پیام ویژه

آخرين مطالب

در یک پژوهش عنوان شد

تاثیر مراقبت کانگورویی و ماساژ در نوزادان نارس فرهنگی و اجتماعی

تاثیر مراقبت کانگورویی و ماساژ در نوزادان نارس
  بزرگنمايي:

پیام ویژه - به گزارش ایسنا، به نوزادانی که در کمتر از 37 هفته بارداری متولد می‌شوند، نوزادان نارس می‌گویند. این نوزادان برای دوره طولانی‌تری در بخش مراقبت‌های ویژه بستری می‌شوند و این موضوع باعث بروز استرس و اضطراب در مادران می‌شود. این مادران دو برابر بیشتر، افسردگی پس از زایمان را تجربه می‌کنند.
نگهداری نوزاد در بخش مراقبت‌های ویژه، امکان تماس پوستی مادر و نوزاد را کاهش می‌دهد و منجر به احساس بی‌کفایتی و اضطراب مادر در مورد مراقبت از نوزاد خود می‌شود. یکی از راهکارهای ارائه‌شده برای این مشکل، مراقبت مادرانه «کانگورویی» است.
نوزاد بستری در بخش مراقبت‌های ویژه معمولا در معرض مراقبت‌های تهاجمی و دردناک متعدد است. درد در این نوزادان باعث آزادسازی آدرنالین می‌شود که ترس، تحریک‌پذیری، آشفتگی در خواب، کاهش تغذیه و ... را به دنبال دارد. از آن‌جا که لمس، اولین سیستم حسی است که اساس ارتباط اولیه کودک و مادر را تشکیل می‌دهد، بنابراین ماساژ درمانی یکی از راه‌های تبادل عاطفی والدین و نوزاد است.
بر اساس موارد مطرح شده، پژوهشگران با طراحی و اجرای یک مطالعه، تاثیر مراقبت آغوشی یا کانگورویی را با ماساژ نوزاد در سطوح اضطراب مادران دارای نوزادان نارس بررسی کردند.
این مطالعه به صورت کارآزمایی بالینی دوسوکور در دانشگاه علوم پزشکی شاهرود و به صورت پیش آزمون و پس آزمون برای دو گروه مداخله و گروه تجربی انجام شد.
در گروه ماساژ نوزاد، ماساژ پس از بستری نوزاد در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان (NICU) و پایدار شدن شرایط جسمی نوزاد، موافقت پزشک و آمادگی جسمی و روحی مادر آغاز شد و هر بار به مدت پنج دقیقه و سه نوبت در روز ادامه یافت.
برای انجام ماساژ؛ مادر کف دست‌هایش را گرم کرده و طی انجام کار آرام و ساکت بود. قسمت اول شامل ماساژ از بالای سر تا پشت گردن بود. قسمت دوم و سوم ماساژ از پشت گردن تا شانه‌ها بود. قسمت چهارم، ماساژ از پشت شانه‌ها تا باسن بود، اما از تماس با مهره‌ها خودداری شد. قسمت پنجم شامل ماساژ همزمان در دو پا از ناحیه لگن تا کف پا بود. قسمت ششم شامل هر دو دست به طور همزمان از شانه‌ها تا مچ دست بود. انجام تکنیک‌های ماساژ تا پایان مدت بستری در بخش مراقبت‌های ویژه به صورت روتین توسط مادران انجام می‌شد.
در گروه مداخله دوم یا مراقبت کانگورویی؛ مداخلات پس از اجازه پزشک و پایداری و وضعیت نوزادان شروع شد و تا زمان ترخیص ادامه داشت. این مراقبت به مدت 20 تا 30 دقیقه و یک‌بار در روز شروع و به تدریج به یک تا سه ساعت و سه‌بار در روز رسید. مادران آموزش دیده، نوزادان را به حالت جنینی بغل می‌کردند، به طوری که سر در میان پستان‌ها و سینه نوزاد بر روی سینه مادر قرار می‌گرفت. سر به یک طرف و کمی عقب قرار می‌گرفت تا راه هوایی نوزاد باز بماند و تماس چشم با چشم هم به این صورت انجام می‌شد.
گروه کنترل نیز از مراقبت‌های معمول بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان بهره‌مند می شدند.
شرایط مادران هر سه گروه و سطح اضطراب آن‌ها از طریق پرسش‌نامه، یک بار پس از تخصیص تصادفی گروه‌ها و قبل از شروع مداخله، بار دوم پس از اتمام مداخله و قبل از ترخیص، مورد بررسی قرار می‌گرفت.
سنجش درد در نوزادان نیز از طریق بررسی شدت گریه، حالات چهره، الگوی تنفسی، حرکات دست‌ها و پاها و سطح هوشیاری نوزاد انجام گرفت.
بررسی‌های این مطالعه نشان داد که مراقبت کانگورویی و ماساژ، تاثیر معناداری بر بهبود اضطراب آشکار و پنهان مادران و درد نوزادان داشت و میزان اضطراب در مادران به طور معنی‌داری کاهش پیدا کرد. همچنین مراقبت کانگورویی به طور معنی‌دار باعث کاهش درد نوزادان شد.
در مجموع مراقبت آغوشی و ماساژ با افزایش تماس پوستی و آموزش آسان توسط ماما و پرستاران به مادران، سبب بهبود اضطراب مادران و کاهش شدت درد نوزادان می‌شود و با تجویز این دو روش می‌توان مدت زمان بستری نوزاد در بخش مراقبت‌های ویژه را برای مادران و نوزادان راحت‌تر و با عوارض کم‌تر خاتمه داد.
در انجام این تحقیق انوشه غلامی از دانشگاه علوم پزشکی البرز، فرزانه کریمی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد بیرجند، زهرا قاسم‌پور و نیلوفر ربیعی عضو کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود و موسی ابوالحسنی؛ عضو کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ایران، مشارکت داشتند.
یافته‌های این مطالعه به صورت مقاله علمی با عنوان «مقایسه مراقبت کانگورویی و ماساژ نوزاد در سطوح اضطراب مادران و درد نوزادان» در مجله دانشگاه علوم پزشکی بابل منتشر شده است.
انتهای پیام

لینک کوتاه:
https://www.specialnews.ir/Fa/News/680865/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

چاقوکشی وحشت آور دو جوان در پارک

ارشا اقدسی در کنار چترباز معروف ایران که سال گذشته بر اثر سقوط درگذشت

سریال قبله عالم؛ خندیدن به ریش ناصرالدین شاه

خبر فوت «ارشا اقدسی» تکذیب شد

تازه‌ترین خبر درباره مالیات خانه‌های گران و لوکس

رکورد شکنی میانگین مصرف روزانه بنزین در تیر 1400

اعطای وام یارانه ای مسکن به 3 دهک نخست جامعه

شرط روند صعودی بورس در دولت جدید

قیمت طلا پایین رفت

متهم ردیف اول رشد نقدینگی و پایه پولی بهار امسال مشخص شد

300 هزار میلیارد تومان سهام عدالت مردم به جیب دولت برگشت

شاخص بورس از یک میلیون و 375 هزار واحد عبور کرد

دلار میانه کانال 25 هزار تومان را پشت سر گذاشت

عرضه 155 میلیون دلار در سامانه نیما

گرانی پراید در روز تنفیذ ابراهیم رئیسی

موج ارمنستان سفر اتوبوسی را گران کرد

رونق عجیب معاملات دلار

کاهش بدهی خارجی ایران در بهار 1400

گرانفروشی و کم فروشی نان در صدر تخلفات صنفی تیرماه

چهار اولویت اقتصادی دولت رئیسی

تورم 50 درصدی که دولت روحانی به یادگار گذاشت

اما و اگرهای قیمت بلیت هواپیما

تحریم‌ چه بلایی بر سر تجارت ایران و اروپا آورد؟

نوسان دلار در کانال 25 هزار تومانی؛ سکه گران شد

فعالیت سیمانی‌ها ‌و فولادی‌ها تا اطلاع ثانوی مطابق توافقات قبلی

آغاز اقدامات حقوقی بانک مرکزی ایران علیه دولت بحرین

افزایش تعداد زمین‌خواری نسبت به ماه قبل

بدهی روحانی روی دست رئیسی

جزئیات ارائه پروفایل مالیاتی به هر ایرانی

دخل و خرج مردم ایران چقدر است؟

فشار لحظه آخری دولت روحانی به منابع پولی

آخرین خبر از پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان تهرانی

سهام عدالت گران شد

روحانی شاخص های اقتصادی را با چه اعدادی تحویل رئیسی داد؟

ایرانی‌ها چند خانه جدید در ترکیه خریدند؟

نگرانی اتحادیه اروپا از ادغام فیسبوک با یک شرکت آمریکایی

مک بوک پرو جدید با تراشه اپل M1X در EEC دیده شد

فورچون سودآورترین شرکت جهان را معرفی کرد

انتشار اطلاعات درآمد عملیاتی بیت کوین توسط اسکوئر

بیل گیتس و همسرش رسما از یکدیگر جدا شدند

HMD Global به‌زودی تبلت‌های جدید نوکیا را معرفی خواهد کرد

حمله سایبری روند واکسیناسیون کرونا در ایتالیا را مختل کرد

اختلال اینستاگرام برطرف شد

بانک مرکزی چین تجارت رمزارزها را دشوارتر می‌کند

عمر باتری هواوی MatePad 11 مشخص شد

استفاده از برنامه Wallet در iOS15 با Face ID

مشخصات کامل گلکسی واچ 4 و واچ 4 کلاسیک پیش از معرفی فاش شد

حمایت 5 جانبه برای جایگزین شدن مودم‌های ADSL با VDSL

تکنولوژی‌های تخیلی که واقعی شدند

GTA V به رکورد فروش 150 میلیون نسخه رسید

© - www.specialnews.ir . All Rights Reserved.