پیام ویژه

آخرين مطالب

«سرطان» دومین علت مرگ در مردم ایران فرهنگی و اجتماعی

«سرطان» دومین علت مرگ در مردم ایران
  بزرگنمايي:

پیام ویژه - فارس / رئیس مرکز تحقیقات سرطان با اشاره به اینکه سرطان دومین علت مرگ در بین مردم ایران است،گفت: سالانه 300میلیارد تومان هزینه شیمی درمانی در کشور میشود اما به نظر بنده تاثیری در درمان بیماران ندارد.
پروفسور محمد اسماعیل اکبری،رئیس مرکز تحقیقات سرطان در نشست خبری به مناسبت روز جهانی سرطان اظهار داشت: حدود 150هزار سرطان جدید در سال در ایران شناسایی می شود.سالی حدود 6درصد در میزان ابتلا به سرطان در ایران رشد داریم اما نسبت به کشورهای غربی تعداد ابتلادر ایران کمتر است؛به طوری که حدود یک پنجم کشورهای غربی در ایران ابتلا به سرطان داریم. وی با بیان اینکه در هیچ کشوری به اندازه ایران رشد ابتلا به سرطان نداریم،گفت:در ایران سرطان معده کشنده ترین نوع سرطان است؛همچنین فقر و فرهنگ دو عامل اصلی در ابتلا سرطان هستند.
رئیس مرکز تحقیقات سرطان با اشاره به اینکه سرطان پستان شایع‌ترین سرطان در زنان است،افزود:حدود 26درصد سرطان در زنان را این نوع سرطان تشکیل می دهد و سرطان پستان است. اکبری با اشاره به نقش تغذیه نادرست،آلودگی هوا و مواد دخانی در ابتلا به سرطان،بیان داشت:بحث ارث در ابتلا به سرطان مهم است اما هیچ وقت سرطان را ارثی نمی دانیم،بلکه اثر ارث زیر 10درصد است.
وی با اشاره به نقش موثر آلودگی هوا در ابتلا به سرطان،خاطرنشان کرد:اثر گذاری عامل خطری مانند آلودگی هوا قابل انتقال است. رئیس مرکز تحقیقات سرطان با اشاره به اینکه شایع ترین انواع سرطانها در بین مردان و زنان ایرانی به ترتیب سرطان پستان،پوست،معده،روده بزرگ و خون است،افزود:سرطان پستان،پوست،روده بزرگ ،خون و ریه شایع ترین انواع سرطان ها در زنان ایرانی است.
رئیس رئیس مرکز تحقیقات سرطان با اشاره به شایع ترین سرطان های رایج در مردان ،خاطرنشان کرد سرطان معده پوست، خون، روده بزرگ و ریه شایع ترین سرطان های مردان در ایران است. اکبری با بیان اینکه میزان ابتلای کودکان به سرطان در ایران دو نیم درصد است، خاطرنشان کرد اکنون بیش از 80 درصد سرطان خون در کودکان علاج می شود؛ ضمن اینکه بعد از سرطان خون در کودکان، سرطان کلیه و مغز رایج ترین سرطان ها در بین کودکان است.
وی با اشاره به اینکه حدود 200 نوع سرطان در جهان وجود دارد ،ابراز داشت سرطان دومین علت مرگ در ایرانیان است. با اشاره به اینکه مهمترین مرحله تشخیص سرطان فقط جراحی است،گفت: به طوری که در درمان 49 درصد آن مربوط به جراحی بوده 40% درمان با رادیوتراپی به اضافه جراحی و 11 درصد به روش شیمی درمانی همراه با جراحی و رادیوتراپی برای درمان موثر هستند اما بالاترین هزینه درمان بیماران سرطانی مربوط به شیمی درمانی است‌.
اکبری با اشاره به علائم سرطان معده به عنوان رایج ترین سرطان در بین مردان کرد: لاغری ،کم خونی، کم اشتهایی از جمله علائم ابتلا به سرطان معده است ضمن اینکه کم خونی و تغییر رنگ مدفوع از نشانه های ابتلا به سرطان روده بزرگ است. وی با اشاره به نشانه های سرطان پستان به عنوان شایع ترین نوع سرطان در زنان، تصریح کرد :وجود توده در سینه و ترشح خونی از سینه از نشانه های ظاهری ابتلا به سرطان پستان در زنان است.
رئیس مرکز تحقیقات سرطان با اشاره به هزینه‌های بالای روش شیمی درمانی در درمان بیماریهای سرطان ،بیان داشت در سال 300 میلیارد تومان در کشور هزینه داروهای شیمی درمانی است که به نظر بنده کمکی به مردم نمی کند؛ به طوری که طول عمر و کیفیت زندگی بیماران سرطانی را بهبود نمی بخشد. رئیس مرکز تحقیقات سرطان با اشاره به اینکه باید به نیروی انسانی در درمان بیماران سرطان توجه بیشتری نسبت به دارو داشته باشیم خاطرنشان کرد: بنده معتقدم اگر سیاست ما از سمت دارو به نیروی انسانی تغییر کند بسیار موثر تر است.
اکبری با اشاره به پیشرفت‌های ایران در زمینه درمان بیماران سرطانی، بیان داشت :75 درصد بیماران مبتلا به سرطان پستان در مرکز تحقیقات سرطان درمان می‌شوند که این برای سازمان جهانی بهداشت بسیار تعجب آمیز است؛ همچنین بر اساس نتایج تحقیقاتی که 10 سال پیش ما در این مرکز ارائه دادیم اعلام شد: در کل کشور 71 درصد از بیماران سرطانی مبتلا به سرطان پستان حداقل 5 سال زنده می ماندند، 63 درصد آنان 10سال زنده می ماندنداما بر اساس آخرین تحقیقات و نتایجی که 10 روز پیش آن را اعلام کردیم، این عدد تغییر کرده و رشد خوبی داشته به طوری که اکنون 83 درصد بیماران مبتلا به سرطان پستان حداقل 5 سال زنده می ماند، 75 درصد آن ها 10 سال به زندگی خود ادامه می دهند و 75 درصد بیماران در مرکز ما 15سال بقای عمر دارند.
رئیس مرکز تحقیقات سرطان با اشاره به پیشرفت‌های ایران در درمان بیماران سرطانی یادآور شد:ده سال پیش در ایران از هر 100 بیمار سرطانی 60 بیمار از بین می‌رفتند اما اکنون این عدد به حدود 39 درصد رسیده به عبارتی اکنون یک سوم بیماران سرطانی جان خود را از دست می دهند که این استاندارد در ایران با استاندارد جهانی همخوانی دارد و میزان شاخص مرگ به بروز سرطان در ایران با استانداردهای جهانی هماهنگ است. اکبری با اشاره به علل افزایش سطح اجتماعی مردم و مراجعه زود تر به پزشک از جمله عوامل موثر در افزایش ماندگاری و زنده ماندن بیماران سرطانی در ایران است است.
رئیس مرکز تحقیقات سرطان با اشاره به هزینه بالای درمان بیماران سرطانی گفت درمان بیماری سرطان گرانترین درمان در بیماریها را دارد؛ به طوری که حداقل دو برابر بیماری های دیگر هزینه درمان در بردارد؛ همچنین در ایران سالانه 3 هزار میلیارد تومان هزینه درمان سرطان سرطان است. اکبری خاطر نشان کرد :هر بیمار سرطانی می تواند باردار شود اما باید به مسئله اجتماعی این بیماری نیز توجه کنند و این که باید بدانیم انجام بارداری در مبتلایان به سرطان پستان با عث طول عمر مادر و جنین می شود و بارداری در بیماران سرطانی بلامانع است.

لینک کوتاه:
https://www.specialnews.ir/Fa/News/559898/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

امیر نصیرزاده: نیروی هوایی اشراف کامل عملیاتی بر منطقه دارد

روایت فارس از پشت پای نوبخت به قانون خنثی کردن تحریم‌ ها

ناصر ایمانی: لاریجانی باعث انشقاقی گسترده میان اصلاح‌طلبان می‌شود/ خاتمی از لاریجانی حمایت نمی‌کند/ کارگزاران اصرار دارد لاریجانی نامزد اصلاح‌طلبان باشد

پیش بینی احمد زیدآبادی در مورد آینده بن سلمان پس از گزارش آمریکا

ساز و کار مجلس برای تکمیل طرح‌های نیمه تمام و آماده بهره برداری

انجام 125سقط جنین قانونی در خراسان رضوی طی 6 ماه ابتداء سال

هشدار نسبت به بارش باران در نقاط مختلف کشور

کودکان خوزستانی که بر اثر کرونا فوت شدند، بیماری زمینه‌ای داشتند؟

سود 2000میلیارد تومانی گروه مالی صندوق بازنشستگی کشوری

سهامداران حقیقی به دنبال خروج از بازار

فروش فوق العاده و پیش فروش محصولات سایپا آغاز شد

ضرورت نظارت کارشناسان انتظامی قبل از صدور پروانه ساخت/ سارقان شناسنامه‌دار شوند

تعرفه اینترنت پیام‌رسان‌های داخلی ارزان شد

میزو 18 بدون شارژر درون جعبه ارایه می‌شود

نسخه جدید Google Recorder راه‌اندازی شد

جنایات ادامه‌دار گروه تروریستی بوکوحرام

خبر خوش برای استقلالی‌ها

پالایشگران چینی خرید نفت را کاهش می‌دهند

کرونا جان 5 کهگیلویه و بویراحمدی دیگر را گرفت/انجام تست در سی سخت زلزله زده

ضرورت شناسایی ذخایر پنهان معدنی برای تامین مواد اولیه صنایع

آخرین وضعیت علی ‌دهباشی پس از ابتلا به کرونا

آمار داوطلبان کرونایی آزمون دکتری اعلام شد/افزایش حوزه های امتحانی داوطلبان خوزستانی

مشارکت قطعه‌سازان داخلی در طراحی و توسعه پلت فرم بومی

مجلس تعرفه اینترنت پیام رسان های داخلی را مشخص کرد

سفر به شیراز ممنوع است

4 کتاب از نویسندگان ایرانی منتشر شد

وزارت صنعت مکلف به مزایده معادن شد

پیش‌بینی‌ها درست از آب درآمد؛ کارگزاران با لاریجانی می‌آیند

فوری/ کرونای ایرانی هم از راه رسید + جزئیات تازه از کرونای "ایرانی" در کشور

فوت سوزناک هموطنان؛آمار کرونا نهم اسفند 1399

کمیسیون شوراها: قانون اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌‌ها باید به طور کامل اجرا شود

گشایش 11 بازار جدید میوه و تره بار تا 15 فروردین 1400

اصرار دموکرات‌های کنگره آمریکا بر پاسخگو کردن آل سعود در قتل خاشقجی

توافق با جهادکشاورزی برای عرضه گسترده پروتئین درمیادین میوه و تره بار

نیروی هوایی اشراف کامل عملیاتی بر منطقه دارد

انتقاد مخالفان سعودی از حذف بن‌سلمان از مجازات دولت آمریکا در پرونده قتل خاشقجی

حریق انبار پنبه، نخ و پارچه در خیابان مولوی تهران

کارآزمایی بالینی «کووپارس» از فردا

حریرچی: حقوق پرستاران نسبت به بسیاری از مشاغل بهتر است

خطر خیز سهمگین کرونا در کشور

دستگیری مشاور قلابی قوه قضاییه در یزد

واکنش پزشکی قانونی به یک گزارش درباره حادثه سانچی

افزایش 5 درصدی قیمت نفت خام طی هفته گذشته

افزایش قیمت 50 تا 370 درصدی 51 کالا

مسکن 67 درصد درآمد کارگران را می‌بلعد

هزینه‌ها و درآمدهای عجیب!

پویش «ایران 1500» به راه افتاد

آپدیت EMUI 11 هواوی نوا 5T رسما ارایه شد

جزئیات بیشتری از Call of Duty 2021 منتشر شد

جلوگیری از سوءاستفاده از مدارک با احراز هویت از طریق پایگاه ثبت احوال