهوریت، مساله ماهیت مطرح می شود. اگر جمهوریت کنار گذاشته شود، ماهیت حکومتی که تشکیل شده و بابتش از مردم بیعت گرفته شده است، از بین می رود.
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین: تنها چند روز به برگزاری سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری در ایران باقی مانده است، ولی هنوز شور و حرارت قابل توجهی در میان جامعه و نخبگان نسبت به این انتخابات دیده نمی شود.
در این میان یک عضو مجلس خبرگان معتقد است که «رئیس جمهور آینده ایران باید رئیس جمهور ملت باشد نه اینکه صرفا عنوان یک رئیس جمهور قانونی را یدک بکشد». جمله ای که شاید کلیدی ترین مطالبه مردم را از نظام جمهوری اسلامی بیان می کند.
البته آیت الله هاشم زاده هریسی به موارد دیگری هم اشاره کرد و گفت: تضعیف جمهوریت نظام و قهر مردم از انتخابات دو خطر جدی برای کشور است. 
آیت الله هاشم هاشم زاده هریسی در گفت و گو با خبرنگار جماران، درباره سه مناظره اخیر کاندیداها از صداوسیما گفت: مناظرات اخیر، مناظرات خوبی بودند و صحبت های خوبی در آنها مطرح شد و مشکلات موجود از سوی کاندیداها بازگو شدند. البته مشکلات را نباید صرفا در مناظره ها بازگو کرد چرا که این گونه تریبون ها موردی هستند و جنبه ای نمایشی دارند.
وی افزود: مناظره ها لازمند تا بتوان برتری کاندیداها را از هم تشخیص داد. کسانی که در مناظره ها حضور داشتند و همچنین مسئولین دیگر باید همواره مشکلات را پیگیری و در راه رفع آنها تلاش کنند. بعضی از مشکلاتی که وجود دارد را نمی توان بازگو کرد. برخی هم ممکن است خودسانسوری کنند و حرفی نزنند. اما چون در این ایام حرف زدن درباره مشکلات آزاد است، مسائل باید در خاطر مردم بماند و بعد از انتخابات از دولت روی کار آمده بخواهند تا درباره آنها تصمیم بگیرد. از این رو، حل مشکلات عزم ملی و حاکمیتی می طلبد.
مسائلی که مجالی برای بازگو شدن در یک رسانه عمومی پیدا نمی کرد، از طریق این مناظره ها گفته شد
عضو مجلس خبرگان در ادامه گفت: بعضی اوقات حاکمیت به خودی خود تغییر می یابد اما ما گمان می کنیم تغییری ایجاد نشده است. در واقع فکر می کنیم هستیم ولی باید دید آنگونه که باید حکومت کنیم، کشور را اداره می کنیم؟ باید ببینیم که امروز شرایط طوری است که آنطور می خواستیم حکومت کنیم یا وضعی به وجود آمده که به دنبالش نبوده ایم؟
آیت الله هاشم زاده هریسی گفت: کاندیداها باید توجه کنند که چه حرف هایی به زبان آورده اند؟ در مناظره حرف زدن بسیار راحت است و هر چه به زبان می آید می گویند اما در عمل کار بسیار سخت است. متاسفانه آنچه برخی ها می گویند گاهی در مقام عمل خیلی سخت است.
وی بیان کرد: مناظرات نسبتا خوب بود و سوالات خوبی مطرح شد. مسائلی که مجالی برای بازگو شدن در یک رسانه عمومی پیدا نمی کرد، از طریق این مناظره ها گفته شد. البته بعضی بداخلاقی ها هم از سوی برخی کاندیداها دیده می شد.
مدام حرص می خورم که چرا به اینجا رسیده ایم؟
عضو مجلس خبرگان با ابراز نگرانی از وضعیت جامعه چند روز مانده به انتخابات گفت: متاسفانه باید بگویم که شور انتخابات تاکنون ایجاد نشده است. مناظرات چندان در گرم کردن تنور انتخابات موثر نبود و چنان نبود که قهرکرده ها با انتخابات و کسانی که نارضایتی دارند به میدان بیایند.
او گفت: باید در این چند روز کارهای بیشتری انجام گیرد. مشکلات زیادی پیش روی نظام و کشور ما وجود دارد. باید دید چرا نتوانستیم انقلاب و نظامی که خدا به این زیبایی برای ما قرار داد را درست نگه نداریم که امروز روبه کمرنگ شدن برود. مشکلات باعث شده که مسائلی چون عدالت، راحتی مردم، کرامت، عزت و معیشت مردم فراموش شود. مدام حرص می خورم که چرا به اینجا رسیده ایم؟
رئیس جمهور باید رئیس جمهور ملت باشد نه صرفا یک رئیس جمهور قانونی
آیت الله هاشم زاده هریسی گفت: کشور ما به رئیس جمهور و هیأت دولتی نیاز دارد که همه مشکلات را حل کند. چنین فردی رای قابل توجه و زیاد می خواهد. ممکن است فردی با میزان رأی مشخصی بتواند رئیس جمهور قانونی شود مانند خیلی از کشورها که رئیس جمهورشان، رئیس جمهور کشورشان است نه ملتشان.
وی افزود: رئیس جمهوری خوب است که «رئیس جمهور ملت» باشد؛ یعنی اکثریت قاطع یک ملت به او رأی دهند. رئیس جمهور آینده ایران باید رئیس جمهور ملت ما باشد نه اینکه صرفا عنوان یک رئیس جمهور قانونی را یدک بکشد. ممکن است مردم با یک حضور حداقلی کسی را روی کار بیاورند که با یک تفاوت اندک رئیس جمهور می شود. با اینکه او نیز می تواند همه کارها را انجام دهد اما نمی تواند رئیس جمهور ملت ایران باشد.
انتخابات بدین معناست که به دنیا بگوییم ملت ایران رئیس جمهور خود را انتخاب کرده است
این عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه ما می خواهیم فرد منتخب رئیس جمهور مردم ایران باشد، گفت: اگر چنین شود ملت پشتیبان رئیس جمهور خود خواهد بود و فرد منتخب می تواند در حوزه بین الملل در برابر همه زیاده خواهی ایستادگی کند. رهبران کشورهای دنیا باید احساس کنند که وقتی با رئیس جمهور ایران حرف می زنند، پشتیبان او یک ملت است و اگر در برابر او می ایستند انگار در برابر یک ملت ایستاده اند. بنابراین هیچ منطقی به آنها توصیه نمی کند که در برابر یک ملت بایستند.
وی بیان کرد: دشمنان وقتی احساس کنند که رئیس جمهوری روی کار آمده که عده ای او را می خواهند و عده دیگری نمی خواهند. چنین منتخبی ضعیف خواهد بود و قادر نیست مسائل بین المللی و داخلی را حل و فصل کند. انتخابات ریاست جمهوری ما تنها به این معنا نیست که فردی به عنوان رئیس جمهور در آن مشخص شود. شاید این قدم اول باشد اما اصل پیام این است که به دنیا بگوییم ملت ایران رئیس جمهور خود را انتخاب کرده است.
در خصوص قهر مردم از عملکردها، همه مقصریم
عضو مجلس خبرگان گفت: نگرانی امروز ما باید این باشد که آیا حماسه ملی شکل می گیرد؟ ملت باید به مرحله ای برسد که به پاخیزد و بگوید فلان شخص را به عنوان رئیس جمهور برمی گزیند. هنوز به این مرحله نرسیده ایم و مناظرات نیز نتوانسته چنین فضایی ایجاد کند. مردم ناراحت و ناراضی اند. هرچند آنها با اسلام و حکومتی که امام تشکیل داده، قهر نکرده اند. قهری که وجود دارد نسبت به عملکردهایی بوده که تاکنون وجود داشته است.
او اظهار داشت: در خصوص قهر مردم از عملکردها، همه مقصریم. بعضی ها با حرف هایشان مردم را ناراضی کرده اند. برخی با تندی هایی که داشته اند و بعضی ها نیز با عملکردی که دارند بر موج نارضایتی می افزایند. متاسفانه عده ای مشکلات و بیچارگی مردم را لمس نمی کنند. با اینکه می گویند می دانند اما نمی دانند. ندانستن آنها نیز ناشی از جهل نیست بلکه بدین خاطر است که خود مبتلا به وضعی نیستند که مردم دچار شده اند. کسی که دردی را نکشیده، نمی تواند حال دردمندان را درک کند.
تنها یک رأی عظیم می تواند مشکلات را حل کند
او گفت: کسانی که جوان بیکار در خانه ندارند و دختران و پسرانشان مشکلی برای ازدواج ندارند و همه امکانات رفاهی را دارا هستند و در کاخ های خود می نشینند چطور می توانند بگویند از درد مردم خبر دارند؟ مسئولین در میان آتش مشکلات نیستند. هزار بار هم بگویند می دانند ولی شنیدن کی بود مانند دیدن؟!
عضو مجلس خبرگان بیان کرد: تنها یک رأی عظیم می تواند مشکلات را حل کند. رئیس جمهوری که صاحب چنین رایی می شود، نمایندگی ملت ایران را پیدا می کند. چنین فردی پس از انتخاب باید اختیارات و قدرت کافی داشته باشد تا بتواند وارد میدان شود. نمی توان کسی را با رای کم و دست و پای بسته به میدان فرستاد و از او خواست که کار کند. نمی توان از چنین نماینده ای انتظار داشت که مشکلات بین المللی و داخلی را حل کند.
قهر مردم«قهر خداست»
او اظهار داشت: شاید در این چند روز، شور کافی برای انتخابات ایجاد شود و مردم نیز به پای صندوق ها بیایند. یک رئیس جمهور مورد اعتماد و قوی که وجهه ای بین المللی داشته باشد می تواند مشکلات را حل کند. چنین رئیس جمهوری با اختیارات و توان بالا می تواند کارساز باشد. بعد از انتخابات باید یک قیام آنهم به معنای ایستادگی و به پاخواستن شکل بگیرد. شب و روز کار کردن برای حل مشکلات چاره این وضعیت است.
آیت الله هاشم زاده هریسی با اشاره به اینکه تضعیف جمهوریت نظام و قهر مردم از انتخابات دو خطر جدی برای کشور است، گفت: قهر مردم «قهر خداست» و وقتی چنین اتفاقی رخ دهد دنیا و آخرت ما بر باد می رود. حتی آه یک مظلوم هم موثر است. ما باید خیلی مراقب باشیم که آهی کشیده نشود و دستی بالا نرود که خدایا ما از دست این حکومت خلاص کن.
اگر جمهوریت کنار گذاشته شود ماهیت حکومت از بین می رود
وی در پایان گفت: با کمرنگ شدن جمهوریت، مساله ماهیت مطرح می شود. اگر جمهوریت کنار گذاشته شود، ماهیت حکومتی که تشکیل شده و بابتش از مردم بیعت گرفته شده است، از بین می رود. آنوقت نقض بیعت و تعهد رخ می دهد و مساله ای شرعی است. در حکومتی که حضرت امام تشکیل داد قرار بود که جمهوریت و اسلامیت موید یکدیگر باشند. قرار بود جمهوریت قالب حکومت و اسلامیت محتوای آن باشد. ما بر این اساس از مردم بیعت گرفته ایم و اگر این ها را رعایت نکنیم نه اسلامیت هستیم نه جمهوریت. باید هر دو را در کنار هم حفظ کنیم. آن زمان بسیاری از اختلافات و نارضایتی ها از بین خواهند رفت. یکی از علل نارضایتی ها، کمرنگ کردن جمهوریت در کشور است. هرچند در ظاهر جمهوریت باقی مانده ولی در باطن بسیار ضعیف شده است.

لینک کوتاه:
https://www.specialnews.ir/Fa/News/680860/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

چاقوکشی وحشت آور دو جوان در پارک

ارشا اقدسی در کنار چترباز معروف ایران که سال گذشته بر اثر سقوط درگذشت

سریال قبله عالم؛ خندیدن به ریش ناصرالدین شاه

خبر فوت «ارشا اقدسی» تکذیب شد

تازه‌ترین خبر درباره مالیات خانه‌های گران و لوکس

رکورد شکنی میانگین مصرف روزانه بنزین در تیر 1400

اعطای وام یارانه ای مسکن به 3 دهک نخست جامعه

شرط روند صعودی بورس در دولت جدید

قیمت طلا پایین رفت

متهم ردیف اول رشد نقدینگی و پایه پولی بهار امسال مشخص شد

300 هزار میلیارد تومان سهام عدالت مردم به جیب دولت برگشت

شاخص بورس از یک میلیون و 375 هزار واحد عبور کرد

دلار میانه کانال 25 هزار تومان را پشت سر گذاشت

عرضه 155 میلیون دلار در سامانه نیما

گرانی پراید در روز تنفیذ ابراهیم رئیسی

موج ارمنستان سفر اتوبوسی را گران کرد

رونق عجیب معاملات دلار

کاهش بدهی خارجی ایران در بهار 1400

گرانفروشی و کم فروشی نان در صدر تخلفات صنفی تیرماه

چهار اولویت اقتصادی دولت رئیسی

تورم 50 درصدی که دولت روحانی به یادگار گذاشت

اما و اگرهای قیمت بلیت هواپیما

تحریم‌ چه بلایی بر سر تجارت ایران و اروپا آورد؟

نوسان دلار در کانال 25 هزار تومانی؛ سکه گران شد

فعالیت سیمانی‌ها ‌و فولادی‌ها تا اطلاع ثانوی مطابق توافقات قبلی

آغاز اقدامات حقوقی بانک مرکزی ایران علیه دولت بحرین

افزایش تعداد زمین‌خواری نسبت به ماه قبل

بدهی روحانی روی دست رئیسی

جزئیات ارائه پروفایل مالیاتی به هر ایرانی

دخل و خرج مردم ایران چقدر است؟

فشار لحظه آخری دولت روحانی به منابع پولی

آخرین خبر از پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان تهرانی

سهام عدالت گران شد

روحانی شاخص های اقتصادی را با چه اعدادی تحویل رئیسی داد؟

ایرانی‌ها چند خانه جدید در ترکیه خریدند؟

نگرانی اتحادیه اروپا از ادغام فیسبوک با یک شرکت آمریکایی

مک بوک پرو جدید با تراشه اپل M1X در EEC دیده شد

فورچون سودآورترین شرکت جهان را معرفی کرد

انتشار اطلاعات درآمد عملیاتی بیت کوین توسط اسکوئر

بیل گیتس و همسرش رسما از یکدیگر جدا شدند

HMD Global به‌زودی تبلت‌های جدید نوکیا را معرفی خواهد کرد

حمله سایبری روند واکسیناسیون کرونا در ایتالیا را مختل کرد

اختلال اینستاگرام برطرف شد

بانک مرکزی چین تجارت رمزارزها را دشوارتر می‌کند

عمر باتری هواوی MatePad 11 مشخص شد

استفاده از برنامه Wallet در iOS15 با Face ID

مشخصات کامل گلکسی واچ 4 و واچ 4 کلاسیک پیش از معرفی فاش شد

حمایت 5 جانبه برای جایگزین شدن مودم‌های ADSL با VDSL

تکنولوژی‌های تخیلی که واقعی شدند

GTA V به رکورد فروش 150 میلیون نسخه رسید

© - www.specialnews.ir . All Rights Reserved.